Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 33ος Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας 2015
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 82

stratos_al
Elite Forum-Runner

Greece


1776 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2015 :  20:52:17  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by LEON T

quote:
Originally posted by Etien

[quote]Originally posted by LEON T

Αν δε κανω λαθος ο etien δε παιρνει ουτε τζελακια ουτε τιποτα ενω εχει κανεις υπεραποστασεις κλπ......(αν δεν τον μπερδευω με καποιον αλλο)

οσο για το οτι το gel γραφει τι περιεχει μεσα του ε κρατηστε και μια επιφυλαξη(ετσι μικρη.....)




Οντως, φιλε μου , εως τωρα δεν εχω χρησιμοποιησει τζελακια η κατι αλλο σε κανεναν αγωνα στα 5 χρονια δρομικης μου ...καριερας !!!

Τον αγωνα προχτες την Κυριακη, τον εβγαλα με νερο και μισο μπουκαλι (συνολικα) ισοτονικο απο τους σταθμους και τ ι π ο τ α α λ λ ο . Ηθελα να τρωω και μπανανες αλλα απο την ταχυτητα που ειχα δεν τις ειδα καθολου !!!!

Τερματισα σε πολυ καλη κατασταση !!!

Ευχαριστω.


[/quot

Μπραβο ρε φιλε εισαι η αποδειξη πως η προπονηση και η σωστη τροφοδοσια αρκουν και για ανετο τερματισμο και για καλο χρονο!!!χωρις τζελακια χαπια κλπ....





Εμείς LEON T μπορεί να μην παίρνουμε τζελάκια και χημείες αλλά

ΚΟΝΤΟΣΟΥΒΛΙΑ χρησιμοποιούμε σίγουρα....



Κωπηλασία...μπες στον ρυθμό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2015 :  20:57:20  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by SirCharles

trexantiris Έτρεξα χωρίς τζελ κ έπαιρνα αυτά που έδωσαν στους σταθμούς. 2 μπάρες που μια χαρά τρώγονται τρέχοντας,μπανάνες,ισοτονικά κ φυσικά νερό. Ιδεολογικά ναι, το θεωρώ άδικο. Ο κανονισμός δεν νομίζω να απαγορεύει,αν κ για μένα θα έπρεπε. Όσο για τον εξοπλισμό σκέφτομαι σε 10 χρόνια που θα έχουν βγει κι άλλα τύπου τζελ προιόντα να τρέχουν κάποιοι ντυμένοι σαν τον ρομποκοπ για να τα χωρούν όλα... Μάλλον πειραχτήκατε όσοι τα χρησιμοποιείτε,αλλά ο σκοπός μου ήταν να δω απόψεις πιο έμπειρων,όχι να σας την πω. Τελικά δεν απάντησε κανείς. 2 δρομείς ίδιου επιπέδου. Ο ένας ζώνη με τζελ κλπ,ο άλλος ανεφοδιασμό στους σταθμούς. Αποκτά πλεονέκτημα ο πρώτος ?

Πλεονέκτημα αποκτά κάποιος όταν κάνει κάτι που δεν επιτρέπεται.

Από τη στιγμή που επιτρέπεται να κουβαλά ο καθένας προβλεπόμενα πράγματα (και εννοείται τα τζελ είναι επιτρεπόμενα), είναι στη κρίση του καθενός αν θα πάρει μαζί του ή όχι. Αν πάρει, θα επιβαρυνθεί έστω ελάχιστα από τη μεταφορά τους. Θα ωφεληθεί από το ότι θα τα έχει διαθέσιμα ανά πάσα στιγμή. Αν δεν πάρει, δεν θα έχει τις μικροενοχλήσεις από τη τσέπη ή το τσαντάκι που τα μεταφέρει, και το όποιο βάρος τους. Θα ζημειωθεί από το ότι αν χρειαστεί κάποιο, δεν θα έχει.

Υπάρχει και η 3η περίπτωση, που για τους περισσότερους αγώνες όπως και της Αθήνας, επιτρέπεται λόγω των χιλιάδων συμμετοχών μόνο για τους ελίτ και τα πρωταθλήματα (ΠΠ, στρατιωτικό κλπ) που γίνονται ταυτόχρονα: να τα αφήνουν στους σταθμούς. Σε αυτή τη περίπτωση υπάρχει πάντως και ενδεχόμενο χρονοτριβής αν δεν το βρει/δεν του το δώσουν εγκαίρως, ή δεν το βρει καθόλου.

Με άλλα λόγια είναι στην επιλογή του καθένα αν θα παίρνει κάτι μαζί του και τι, αρκεί βέβαια να είναι επιτρεπόμενο, όπως εννοείται είναι τα τζελ.

Όσο για το σχόλιο, "ποιος ξέρει τι συντηρητικά έχουν", η απάντηση προφανώς είναι, έχουν όσα συντηρητικά έχει και οποιοδήποτε άλλο προϊόν 20 γραμμαρίων. Περισσότερη ποσότητα δεν χρειάζεται. Μια μίνι σοκολάτα αν φάει κάποιος μια μέρα, περισσότερη ποσότητα συντηρητικών θα καταναλώσει.

