Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Mαραθώνιος Μέγας Αλέξανδρος 5/4/2015
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 56

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/04/2015 :  01:00:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εναρξη κατωσεντονου...
η προετοιμασια βγηκε με 660χλμ σε 22 εβδομαδες. εχασα 2βδομαδες και κατι μερες λογω στομαχου-εντερου-μετακομισης. δεν αγχωθηκα για να καλυψω κατι αφου υπερκαλυπτα τις απαιτησεις του προγραμματος. αρχικος στοχος 4.14.15 αλλα ηθελα το κατι παρακατω . το πολυ παρακατω. ετσι εκανα αναπροσαρμογες ωστε να φτασω να εχω ρυθμο το 5'37''. ενα απροοπτο της 1απριλιας με στεναχωρησε παρα πολυ (ευτυχως δεν προεκυψε τραυματισμος) αφου ο ιδιοκτητης του γυμναστηριου που πηγαινω προσπαθησε να με βγαλει εκτος ....
ενα μηνα προ αγωνος στηθηκε στο φβ ενα παραθυρο απο τον Τασο για να εχουμε με τον Γιωργο (el cid) εναν χωρο να σαχλαμαριζουμε τους προβληματισμους μας και να προσπαθησουμε να γεφυρωσουμε τις οποιες διαφορες σε επιπεδο στρατηγικης αγωνα. πανω που αποφασισαν οι φιλοι να παμε σε σταθερο ρυθμο ολο τον αγωνα, δυστυχως ο Γιωργος σταθηκε ατυχος με την τενοντοπαθεια...
την προπαραμονη του αγωνα εφτασε στην πολη ο φιλος μου Μιλτος με ονειρα για το 3.30. τρελο κεφι και χαβαλες! Σαββατο εκθεση , αγαπημενοι εκδρομεις, γλυκα , συμβουλες και μπολικο σπαγγετι. το βραδυ κλασικα δεν ειχα υπνο. με τα πολλα καταφερα να κοιμηθω κατι λιγοτερο απο 2 ωρες (+7 την παρασκευη) αλλα ημουν ξαπλα με κλειστα ματια για 5 ωρες κοντα. κατι ηταν κι αυτο... ευτυχως πριν ξαπλωσω ειχα παει τουαλετα και ολα πηγαν καλα αφου λιγες μερες πριν το εντερο ειχε θεματακια...
στις 4 ξυπνημα , ετοιμασια πρωινου για 2, βολτα με τον Μοχαμεντ και δρομο για να παραλαβουμε τον Τασο. σε ολη αυτη τη φαση ενιωθα οτι τα ποδια μου εβραζαν (το ελεγα απο το Σαββατο στον Ζορο στην εκθεση) απο την φορμα... στο πουλμαν μονο εμεις μιλουσαμε ... στην Πελλα ζεσταμα υπο τις οδηγιες του Μιλτου , ψιλη αναγκη , συναντηση με Μαρια (χαρηκα πολυ που σε γνωρισα) και Κωστα (Rigelian)...
μπαμ και φυγαμε... ο Γιωργος ειχε αποφασισει να ακολουθησει πιο συντηριτικο ρυθμο για λογους ασφαλειας. προτεραιοτητα ειχε ο ασφαλης τερματισμος. ετσι λοιπον με το παλτο (Τασος) ξεκινησαμε σε συντηριτικα περασματα στα πρωτα 5χλμ... ειμασταν πισω απο τον εικονικο δρομεα αλλα του μαζευαμε τη διαφορα σιγα σιγα. στο 10 νομιζω ο Τασος χρειαστηκε ψιλη αναγκη... ευκαιρια και για μενα να κανω το ιδιο αφου η βροχη εχει τετοια αποτελεσματα. χαλαρωσα λιγο τα κορδονια στο δεξι.
αναλαφροι πλεον αρχιζουμε να καλυπτουμε ξανα την απωλεια και τελικα περασαμε καπου στο 15 τον λαγο στο ρολοι μας... στον ημι παιρνω τον echetlo τηλεφωνο για να με πειραξει που παιρνουσαμε τον ημι στο 1.59 και κατι ... εμεινα με την ορεξη γιατι μαλλον κοιμοταν! κατα το 23 ειχαμε και αλλη σταση για ψιλο... το παλτο για αναγκη , εγω ξαναχαλαρωνω κορδονια στο δεξι.
