Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 33ος Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας 2015
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 82

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/11/2015 :  12:11:52  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by echetlos

@gtsig:
Μπράβο ρε Γιώργο, είσαι πραγματικά μεγάλος δρομέας!
Πέρασες στο 39ο άνετος και γελαστός, με ηρεμία και σιγουριά.
Να ξέρεις ότι ελάχιστοι της κατηγορίας σου ήταν έτσι, στους περισσοτέρους ήταν εμφανής η ταλαιπωρία.

"My sport is your sport's punishment"




Σαν την μυγα μεσα στο γαλα ηταν πραγματικα!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sportbillygr
Forum-Runner

Greece
84 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/11/2015 :  12:13:20  Εμφάνιση Προφίλ
stratos_al

συγχαρητήρια για το επίτευγμα! Πολλές φορές η ψυχή νικάει το σώμα και ευχαριστώ που μας το υπενθυμίζεις... Ας σκεφτούμαι ότι οι περισσότεροι ήρωωες κάναν κάποια τρέλα που βαφτίστηκε 'ηρωισμός'. Αλλά αυτό είναι μεγάλη κουβέντα και θα πλατιάσω και δε το θέλω...

Επίσης μου έκανε φανταστική εντύπωση ο κόσμος στους δρόμους... Οι περισσότεροι με αγωνία να δουν κάποιον δικό τους!! Άλλους να χαίρονται με την χαρά μας και να μας δίνουν κουράγιο...

Ο καλύτερος όμως ένας κύριος σε μαγαζί κάπου στο 38,5km όπου σε έναν δρομέα βγαίνοντας από του μαγαζί του είπε:
'Παλικάρι μου θέλεις @...δια ΝΑ, για να φτάσεις εδώ από τον Μαραθώνα'...



"πείσμα - πείσμα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NESTORAS1980
Advanced Forum-Runner

274 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/11/2015 :  12:26:50  Εμφάνιση Προφίλ
με πέρασε κάπου στο 6ο χμ (ξεκίνησε ένα λεπτό αργότερα) και δεν ακουγόταν καν ανάσα. Είχε την εικόνα κάποιου που κάνει ζέσταμα
quote:
Originally posted by Savvas

quote:
Originally posted by echetlos

@gtsig:
Μπράβο ρε Γιώργο, είσαι πραγματικά μεγάλος δρομέας!
Πέρασες στο 39ο άνετος και γελαστός, με ηρεμία και σιγουριά.
Να ξέρεις ότι ελάχιστοι της κατηγορίας σου ήταν έτσι, στους περισσοτέρους ήταν εμφανής η ταλαιπωρία.

"My sport is your sport's punishment"




Σαν την μυγα μεσα στο γαλα ηταν πραγματικα!!!!



SWIM BIKE RUN

Edited by - NESTORAS1980 on 09/11/2015 12:41:14
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/11/2015 :  12:37:21  Εμφάνιση Προφίλ
Μπράβο σε όλους, ο κάθε ένας μας τρέχει Μαραθώνιο για δικό του, προσωπικό, λόγο και με τον δικό του τρόπο.

Για μένα ήταν ο 12ος σύνολο, ο 6ος συνεχόμενος κλασικοαυθεντικός, με μηδέν χιλιόμετρα Ιούλιο και Αύγουστο, χωρίς Γιάννενα για πρώτη φορά, χωρίς 30ρι, με ένα 24ρι, έναν ημί και ένα 20ρι, σκέφτηκα πολλές φορές να μην ξεκινήσω, αλλά δεν ήθελα να χάσω τη γιορτή. 5:29, 6 λεπτά καλύτερος από πέρυσι αλλά 35 χειρότερος από το pb στον Μεγαλέκο 2015, το ευχαριστήθηκα, προσπάθησα και λέω ότι πάντα, πρώτα νά'μαστε καλά, θα τρέχω στην Αθήνα, είναι απλά μεγαλειώδες το συναίσθημα.

Απλά θέλει προσοχή και κυρίως να μην ξεχνάμε ότι δεν πρέπει να μας καθορίζει το τρέξιμο, είναι απλά ένα hobby, μια ενασχόληση. Δεν ζούμε από αυτό, με οποιαδήποτε έννοια.

Edited by - Rigelian on 09/11/2015 14:07:55
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/11/2015 :  12:38:00  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by NESTORAS1980

με πέρασε κάπου στο 6ο χμ (ξεκίνησε ένα λεπτό αργότερα) και ακουγόταν καν ανάσα. Είχε την εικόνα κάποιου που κάνει ζέσταμα
quote:
Originally posted by Savvas

quote:
Originally posted by echetlos

@gtsig:
Μπράβο ρε Γιώργο, είσαι πραγματικά μεγάλος δρομέας!
Πέρασες στο 39ο άνετος και γελαστός, με ηρεμία και σιγουριά.
Να ξέρεις ότι ελάχιστοι της κατηγορίας σου ήταν έτσι, στους περισσοτέρους ήταν εμφανής η ταλαιπωρία.