Κατά τα άλλα συμφωνώ ότι υπάρχει υπερβολή με τα γκάτζετ και τις προμήθειες. (Πριν το) 2000 τρέχαμε χωρίς να ξέρουμε ούτε τη λέξη, και μπορεί να πηγαίναμε καλύτερα. Εννοείται πως όλα βοηθάνε, αλλά πρέπει να καταλάβουμε πως δεν πρέπει να κρεμόμαστε από αυτά, και αν θέλουμε να πηγαίνουμε καλά, πρέπει να στρωθούμε στη προπόνηση!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

LEON T
Senior Forum-Runner

Greece


550 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2015 :  21:05:23  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by stratos_al

quote:
Originally posted by LEON T

quote:
Originally posted by Etien

[quote]Originally posted by LEON T

Αν δε κανω λαθος ο etien δε παιρνει ουτε τζελακια ουτε τιποτα ενω εχει κανεις υπεραποστασεις κλπ......(αν δεν τον μπερδευω με καποιον αλλο)

οσο για το οτι το gel γραφει τι περιεχει μεσα του ε κρατηστε και μια επιφυλαξη(ετσι μικρη.....)




Οντως, φιλε μου , εως τωρα δεν εχω χρησιμοποιησει τζελακια η κατι αλλο σε κανεναν αγωνα στα 5 χρονια δρομικης μου ...καριερας !!!

Τον αγωνα προχτες την Κυριακη, τον εβγαλα με νερο και μισο μπουκαλι (συνολικα) ισοτονικο απο τους σταθμους και τ ι π ο τ α α λ λ ο . Ηθελα να τρωω και μπανανες αλλα απο την ταχυτητα που ειχα δεν τις ειδα καθολου !!!!

Τερματισα σε πολυ καλη κατασταση !!!

Ευχαριστω.


[/quot

Μπραβο ρε φιλε εισαι η αποδειξη πως η προπονηση και η σωστη τροφοδοσια αρκουν και για ανετο τερματισμο και για καλο χρονο!!!χωρις τζελακια χαπια κλπ....





Εμείς LEON T μπορεί να μην παίρνουμε τζελάκια και χημείες αλλά

ΚΟΝΤΟΣΟΥΒΛΙΑ χρησιμοποιούμε σίγουρα....



Κωπηλασία...μπες στον ρυθμό.




Αυτο ειναι μεγαλη αληθεια Στρατο!!!
Ελα στο Μετσοβο στην αρκουδα τελη μαιου να στρωθουμε μετα στα κοντοσουβλια!!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2015 :  21:33:04  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by LEON T

quote:
Originally posted by stratos_al

quote:
Originally posted by LEON T

quote:
Originally posted by Etien

[quote]Originally posted by LEON T

Αν δε κανω λαθος ο etien δε παιρνει ουτε τζελακια ουτε τιποτα ενω εχει κανεις υπεραποστασεις κλπ......(αν δεν τον μπερδευω με καποιον αλλο)

οσο για το οτι το gel γραφει τι περιεχει μεσα του ε κρατηστε και μια επιφυλαξη(ετσι μικρη.....)




Οντως, φιλε μου , εως τωρα δεν εχω χρησιμοποιησει τζελακια η κατι αλλο σε κανεναν αγωνα στα 5 χρονια δρομικης μου ...καριερας !!!

Τον αγωνα προχτες την Κυριακη, τον εβγαλα με νερο και μισο μπουκαλι (συνολικα) ισοτονικο απο τους σταθμους και τ ι π ο τ α α λ λ ο . Ηθελα να τρωω και μπανανες αλλα απο την ταχυτητα που ειχα δεν τις ειδα καθολου !!!!

Τερματισα σε πολυ καλη κατασταση !!!

Ευχαριστω.


[/quot

Μπραβο ρε φιλε εισαι η αποδειξη πως η προπονηση και η σωστη τροφοδοσια αρκουν και για ανετο τερματισμο και για καλο χρονο!!!χωρις τζελακια χαπια κλπ....





Εμείς LEON T μπορεί να μην παίρνουμε τζελάκια και χημείες αλλά

ΚΟΝΤΟΣΟΥΒΛΙΑ χρησιμοποιούμε σίγουρα....



Κωπηλασία...μπες στον ρυθμό.




Αυτο ειναι μεγαλη αληθεια Στρατο!!!
Ελα στο Μετσοβο στην αρκουδα τελη μαιου να στρωθουμε μετα στα κοντοσουβλια!!!!!



εμένα με θέλετε?? είμαι αντιοικονομικός στη μάσα πάντως κι ας μη μου φαίνεται

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

LEON T
Senior Forum-Runner

Greece


550 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2015 :  21:38:42  Εμφάνιση Προφίλ
Χαχαχαχαχα....εννοειται!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2015 :  23:38:48  Εμφάνιση Προφίλ
Κλασσικά ξεφύγαμε από το θέμα με οδηγό την ανασφάλεια, στηριζόμενη στην αμάθεια ή έστω ημιμάθεια, ορισμένων.