συνεχιζουμε να κινουμαστε παρα τις στασεις ταχυτερα του λαγου. καπου στο 27και 28 καναμε 2 συνεχομενα αργα χλμ... εκει αρχισα να τσιτωνω τον Τασο... δεν ειχε θεμα και τραβηξε γερα... στις ανηφορες πηγαιναμε δυνατα αλλα οχι στα κοκκινα και στις κατηφορες αφηναμε το σωμα να μας παει. στο 32 3η σταση για ψιλο ο Τασος και γω για να φτιαξω τον αριθμο (αλλα με χερια παγωμενα δε μπορουσα να το κανω και συνεχισα με τον αριθμο να κρεμεται). στο 35 συγκινηθηκα με την υποδοχη που επιφυλαξε ο πατερας του Τασου στον γιο του!!! απο μακρια τον βλεπαμε να σηκωνει τα χερια και να πανηγυριζει κουνωντας τις ανοιχτες κοκα κολες (να σαι καλα κυριε Γρηγορη), καλαμπουρακι για το πτυχιο που δε λεει να ρθει, φωτογραφιες και δρομο...
απο κει και μετα ηξερα οτι ειμασταν κοντα στο στοχο. φθανοντας στο λιμανι ενιωθα τα ποδια μου σαν να κουβαλανε τσιμεντα. ολη η βροχη που ειχα φαει τα ειχε κανει ασηκωτα... εκει ειπα στον Τασο να φυγει μπροστα να κανει ο,τι καλυτερο μπορουσε. αυτος με εγραψε και με κρατησε σε ρυθμο. τοτε πηρα τον echetlo για να του πω τα νεα! δεχτηκα την ντοπα του με ευγνωμοσυνη και μετα πηρα τη γυναικα για να δω που με περιμενε με τον μπεμπη. ειχαμε κανονισει να με περιμενει στην αψιδα τερματισμου αλλα δεν την αφησαν τελικα και με περιμενε 300 μετρα περιπου πριν με το καροτσι... εβαλα τα δυνατα μου αφου εκτος του μπεμπη ειχε απο κατω και τα ψωνια!!! ο πιο δυνατος τερματισμος παρεα με τον γιο μου και τον Τασο !!! καθαρο 3.58.11.
πριν τον αγωνα ελεγα στον Τασο οτι θελω να τερματισουμε εχοντας τις 3 ωρες και στον μεικτο χρονο... το καταφεραμε για 9''. ο Τασος σταθηκε δυνατος σε ολο τον αγωνα και ικανος να συντροφευει για 42,2 χλμ τον συντρεχτη του... αξιος ρε παλτο!!!
με τον Γιωργο ανταμωσαμε στο 2ο-3ο χλμ . ηταν με τον προπονητη του !!! ηταν σε καλα χερια... τελικα τα καταφερε περιφημα τοσο για τον τερματισμο μετα απο αυτα που περασε το τελευταιο διαστημα οσο και για το χρονο του στον 1ο του μαραθωνιο!!!
απο ανεφοδιασμο επινα μια γουλια απο το τζελακι μου ανα 2,5 χλμ. στο συνολο ελαβα 100 μλ τζελακι. νερο σε καθε σταθμο απο 2-3 γουλιες μεσα και αλες τοσες ξεπλυμα. ισοτονικο λιγο ηπια - λιγο λουστικα (ρε παιδια την επομενη φορα βαλτε τα σε κουβαδες ). 2-3 γουλιες κουνημενη κοκα κολα!
με χαλασε η κατασταση του οδοστρωματος που (ευτυχως οχι σε ολο το πλατος του) κρυβει πολλες παγιδες... δε ξερω πραγματικα ποσες φορες ειπα στον Τασο να ανοιξει για να μη ρισκαρει να πατησει στο φθαρμενο.
η βροχη με κρυωσε κατα το 25 στη κοιλια αλλα ευτυχως δε το πληρωσα ... τα χερια μου ακομα ειναι παγωμενα... ισως με κολλαν πανω κατω να εριχνα κι αλλο... οι μεσοι παλμοι 141 με μεγιστους 161.
τελικα ειναι παρα πολυ δυσκολο ψυχικα , να εχεις για 4 ωρες το νου σου οχι μονο στις δικες σου αναγκες αλλα και του συντρεχτη σου ... δε το μετανιωνω ομως... αν ειναι της ιδιας παστας με τον Τασο , το κανω καθε μερα
θα ειναι μεγαλη αγενεια αν δεν ευχαριστησω με ολη μου την καρδια τον Νικο (echetlos) που με υπεμεινε σε 30+λεπτα τηλεφωνηματα να του λεω τα δικα μου και να προσπαθει ο δολιος να μου εξηγησει το προφανες (respect!!!). εχεις δικιο Νικο αλλα ισως πρεπει να βαλουμε και νεες προσεγγισεις στο θεμα προπονηση μαραθωνιου. το εξτρα boost ησουν εσυ και σου χρωσταω το 3 μπροστα στον χρονο μου!
...του χρονου με υγεια , με στοχο να ειμαι πιο κοντα στη suzipa , παρα στο 4ωρο...

