Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Mαραθώνιος Μέγας Αλέξανδρος 5/4/2015
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 56

el Cid
Advanced Forum-Runner

Greece


412 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/03/2015 :  09:29:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by giannis_1988

Και ενω ολα κυλουσαν ομαλα και η 1η μου συμμετοχη σε μαραθωνιο ητανε και ειναι ελπιζω πολυ κοντα σημερα μετα το χαλαρο 10αρακι στο run greece και αφου τελειωσα ενας πονος στην καμαρα δεν μ αφηνει σ ησυχια σ βαθμο να με ενοχλει αρκετα και στο απλο περπατημα... στο ξαφνικο χωρις προηγουμενη προειδοποιση....καμια ιντερνετικη διαγνωση; το εβαλα παγο και μασαζακι εντονο.... δοκιμασα και με ενα μπαλακι μετα αλλα δεν τ δεχοτανε καθολου ευχαριστα... ελπιζω μν παθαμε καμια ζημια απο το πουθενα.


Πρωί - πρωί σε ορθοπεδικό! Όχι επιπόλαιη αντιμετώπιση αυτήν την ώρα, διαφορετικά θα καθόμαστε παρέα στους κάβους της παραλίας να χαζεύουμε τους άλλους που τρέχουν!
Καλή ανάρρωση!

__________________________
"practice makes perfect"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

petransfhp
Advanced Forum-Runner

296 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/03/2015 :  10:14:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ρε παιδια μιας και το εφερε η κουβεντα, saltstick για αγορα υπαρχει μονο αυτη η συσκευασια των 100 τεμαχιων στα 25 ευρω; ή μπορω να βρω και μικροτερη;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/03/2015 :  10:20:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
http://www.new-life.com.gr/product/735/saltstick-kapsoyles.html

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/03/2015 :  10:48:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά! επομένως από αυτά που γράψατε, καταλαβαίνω πως το πλάνο σαν ποσότητες όσων θα πάρω δε θεωρείται πολύ υπερβολικό. αυτό ήταν το πιο σημαντικό που ήθελα να μάθω. από εκεί και περα στα υπόλοιπα μπορούν να γίνουν κάποιες μικρές τροποποιήσεις.

gel στο 2.5 δεν γίνεται πάντως καθώς δεν έχει νερό και θα έχω περίεργη αίσθηση για 2.5κμ. δεν είμαστε για τέτοια από την αρχή ακόμα! το έχω δοκιμάσει πριν την εκκίνηση κι άλλες φορές άλλωστε και δεν είχα θέμα.

εννοείται πως το πρόγραμμα μπορεί να πάει περίπατο σε περίπτωση που αντιμετωπίσω πρόβλημα, απλά ψάχνω το ιδανικό για πριν.

Πέτρο προσωπικά χρησιμοποιώ τα high5 από τότε που ξεκίνησα καθώς δεν είναι τόσο παχύρευστα όσο όλα τα άλλα και γλιτώνεις πολλά. βέβαια λογικά έχουν το μειονέκτημα να μην είναι το ίδιο αποδοτικά με gu κλπ αλλά τα προτιμώ ακόμα κι έτσι.

Φίλε Γιάννη ταχύτατη ανάρρωση σου εύχομαι! ουσιαστικά να μην είναι τίποτα δηλαδή και σήμερα να μην το νιώθεις καν.. κατά τα άλλα ίσως σε σώσει ο χτεσινός πάγος και το μασάζ που έκανες.

6 και σήμερα!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

petransfhp
Advanced Forum-Runner

296 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/03/2015 :  10:49:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οκ ευχαριστω θα δω πιο απο τα δυο. Δεν συμφερει το μικρο αλλα ειναι πιο πρακτικο. Μεχρι σημερα χρησιμοποιουσα μονο τζελακια, λεω να δοκιμασω και απο αυτα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/03/2015 :  11:34:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by tzatzikis90

ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά! επομένως από αυτά που γράψατε, καταλαβαίνω πως το πλάνο σαν ποσότητες όσων θα πάρω δε θεωρείται πολύ υπερβολικό. αυτό ήταν το πιο σημαντικό που ήθελα να μάθω. από εκεί και περα στα υπόλοιπα μπορούν να γίνουν κάποιες μικρές τροποποιήσεις.

gel στο 2.5 δεν γίνεται πάντως καθώς δεν έχει νερό και θα έχω περίεργη αίσθηση για 2.5κμ. δεν είμαστε για τέτοια από την αρχή ακόμα! το έχω δοκιμάσει πριν την εκκίνηση κι άλλες φορές άλλωστε και δεν είχα θέμα.