Η πραγματικότητα εχει ως εξής:
Οι μπανάνες συλλέγονται πράσινες κ μπαίνουν σε φούρνους-αποπρασινιστήρια κτλ μπας κ κιτρινισουν. Όταν ενα προϊόν ειναι να κοπεί πριν την ωριμότητά του συνήθως τρώει τα μυκητοκτονα του για να αντέξει. Πριν, κατα την καλλιέργειά του θα έχει φάει τα σχετικά ζιζανιοκτόνα του, τις ορμόνες του, τα εντομοκτόνα του κτλ. Αν είναι "βιολογικό" (κ καλά...) θα εχει φάει τους χαλκούς του κλπ. Προφανως θα ποτίζεται κ με "βιολογικό" νερό, evian και βάλε! Παρθένο δεν είναι πάντως.
Απ´ την άλλη το τζελάκι εχει φτιαχτεί για να σου δώσει αυτά που γράφει κ μαλλον στα δίνει, αλλιώς ενας υπέρβαρος δρομέας όπως εγώ, με κατανάλωση 3,54gr υδατανθρακα/λεπτό δε θα έβγαζα ούτε ημί στα όριά μου, πόσω μάλλον τον ΑΜΑ 2015, όπου ρούφηξα 8 τζελ, μισή μπανάνα κ δυο βρωμοκοκακόλες αφού δε βρήκα εσπρεσσάκι:) Και ένατο θα κατεβαζα αν βοηθούσε αλλα ήμουν ήδη στο 37,5:) (κουφάλα katsirof σε κυνηγούσα:))

Μια επισήμανση γιατί γράφεται συχνά κ δεν πρέπει να κοροϊδεύουμε τον κόσμο: τα ισοτονικα που δίνουν στους αγώνες συνήθως έχουν και υδατάνθρακες κ ηλεκτρολυτες, τέλος πάντων δεν είναι νερό σκέτο.

Τελος να πω πως δεν είμαστε κ elite για να ψάχνουμε πλεονεκτήματα έναντι των άλλων δρομεων, ερασιτέχνες είμαστε κ θα έπρεπε να τρέχουμε κόντρα στον εαυτό μας κ μόνο.

Υγ1. Ο άλλος πίσω δεξιά απ´ τον κοστουμαρισμενο γιαπωνεζακο δεν άντεξε απ´ την πολλή ενυδάτωση:)
Υγ2. Το ρολόι άφησε σημάδι απ´ τον ήλιο... 8 Νοέμβρη!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2015 :  23:40:10  Εμφάνιση Προφίλ
(συμφωνώ με Echetlos και MasBass!)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2015 :  23:43:26  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by echetlos

Χιλιοειπωμένα πράγματα, πόσες φορές να τα ξαναπούμε...?!?!?
Ναι, σε ρυθμό 8'/χλμ, που μάλλον μεσολαβεί και περπάτημα, μπορεί και να την βγάλεις σχεδόν μόνο με λιπόλυση.
Αν μιλήσουμε για το ΜΡ ενός προπονημένου δρομέα, εκεί το γλυκογόνο φτάνει για 120'-140'. Η εργοφυσιολογία το λέει, τι να κάνουμε...
Όσον αφορά το σύνηθες επιχείρημα σχετικά με το πώς έτρεχαν οι δρομείς το 1970, συζητούμε αποκλειστικά για κανονικούς αθλητές των δυομιση ωρών και κάτω, οι οποίοι είχαν και την αντίστοιχη οικονομία.

"My sport is your sport's punishment"



Νίκο δεν ξέρω τι λέει η "εργοφυσιολογία"! αλλά υπερβολική και απόλυτη μου φαίνεται στα νούμερα που αναφερεις. Γνωρίζω βέβαια πολλούς (εδω μέσα τους περισσότερους να πω την αλήθεια) που αυτά τα εχουν ως βίβλο και δεν τρεχουν μαραθώνιο -στις 4 και 4/30 ώρες- εάν δεν έχουν 5-6 τζελάκια γιατί αυτο έχει βγει από τα "εργομετρικά" τους.

Γνωρίζω ωστόσο και αρκετούς (πιο πολλοί εκεί έξω αυτοί) που μέχρι μαραθώνιο το πάνε μια χαρά με μηδέν (ή εστω ένα επειδή τους δόθηκε) και ίσως λίγο ισοτονικό στους ίδιους χρόνους (και όχι στο 8/χιλ που αναφέρεις εσυ) ...Χωρίς πίεση στα κόκκινα φυσικά ....Ισως να υπάρχουν λοιπόν (περισσότερες) "οικονομικές" εξαιρέσεις απο ότι λέει η εργοφυσιολογία...


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2015 :  00:01:55  Εμφάνιση Προφίλ
Επαναλαμβάνω για να μη παρεξηγούμαι ότι τα τζέλ (η ενεργείακή αναπλήρωση γενικά για να το πω σωστότερα) είναι φυσικά απαραίτητη για κάποιον που πάει στα κόκκινα...