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lemonidas1
Senior Forum-Runner

Greece


766 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/04/2015 :  01:05:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Μπράβο ρε Λεωνίδα, το άξιζες!

"My sport is your sport's punishment"

Σε ευχαριστω ρε Νικο!(τι κανει ο ανθρωπος για μια πορτοκαλοπιτα!)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/04/2015 :  01:08:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by lemonidas1

quote:
Originally posted by echetlos

Μπράβο ρε Λεωνίδα, το άξιζες!

"My sport is your sport's punishment"

Σε ευχαριστω ρε Νικο!(τι κανει ο ανθρωπος για μια πορτοκαλοπιτα!)



Για ένα ταψί, εννοείς...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/04/2015 :  01:13:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kalogeridis

εναρξη κατωσεντονου...
η προετοιμασια βγηκε με 660χλμ σε 22 εβδομαδες. εχασα 2βδομαδες και κατι μερες λογω στομαχου-εντερου-μετακομισης. δεν αγχωθηκα για να καλυψω κατι αφου υπερκαλυπτα τις απαιτησεις του προγραμματος. αρχικος στοχος 4.14.15 αλλα ηθελα το κατι παρακατω . το πολυ παρακατω. ετσι εκανα αναπροσαρμογες ωστε να φτασω να εχω ρυθμο το 5'37''. ενα απροοπτο της 1απριλιας με στεναχωρησε παρα πολυ (ευτυχως δεν προεκυψε τραυματισμος) αφου ο ιδιοκτητης του γυμναστηριου που πηγαινω προσπαθησε να με βγαλει εκτος ....
ενα μηνα προ αγωνος στηθηκε στο φβ ενα παραθυρο απο τον Τασο για να εχουμε με τον Γιωργο (el cid) εναν χωρο να σαχλαμαριζουμε τους προβληματισμους μας και να προσπαθησουμε να γεφυρωσουμε τις οποιες διαφορες σε επιπεδο στρατηγικης αγωνα. πανω που αποφασισαν οι φιλοι να παμε σε σταθερο ρυθμο ολο τον αγωνα, δυστυχως ο Γιωργος σταθηκε ατυχος με την τενοντοπαθεια...
την προπαραμονη του αγωνα εφτασε στην πολη ο φιλος μου Μιλτος με ονειρα για το 3.30. τρελο κεφι και χαβαλες! Σαββατο εκθεση , αγαπημενοι εκδρομεις, γλυκα , συμβουλες και μπολικο σπαγγετι. το βραδυ κλασικα δεν ειχα υπνο. με τα πολλα καταφερα να κοιμηθω κατι λιγοτερο απο 2 ωρες (+7 την παρασκευη) αλλα ημουν ξαπλα με κλειστα ματια για 5 ωρες κοντα. κατι ηταν κι αυτο... ευτυχως πριν ξαπλωσω ειχα παει τουαλετα και ολα πηγαν καλα αφου λιγες μερες πριν το εντερο ειχε θεματακια...
στις 4 ξυπνημα , ετοιμασια πρωινου για 2, βολτα με τον Μοχαμεντ και δρομο για να παραλαβουμε τον Τασο. σε ολη αυτη τη φαση ενιωθα οτι τα ποδια μου εβραζαν (το ελεγα απο το Σαββατο στον Ζορο στην εκθεση) απο την φορμα... στο πουλμαν μονο εμεις μιλουσαμε ... στην Πελλα ζεσταμα υπο τις οδηγιες του Μιλτου , ψιλη αναγκη , συναντηση με Μαρια (χαρηκα πολυ που σε γνωρισα) και Κωστα (Rigelian)...
μπαμ και φυγαμε... ο Γιωργος ειχε αποφασισει να ακολουθησει πιο συντηριτικο ρυθμο για λογους ασφαλειας. προτεραιοτητα ειχε ο ασφαλης τερματισμος. ετσι λοιπον με το παλτο (Τασος) ξεκινησαμε σε συντηριτικα περασματα στα πρωτα 5χλμ... ειμασταν πισω απο τον εικονικο δρομεα αλλα του μαζευαμε τη διαφορα σιγα σιγα. στο 10 νομιζω ο Τασος χρειαστηκε ψιλη αναγκη... ευκαιρια και για μενα να κανω το ιδιο αφου η βροχη εχει τετοια αποτελεσματα. χαλαρωσα λιγο τα κορδονια στο δεξι.
αναλαφροι πλεον αρχιζουμε να καλυπτουμε ξανα την απωλεια και τελικα περασαμε καπου στο 15 τον λαγο στο ρολοι μας... στον ημι παιρνω τον echetlo τηλεφωνο για να με πειραξει που παιρνουσαμε τον ημι στο 1.59 και κατι ... εμεινα με την ορεξη γιατι μαλλον κοιμοταν! κατα το 23 ειχαμε και αλλη σταση για ψιλο... το παλτο για αναγκη , εγω ξαναχαλαρωνω κορδονια στο δεξι.