"My sport is your sport's punishment"




Σαν την μυγα μεσα στο γαλα ηταν πραγματικα!!!!



SWIM BIKE RUN



Συγχαρητηρια και σε σενα Νεστωρα, μετα απο την Κοπεγχαγη, το σπασαμε και το 3ωρο στην Κλασικη, το 2015 ηταν η χρονια σου!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NESTORAS1980
Advanced Forum-Runner

274 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/11/2015 :  12:49:20  Εμφάνιση Προφίλ
ευχαριστώ για τις φωνές Σάββα, έδωσαν ώθηση, σε συνδυασμό με φίλους νωτίτερα στο 39-40 να ανοίξω για να το σπάσω. Τελευταία 2χμ σε 3,50'' έτρεχα, με σφυγμούς διαλειμματικής! Παντως γενικά ο υπόλοιπς αγώνας κινήθηκε ψιλοχαλαρά, ούτε κατάλαβα πως έφτασα στο 35, κάπου εκεί αποφάσισα να ρισκάρω για να αποιφύγω ένα ξενέρωτο 3,02' και το ρίσκο βγήκε. Άφησα και τις δικαιολογίες στην άκρη που σριφογύριζαν στο μυαλό μου (ελλιπής προετοιμασία ουσιαστικά ενός μηνός, ήλιος, πόνος στους προσαγωγούς) και έκανα φίνις χωρίς αύριο. Παίζει να προσπέρασα 10 άτομα μόνο στα τελευταία 2χμ. (από τους 100 που ήταν συνολικά μπροστά μου μέχρι εκείνη τη στιγμή).
Υ.Γ. από τις πιο δυνατες φωτο αυτή του τερματισμού του Στράτου
quote:
Originally posted by Savvas

quote:
Originally posted by NESTORAS1980

με πέρασε κάπου στο 6ο χμ (ξεκίνησε ένα λεπτό αργότερα) και ακουγόταν καν ανάσα. Είχε την εικόνα κάποιου που κάνει ζέσταμα
quote:
Originally posted by Savvas

quote:
Originally posted by echetlos

@gtsig:
Μπράβο ρε Γιώργο, είσαι πραγματικά μεγάλος δρομέας!
Πέρασες στο 39ο άνετος και γελαστός, με ηρεμία και σιγουριά.
Να ξέρεις ότι ελάχιστοι της κατηγορίας σου ήταν έτσι, στους περισσοτέρους ήταν εμφανής η ταλαιπωρία.

"My sport is your sport's punishment"




Σαν την μυγα μεσα στο γαλα ηταν πραγματικα!!!!



SWIM BIKE RUN



Συγχαρητηρια και σε σενα Νεστωρα, μετα απο την Κοπεγχαγη, το σπασαμε και το 3ωρο στην Κλασικη, το 2015 ηταν η χρονια σου!!!!



SWIM BIKE RUN
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgos277
Forum-Runner