Απλα δεν συμφωνώ ότι το να μη πας στα κόκκινα είναι απο τα 8λεπτά το χιλιόμετρο και πάνω, και δεν μιλάω αποκλειστικά για δρομείς του τρίωρου που μόνο αυτοί μπορούν να το πάνε πιο χαλάρα στη 1 ώρα πάνω αλλά και για πιο αργούς δρομείς που μπορούν απλά να το πάνε κάπως πιο αργά ....Η διαφορά στους παλμούς σε όλο τον αγώνα μπορεί να είναι χαωτική για μόλις 15 και 20 δευτερόλεπτα στο ρυθμό του χιλιομέτρου
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2015 :  00:17:35  Εμφάνιση Προφίλ
Σταμάτη πιστεύω πως ο echetlos δεν μιλούσε συγκεκριμένα για 8'/χλμ κι απλά εννοούσε ρυθμό πιο αργό από το MP. άλλωστε στο συγκεκριμένο ρυθμό μιλάει σχεδόν εξ ολοκλήρου για λιπόλυση ενώ γνωρίζουμε πως με την κατάλληλη υδατανθράκωση τις προηγούμενες μέρες μπορείς να μαζέψεις και αρκετά "καύσιμα" ενόψει αγώνα επομένως δε χρειάζεται να καις μόνο λίπος. απλά αν πηγαίνεις στο MP δε θα φτάσεις ως το τέλος. έτσι το εξέλαβα εγώ τουλάχιστον! μην πιάνεστε στις λέξεις βρε :D

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2015 :  00:37:41  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by trexantiris

Παλμοί-Ρυθμός-Χρονικά Περάσματα-Υπολογισμοί-Αναφορά Κατάστασης…

Ο πιο ξεκούραστος Μαραθώνιος και ταυτόχρονα ο πιο αγχωτικός! Γιατί έπρεπε να οδηγήσω ένα γκρουπάκι στο τέρμα με ασφάλεια και ακρίβεια έτσι ώστε η άριστη προπόνηση που είχαν κάνει τα «μέλη» του να δώσει καρπούς! Φέτος υπήρχε και το πλεονέκτημα ότι η ομάδα θα διέθετε και 2ο λαγό (ΜάριοςΜ – “ontherun”) και έτσι θα υπήρχε μεγαλύτερη ευελιξία αν κάτι στραβό συνέβαινε (όπως και χρειάστηκε λίγο πριν το τέλος του αγώνα).

Τα αρχικά περάσματα που είχα ετοιμάσει για το γκρουπ ήταν για ένα άνετο σπάσιμο του «καταραμένου» 3:30 που παρέμενε και ο κοινός τους εχθρός. Η προπόνηση βέβαια που είχαν κάνει ήταν εξαιρετική και ζήτησαν κάτι πιο δυνατό. Επειδή το έχω ζήσει το παραμύθι με την Κλασική αρκετές φορές, ενημέρωσα για το ρίσκο αλλά πάντως τους ετοίμασα κάτι λοιπόν πιο δραστικό.

Για πρώτη φορά σε αγώνα Μαραθωνίου φόρεσα ζώνη παλμών έτσι ώστε πέρα από την τήρηση των περασμάτων, να διατηρώ στο γκρουπ και την ίδια «αίσθηση» ρυθμού, άσχετα με το αν πηγαίναμε σε ισιάδα ή στην πιο σκληρή ανηφόρα. Στις κατηφόρες πήγαινα αργά για να τους δώσω μια ευκαιρία να χαλαρώσουν. Για ένα σημαντικό κομμάτι του αγώνα τα περάσματα ήταν ακρίβειας λίγων δευτερολέπτων σε σχέση με αυτά που είχα εκτυπώσει και είχα συνεχώς πάνω στο χέρι μου. Ήδη όμως ο καιρός έκανε αισθητή την επίδρασή του πάνω στον Αργύρη και το Σωτήρη και οι παλμοί τους αργά και σταθερά άρχισαν να σκαρφαλώνουν. Ο ρυθμός προσαρμοζόταν κατάλληλα έτσι ώστε οι συνεχόμενες ανηφόρες από το 18 μέχρι και 28 χιλιόμετρο να μην τους αφαιρέσουν πολλές δυνάμεις και κυρίως να μην σπαταληθεί το πολύτιμο γλυκογόνο.

Το οξύμωρο ήταν ότι οι δικοί μου παλμοί είχαν χαλαρώσει πολύ (από τη στιγμή που το σώμα είχε μπει για τα καλά στο ρυθμό του αγώνα) αλλά όσο πλησιάζαμε το Σταυρό τα πράγματα δυσκόλεψαν κι άλλο όσο αφορά τα «πουλέν» μου. Οπότε συνεχίστηκε ακόμα πιο έντονα ένας κύκλος ελέγχου που επαναλάμβανα ξανά και ξανά έτσι ώστε να πηγαίνουμε ταυτόχρονα όσο γρήγορα χρειαζόταν αλλά χωρίς να υπάρχει κίνδυνος καψίματος: «Παλμοί-Ρυθμός-Χρονικά Περάσματα-Υπολογισμοί-Αναφορά Κατάστασης» και πάμε πάλι από την αρχή. Στραβολαίμιασα να κοιτάω συνέχεια το ρολόι! :Ρ Στο 25 χιλιόμετρο η θετική χρονική απόκλιση ήταν στο 1’+, ενώ στο 30 είχε φτάσει στα 2 λεπτά. Το καλό ήταν ότι στις ευθείες της Μεσογείου και οι δυο τους είχαν αρκετές δυνάμεις στα πόδια τους οπότε απλά ρολάραμε σε ένα λίγο πιο αργό ρυθμό από το αρχικό πλάνο αλλά πάντως σταθερά.