συνεχιζουμε να κινουμαστε παρα τις στασεις ταχυτερα του λαγου. καπου στο 27και 28 καναμε 2 συνεχομενα αργα χλμ... εκει αρχισα να τσιτωνω τον Τασο... δεν ειχε θεμα και τραβηξε γερα... στις ανηφορες πηγαιναμε δυνατα αλλα οχι στα κοκκινα και στις κατηφορες αφηναμε το σωμα να μας παει. στο 32 3η σταση για ψιλο ο Τασος και γω για να φτιαξω τον αριθμο (αλλα με χερια παγωμενα δε μπορουσα να το κανω και συνεχισα με τον αριθμο να κρεμεται). στο 35 συγκινηθηκα με την υποδοχη που επιφυλαξε ο πατερας του Τασου στον γιο του!!! απο μακρια τον βλεπαμε να σηκωνει τα χερια και να πανηγυριζει κουνωντας τις ανοιχτες κοκα κολες (να σαι καλα κυριε Γρηγορη), καλαμπουρακι για το πτυχιο που δε λεει να ρθει, φωτογραφιες και δρομο...
απο κει και μετα ηξερα οτι ειμασταν κοντα στο στοχο. φθανοντας στο λιμανι ενιωθα τα ποδια μου σαν να κουβαλανε τσιμεντα. ολη η βροχη που ειχα φαει τα ειχε κανει ασηκωτα... εκει ειπα στον Τασο να φυγει μπροστα να κανει ο,τι καλυτερο μπορουσε. αυτος με εγραψε και με κρατησε σε ρυθμο. τοτε πηρα τον echetlo για να του πω τα νεα! δεχτηκα την ντοπα του με ευγνωμοσυνη και μετα πηρα τη γυναικα για να δω που με περιμενε με τον μπεμπη. ειχαμε κανονισει να με περιμενει στην αψιδα τερματισμου αλλα δεν την αφησαν τελικα και με περιμενε 300 μετρα περιπου πριν με το καροτσι... εβαλα τα δυνατα μου αφου εκτος του μπεμπη ειχε απο κατω και τα ψωνια!!! ο πιο δυνατος τερματισμος παρεα με τον γιο μου και τον Τασο !!! καθαρο 3.58.11.
πριν τον αγωνα ελεγα στον Τασο οτι θελω να τερματισουμε εχοντας τις 3 ωρες και στον μεικτο χρονο... το καταφεραμε για 9''. ο Τασος σταθηκε δυνατος σε ολο τον αγωνα και ικανος να συντροφευει για 42,2 χλμ τον συντρεχτη του... αξιος ρε παλτο!!!
με τον Γιωργο ανταμωσαμε στο 2ο-3ο χλμ . ηταν με τον προπονητη του !!! ηταν σε καλα χερια... τελικα τα καταφερε περιφημα τοσο για τον τερματισμο μετα απο αυτα που περασε το τελευταιο διαστημα οσο και για το χρονο του στον 1ο του μαραθωνιο!!!
απο ανεφοδιασμο επινα μια γουλια απο το τζελακι μου ανα 2,5 χλμ. στο συνολο ελαβα 100 μλ τζελακι. νερο σε καθε σταθμο απο 2-3 γουλιες μεσα και αλες τοσες ξεπλυμα. ισοτονικο λιγο ηπια - λιγο λουστικα (ρε παιδια την επομενη φορα βαλτε τα σε κουβαδες ). 2-3 γουλιες κουνημενη κοκα κολα!
με χαλασε η κατασταση του οδοστρωματος που (ευτυχως οχι σε ολο το πλατος του) κρυβει πολλες παγιδες... δε ξερω πραγματικα ποσες φορες ειπα στον Τασο να ανοιξει για να μη ρισκαρει να πατησει στο φθαρμενο.
η βροχη με κρυωσε κατα το 25 στη κοιλια αλλα ευτυχως δε το πληρωσα ... τα χερια μου ακομα ειναι παγωμενα... ισως με κολλαν πανω κατω να εριχνα κι αλλο... οι μεσοι παλμοι 141 με μεγιστους 161.
τελικα ειναι παρα πολυ δυσκολο ψυχικα , να εχεις για 4 ωρες το νου σου οχι μονο στις δικες σου αναγκες αλλα και του συντρεχτη σου ... δε το μετανιωνω ομως... αν ειναι της ιδιας παστας με τον Τασο , το κανω καθε μερα
θα ειναι μεγαλη αγενεια αν δεν ευχαριστησω με ολη μου την καρδια τον Νικο (echetlos) που με υπεμεινε σε 30+λεπτα τηλεφωνηματα να του λεω τα δικα μου και να προσπαθει ο δολιος να μου εξηγησει το προφανες (respect!!!). εχεις δικιο Νικο αλλα ισως πρεπει να βαλουμε και νεες προσεγγισεις στο θεμα προπονηση μαραθωνιου. το εξτρα boost ησουν εσυ και σου χρωσταω το 3 μπροστα στον χρονο μου!
...του χρονου με υγεια , με στοχο να ειμαι πιο κοντα στη suzipa , παρα στο 4ωρο...