Greece


75 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/11/2015 :  13:09:47  Εμφάνιση Προφίλ
Θα ξεκινησω με ενα σχολιο που εχω διαβασει εδω μεσα.
Οσα σχεδια και να κανεις για τον αγωνα η κλασικη διαδρομη θα κανει το δικο της για εσενα.
Ηξερα πως η προετοιμασια μου ηταν ελιππεστατη,λογω φορτου εργασιας ξεκινησα τελος αυγουστου 2-3 προπονησεις και μετα μεχρι και το δευτερο δεκαημερο του Σεπτεμβριου απειχα,στην ουσια εφτασα στην αφετηρια κουβαλωντας 100 χλμ προπονησεων τον Σεπτεμβριο και 120 τον οκτωμβριο,με σχεδον ολες τις προπονησεις να γινονται σε κακοτραχαλα μονοπατια βουνου.
Φτανοντας εχτες στον μαραθωνα δε πιστευα αυτο που εβλεπα,με ανθρωπους ολων των ηλικιων να βρισκονται σε ολα τα σημεια που εβλεπε το ματι μου,μια πραγματικη κινουμενη τεραστια μαζα ανθρωπων που ειχαν τον ιδιο στοχο για εμενα,τον τερματισμο.
Ειχα την λανθασμενη εντυπωση πως αφου ετρεχα τον ημι σε 2 ωρες,τοτε το 4.30 ηταν εφικτο ομως αναλογιζομενος τα λιγα προπονητικα χλμ σκεφτηκα πως ισως το 4:45- 5:00 να ηταν ποιο ρεαλιστικο.
Και καπως ετσι ξεκινησε το παρτυ,πηδηξα απο τα καγκελα για να προλαβω το εβδομο γκρουπ και με χαλαρο ρυθμο πραγματικα το διασκεδασα,τα πρωτα 21 χλμ ηταν οτι ποιο ευχαριστο εχω βιωσει σε αγωνα,περασμα στον ημι σε 2:08 ,λαχανιασμα καθολου,οι ανηφορες που με ειχαν βρει δε με αποσχολησαν για το βαθμο δυσκολια τους ουτε τις φοβηθηκα.
Και καπου εκει μετα το 25-26 το παρτι σταματησε,αυτη η χαλαρη διαθεση εδωσε τη θεση της στις πρωτες ενοχλησεις,ξαφνικα τα ποδια αρχισαν να αρνουνται να προχωρησουν και το τι πονο τραβηξα δεν περιγραφετε με λεξεις,στην αρχη εκοψα το τρεξιμο και το γυρισα σε χαλαρο τζοκινγκ,μεχρι το 28 αυτο ειχε μεταβληθει σε γρηγορο βαδην με λιγο τζοκινγκ.
Το ποσο λαθος ειχα εκτιμησει τα πραγματα φανηκε μετα το σταυρο,ελεγα απο μεσα μου "Δε μπορει στην κατηφορα απλα θα ανοιξω ρυθμο λογο κλισης."
Εκει ηταν που πραγματικα κολησα,απο το 30 και μετα περπατουσα πλεον ξεκαθαρα,εκανα πανω απο 40 προσπαθειες να ανοιξω λιγο ρυθμο αλλα τα γονατα ειχαν κλειδωσει εντελως,δε το πιστευα οτι απλα δεν μπορουσα να τρεξω αξιοπρεπως.
Αυτο που μου εμεινε ομως και μου εδωσε δυναμη ηταν ενα ζευγαρι Ιαπωνων που σερνανε και ενα μωρακι 4-5 χρονων,τους συναντησα ακριβως κατω απο τη γεφυρα του σταυρού,κοιταξα διπλα μου και ειδα τον αντρα να προσπαθει να κρατησει στην ευθεια το καροτσι με το ενα χερι και με το αλλο να συγκρατει τη γυναικα του που ειχε εμφανως ταλαιπωρηθει πολυ,δε ξερω πως αλλα μεσα στα επομεννα 5 δευτερολεπτα ειχα βρεθει με το καροτσακι στα χερια και πηγαμε παρεα για 2-3 χλμ,ηταν οτι ποιο ενεργειακο μου ετυχε,κανενα τζελ δε μου εδωσε τη δυναμη που μου εδινε αυτη η αισθηση του ευ αγωνιζεσθαι.Δυστυχως καποια στιγμη η κοπελα δεν αντεξε και σταματησαμε στις πρωτες βοηθειες,περιμενα 3-4 λεπτα μηπως ξαναξεκινησουν αλλα επειδη αυτο μαλλον θα αργουσε τους αποχαιρετησα και συνεχισα την επιπονη προσπαθεια,στο 35 κανω δευτερη σταση για αλαγη μπλουζας,με το πασο μου και ξεροντας πως τα εχω παει χαλια,με αφορητους πονους σε καθε βημα εφτασα στο αγαλμα του δρομεα και με υψωμενη γροθια ετρεξα για τα επομενα 500 μετρα,ξανα σταματημα-περπατημα και αυτο εγινε μεχρι το σταδιο,φτανοντας στην Η.Αττικου δεν ειχα καμια διαθεση να προσπαθησω να τρεξω,μονο εκει εξω απο το σταδιο ανασυνταχτηκα καπως μπηκα καμαρωτος για να μη με δει η συζυγος με τα παιδια σε αυτα τα χαλια.Χαρηκα πολυ που τερματισα παρεα με τα παιδια μου και ελπιζω καποτε να βρεθω εγω σε δικο τους αγωνα να τους περιμενω.
Ντραπηκα πολυ που στα τελευταια χιλιομετρα ο κοσμος μας χειροκροταγε και δε μπορουσα να σηκωσω ουτε το δεξι χερι,θαυμασα ανθρωπους κατα πολυ μεγαλυτερους μου που με προσπερασανε.
Τελικος απολογισμος.
Μου αρεσε παρα πολυ,δε το ευχαριστηθηκα οσο θα ηθελα,προσδοκουσα να τρεξω αξιοπρεπως ολη τη διαδρομη και οχι αυτο που εγινε.Θα ξαναπροσπαθησω.
Περασμα στο πρωτο ημι 2:08:23
περασμα στον δευτερο 3:08:52
Tερματισμος σε 5:17:15

