Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Mαραθώνιος Μέγας Αλέξανδρος 5/4/2015
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 56

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2015 :  00:58:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ωραίος! Πάμε γι αλλα, τώρα είναι τα δύσκολα που θα αρχίσεις να εχεις απαιτήσεις απ´ τον εαυτό σου.
Συγχαρητήρια κ απόλαυσέ το, ο Νοεμβρης αργει ακόμη:)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

izz
Newbie Forum Runner

Greece
26 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2015 :  06:56:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πρώτος μαραθώνιος και για εμένα αυτός. Ηταν Ιούλιος όταν ένας καλός φίλος και συνάδελφος με πήρε τηλέφωνο και μου είπε ότι η εταιρεία που εργαζόμαστε έχει πάρε συμμετοχές για τον ΑΜΑ και τα 5 και 10 χλμ και αν ενδιαφέρομαι να πάμε στα 5 χλμ παρέα όπου θα δίνονταν και χρήματα για καλό σκοπό ανάλογα με τα χλμ που θα συμπληρώναμε σαν συμμετοχές της εταιρείας. Το σκέφτηκα για λίγο λόγο του οτι είχα παρατήσει κάθε αθλητική έννοια τουλάχιστον 10 χρόνια μαζί και την αγαπημένη κωπηλασία και του λέω γιατί οχι. Ξαφνικά μέσα στον Αύγουστο στα 31 μου 100 κιλά σχεδόν και με μωρό 1 χρονών στο σπίτι (με οτι συνεπάγεται σε ξενύχτι) άρχισα να τρέχω σιγά σιγά. Τη πρώτη μέρα έκανα 1ώρα και 15 για 5 χλμ νόμιζα οτι θα πεθάνω με έπιασε το πείσμα μου λέω 31 χρονών και δεν μπορώ ουτε 5 χλμ να τρέξω άρχισα πιο εντατικά και σιγά σιγά έβγαζα άνετα τα 5 τότε πήρα μέρος στο 1ο μου αγώνα 5 χλμ τον Σεπτέμβριο μετα ήρθε ο 2ος με 8 χλμ ο 3ος ήταν τα 5χλμ του ΑΜΑ και μετά το 10αρι του ΣΔΥΑ όπου πήγα καλά με χρόνο 50 λεπτά ταυτόχρονα διάβαζα οτι έβρισκα για τρέξιμο αγόρασα καλά παπούτσια κολάν παγουρια και τα σχετικά. Στις εκλογές που ανέβηκα Θεσσαλονίκη για να ψηφίσω (μένω Αθήνα τα τελευταία 5 χρονια λόγο δουλειάς) αποφάσισα οτι θα δοκιμάσω στο μαραθώνιο της Θεσσαλονίκης και το λέω στη γυναίκα μου η οποία το πήρε σοβαρά και δεν γέλασε καθόλου αντίθετα με στήριξε πολύ και έχοντας κάνει μόνο 500 χλμ απο τον Αύγουστο άρχισα να εντείνω την προπόνηση ήρθε και το 20αρι του ΣΔΥΑ που με χρόνο 1:50:00 μου έδωσε θάρρος και με μια προετοιμασία 220 χλμ μέσα σε Φεβρουάριο-Μάρτιο βρέθηκα στην αφετηρία στη Πέλλα. Στην αρχή όλα ξεκίνησα μια χαρά με 6 6:15/χλμ μέχρι το 17 που πάτησα σε μια λακούβα με νερό και δεν υπολόγισα το βάθος με αποτέλεσμα να γυρίσω τον αστράγαλο μου απο εκεί και πέρα έπεσε ο ρυθμός πολύ και κάθε φορά που έβλεπα νοσηλευτές έκανα στάση για σπρέι δεν μου πέρασε ποτε η σκέψη να τα παρατήσω σκεφτόμουν την οικογένεια μου στο τερματισμό τελικά με χρόνο 4:48:34 πέρασα και εγω την αψίδα του τερματισμού στον πρώτο μου μαραθώνιο στην πατρίδα τη Θεσσαλονίκη μου που μου λείπει πολύ. Η κακή προετοιμασία μου άφησε πόνο ακόμα και τώρα στο δεξί καλάμι μπροστά χαμηλά πάνω απο τον αστράγαλο και κάκωση στον τενοντα του αριστερού χεριού πάνω απο τον καρπό αλλά που θα πάει θα περάσει. Τωρα στόχος είναι ο νυχτερινος στη Θεσσαλονίκη και μετά ο ΑΜΑ που αν μου βγει το πρόγραμμα ελπίζω να πέσω κάτω απο 4 μισή ώρες...

