Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 33ος Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας 2015
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 82

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/10/2015 :  15:39:31  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by kakouras

Γεια σας και από εμένα. Μια πολύ θεωρητική ερώτηση μιας και αυτός θα είναι ο πρώτος μου μαραθώνιος. Σήμερα ολοκλήρωσα το μεγαλύτερο long run της προετοιμασίας μου, 32 χλμ σε 3:20:34 (6:15/χλμ) αλλά με πολύ ταλαιπωρημένα πόδια από το ντάπα ντούπα. Ποιος είναι ένας ρεαλιστικός χρόνος να έχω στόχο στον αγώνα?



Καλως ηρθες. Κι εγω τον ιδιο χρονο στα ιδια χλμ εκανα σημερα. Τα ποδια ειναι λογικο να ειναι κουρασμενα. Απο δω και περα ξεκιναει η ξεκουραση με μειωση χλμ ογκου. Καρδιοαναπνευστικα πώς ησουν? Εκανες καθολου στασεις (που δε μετρησες στον τελικο σου χρονο)? Απο τροφοδοσια τι ειχες?

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kakouras
Newbie Forum Runner

10 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/10/2015 :  16:11:03  Εμφάνιση Προφίλ
Παλμούς δεν μέτρησα αν και έχω πάρει παλμογράφο δεν τον έχω χρησιμοποιήσει σχεδόν καθόλου. Από τροφοδοσία 3 τζελάκια στο 8ο, 16ο και 24ο χλμ. Στάσεις έκανα 2 κανένα πεντάλεπτο στο σύνολο υπολογίζω, συν τις 6 φορές που σταμάτησα να πάρω νερό, δεν σταμάτησα το χρονόμετρο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rades
Forum-Runner



51 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/10/2015 :  18:04:11  Εμφάνιση Προφίλ
Μακάρι να ήταν τόσο εύκολο να σου απαντήσει κάποιος. Ηλικία, πόσο καιρο προετοιμάζεσαι, πόσα χλμ έκανες στην περίοδο προετοιμασίας σου, πόσο χρόνο έχεις κάνει σε κάποιο αγώνα μικρότερης απόστασης, κ.λπ. πάντως το 6.15 σε 32αρι είναι καλος οιωνός. Καλή επιτυχία, όλα θα πάνε καλά, άκου το σώμα σου, κράτα δυνάμεις για τις ανηφόρες, μετα το 32 ανέβασε σταδιακά, και θα το ευχαριστηθείς!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giakos
Senior Forum-Runner

Greece


448 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/10/2015 :  18:18:09  Εμφάνιση Προφίλ
Εγώ συναχωμένος εκανα 28.5 χλμ (δεν ηθελα να χασω το τελευταιο μεγάλο) σε 3 ωρες και 10 λεπτα....νερακι ηλεκτρολυτης και μπανανα....ο ρυθμος ηταν χαμηλοτερος απο αυτο που μπορουσα διοτι σατ προηγουμενα longs μου εβγαιναν πονοι σε μεση και γαμπες μετα το 22 χλμ....σημερα λοιπόν υπηρξε κουραση υπηρξαν πονοι αλλα λιγοτεροι...και δεν περπατησα καθολου....η εργομετρηση που εκανα προτεινει 6/χλμ...το θεωρω δυσκολο αν παω με μεσο pace 6.30 θα ειμαι πολυ ευχαριστημενος....περισυ εκανα 5 ωρες και 46 λεπτα....στοχος ειναι να πεσω κατβ απο 5 ωρες....αν τωρα παω ακομη πιο κατω ακομη καλυτερα.....

Δεν προλαβαίνω.......
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kakouras
Newbie Forum Runner

10 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/10/2015 :  19:31:06  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by rades

Μακάρι να ήταν τόσο εύκολο να σου απαντήσει κάποιος. Ηλικία, πόσο καιρο προετοιμάζεσαι, πόσα χλμ έκανες στην περίοδο προετοιμασίας σου, πόσο χρόνο έχεις κάνει σε κάποιο αγώνα μικρότερης απόστασης, κ.λπ. πάντως το 6.15 σε 32αρι είναι καλος οιωνός. Καλή επιτυχία, όλα θα πάνε καλά, άκου το σώμα σου, κράτα δυνάμεις για τις ανηφόρες, μετα το 32 ανέβασε σταδιακά, και θα το ευχαριστηθείς!!!