Υ.Γ.
Στρατο δε σε ξερω ουτε εχουμε μιλησει ποτε,πραγματικα θαυμασα τον αγωνα σου.Αν κρινω απο τη φωτογραφια εχεις πολλα χρονια αθλησης μπροστα σου,εισαι πολυ νεος και εχεις γυμναστει πολυ στη ζωη σου.Δε ξερω ποτε αλλα θα επανελθεις!!
Σας ευχαριστω πολυ
Γιωργος

Ουκ ήμην,γέναμην.Ουκ ειμί και ου μέλει μοι
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

chamav
Advanced Forum-Runner

Greece


366 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/11/2015 :  13:21:04  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by NESTORAS1980

ευχαριστώ για τις φωνές Σάββα, έδωσαν ώθηση, σε συνδυασμό με φίλους νωτίτερα στο 39-40 να ανοίξω για να το σπάσω. Τελευταία 2χμ σε 3,50'' έτρεχα, με σφυγμούς διαλειμματικής! Παντως γενικά ο υπόλοιπς αγώνας κινήθηκε ψιλοχαλαρά, ούτε κατάλαβα πως έφτασα στο 35, κάπου εκεί αποφάσισα να ρισκάρω για να αποιφύγω ένα ξενέρωτο 3,02' και το ρίσκο βγήκε. Άφησα και τις δικαιολογίες στην άκρη που σριφογύριζαν στο μυαλό μου (ελλιπής προετοιμασία ουσιαστικά ενός μηνός, ήλιος, πόνος στους προσαγωγούς) και έκανα φίνις χωρίς αύριο. Παίζει να προσπέρασα 10 άτομα μόνο στα τελευταία 2χμ. (από τους 100 που ήταν συνολικά μπροστά μου μέχρι εκείνη τη στιγμή).
Υ.Γ. από τις πιο δυνατες φωτο αυτή του τερματισμού του Στράτου
quote:
Originally posted by Savvas

quote:
Originally posted by NESTORAS1980

με πέρασε κάπου στο 6ο χμ (ξεκίνησε ένα λεπτό αργότερα) και ακουγόταν καν ανάσα. Είχε την εικόνα κάποιου που κάνει ζέσταμα
quote:
Originally posted by Savvas

quote:
Originally posted by echetlos

@gtsig:
Μπράβο ρε Γιώργο, είσαι πραγματικά μεγάλος δρομέας!
Πέρασες στο 39ο άνετος και γελαστός, με ηρεμία και σιγουριά.
Να ξέρεις ότι ελάχιστοι της κατηγορίας σου ήταν έτσι, στους περισσοτέρους ήταν εμφανής η ταλαιπωρία.

"My sport is your sport's punishment"




Σαν την μυγα μεσα στο γαλα ηταν πραγματικα!!!!



SWIM BIKE RUN



Συγχαρητηρια και σε σενα Νεστωρα, μετα απο την Κοπεγχαγη, το σπασαμε και το 3ωρο στην Κλασικη, το 2015 ηταν η χρονια σου!!!!



SWIM BIKE RUN




Νέστορα, χαιρετηθήκαμε στην Ηρώδου Αττικού και το είχα άγχος, το ρολόι μου έλεγε 11:59! Πολύ χαίρομαι. Και για όλους όσους είδα στην τελική ευθεία, gtsik, lemonida, κλπ. Ένα άλλον... δεν είδα που με έστησε στο ραντεβού της ίδιας ώρας και με στεναχώρησε.

Στα χθεσινά δικά μου, ένα ταπεινό 10άρι στο 42:32 και θεατής στην Ηρώδου Αττικού για πολλές ώρες.

Edited by - chamav on 09/11/2015 13:23:04
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/11/2015 :  13:24:24  Εμφάνιση Προφίλ
Καταρχην συγχαρητηρια σε ολους οσους το παλεψαν χθες ειτε τους βγηκε ειτε οχι.

Σπυρο, εκπληκτικος, εμεινα αφωνη με το χρονο σου. Πιο πολυ κι απο τον ιδιο το χρονο σου θαυμαζω την ικανοτητα που εχες να εκμεταλλευεσαι πληρως τις δυναμεις σου, ουτε να τις υπερεκτιμας οπως οι περισσοτεροι αλλα ουτε και να τις υποτιμας κι αυτο φαινεται σε ολους τους αγωνες σου.