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...





"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

el Cid
Advanced Forum-Runner

Greece


412 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/04/2015 :  07:23:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@kalogeridis: respect και στη Διαμαντούλα που υπέμενε από αγάπη στωϊκά όλα σου τα δρομικά καπρίτσια παραμονές του γάμου.
Άντε και για 3:45 την επόμενη φορά!
υγ. Με 12 χλμ/βδομάδα τώρα, άνοιξες δική σου σχολή Μαραθωνίου!

__________________________
"practice makes perfect"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/04/2015 :  07:46:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by el Cid

@kalogeridis: respect και στη Διαμαντούλα που υπέμενε από αγάπη στωϊκά όλα σου τα δρομικά καπρίτσια παραμονές του γάμου.
Άντε και για 3:45 την επόμενη φορά!
υγ. Με 12 χλμ/βδομάδα τώρα, άνοιξες δική σου σχολή Μαραθωνίου!

__________________________
"practice makes perfect"



Ειναι δεδομενο οτι τα πολλα χλμ δεν κανουν την διαφορα απαραιτητα (προσωπικα πιστευω στις διαλειμματικες πολυ)...κι οτι αυτο που χρειζεται, κατα την ταπεινη μου αποψη, ειναι ο συνδιασμος ογκου χλμ και εντασης!Ο Παναγιωτης δεν ετρεξε ουρανοκατεβατος...Ειχε ηδη στα ποδια του δυο μαραθωνιους...και πολλες εμπειριες αλλων αγωνων...οποτε θεωρω, χωρις να θελω προς Θεου να υποβαθμισω τη προσπαθεια του...οτι το εγχειρημα γι'αυτον, λογω εμπειριας και μονο, ειχε τις πιθανοτητες να στεφθει απο επιτυχια!Προσωπικα ...τον ειχα για μια επιδοση λιγο πανω...λιγο κατω απο τις 4 ωρες...κι ειμαι βεβαιος οτι με λιγη δουλεια...διοτι τωρα ξεκινουν τα δυσκολα...οτι μπορει και τις 3,5 ωρες, ΑΛΛΑ ΦΥΣΙΚΑ ΟΧΙ ΜΕ ΤΡΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ!

Παναγιωτη και παλι πολλα συγχαρητηρια...αλλα τωρα πρεπει να αποδεικνυεις εμπρακτα οτι "τα κουρελια (μπορουν να) τραγουδανε ακομα"!!!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/04/2015 :  08:36:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο 5ος μαραθώνιος και ο 3ος στην Θεσσαλονίκη για μένα προσωπικά πέρασε με όμορφα συναισθήματα.
Το σάββατο το μεσημέρι πήγα στην έκθεση ,λίγος κόσμος πήρα γρήγορα το νούμερο και αφού ευχήθηκα καλό αγώνα σε μια συνάδελφο από Αθήνα βγήκα προς τα έξω.Πήρα ένα μπλουζάκι από τα παιδιά της Κυστικής Ίνωσης και αφού δώσαμε ραντεβού στον τερματισμό για φωτογραφίες έφυγα με τον αδερφό μου για φαΐ και καφέ.Το βράδυ είχα τρομερή υπερένταση ,αποδείχτηκε δύσκολο να μπορέσω να κοιμηθώ σαν φιλοξενούμενος νωρίς σε ξένο σπιτι.