εννοείται πως το πρόγραμμα μπορεί να πάει περίπατο σε περίπτωση που αντιμετωπίσω πρόβλημα, απλά ψάχνω το ιδανικό για πριν.

Πέτρο προσωπικά χρησιμοποιώ τα high5 από τότε που ξεκίνησα καθώς δεν είναι τόσο παχύρευστα όσο όλα τα άλλα και γλιτώνεις πολλά. βέβαια λογικά έχουν το μειονέκτημα να μην είναι το ίδιο αποδοτικά με gu κλπ αλλά τα προτιμώ ακόμα κι έτσι.

Φίλε Γιάννη ταχύτατη ανάρρωση σου εύχομαι! ουσιαστικά να μην είναι τίποτα δηλαδή και σήμερα να μην το νιώθεις καν.. κατά τα άλλα ίσως σε σώσει ο χτεσινός πάγος και το μασάζ που έκανες.

6 και σήμερα!

Τάσος

know your limits. then destroy them.


Τάσο έχω ένα μικρό μπουκαλάκι μαζί μου στην εκκίνηση και μέχρι το 2.5 έχω πάρει το πρώτο.Φέτος για πρώτη φορά θα πάρω high5 και γω ,ελπίζω να μη με κρεμάσουν.
Τώρα ασχολούμαι με τον προσαγωγό που έχει βαρύνει και τον λαγό μου που μου κάνει νούμερα και θέλει ποιο γρήγορα περάσματα.

αρ. συμμετοχής 346
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/03/2015 :  11:43:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
αρ. συμ. 1377

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tazi
Senior Forum-Runner



726 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/03/2015 :  11:52:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by tzatzikis90

λοιπόν! επειδή με έχει φάει και στο τέλος όντας μαυρόγατα απ΄ότι κατάλαβα θα έχω όντως πρόβλημα..

μετά από διάβασμα και συζητήσεις επί συζητήσεων με έμπειρους -αφού εγώ δεν έχω ιδέα- σας παραθέτω το πλάνο που αφορά την υδατανθράκωση-ενυδάτωση μου στον αγώνα. ο λόγος που το κάνω είναι γιατί ακούω τα μύρια όσα και θέλουμε να προλάβουμε πιθανή καταστροφή! Έχουμε και λέμε:

10’ πριν, 10o, 17.5ο, 25ο, 32.5ο χλμ: gel + νερό + saltstick

5ο, 7.5o, 12.5ο, 22.5o, 27.5ο, 32.5ο χλμ: νερό

15o, 20ο, 30ο, 40o χλμ: ισοτονικό

35ο, 40o χλμ: coca

37.5ο χλμ: νερό+ saltstick

Διευκρινίσεις: 1) νερό θα πίνω σχετικά λίγο 100-150μαξ σε κάθε σταθμό αφού δεν ιδρώνω πολύ
2) βάλαμε τόσα saltsticks κυρίως για το αλάτι που θα χρειαστώ(όχι λόγω καιρού βλ.1). υπερβολή?
3) στο 40 έβαλα ισοτονικό Η κόκα κόλα. αν έχει κόλα θα πάρω αυτή, αλλίως το ισοτονικό.
4)Salt με gel ΜΑΖΙ δε δοκίμασα στις προπονήσεις, θα το κάνω αύριο 2 φορές στο 16ρι να δω αντίδραση στομαχιού αλλά όλοι μου λένε πως είναι πολύ ελαφριά τα salt και δεν θα έχω θέμα.

Τα θεωρείτε πολύ υπερβολικά? γενικά έχω γερό στομάχι, χωρίς προβλήματα ως τώρα. Για 4ωρο πάω για όσους δεν ξέρουν.