Στρατο, πολλα μπραβο κι απο μενα. Σαφως και ρισκαρες την υγεια σου με τη συμμετοχη σου και την επιμονη σου να τερματισεις, αλλα καταλαβαινω πολυ καλα γιατι το εκανες. Γιατι υγεια δεν ειναι μονο η σωματικη, ειναι και η ψυχικη, η οποια πολλες φορες ειναι πιο δυσκολο να τη διατηρησει κανεις. Ευχομαι ολα να σου πανε καλυτερα απο εδω και περα.

Στα δικα μου.. 4:21:40

38 δευτερα πιο αργα απο προπερσι. Ετσι κι αλλιως δεν πηγαινα για χρονο, αλλα πιστευα οτι μπορουσα να κανω ενα 4:10-4:15. Πηγα πολυ ανετα το πρωτο μισο σε 2:07:03 και θεωρουσα πως μπορουσα να κανω 1-2 λεπτα negative split. Αλλα ενω ειχα καλο ρυθμο κι οι ανηφορες εβγαιναν χωρις να το καταλαβαινω (προσωπικα δε μ επηρεασαν καθολου οι καιρικες συνθηκες, ιδρωσα ελαχιστα και ημουν μια χαρα ενυδατωμενη και πληρης ενργειακα), αρχισε σιγα σιγα να με ποναει ο δεξιος τετρακεφαλος ολο και περισσοτερο, αλλα ελεγχομενα.

Μολις ομως ξεκινησε ο κατηφορος, κι ενω πηγα προσεκτικα στην αρχη, μετα κλειδωσε και δεν μπορουσα να λυγισω το ποδι, το πηγαινα σαν ξυλινο, υπεφερα σε καθε βημα, ολο και πιο πολυ, πρωτη φορα σε αγωνα εκλαιγα απο πονο (αλλα το κλαμα μου χαλαγε την αναπνοη οποτε το κοψα κι αυτο, ταλαιπωρια σκετη ημουν). Στα 3 τελευταια χλμ, πηγαινα με τα χερια, κατι μεταξυ βαδην και τρεξιματος! :P

Τωρα ειμαι αρκετα καλυτερα, δεν ξερω τι επαθα, δεν ξερω αν εφταιγε η μη ενδυναμωση (δεν ηταν πονος κουρασης, ηταν τραβηγμα, τραυματισμος, θλαση, whatever), οι ελαχιστες ανηφορες που ειχα τρεξει στην προετοιμασια ή ηταν κατι τυχαιο που θα μπορουσε να συμβει ετσι κι αλλιως (το αλλο ποδι ας πουμε γιατι ειναι σα να μην ετρεξε?)

Περα απο τον πονο, η ολη φαση δε με χαλασε ιδιαιτερα μια και δεν πηγαινα για χρονο, αλλα οσο να ναι σπαστηκα που ενω σε ολα τ αλλα ημουν μια χαρα, για μια ακομη φορα δεν μπορουσα ν απολαυσω τρεξιμο στην κατηφορα.

Ηθικο διδαγμα: εμψυχωτης στην Αθηνα, δρομεας στη Θεσσαλονικη.

Επισης να ευχαριστησω ιδιαιτερα τον Εχετλο, Μαρμιτα μετα συζυγου και Σισση στο 39, το να ξερω οτι θα σας βρω εκει μου εδινε δυναμη να παω οσο πιο γρηγορα μπορουσα.



_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/11/2015 :  13:26:03  Εμφάνιση Προφίλ
Για εμένα η κλασική ειναι μια ωραία γιορτή αλλά θέλω να κάνω και το κάτι παραπάνω.
Η μέρα ξεκίνησε κάπως στραβά καθώς μας έστησε το πούλμαν που είχαμε κλείσει απο το γήπεδο. Πάλι καλά υπήρχαν αμάξια και φτάσαμε στην ωρα μας.
Με οδηγό τον Τρεχαντιρη και τον Μάριο πηγαίναμε βάσει σχεδίου μέχρι και τον ημι. Μετά όμως κάτι σκάλωσε και αρχίσαμε και μαζεύαμε δευτερόλεπτα μέχρι που φτάσαμε στο +1 λεπτό. Συνεχίσαμε και μετά φτάσαμε στα +2!!! Μετά το 30 τα πόδια ένιωθαν κάπως πιςςμενα και έκανα σκέψεις να αφήσω τους άλλους να φυγουν.
Στην πορεία είδα ένα φίλο που δεν περίμενα να δω και πήρα δυνάμεις! Μετά βρήκα τον πατέρα μου και μετά απο αυτό ήταν στα να ξεκινούσα απο το μηδέν!!!
Το κακό ήταν πως κάπου στο 38 ο Τρεχαντιρης έδωσε εντολή να φύγω με τον Μάριο! Φώναζα στον Σωτο αλλά τίποτα :-(
Περίμενα να δω τα παιδιά στην Φειδιππίδου και εκεί με κάθε hi-5 πήρα δύναμη για τα επόμενα χιλιόμετρα! Σας ευχαριστώ παρά να παρά πολύ!
Στα να μην έφτανε η κούραση, πήγαινε να με πιάσει και κράμπα στη δεξιά γάμπα :-). Το διαχειριστικά όπως έπρεπε και συνέχισα με ρυθμό κάτω απο 4:45 (έφτασα και 4:15 νομίζω)
Πριν την είσοδο είδα την αδερφή μου και πλέον ο τερματισμός ήταν πολύ πολύ κοντά. Πιάνω αριστερή πλευρά και κοιτούσα το πλήθος και βλέπω τις 2 κόρες μου πάνω στο πεζούλι. Τις αρπάζω και έτρεξα τα 10 πιο ωραία μέτρα της ζωής μου!!!
Τελικός χρόνος 3:28:08. Σχεδόν 4 λεπτά κάτω απο περσυ αλλά μακρυά απο αυτό που ήθελα.
6 φίλοι έκαναν ρεκόρ εχθές και αυτό ειναι που με χαροποίησε περισσότερο!