Σε αυτό το σημείο να τονίσω ότι και οι δύο επέδειξαν πολύ δυνατό τσαγανό και παρόλο την ένταση της στιγμής, είχαν σφίξει τα δόντια τους και πήγαιναν σταθερά στα τελευταία χιλιόμετρα! Δυστυχώς λίγο πριν την Μιχαλακοπούλου ο Σωτήρης είχε ένα σημαντικό θέμα με τα «στομαχικά» του οπότε αναγκάστηκα να δώσω εντολή στο ΜάριοΜ να ξεκολλήσει από το γκρουπ και να οδηγήσει τον Αργύρη μέχρι και τον τερματισμό, ενώ εγώ παρέμενα «ώμο-με-ώμο» με το Σωτήρη για να εξασφαλίσω ότι και τα δύο μέλη του γκρουπ θα το σπάζανε το «τιμημένο» ;-) (κανένας δεν πρέπει να αφήνεται μόνος του στο πεδίο της «μάχης» :Ρ)! Η τελευταία αγχωτική στιγμή ήταν όταν λύθηκε το κορδόνι στο αριστερό παπούτσι του Σωτήρη (!) αλλά παρόλο το συμβάν που στοίχισε κάποιες 10άδες δευτερόλεπτα, ο στόχος επιτεύχθηκε και με το παραπάνω!

ΥΓ1: Παίδες σας ευχαριστώ που με εμπιστευτήκατε για μια ακόμα φορά και θαύμασα πραγματικά την επιμονή σας!
ΥΓ2: Να ευχαριστήσω δημόσια το υπερτούμπανο ΜάριοΜ που είχε την υπομονή να μας ακολουθήσει μέχρι και το τελευταίο μέτρο, παρόλο που ήταν ένα βήμα πριν τον πάρει ο ύπνος! :Ρ :Ρ :Ρ
ΥΓ3: @winarg & sotos-marathon…αφού το αρχικό μου πλάνο ήταν για 3:28, γιατί μου θέλατε πιο σκληρά περάσματα; (αφού είπαμε τι είναι η Κλασική…δεν τα είπαμε;)

Και τα φωτογραφικά ντοκουμέντα:
Μου την έστειλε ο Etien, δε γνωρίζω όμως ποιος την τράβηξε. Στο Νομισματοκοπείο έχοντας στα δεξιά το ΜάριοΜ και τα «λαγουδάκια» να ακολουθούν. Χωρίς να το έχω πάρει χαμπάρι, το αρχικό 4μελές γκρουπάκι εκείνη τη στιγμή ήταν 9μελές. Τόσο συγκεντρωμένος ήμουν στη ροή του αγώνα που απλά δεν κοιτούσα πίσω! :Ρ

------------------
Από τον Laga στο Χολαργό. Ρολάροντας στη Μεσογείων…



Free your feet...free your senses!




Ο πιο ξεκούραστος μαραθώνιος, λέει, διότι είχε να παει κάποιους στο 3:30.
Ρε συ Μανώλη, πρόσεχε τι λες. Σε διαβάζει και το νηπιαγωγείο.
Το καλοκαίρι όλοι προπόνηση στο Χαλάνδρι. Αυτό κατάλαβα εγώ.

Edited by - ALEXANDRA on 13/11/2015 00:44:53
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2015 :  02:14:50  Εμφάνιση Προφίλ
xaxa

Πάνω στην ώρα έβαλε το λινκ ο φίλος σε σχετικό νήμα
http://forum.runningnews.gr/topic.asp?TOPIC_ID=13121&whichpage=1

"Απίστευτο" (και όμως πλέον και επιστημονικά μελετημένο ...όχι ότι δεν το υποψιαζόμασταν)

Οπότε μήπως για αυτό κάποιοι "προικισμένοι" (και ας μας λέγατε χοντρούς εσείς οι άσχετοι ) δεν χρειαζόμαστε ιδιαίτερα τους υδατάνθρακες στις πολύωρες προσπάθειες μας παρ όλη τη θεωρία? ...Η καλή μας διατροφή σε λίπος κάνει όλη τη δουλειά (στο 65%-75% της V02max τουλάχιστον)

Σύντομο συμπέρασμα:
(όπου HC διατροφή πλούσια σε υδατάνθρακες / LC χαμηλή σε υδατάνθρακες-υψηλή σε λίπος)

quote:
Results
Peak fat oxidation was 2.3-fold higher in the LC group (1.54 ± 0.18 vs 0.67 ± 0.14 g/min; P=0.000) and it occurred at a higher percentage of VO2max (70.3 ± 6.3 vs 54.9 ± 7.8%; P=0.000). Mean fat oxidation during submaximal exercise was 59% higher in the LC group (1.21 ± 0.02 vs 0.76 ± 0.11 g/min; P=0.000) corresponding to a greater relative contribution of fat (88 ± 2 vs 56 ± 8%; P=0.000). Despite these marked differences in fuel use between LC and HC athletes, there were no significant differences in resting muscle glycogen and the level of depletion after 180 min of running (−64% from pre-exercise) and 120 min of recovery (−36% from pre-exercise).