37 είμαι. Είμαι νέος στο άθλημα, τον Δεκέμβρη ξεκίνησα αλλά τρέχω εντατικά και με πρόγραμμα. 72 κιλά πλέον, 175 ύψος.
Προετοιμασία ακολουθώ μία των 12 εβδομάδων που χονδρικά κατά μέσο όρο τρέχω 40-50 χλμ, 3 φορές την εβδομάδα.
Αγώνες δυστυχώς δεν έχω όσους θα ήθελα γιατί μένω σε νησί, έτρεξα τον ημί της Αθήνας σε 2:18, από το Μάιο και μετά δεν έχω ξανατρέξει σε αγώνα.
Ξεκινάω λες ακολουθώντας ρυθμό 6:15 και μετά το 32ο δίνω ότι μπορώ? Δεν μου ακούγετε καθόλου κακό
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sigi
Senior Forum-Runner



925 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/10/2015 :  20:20:26  Εμφάνιση Προφίλ
Γειά σου φίλε και από εμένα, να σου ευχηθώ ενα υγειή τερματισμό πάνω απ' όλα..
Ο ρυθμός που σκέφτεσαι να ακολουθήσεις είναι μια χαρά, εξάλλου είναι και ο πρώτος σου μαραθώνιος όποτε σύνεση στην αρχή και υπομονή!!
Συν καλή τροφοδοσία και μέτα το 30 που αρχίζει και κατηφορίζει αρχίζεις και δίνεις..
Προσοχή να μην ενθουσιασθείς στα πρώτα χιλιόμετρα!!!
Καλή σου επιτυχία

Τα παιδιά δίνουν χρώμα στην ζωή..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Etien
Master Forum-Runner



5171 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/10/2015 :  20:38:45  Εμφάνιση Προφίλ

Ειχα αρχισει να αναρωτιεμαι "που ειναι οι Λαγοι,δεν ακουστηκαν ακομη !!!" αλλα ευτυχως μπηκαν στην θεση τους τα πραγματα με σχετικη ανακοινωση στηνΑρχικη Σελιδα !!!

Παναγιωτης.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dimosthenis
Master Forum-Runner

Greece
4411 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/10/2015 :  21:03:08  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by kakouras

quote:
Originally posted by rades

Μακάρι να ήταν τόσο εύκολο να σου απαντήσει κάποιος. Ηλικία, πόσο καιρο προετοιμάζεσαι, πόσα χλμ έκανες στην περίοδο προετοιμασίας σου, πόσο χρόνο έχεις κάνει σε κάποιο αγώνα μικρότερης απόστασης, κ.λπ. πάντως το 6.15 σε 32αρι είναι καλος οιωνός. Καλή επιτυχία, όλα θα πάνε καλά, άκου το σώμα σου, κράτα δυνάμεις για τις ανηφόρες, μετα το 32 ανέβασε σταδιακά, και θα το ευχαριστηθείς!!!



37 είμαι. Είμαι νέος στο άθλημα, τον Δεκέμβρη ξεκίνησα αλλά τρέχω εντατικά και με πρόγραμμα. 72 κιλά πλέον, 175 ύψος.
Προετοιμασία ακολουθώ μία των 12 εβδομάδων που χονδρικά κατά μέσο όρο τρέχω 40-50 χλμ, 3 φορές την εβδομάδα.
Αγώνες δυστυχώς δεν έχω όσους θα ήθελα γιατί μένω σε νησί, έτρεξα τον ημί της Αθήνας σε 2:18, από το Μάιο και μετά δεν έχω ξανατρέξει σε αγώνα.
Ξεκινάω λες ακολουθώντας ρυθμό 6:15 και μετά το 32ο δίνω ότι μπορώ? Δεν μου ακούγετε καθόλου κακό



Δειξε υπομονη κυριως στα δυσκολα ανηφορικα χιλιομετρα απο το 19 ως το 31. Αν βγεις καλα απο αυτο το κομματι στα τελευταια 10 χιλιομετρα μπορεις να μαζεψεις πολυ χρονο



...........................................................................
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε, αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kakouras
Newbie Forum Runner

10 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/10/2015 :  21:04:16  Εμφάνιση Προφίλ
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PEPE
Forum-Runner

Greece
98 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/10/2015 :  22:31:39  Εμφάνιση Προφίλ
Με ανάλογο χρόνο στο 32αρι long run πέρυσι, έκανα στο μαραθώνιο 4:37'. Ξεκίνησε χαλαρά και βάλε στόχο τον τερματισμό. Θεωρώ οτι μπορείς να κανεις κάτω απο 5 ώρες, αρκεί να είχες εντάξει σταθερά ανηφόρες στην προετοιμασία.