Ξύπνημα στις 4.30 και στις 5.15 αναχώρηση για τον Λευκό πυργο με τον Γιάννη από Δράμα.Τον πρώτο που συνάντησα ήταν ο Παναγιώτης skyrunner και σιγά σιγά ήρθαν οι φίλοι από Αλεξανδρούπολη .Αφου μαζευτήκαμε όλοι μπήκαμε στο λεωφορείο ,ο καιρός φαινόταν ιδανικός για μαραθώνιο και χαριτολογόντας τους λέω αν κάτι δεν πάει καλά θα τα φορτώσουμε στον προπονητή για το πρόγραμμά του.Λόγω υποχρεώσεων στο εξωτερικό φέτος δεν ήταν μαζί μας ,αν και το ήθελε πάρα πολύ.

Στην Πέλλα η ώρα πέρασε πολύ γρήγορα ,λίγο κάτι φωτογραφίες λίγο να μιλήσουμε με φίλους στο ζέσταμα έφτασε η ώρα για την εκκίνηση.Για κακή μου τύχη το καρδιοσυχνόμετρο δεν μπορούσε να συνδεθεί με το ρολόι και πήρα την απόφαση να πάω βάση προγραμματισμού στο 4.45 και να κυνηγήσω τον μεγάλο στόχο του 3.20.

Μολις δόθηκε η εκκίνηση ο φίλος Τόλης που είπαμε να πάμε μαζί τα πρώτα μέτρα,άρχισε να μου φεύγει στην κατηφόρα.Ήξερα ότι δεν θα μείνει μαζί μου για πολλά χιλιόμετρα αλλά όσα πάμε μαζί θα ήταν κέρδος από άποψη της παρέας.Στο 5ο χιλ. βλέπω μπροστά έναν με μια μπλούζα Αμφιλοχία και μπαίνω στον πειρασμό να τον ρωτήσω πως τον λένε. Λεωνίδας μου λέέι και δίπλα του ο Ζορό ,αφού συστηθήκαμε μου είπαν ότι έχουν στόχο για 3.30 ανοίξαμε ρυθμό.Στο 7.5 ο φίλος 'ηθελε να ανοίξει και τον άφησα να φύγει.Το κρύο και το ψiλόβροχο μου φαινόταν ο ιδανικός καιρός για αγώνα και άρχισαν τα πρώτα σχέδια.

Πέρασμα στο 10 47.40 αρκετά καλά αλλά ένοιωθα ότι έπαιρνα παραπάνω υγρά από ότι έπρεπε,και άρχισα να μειώνω λίγο στους επόμενους σταθμούς.Κόσμος πολύ λίγος στην διαδρομή αλλά το μεγάλο πρόβλημα ήταν οι λίμνες που άρχισαν να δημιουργούνται .Πολύ γρήγορα τα παπούτσια και οι κάλτσες γίναν μούσκεμα και τα πόδια άρχισαν να βαραίνουν.Στους σταθμούς οι εθελοντές φέτος μου φάνηκαν, πάρα το κρύο, πολύ γρήγοροι στις αντιδράσεις τους και δεν είχα πουθενά πρόβλημα. Στο 18 ίσως από το κρύο άρχισε να σφίγγει ο δικέφαλος αλλά δεν άλλαξα πλάνο.
Πέρασμα στον ήμι 1.40.43 με μικρή απόκλιση αλλά με πολύ αισιοδοξία για την συνέχεια.Την ανηφόρα στο 26 φέτος δεν την κατάλαβα καθόλου και κάπου στο 30 είπα να κάνω μια αλλαγή μήπως και κερδίσω λίγο χρόνο.Το επόμενο χιλιόμετρο πήγα με 4.35 αλλά σιγά σιγά έπεσα στο 4.45-4.50 .Τοτε κατάλαβα ότι το 3.20 δεν γίνεται και επικεντρώθηκα να σπάσω το ατομικό ρεκόρ που ήταν 3.25 από πέρσι.

36-40 τα χιλιόμετρα που με δυσκόλεψαν κάπως.η βροχή είχε σταματήσει αλλά τα πόδια μου ήταν σαν ξύλα,συν το γεγονός ότι σε πολλά σημεία η άσφαλτος ήταν χάλια άρχισα να φοβάμαι για κανένα ατύχημα.Το γεγονός ότι πρώτη φορά είδα μόνο 2-3 άτομα να σταματάνε μου έδινε κουράγιο ότι όλα θα πάνε καλά.Ο αδερφός μου με την κόρη μου ήταν ήδη στον Λευκό πύργο και άρχισα τα σχέδια για τον τερματισμό.