Τάσος

know your limits. then destroy them.



Γεια σου Τασσο, μια και ζητάς συμβουλές να σου πω και εγω την αποψη μου.

Νερο οπου υπαρχει η δυνατότητα να πάρεις, δηλαδή ανα 2,5 χλμ. 3- γουλιες ειναι αρκετες, Αν κανει ζέστη η εισαι τυπος που ιδρωνει πολύ ανετα και παραπάνω. Αν επισης νιώσεις οτι για καποιο λόγο έχεις πάψει να ιδρωνεις και παλι παραπάνω, απαραιτητα ομως απο λίγο καθε 2,5 χλμ.
Τζελάκι ανα 5, οχι απαραιτητα όλοκληρο, αυτο εξαρταται απο εσενα.
Saltstick εξαρταται απο το καιρό, θα προτεινα ενα πριν τον αγωνα και μετα από ενα σε καθε δεκαρι, κακο δε θα σου κανει.
Υπρχει και η καφεινη σε χαπακι. Αν την επιλέξεις πα΄ρε την μετα το 25 την πρώτη και γυρω στο 35 τη δεύτερη. 100 mg ανα δόση ειναι αρκετα, ιδιαίτερα αν δεν εχεις συνηθίσει το καφέ.
Καλο αγώνα και καλό τερματισμό!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lemonidas1
Senior Forum-Runner

Greece


766 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/03/2015 :  12:12:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τον καιρο,πωωωως τον βλεπετε?Μαλλον καλος δειχνει,για να δουμε....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/03/2015 :  12:19:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πέτρο πράγματι μπορώ να κάνω κι αυτό δεν το σκέφτηκα! Εντωμεταξύ σε όλες σχεδόν τις προπονήσεις μου τρέχω με μπουκάλι στο χέρι αλλά ούτε που μου πέρασε απ΄το μυαλό :P

tazi(νίκος σωστά?) ευχαριστώ! καφεϊνη δε δοκιμάzω για κανένα λόγο, είναι ο φόβος κι ο τρόμος μου! το στομάχι γίνεται κόμπος και χαιρετίσματα.. αν και 2-3 gel με καφεϊνη που δοκίμασα δεν είχα επιπτώσεις. φτάνει η κόκα κόλα πιστεύω!

βέβαια ίσως έχω τελικά πρόβλημα με τα gel αφού αυτός που τα προμηθεύομαι έχει καιρό να φέρει χωρίς καφεϊνη(λόγω έλλειψης απ'τον προμηθευτή του κι αυτός) και ίσως αναγκαστώ να πάρω με καφεϊνη ελπίzοντας να πουλάνε και στην έκθεση που είναι επίσημος χορηγός!

αριθμός συμμετοχής 1580!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kiosses
Newbie Forum Runner

Greece


13 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/03/2015 :  12:35:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα σε όλους σας!
Αλλαγή προγράμματος της τελευταίας στιγμής,
με σπρώχνει προς την Πέλλα αυτήν την Κυριακή.
Δεν μπορώ να βρω συμμετοχή. Έχει ακούσει κανείς
για καμμία ακύρωση; Είτε από δω μέσα, είτε στο
μεηλ μου, περιμένω μία ευχάριστη είδηση.
ioanis
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/03/2015 :  13:08:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by tazi

quote:
Originally posted by tzatzikis90

λοιπόν! επειδή με έχει φάει και στο τέλος όντας μαυρόγατα απ΄ότι κατάλαβα θα έχω όντως πρόβλημα..

μετά από διάβασμα και συζητήσεις επί συζητήσεων με έμπειρους -αφού εγώ δεν έχω ιδέα- σας παραθέτω το πλάνο που αφορά την υδατανθράκωση-ενυδάτωση μου στον αγώνα. ο λόγος που το κάνω είναι γιατί ακούω τα μύρια όσα και θέλουμε να προλάβουμε πιθανή καταστροφή! Έχουμε και λέμε:

10’ πριν, 10o, 17.5ο, 25ο, 32.5ο χλμ: gel + νερό + saltstick

5ο, 7.5o, 12.5ο, 22.5o, 27.5ο, 32.5ο χλμ: νερό

15o, 20ο, 30ο, 40o χλμ: ισοτονικό

35ο, 40o χλμ: coca

37.5ο χλμ: νερό+ saltstick

Διευκρινίσεις: 1) νερό θα πίνω σχετικά λίγο 100-150μαξ σε κάθε σταθμό αφού δεν ιδρώνω πολύ
2) βάλαμε τόσα saltsticks κυρίως για το αλάτι που θα χρειαστώ(όχι λόγω καιρού βλ.1). υπερβολή?
3) στο 40 έβαλα ισοτονικό Η κόκα κόλα. αν έχει κόλα θα πάρω αυτή, αλλίως το ισοτονικό.
4)Salt με gel ΜΑΖΙ δε δοκίμασα στις προπονήσεις, θα το κάνω αύριο 2 φορές στο 16ρι να δω αντίδραση στομαχιού αλλά όλοι μου λένε πως είναι πολύ ελαφριά τα salt και δεν θα έχω θέμα.

Τα θεωρείτε πολύ υπερβολικά? γενικά έχω γερό στομάχι, χωρίς προβλήματα ως τώρα. Για 4ωρο πάω για όσους δεν ξέρουν.

Τάσος

know your limits. then destroy them.



Γεια σου Τασσο, μια και ζητάς συμβουλές να σου πω και εγω την αποψη μου.

Νερο οπου υπαρχει η δυνατότητα να πάρεις, δηλαδή ανα 2,5 χλμ. 3- γουλιες ειναι αρκετες, Αν κανει ζέστη η εισαι τυπος που ιδρωνει πολύ ανετα και παραπάνω. Αν επισης νιώσεις οτι για καποιο λόγο έχεις πάψει να ιδρωνεις και παλι παραπάνω, απαραιτητα ομως απο λίγο καθε 2,5 χλμ.
Τζελάκι ανα 5, οχι απαραιτητα όλοκληρο, αυτο εξαρταται απο εσενα.
Saltstick εξαρταται απο το καιρό, θα προτεινα ενα πριν τον αγωνα και μετα από ενα σε καθε δεκαρι, κακο δε θα σου κανει.
Υπρχει και η καφεινη σε χαπακι. Αν την επιλέξεις πα΄ρε την μετα το 25 την πρώτη και γυρω στο 35 τη δεύτερη. 100 mg ανα δόση ειναι αρκετα, ιδιαίτερα αν δεν εχεις συνηθίσει το καφέ.
Καλο αγώνα και καλό τερματισμό!!!



Να προσθέσω και τη δική μου γνώμη (έτσι, για να μπερδευτείς περισσότερο )

1) Αν δεν κάνει και πολύ ζέστη τότε παραλείπεις το πρώτο salt στην εκκίνηση του αγώνα. Κατά τα άλλα μια χαρά βλέπω τον αριθμό τους και είναι και πρακτικό του να συνδυάσεις λήψη τζελ+salt! Δεν μπερδεύεσαι στο πότε να πάρεις το ένα ή το άλλο! Όντως ποτέ δεν είχα θέμα με στομάχι & salt, ακόμα και αν έπαιρνα περισσότερα από ότι θα χρειάζονταν ίσως.

2) Αν χρησιμοποιείς τα Hi5-Isogel που είναι πολύ αραιά (και θεωρητικά μπορείς να τα χρησιμοποιείς ακόμα και χωρίς πρόσθετο νερό), τότε όντως το νερό που σκοπεύεις να λαμβάνεις σε κάθε σταθμό (ακόμα και σε αυτόν που θα έχεις κάνει λήψη τζελ), είναι αρκετό! Αν τώρα θα χρησιμοποιήσεις τα Hi5-EnergyGel που είναι λίγο πιο πυκνά, τότε τα 150-200ml νερό είναι αρκετά για να πάει το τζελ «κάτω»! Με το υπόλοιπο νερό του μπουκαλιού μπορείς να βρέχεις τα χέρια, τον αυχένα, το κεφάλι σου και γενικά το χρησιμοποιείς για δροσισμό του σώματος! Ο αριθμός πάντως των τζελς που θα πάρεις δεν είναι μεγάλος και αν τα έχεις δοκιμάσει στις προπονήσεις…τότε “go for it”! Μια σημείωση για το πρώτο τζελ της εκκίνησης: αν το πάρεις 10’ πριν την πιστολιά, τότε θα ξεκινήσεις το τρέξιμο χωρίς ακόμα το πεπτικό σου να έχει αρχίσει να διοχετεύει την ενέργειά του στο κυκλοφορικό σου. Οπότε δεν τίθεται θέμα έκκρισης ινσουλίνης. Η ενέργεια που θα αρχίσει να απελευθερώνεται θα αξιοποιείται άμεσα από το σώμα σου για το τρέξιμο εκείνης της στιγμής!