Conclusion
Compared to highly-trained ultra-endurance athletes consuming a HC diet, long-term keto-adaptation results in extraordinarily high rates of fat oxidation, whereas muscle glycogen utilization and repletion patterns during and after a 3 hr run are similar.



Και πιο αναλυτικά
quote:
Discussion
We studied two groups of highly-trained competitive ultra-endurance athletes who were well matched in regards to training status and physical characteristics. The main difference was that the LC athletes consumed 6-times less dietary carbohydrate than LC athletes (82 vs 684 g/day) for an average of 20 mo. The most notable findings were that compared to HC athletes, the LC keto-adapted runners showed: 1) two-fold higher rates of peak fat oxidation during graded exercise, 2) greater capacity to oxidize fat at higher exercise intensities, 3) two-fold higher rates of fat oxidation during sustained submaximal running, and 4) no differences in pre-exercise muscle glycogen concentrations, the rate of glycogen utilization during exercise, and the rate of glycogen synthesis during recovery. Thus, we show for the first time that chronic keto-adaptation in elite ultra-endurance athletes is associated with a robust capacity to increase fat oxidation during exercise while maintaining normal skeletal muscle glycogen concentrations.

The whole body maximal fat oxidation rates in the LC athletes were similar to those observed in elite keto-adapted cyclists (10), which are noteworthy considering they are ~50% higher than previously reported maximal rates of fat oxidation in the literature (14). During submaximal exercise, fat contributed to 88 vs 56% of energy expended in LC and HC athletes, respectively. Several studies have consistently reported that short-term consumption of a high-fat diet in highly trained endurance athletes increases fat oxidation during submaximal exercise (reviewed in 22). However, no studies have showed the same degree of shift towards fat oxidation as observed in LC athletes reported here. In the LC ultra-endurance runners studied here, a combination of greater degree of carbohydrate restriction and longer period of adaptation likely resulted in a more robust capacity for fat oxidation during exercise.

Serum glycerol and non-esterified fatty acid concentrations increased rapidly during exercise and decreased during recovery. Whereas fatty acids were similar between groups, glycerol concentrations were ~2-fold higher in LC athletes. Phinney et al. (10) also reported similar circulating fatty acids concentrations before and after keto-adaptation. Serum glycerol is a better indicator of adipose tissue lipolysis compared to fatty acids since adipose tissue and skeletal muscles have lower glycerol kinase activity and thus are not able to use glycerol as effectively. Still some reports suggest muscle can use circulating glycerol for intramuscular triglyceride synthesis (23). Previous studies have indicated a greater capacity to transport circulating fatty acids into muscle after a short-term low-carbohydrate/high-fat diet (24,25). Thus, these data indicate a higher rate of adipose tissue lipolysis in LC athletes resulting in a greater release of both glycerol and fatty acids into the circulation, with greater overall uptake of fatty acids into skeletal muscle.

Carbohydrate oxidation was significantly lower in the LC ultra-endurance runners, but unexpectedly muscle glycogen concentrations were not different between groups. It was previously reported that a 4 wk ketogenic diet in elite cyclists decreased resting muscle glycogen by half and the rate of glycogen use during exercise by 4-fold (10). Other studies have shown that a low-carbohydrate/high-fat diet decreases resting glycogen and the rate of glycogen use during submaximal exercise (25,26). The duration of the LC diet was shorter (4 wk) in the work by Phinney (10), suggesting that complete adaptations in glycogen homeostasis and kinetics may take several months. The different glycogen responses could also be due to lower carbohydrate intake, which was <10 g/day in cyclists (10) versus 86 g/day in the LC runners. A short-term glycogen loading effect is unlikely since food logs were recorded for the two days leading up to testing and indicated the average carbohydrate intake was 64 g/day in LC athletes (Supplemental Table 1). The small relative contribution of carbohydrate to energy expenditure in LC athletes, but similar use of glycogen as HC athletes, indicates a decreased reliance on circulating glucose in the keto-adapted athlete.

The muscle glycogen responses in the LC athletes are provocative in light of data previously reported in highly-trained Alaskan sled dogs (27,28). Sled dogs have an innately high endurance capacity and often perform several hours of running at submaximal intensity while consuming a high-fat/low-carbohydrate diet. Dogs running 160 km/day for 5 days showed no cumulative muscle glycogen depletion despite eating a diet consisting of only 15% carbohydrate (27). In a subsequent study (28), dogs ran 140 km/day for 4 days and showed a 66% reduction in muscle glycogen after the first 140 km run (similar to the 64% reduction in muscle glycogen in the LC athletes) and a progressive increase in muscle glycogen over subsequent days of running. A more recent study reported that trained Alaskan sled dogs eating a 16% carb diet showed an unexpected high rate of carbohydrate oxidation during exercise that was associated with a significant increase in gluconeogenesis from glycerol and increased lactate oxidation (29). Thus, highly-trained high-fat adapted sled dogs show very different fuel utilization patters that predicted based on studies done in trained humans eating a high-carbohydrate diet.