41-42 λίγος κόσμος βαριά τα ποδια ,σταθερά στο 4΄45 φτάνω 150 μέτρα πριν τον τερματισμό και με την κόρη μου χέρι χέρι πέρασα την γραμμή σε 3.22.40. Πήγαν όλα όπως τα είχα σχεδιάσει ,δεν ξέρω αν μπορώ παρακάτω αλλά η ικανοποίηση για τον ποιο ξεκούραστο τερματισμό ήταν μεγάλη.Η μπάρα φοβερή στο τέλος ,το να ντυθώ όμως πολυ μεγάλο θέμα. Οι πρώτοι Λυκοι είχαν μαζευτεί και μαθαίνω ότι όλοι κάνανε μεγάλα ρεκόρ ,αρχίσαμε τις φωτογραφίες ,πειράγματα ,αλλά οι πόνοι στα πόδια δεν έφευγαν με τίποτα.

Παρένθεση ,φωτογραφίες με τον Σύλλογο κυστικής ίνωσης μαζί με τους 2 Γιάννηδες που εκπροσωπούσαν τον σύλλογο των αΘηνών και τον Ζαχαριάδη τεμοναεκ .Θα συμβούλευα πάντως όσους πρόκειται να δημιουργήσουν οικογένεια ας βάλουν στον προγεννητικό έλεγχο και την κυστική ίνωση.

Τέλος αφού ο αδερφός μου μου έδωσε τις κάλτσες του γιατί είχα ξυλιάσει πήγαμε για καφέ αποκατάστασης.Κρατάω την μεγάλη χαρά που πήρε η κόρη μου από την εκδρομή μας στην Θεσσαλονίκη ,όπως και οι στιγμές με τα παιδιά από Αλεξανδρούπολη και την φοβερή ομάδα του αξεπέραστου προπονητή ΔΗΜΗΤΡΗ ΚΕΧΑΓΙΟΓΛΟΥ που μας στηρίζει σε κάθε βήμα.

Καλή αποκατάσταση ,και καλό Πάσχα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lemonidas1
Senior Forum-Runner

Greece


766 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/04/2015 :  09:27:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μπραβο σου Πετρο!!Πολυ χαρηκα και για σενα!Καλη αποθεραπεια και καλη συνεχεια
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/04/2015 :  10:14:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συγχαρητήρια Πέτρο !!!! αλλά και για τον σκοπό που φωτογραφηθήκατε !!! με τον Γιώργο !!!(ΤΕΜΟΝΑΕΚ), καλή ξεκούραση και αποκατάσταση !!! χάρηκα που τα είπαμε από κοντά, γεροί να είμαστε τα λέμε σε κάποιο άλλο δρομικό γεγονός!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/04/2015 :  10:35:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μια άποψη (ελπίζω αντικειμενική) και από εμένα για την κούρσα του μαραθωνίου όλα κύλισαν ομαλά τόσο στην εκκίνηση, τόσο κατά την διάρκεια όσο και στον τερματισμό, τα σταντ ήταν αρκετά και με εθελοντές που είχαν ταχεία εξυπηρέτηση με μόνο σημείο προς διόρθωσής τα πλαστικά μπουκάλια (σε ορισμένα σταντ 2 με 3)τα οποία εμείς οι δρομείς δεν τα πετούσαμε στην άκρη του δρόμου αλλά όπου βρίσκαμε (και μέσα στην μέση ) με αποτέλεσμα να είναι επικίνδυνα για τους δρομείς που ακολουθούσαν να τα πατήσουν και να χάσουν την ισορροπία τους και να τραυματιστούν (το ίδιο φαινόμενο παρατηρείται και στην κλασική διαδρομή ιδίως όταν έχει περάσει ο μεγαλύτερος όγκος των δρομέων !!). Κατά τα άλλα δεν υπάρχει κάτι άλλο άξιο αναφοράς!!! για την διοργάνωση !!! μόνο θετικά σχόλια !!!. Ακόμα για τα τσιπ στα νούμερα ήταν σε τέτοιο σημείο που ήταν εύκολο να καταστραφεί αν δεν το πρόσεχες!! υπήρχε όμως προειδοποίηση ως προς αυτό !!!
Να ευχηθώ σε όλους καλή αποκατάσταση και ξεκούραση σε όλους !!! ραντεβού σύντομα σε κάποιο άλλο δρομικό γεγονός!!!
Καλή Ανάσταση να έχουμε !!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/04/2015 :  10:45:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...αυτο που με εντυπωσιαζει πραγματικα στο μαραθωνιο Θεσ/νικης...ειναι το οικογενειακο κλιμα που επικρατει μεταξυ των δρομεων, κατι που δεν το συναντας σε τετοιο βαθμο σε αλλους αγωνες...και που κατα την αποψη μου οφειλεται κυριως στη αψογη φιλοξενια και τη θερμη με την οποια μας υποδεχονται οι βορειοελλαδιτες δρομεις, αλλα και στην καταπληκτικη ατμοσφαιρα που δημιουργουν πριν τον αγωνα! Απο τις μεχρι τωρα περιγραφες ... αυτο ειναι ολοφανερο...αλλα ειχα τη τυχη να το βιωσω κι ο ιδιος περσι...οταν επιχειρουσα να ολοκληρωσω, μετα απο μια αποτυχια το 2013, το πρωτο μου μαραθωνιο!Νομιζω οτι το θετικο κλιμα...κι η καλη ψυχολογια και μονο, σε προδιαθετει ν'αντιμετωπισεις τον αγωνα με την απαιτουμενη δυναμη ψυχης που χρειαζεται για ενα καλο αποτελεσμα!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/04/2015 :  11:54:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by lemonidas1