Edited by - izz on 12/04/2015 10:17:47
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

izz
Newbie Forum Runner

Greece
26 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2015 :  07:00:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ξέχασα να πω ότι το καλύτερο απο όλα είναι ότι πλέον ζυγιζω 74 κιλά και νιώθω άλλος άνθρωπος. ..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

yannakas
Newbie Forum Runner

Greece


12 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2015 :  08:11:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ομολογώ πως τέτοια θερμή υποδοχή δεν την περίμενα... Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια και για το θερμό καλωσόρισμα 😀😊

Χαμογελάτε, νιώστε, βοηθήστε, αγαπήστε... Ζήστε ως ΑΝΘΡΩΠΟΙ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2015 :  09:57:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by izz

Πρώτος μαραθώνιος και για εμένα αυτός ήταν Ιούλιος όταν ένας καλός φίλος και συνάδελφος με πήρε τηλέφωνο και μου είπε ότι η εταιρεία που εργαζόμαστε έχει πάρε συμμετοχές για τον ΑΜΑ και τα 5 και 10 χλμ και αν ενδιαφέρομαι να πάμε στα 5 χλμ παρέα όπου θα δίνονταν και χρήματα για καλό σκοπό ανάλογα με τα χλμ που θα συμπληρώναμε σαν συμμετοχές της εταιρείας το σκέφτηκα για λίγο λόγο του οτι είχα παρατήσει κάθε αθλητική έννοια τουλάχιστον 10 χρόνια μαζί και την αγαπημένη κωπηλασία και του λέω γιατί οχι και ξαφνικά μέσα στον Αύγουστο στα 31 μου 100 κιλά σχεδόν και με μωρό 1 χρονών στο σπίτι (με οτι συνεπάγεται σε ξενύχτι) άρχισα να τρέχω σιγά σιγά τη πρώτη μέρα έκανα 1ώρα και 15 για 5 χλμ νόμιζα οτι θα πεθάνω με έπιασε το πείσμα μου λέω 31 χρονών και δεν μπορείς ούτε 5 χλμ να τρέξω άρχισα πιο εντατικά και σιγά σιγά έβγαζα άνετα τα 5 τότε πήρα μέρος στο 1ο μου αγώνα 5 χλμ τον Σεπτέμβριο μετα ήρθε ο 2ος με 8 χλμ ο 3ος ήταν τα 5χλμ του ΑΜΑ και μετά το 10αρι του ΣΔΥΑ όπου πήγα καλά με χρόνο 50 λεπτά ταυτόχρονα διάβαζα οτι έβρισκα για τρέξιμο αγόρασα καλά παπούτσια κολάν παγουρια και τα σχετικά στις εκλογές που ανέβηκα Θεσσαλονίκη για να (μένω Αθήνα τα τελευταία 5 χρονια λόγο δουλειάς) αποφάσισα οτι θα δοκιμάσω στο μαραθώνιο της Θεσσαλονίκης και το λέω στη γυναίκα μου η οποία το πήρε σκαλόστα σοβαρά και δεν γέλασε καθόλου αντίθετα με στήριξε πολύ και έχοντας κάνει μόνο 500 χλμ απο τον Αύγουστο άρχισα να εντείνω την προπόνηση ήρθε και το 20αρι του ΣΔΥΑ που με χρόνο 1:50:00 μου έδωσε θάρρος και με μια προετοιμασία 220 χλμ μέσα σε Φεβρουάριο-Μάρτιο βρέθηκα στην αφετηρία στη Πέλλα στν αρχή όλα ξεκίνησα μια χαρά με 6 6:15/χλμ μέχρι το 17 που πάτησα σε μια λακούβα με νερό και δεν υπολόγισα το βάθος με αποτέλεσμα να γυρίσω τον αστράγαλο μου απο εκεί και πέρα έπεσε ο ρυθμός πολύ και κάθε φορά που έβλεπα νοσηλευτές έκανα στάση για σπρέι δεν μου πέρασε ποτε η σκέψη να τα παρατήσω σκεφτόμουν την οικογένεια μου στο τερματισμό τελικά με χρόνο 4:48:34 πέρασα και εγω την αψίδα του τερματισμού στον πρώτο μου μαραθώνιο στην πατρίδα μου που μου λείπει πολύ η κακή προετοιμασία μου άφησε πόνο ακόμα και τώρα στο δεξι καλάμι χαμηλά πάνω απο τον αστράγαλο και κάκωση στον τενοντα του αριστερού χεριού πάνω απο τον καρπό αλλά που θα πάει θα περάσει τωρα στόχος είναι ο νυχτερινος στη Θεσσαλονίκη και μετά ο ΑΜΑ που αν μου βγει το πρόγραμμα ελπίζω να πέσω κάτω απο 4 μισή ώρες...