3) Απέφυγε γενικά να πάρεις ισοτονικό από τους πάγκους του αγώνα. Για τους εξής λόγους:
- Τα έχεις χρησιμοποιήσει στις προπονήσεις; Και αν ναι, της ίδιας εταιρίας που θα τροφοδοτήσει τον αγώνα;
- Αν τα δίνουν σε μπουκάλι οκ, αλλά άμα είναι σε ποτήρι πως γνωρίζεις την αναλογία ανάμειξης που έχει γίνει; Θα σου δώσουν ενέργεια ή απλά θα «ανακατέψουν» το στομάχι σου;
- Μη συνδυάσεις επίσης τζελ + ισοτονικό ή κόλα + ισοτονικό!

4) Αν στο 35 ή/και στο 40 δίνουν κόλα, πάρε (ειδικά αντί ισοτονικού). Και για ψυχολογικούς λόγους αλλά και θα σου «στρώσει» το στομάχι εκείνη τη στιγμή…

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/03/2015 :  13:33:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτο παντως με την κοκα κολα, μια και μοναδικη φορα πηρα στον πρωτο μου μαραθωνιο (κλασικη το 12) στο 35. Ηπια μια γουλια και λιγο παρακατω ρευτηκα και βγηκε η γουλια!!! Το ανθρακικο ηταν προφανως too much για μενα εκεινη την ωρα που το στομαχι ηταν πλυντηριο απο τα υγρα (σημειωτεον οτι δεν πινω κοκα κολες και τιποτα ανθρακουχο απο το 2008 που εκοψα το τσιγαρο). Με τζελακια, saltsticks κλπ δεν ειχα ποτε προβλημα. Αλλα κοκα κολα κομμενη για μενα. Σας το λεω απλα για να το εχετε υποψη σας αν δε συνηθιζετε να πινετε.

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/03/2015 :  13:48:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μανώλη σ ευχαριστώ για την απάντηση! Η αλήθεια είναι πως ο καθένας κάνει κάτι διαφορετικό κι έτσι χάθηκα για λίγο αλλά σίγουρα με βοηθήσατε αρκετά!

Κατέληξα να πάρω μαζί gel+salt στους σταθμούς που γράφω. Μανώλη για το πρώτο gel απ΄ότι κατάλαβα εννοείς πως δεν υπάρχει πρόβλημα να το πάρω λίγο πριν την εκκίνηση έτσι? επομένως εφόσον είναι έτσι, θα το πάρω κι αυτό όπως είχα σχεδιάσει για να μην κουβαλάω μπουκαλάκι νερό. Τα EnergyGel χρησιμοποιώ επομένως και το νερό μένει ως έχει. Εννοείται πως θα κάνω και κανένα ντουζάκι με το νερό αν χρειαστεί! Σχετικά με το ισοτονικό, έμαθα πως είναι το powerade. Σε προπονήσεις δεν έχω δοκιμάσει αλλά σε διάφορους αγώνες που ήπια δεν είχε αρνητική επίδραση οπότε πιστεύω πως με ένα ποτηράκι θα είμαι οκ. Επίσης, προς το τέλος όπου βρω κόκα κόλα(ακόμα και σε περαστικό :P) την κλέβω και είμαστε κομπλέ!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/03/2015 :  13:55:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο Ζαχαρόγιαννης προτείνει το πρώτο τζελ μεταξύ 0.5 και 1Κ.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 56 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000