A provocative finding was that LC athletes appeared to break down substantially more glycogen (>100 g) than the total amount of carbohydrate oxidized during the 3 hr run. This was the case in all ten LC athletes. Why would athletes with high rates of acetyl CoA generation from fatty acids bother breaking down muscle glycogen if those carbons are not terminally oxidized? Although speculative, we believe the reason may be to provide a source of glucose for the pentose phosphate pathway (PPP) and a source of pyruvate to form oxaloacetate. The PPP generates important 5 carbon sugars and reducing power (i.e., NADPH) for biosynthetic reactions such as ribonucleic acid synthesis and maintaining glutathione levels, respectively. Glyceraldehyde-3-phosphate and fructose 1,6 bisphosphate generated from the PPP can also enter glycolysis after the energy input stage, thereby generating ATP through substrate level phosphorylation and increasing formation of pyruvate. Pyruvate may be necessary in a keto-adapted athlete for two reasons. First, pyruvate can be used as an anaplerotic substrate by pyruvate carboxylase to generate oxaloacetate. At the onset of exercise several TCA cycle intermediates increase in concentration including fumarate, citrate and malate, however oxaloacetate remains low. Thus, in the keto-adapted athlete glycogen breakdown may be necessary to ensure a constant source of oxaloacetate for optimal TCA functioning. Second, pyruvate can be converted to lactate or alanine in muscle, which may then serve as gluconeogenic substrate for the liver.

Rates of muscle glycogen synthesis in humans are highest when large amounts of carbohydrate are consumed immediately post-exercise (30), yet the LC athletes had similar rates of glycogen repletion compared to the HC athletes, despite receiving a negligible amount of carbohydrate after exercise (4 vs 43 g) and more fat (31 vs 14 g). When no carbohydrate or energy is provided after prolonged exercise, a small amount of muscle glycogen synthesis occurs (31) presumably due to hepatic gluconeogenesis providing a source of glucose for glycogen. Horses supplemented with fat after exercise showed impaired glycogen synthesis, but 3 wk of a high-fat diet resulted in similar glycogen repletion as horses fed a high-carbohydrate diet (32). An obvious question that arises is what is the carbon source for glycogen synthesis in the absence of carbohydrate intake post-exercise? Although speculative, lactate and/or glycerol, which were two-fold higher at the end of exercise in LC athletes and then sharply decreased during recovery, may have provided a source of carbons for glycogen synthesis during recovery (33). Lactate conversion to glycogen could occur directly (lactate glyconeogenesis) or indirectly via the Cori cycle. Interestingly, lactate and ketones are both transported across cell membranes by monocarboxylic acid transporters, which are upregulated after a ketogenic diet (34). Lactate was shown to account for up to 18% of skeletal muscle glycogen synthesized after high-intensity exercise (35). It could be that lactate rapidly replenished liver glycogen and an ability to maintain hepatic glucose output in the face of limited exogenous carbohydrate intake. Lactate Regardless of the mechanism, these results suggest that long-term consumption of a low-carbohydrate/high-fat diet in highly-trained ultra-marathoners results in adaptations in the homeostatic regulation of muscle glycogen that act to preserve levels similar to those observed when exogenous carbohydrate availability is high.

LC athletes had ~3-fold higher levels of circulating beta-hydroxybutyrate and total ketones at rest, during exercise, and recovery. As expected, ketone levels increased progressively during exercise and peaked 30 min into recovery consistent with the previously reported post-exercise ketosis, also referred to as the Courtice-Douglas effect (36). When ketone levels exceed 0.5 mmol/L, they become a preferred fuel for the brain (37). Since ketones are derived from fatty acids, the keto-adapted athlete has access to and an ability to utilize a stable, abundant source of fuel in the form of beta-hydroxybutyrate. Beyond its role as a metabolite, beta-hydroxybutyrate in the range of concentrations observed in the LC athletes has recently been shown to be a potent inhibitor of histone deacetylases, which in turn upregulates expression of antioxidant genes (38). It has also been observed that beta-hydroxybutyrate is associated with a reduction in the generation of reactive oxygen species by mitochondria (39). It remains to be demonstrated whether LC athletes derive benefit in terms of cognitive function or recovery from these unique metabolic and signaling effects of beta-hydroxybutyrate.

Since this was a cross-sectional study it is possible that LC athletes had naturally higher rates of fat oxidation or were somehow better suited to respond to a low-carbohydrate diet. Long-term prospective diet intervention studies would be helpful to better understand the time course and variability in adaptations to a low-carbohydrate diet. While we showed distinct differences in metabolic responses between LC and HC athletes, we did not measure performance. It will be important for future work to address a range of performance outcomes from endurance to anaerobic capacity to strength/power, as well as sport and/or military-specific tasks. All the LC athletes were initially high-carbohydrate athletes. Thus, they made the choice to switch to a very low-carbohydrate diet and had enough self-perceived benefit to continue this lifestyle. From a practical standpoint, these observations broaden the dietary options available for endurance athletes to include a very low level of carbohydrate.