Ευχαριστώ ιδιαίτερα τον Τρεχαντιρη που για άλλη μια φορά μας ανέχτηκε καθώς πήγαινε σβηστός και εμείς στα κόκκινα αλλά και τον Μάριο που έμεινε δίπλα μου μέχρι και τον τερματισμό παρόλο που μπορούσε να ανοίξει και να εξαφανιστεί!
Σωτο; Κανόνισε να τερματίσουμε και έναν μαραθώνιο μαζί :-)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratos_al
Elite Forum-Runner

Greece


1776 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/11/2015 :  13:33:01  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Elda

Καταρχην συγχαρητηρια σε ολους οσους το παλεψαν χθες ειτε τους βγηκε ειτε οχι.

Σπυρο, εκπληκτικος, εμεινα αφωνη με το χρονο σου. Πιο πολυ κι απο τον ιδιο το χρονο σου θαυμαζω την ικανοτητα που εχες να εκμεταλλευεσαι πληρως τις δυναμεις σου, ουτε να τις υπερεκτιμας οπως οι περισσοτεροι αλλα ουτε και να τις υποτιμας κι αυτο φαινεται σε ολους τους αγωνες σου.

Στρατο, πολλα μπραβο κι απο μενα. Σαφως και ρισκαρες την υγεια σου με τη συμμετοχη σου και την επιμονη σου να τερματισεις, αλλα καταλαβαινω πολυ καλα γιατι το εκανες. Γιατι υγεια δεν ειναι μονο η σωματικη, ειναι και η ψυχικη, η οποια πολλες φορες ειναι πιο δυσκολο να τη διατηρησει κανεις. Ευχομαι ολα να σου πανε καλυτερα απο εδω και περα.

Στα δικα μου.. 4:21:40

38 δευτερα πιο αργα απο προπερσι. Ετσι κι αλλιως δεν πηγαινα για χρονο, αλλα πιστευα οτι μπορουσα να κανω ενα 4:10-4:15. Πηγα πολυ ανετα το πρωτο μισο σε 2:07:03 και θεωρουσα πως μπορουσα να κανω 1-2 λεπτα negative split. Αλλα ενω ειχα καλο ρυθμο κι οι ανηφορες εβγαιναν χωρις να το καταλαβαινω (προσωπικα δε μ επηρεασαν καθολου οι καιρικες συνθηκες, ιδρωσα ελαχιστα και ημουν μια χαρα ενυδατωμενη και πληρης ενργειακα), αρχισε σιγα σιγα να με ποναει ο δεξιος τετρακεφαλος ολο και περισσοτερο, αλλα ελεγχομενα.

Μολις ομως ξεκινησε ο κατηφορος, κι ενω πηγα προσεκτικα στην αρχη, μετα κλειδωσε και δεν μπορουσα να λυγισω το ποδι, το πηγαινα σαν ξυλινο, υπεφερα σε καθε βημα, ολο και πιο πολυ, πρωτη φορα σε αγωνα εκλαιγα απο πονο (αλλα το κλαμα μου χαλαγε την αναπνοη οποτε το κοψα κι αυτο, ταλαιπωρια σκετη ημουν). Στα 3 τελευταια χλμ, πηγαινα με τα χερια, κατι μεταξυ βαδην και τρεξιματος! :P

Τωρα ειμαι αρκετα καλυτερα, δεν ξερω τι επαθα, δεν ξερω αν εφταιγε η μη ενδυναμωση (δεν ηταν πονος κουρασης, ηταν τραβηγμα, τραυματισμος, θλαση, whatever), οι ελαχιστες ανηφορες που ειχα τρεξει στην προετοιμασια ή ηταν κατι τυχαιο που θα μπορουσε να συμβει ετσι κι αλλιως (το αλλο ποδι ας πουμε γιατι ειναι σα να μην ετρεξε?)