«Αν θέλεις να τρέξεις, τρέξε ένα μίλι. Αν θέλεις να ζήσεις μια εμπειρία, τρέξε έναν μαραθώνιο».
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/10/2015 :  09:36:35  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by kakouras

Γεια σας και από εμένα. Μια πολύ θεωρητική ερώτηση μιας και αυτός θα είναι ο πρώτος μου μαραθώνιος. Σήμερα ολοκλήρωσα το μεγαλύτερο long run της προετοιμασίας μου, 32 χλμ σε 3:20:34 (6:15/χλμ) αλλά με πολύ ταλαιπωρημένα πόδια από το ντάπα ντούπα. Ποιος είναι ένας ρεαλιστικός χρόνος να έχω στόχο στον αγώνα?


Καλημέρα.
Τα LR δεν είναι γι αυτή τη δουλειά. Δεν είναι πρόβα για τον μαραθώνιο εκτος αν πηγαίνεις με Marathon Pace. Αλλά τότε δύσκολο να το κάνεις για 32χλμ.
Ουσιαστικά εκεί τρέχουμε με την ώρα κ όχι με την απόσταση.
Έχεις κάνει κάποιον δυνατό ημιμαραθώνιο τους τελευταίους μήνες; 10αρι;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/10/2015 :  10:05:42  Εμφάνιση Προφίλ
διαβάζω που λέτε στο παιδί να δώσει μετά το 32.. μην του δίνετε τόσες ελπίδες και πάθει κανένα κοκομπλόκο μετά τα 30 που είναι και απόλυτα φυσιολογικό, από εκεί και πέρα όλα στο μυαλό είναι άλλωστε!

φίλε καλύτερα να έχεις στο μυαλό σου ένα σταθερό ρυθμό σε όλο τον αγώνα κι αν έχεις δυνάμεις μετά το 32 ανεβάζεις ρυθμό εννοείται! γιατί αν πας στον 1ο μαραθώνιο με σκοπό να "πετάξεις" μετά το 32 είναι αρκετά πιθανό να μη σου βγει και να απογοητευτείς.. κι αν απογοητευτείς κάπου στο 35 με λίγα χιλιόμετρα για το τέλος, άστο!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/10/2015 :  10:59:58  Εμφάνιση Προφίλ
Δύσκολη διαδρομη για σταθερό ρυθμό η συγκεκριμένη, ειδικά για πρωτάρη.
Αναλόγως τον καιρό και η τακτική.
Πάντως τα long δεν είναι κριτήριο για απογοήτευση, κάθε άλλο μάλιστα..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

huskarl
Senior Forum-Runner



855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/10/2015 :  11:14:57  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by zoro

Δύσκολη διαδρομη για σταθερό ρυθμό η συγκεκριμένη, ειδικά για πρωτάρη.
Αναλόγως τον καιρό και η τακτική.
Πάντως τα long δεν είναι κριτήριο για απογοήτευση, κάθε άλλο μάλιστα..



+1

Το 'σωστό' είναι να διατηρείς την ένταση σταθερή. Αυτό σημαίνει ότι στις ανηφόρες κόβεις και στις κατηφόρες επιταχύνεις ανάλογα. Φαίνεται απλό αλλά δυστυχώς πολλοί δεν το ακολουθούν.

Εγώ θα σου πρότεινα να πας συντηρητικά τα πρώτα 3-4 χλμ - σαν ζέσταμα -, μετά να επιταχύνεις και σχεδόν να πιάσεις τον ρυθμό που θα ήθελες να βγει σαν μέσος όρος σε όλη την διαδρομή. Έπειτα διατηρείς την ένταση σταθερή. Μετά το 31 σταδιακά επιτάχυνε και ανάλογα με την κατάστασή σου προχώρησε...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikosgalan
Forum-Runner

51 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/10/2015 :  11:41:30  Εμφάνιση Προφίλ
παιδια μεγαλη προσοχη στο 31χλμ. οι μυες σου εχουν ηδη συνηθησει σε 13 χλμ συνεχους ανηφορας. Η αποτομη αλλαγη κλισης συνεπαγεται μεγαλη αλλαγη και στη λειτουργια των μυων. Αν παρασυρθεις στην κατηφορα εξ αρχης κινδυνευεις με κραμπες. Το σωστοτερο θα ηταν να δωσεις στο σωμα σου 10-15 λεπτα σε χαλαρο τεμπο για να προσαρμοστει στην αλλαγη κινησης και επειτα αν νιωθεις δυνατος επιταχυνεις σταδιακα

Edited by - nikosgalan on 19/10/2015 18:29:29
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 82 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000