Μπραβο σου Πετρο!!Πολυ χαρηκα και για σενα!Καλη αποθεραπεια και καλη συνεχεια


ευχαριστώ Λεωνίδα,Καλή ξεκούραση και καλό πάσχα.
Το αρνί με μέτρο γιατί παχαίνει
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/04/2015 :  11:56:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Skyrunner

Συγχαρητήρια Πέτρο !!!! αλλά και για τον σκοπό που φωτογραφηθήκατε !!! με τον Γιώργο !!!(ΤΕΜΟΝΑΕΚ), καλή ξεκούραση και αποκατάσταση !!! χάρηκα που τα είπαμε από κοντά, γεροί να είμαστε τα λέμε σε κάποιο άλλο δρομικό γεγονός!!!


θα σου στείλω φωτογραφίες όταν τις πάρω από τα παιδιά της κυστικής

Καλό Πάσχα και καλή ξεκούραση
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/04/2015 :  14:06:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Trexalitsa78

Κατ´αρχάς συγχαρητήρια σε όλους όσους συμμετείχαν!
Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια αλλά ιδιαίτερα θέλω να ευχαριστήσω την despixi που συντρέξαμε το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Δέσποινα σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Είσαι θεά ! Κατάφερες το στόχο σου και με μηδενική τροφοδοσία!!!
Ο καιρός κατα γενική ομολογία ήταν σύμμαχος και ιδανικός για ρεκόρ, αλλά για μένα δυστυχώς ήταν ότι χειρότερο. Δε μπορώ καθόλου την βροχή . Η βροχή και το κρύο, και το να παραμένω βρεγμένη τόση ώρα έκανε χειρότερη την ενόχληση στον προσαγωγό με αποτέλεσμα να έχω μαγκώσει απτην αρχή. Το γεγονός ότι έπεσα και σε λακούβα με νερό απτο 2ο χιλιόμετρο δεν ήταν και το πιο ευχάριστο, αλλά ούτε αυτό ήταν που έφταιγε τόσο... Το χειρότερο λάθος μου ήταν ότι δεν έκανα καλή τροφοδοσία. Δεν πήρα ούτε ένα saltstick, δεν ήπια ισοτονικό πουθενά, και έπινα άπειρο νερό. Τζελάκια πήρα 2 μόνο που μάλλον δεν έφτασαν... Είχαν παγώσει τόσο τα χέρια μου που δε μπορούσα να ανοίξω καν το τζελάκι ή να ξετυλίξω το αλουμινόχαρτο με τα saltsticks Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα απτο 32 και μετά να μη μπορώ να δώσω με τίποτα. Αντ αυτού έριξα και ρυθμό για να μη το ρισκάρω... Ο στόχος του 3:45" απτην αρχή λόγω βροχής εγκαταλείφθηκε, αλλά τουλάχιστον ήθελα κάτω απο 3:50" . Νομίζω ο καθαρός μου είναο 3:50:02"...
Δεν πειράζει όμως! Όλα καλά, τερματίσαμε υγιείς και όρθιοι και οι στόχοι θα επιτευχθούν την επόμενη φορά



…το δούλεψες, το πάλεψες και το δικαιούσουν Ιωάννα! Πολλά μπράβο!!!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/04/2015 :  14:12:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by lemonidas1

==================

Τελος παντων τελος καλο,ολα καλα και δεν το λεω γιατι τελικα εσπασα το 3'30 που ηταν μεν ο στοχος μου αλλα οχι αυτοσκοπος(μια ενημερωση,μετα την SUZIPA που παω παρακαλω?).

==================



Πυυυύραυλος! Όχι τίποτα άλλο, θα κάνεις και τον Στρατηγό να ζηλέψει που δεν ήταν Θεσσαλονίκη! Δε θυμάμαι ποια ομάδα είναι η πιο γρήγορη της SUZIPAS, για ψάξτο, για ψάξτο…θα το χρειαστείς πλέον!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 56 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000