Περα απο τον πονο, η ολη φαση δε με χαλασε ιδιαιτερα μια και δεν πηγαινα για χρονο, αλλα οσο να ναι σπαστηκα που ενω σε ολα τ αλλα ημουν μια χαρα, για μια ακομη φορα δεν μπορουσα ν απολαυσω τρεξιμο στην κατηφορα.

Ηθικο διδαγμα: εμψυχωτης στην Αθηνα, δρομεας στη Θεσσαλονικη.

Επισης να ευχαριστησω ιδιαιτερα τον Εχετλο, Μαρμιτα μετα συζυγου και Σισση στο 39, το να ξερω οτι θα σας βρω εκει μου εδινε δυναμη να παω οσο πιο γρηγορα μπορουσα.



_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις






Μαρία μου σε ευχαριστώ και πολλά συγχαρητήρια και για τον δικό σου αγώνα.
Είσαι ένας από τους ανθρώπους στο φόρουμ που έτυχε να σε γνωρίσω και από κοντά που έχει συμβάλει ώστε να έχω ήδη το προνόμοιο να είμαι μαραθωνοδρόμος. Από την πρώτη στιγμή που μπήκα στο φόρουμ ήσουν κοντά με συμβουλές και παρότρυνση και οφείλω ένα ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. Εσύ και μερικές 10αδες ακόμα ερασιτεχνών δρομέων μας έχετε στηρίξει ΑΠΟΛΥΤΑ στο φόρουμ αυτό.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!!!!

Κωπηλασία...μπες στον ρυθμό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gabri
Forum-Runner

94 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/11/2015 :  13:42:55  Εμφάνιση Προφίλ
Νομιζω πως ηρθε και για μενα η ωρα να γραψω ενα ποστακι για αυτο που βιωσα εχθες στην πρωτη μου συμμετοχη στον Κλασσικο (Αυθεντικο).
Ξεκινησα προετοιμασια στις 8 Αυγουστου και στην αρχη εκανα 2 προπονησεις την εβδομαδα. Απο αρχες Σεπτεμβρη εβαλα και τριτη. Ακριβως στο τελευταιο long run χτυπαει ενα τραυματισμος (οιδημα στον οπισθιο μοιριαιο). Λεω τον γιατρο θα τρεξω οτι και να γινει, απλα κανε κατι. Κανω μια κορτιζονη, και περιοριζομαι σε συντηρηση και τα απολυτως απαραιτητα τις 3 τελευταιες εβδομαδες.
Ο πρωτος μου στοχος ηταν να τερματισω, ο δευτερος 4:59:59 και ο τριτος κατω απο 5:30.
Ξεκιναω απο το Μαραθωνα και αμεσως παει περιπατο ο σχεδιασμους για τους σφυγμους. 5-8 σφυγμοι παραπανω απο τον στοχο. Λεω ας ειναι.
Στο 20 ενοχληση στο ποδι στο οιδημα. Στο 22 πονος. Σταματαω σε ενα παλλικαρι του Ερυθρου Σταυρου στο 22,5 βαζω αλοιφη και συνεχιζω. Προς το παρον ενιωθα καλα. Στο 24 ξανα πονος. Λεω δε γ@@ αυτη τη δουλεια θα κανουμε. Παμε και οτι βγει. Περναω περπατωντας τον Σταυρο, και βλεπω οτι ειμαι κοντα στο 4:55-5:05. Παμε λεω. Απο το 32-35,5 αρχιζω να περναω κοσμο σας σταματημενους...ολοκληρα γκρουπ. Κοσμο που με ειχε περασει στο 8 στο 9 τους περασα στο 33 και το 34. Και στο 36 ΜΠΑΜ!!
Θολωσε η οραση μου λιγο, παραπατησα, ζαλιστικα και καταλαβα γλυκογονο τελος....Σταματαω στο 37,5 ριχνω ενα μπουκαλι νερο στο κεφαλι και μεχρι τον τερματισμο πηγα με τις αναθυμιασεις. Βενζινη γιοκ. Αφου να φανταστειτε νομιζα οτι στο γηπεδο με φωναξε ενας γνωστος και τον χαιρετησα κιολας χαχαχαχ.
Τελικος χρονος 5:18:49. Ο αρχικος στοχος επετευχθει και τουλαχιστον εκανα ακατω απο 5:30.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/11/2015 :  14:20:09  Εμφάνιση Προφίλ
Μπράβο Μαράκι, πολλά μπράβο!
Πολύς κόσμος νομίζει ότι ο <4h δρομέας μπορεί απροπόνητος να βγάλει εύκολα την διαδρομή στο 4:30 αλλά δεν είναι έτσι. Πόσω μάλλον αν μιλάμε για κλασσική...
Πάντως στην Φειδιππίδου δεν φαινόσουν ταλαιπωρημένη όπως λες.
Και πάλι συγχαρητήρια!