In summary, these results provide the first documentation of the metabolic adaptations associated with long-term consumption of a very low-carbohydrate/high-fat diet in highly trained keto-adapted ultra-endurance athletes. The enhanced ability to oxidize fat during exercise across a range of intensities is striking, as is the ability to maintain ‘normal’ glycogen concentrations in the context of limited carbohydrate intake. Keto-adaptation provides an alternative to the supremacy of the high-carbohydrate paradigm for endurance athletes



Edited by - sam on 13/11/2015 02:17:36
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2015 :  08:57:53  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by LEON T

quote:
Originally posted by Etien

[quote]Originally posted by LEON T

Αν δε κανω λαθος ο etien δε παιρνει ουτε τζελακια ουτε τιποτα ενω εχει κανεις υπεραποστασεις κλπ......(αν δεν τον μπερδευω με καποιον αλλο)

οσο για το οτι το gel γραφει τι περιεχει μεσα του ε κρατηστε και μια επιφυλαξη(ετσι μικρη.....)




Οντως, φιλε μου , εως τωρα δεν εχω χρησιμοποιησει τζελακια η κατι αλλο σε κανεναν αγωνα στα 5 χρονια δρομικης μου ...καριερας !!!

Τον αγωνα προχτες την Κυριακη, τον εβγαλα με νερο και μισο μπουκαλι (συνολικα) ισοτονικο απο τους σταθμους και τ ι π ο τ α α λ λ ο . Ηθελα να τρωω και μπανανες αλλα απο την ταχυτητα που ειχα δεν τις ειδα καθολου !!!!

Τερματισα σε πολυ καλη κατασταση !!!

Ευχαριστω.


[/quot

Μπραβο ρε φιλε εισαι η αποδειξη πως η προπονηση και η σωστη τροφοδοσια αρκουν και για ανετο τερματισμο και για καλο χρονο!!!χωρις τζελακια χαπια κλπ....




Ένσταση!!!
Το γεγονός ότι το καταφέρνει ο Etien, δεν είναι σε καμία περίπτωση απόδειξη ότι μπορεί να γίνει από όλους. Άλλο ο κανόνας και άλλο η εξαίρεση.

ΥΓ Αλήθεια Leon, ξέρεις πολλούς που μπορούν να χαμογελάνε διαρκώς, όπως ο Στρατηγός, μετά από 100-200-250 χιλιόμετρα??
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratos_al
Elite Forum-Runner

Greece


1776 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2015 :  09:09:48  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by tzatzikis90

quote:
Originally posted by LEON T

quote:
Originally posted by stratos_al

quote:
Originally posted by LEON T

quote:
Originally posted by Etien

[quote]Originally posted by LEON T

Αν δε κανω λαθος ο etien δε παιρνει ουτε τζελακια ουτε τιποτα ενω εχει κανεις υπεραποστασεις κλπ......(αν δεν τον μπερδευω με καποιον αλλο)

οσο για το οτι το gel γραφει τι περιεχει μεσα του ε κρατηστε και μια επιφυλαξη(ετσι μικρη.....)




Οντως, φιλε μου , εως τωρα δεν εχω χρησιμοποιησει τζελακια η κατι αλλο σε κανεναν αγωνα στα 5 χρονια δρομικης μου ...καριερας !!!

Τον αγωνα προχτες την Κυριακη, τον εβγαλα με νερο και μισο μπουκαλι (συνολικα) ισοτονικο απο τους σταθμους και τ ι π ο τ α α λ λ ο . Ηθελα να τρωω και μπανανες αλλα απο την ταχυτητα που ειχα δεν τις ειδα καθολου !!!!

Τερματισα σε πολυ καλη κατασταση !!!

Ευχαριστω.


[/quot

Μπραβο ρε φιλε εισαι η αποδειξη πως η προπονηση και η σωστη τροφοδοσια αρκουν και για ανετο τερματισμο και για καλο χρονο!!!χωρις τζελακια χαπια κλπ....





Εμείς LEON T μπορεί να μην παίρνουμε τζελάκια και χημείες αλλά

ΚΟΝΤΟΣΟΥΒΛΙΑ χρησιμοποιούμε σίγουρα....



Κωπηλασία...μπες στον ρυθμό.




Αυτο ειναι μεγαλη αληθεια Στρατο!!!
Ελα στο Μετσοβο στην αρκουδα τελη μαιου να στρωθουμε μετα στα κοντοσουβλια!!!!!



εμένα με θέλετε?? είμαι αντιοικονομικός στη μάσα πάντως κι ας μη μου φαίνεται

Τάσος

know your limits. then destroy them.



To τζατζίκι πάει με τα κοψίδια...


Κωπηλασία...μπες στον ρυθμό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2015 :  09:10:23  Εμφάνιση Προφίλ
Συμφωνώ με Aroulio. Ο κάθε ένας δρομέας είναι διαφορετικός.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 82 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000