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zakis
Forum-Runner

149 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/11/2015 :  14:22:08  Εμφάνιση Προφίλ
Καταρχήν πολλά συγχαρητήρια στον Στράτο. Πιστεύω ότι αξίζει τον χαρακτηρισμό "Νικητής του Μαραθωνίου" (συγγνώμη @spy...). Στράτο δεν σε έχω γνωρίσει προσωπικά αλλά την ιστορία σου θα την διηγηθώ στα παιδιά μου απόψε ως μάθημα ζωής.

Δεύτερον, πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες, ανεξάρτητα από την επίτευξη ή όχι του στόχου.

Στα δικά μου: Δεύτερος Μαραθώνιος φέτος με καλή για τα δεδομένα μου προετοιμασία και χωρίς προβλήματα. Σχεδίασα τον αγώνα για έναν μέσο όρο ρυθμού 6:00 αλλά με εναλλακτικές σε περίπτωση που δω ότι δεν βγαίνει. Πήγα βάσει καρδιακών παλμών και γρήγορα διόρθωσα το πλάνο σε μέσο ρυθμό 6:10. Ενυδάτωση και τροφοδοσία by-the-book, διαχείριση αγώνα by-the-book, even split (negative κατά 21 δευτερόλεπτα), άνοιγμα με σύνεση μετά τα 32 που οι τετρακέφαλοι άρχισαν να σφίγγουν, μέσος όρος παλμών έναν παλμό κάτω από το κατώφλι (156), με λίγα λόγια ακολούθησα ότι συμβουλές αποκόμισα από το forum ως σιωπηλός αναγνώστης και σας ευχαριστώ όλους.

Χρόνος 04:20:39 (34 λεπτά κάτω από πέρσι). Ο βασικός σκοπός μου ήταν να ανέβω κατηγορία από Ο.ΒΙ.Σ στην επόμενη (δεν θυμάμαι το όνομα τώρα...) οπότε όλα καλά.

Ευχαριστίες στον πάντα φίλο και συνοδοιπόρο (όχι στο τρέξιμο φυσικά...) Σπύρο (@spy - συγχαρητήρια και πάλι για τον άθλο), στον Νίκο (@tazi - μπράβο για τον Ιάσονα, εσύ μας χρωστάς το sub-3, το οποίο είμαστε βέβαιοι ότι θα έρθει) για τις πάντα ΟΛΟΣΩΣΤΕΣ συμβουλές του και πέρσι και φέτος και στον φίλο και προπονητή Χρήστο Σίμο που μου έδωσε ένα δύσκολο πρόγραμμα και πίστεψε στις δυνάμεις μου.

Νίκο (@echetlos) ήξερα ότι θα είσαι στην Φειδιππίδου και άδραξα την ευκαιρία να σου συστηθώ. Σε ευχαριστώ για το high-five, μου έδωσε φτερά.

Splits: 5K 31:10:00, 10K 01:02:04, 15K 01:32:59, Half 02:10:30, 25K 02:35:38, 30K 03:06:52, 35K 03:37:36, 40K 04:08:06 Full 04:20:39.

Φέτος πραγματικά κατάλαβα πάντως αυτό που οι σοφότεροι λένε "Ο Μαραθώνιος αρχίζει στα 32".

Και του χρόνου να είμαστε όλοι γεροί να το ξανα-ευχαριστηθούμε.

Ζαχαρίας / Zakis



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/11/2015 :  14:24:02  Εμφάνιση Προφίλ
Νέστορα, δεν γνωριζόμαστε, ούτε και φυσιογνωμικά σε ξέρω.
Αλλιώς, όταν θα πέρναγες μπροστά μου, υπολογίζοντας ότι είσαι στην κόψη του ξυραφιού για το 3ωρο (έχω αποκτήσει κι αυτή την ικανότητα για χάρη σας, ως supporter), θα σου έκανα τον λάγο!
Όσο θα άντεχα βέβαια...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 82 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000