Μπράβο σου izz.
Οι χρόνοι σου είναι για πολύ κάτω από 4:30 αρκεί να προετοιμαστείς κατάλληλα.
Έχεις και το μεγάλο ατού της μείωσης των κιλών... (γιατί δεν πιάνει σε μένα δεν ξέρω...:))
Ο τραυματισμός στο χέρι ίσως είναι από κακή στάση σώματος στο τρέξιμό σου, ή ίσως κρατούσες σφιχτά κάτι (μπουκαλάκι νερό;)

ΥΓ.Βάλε κανένα σημείο στίξης, πνίγηκα μέχρι να το διαβάσω:)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

izz
Newbie Forum Runner

Greece
26 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2015 :  10:35:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε ευχαριστώ τα κιλά η αλήθεια είναι χάθηκαν χωρίς δίαιτα απλά έκοψα τη σαβουροφαγια για το χέρι ο γιατρός μου είπε απο την συνεχή επαναλαμβανομενη κίνηση μπρός πίσω δεν κρατούσα τίποτα. Το κείμενο διορθώθηκε..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2015 :  11:33:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by izz

Σε ευχαριστώ τα κιλά η αλήθεια είναι χάθηκαν χωρίς δίαιτα απλά έκοψα τη σαβουροφαγια για το χέρι ο γιατρός μου είπε απο την συνεχή επαναλαμβανομενη κίνηση μπρός πίσω δεν κρατούσα τίποτα. Το κείμενο διορθώθηκε..


Στην αρχή εγώ πονούσα στους ώμους μετά από πολύωρο τρέξιμο. Με τη βελτίωση της τεχνικής σου θα φύγουν αυτά.
Δοκίμασε 6-10 ανοιγματακια (10-15"), όχι σπριντ, σε μια χαλαρή προπόνηση έπειτα από καλό ζέσταμα. Θα βελτιώσουν την τεχνική σου λέει ένας καλός παππούλης μετρ της προπονητικής:)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

izz
Newbie Forum Runner

Greece
26 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2015 :  13:34:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε ευχαριστώ θα το δοκιμάσω πρώτα να συνέλθει το πόδι μου όμως που με πονάει πολύ ακόμα και υποπτεύομαι τα παπούτσια για αυτό...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2015 :  15:02:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by izz

Σε ευχαριστώ θα το δοκιμάσω πρώτα να συνέλθει το πόδι μου όμως που με πονάει πολύ ακόμα και υποπτεύομαι τα παπούτσια για αυτό...


Συγχαρητηρια για ολα!
Οσο για τον πονο στο ποδι: ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ σιγουρα λογω κοπωσης, το σώμα έχει..."alert".
Ο γιατρος τι σου είπε;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

izz
Newbie Forum Runner

Greece
26 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2015 :  20:19:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε ευχαριστώ ο γιατρός είπε βολταρεν χάπια και κρέμα μαζί με διατάσεις για 10-12 μέρες και αν δεν περάσει μετά μαγνητική..φαίνεται να είναι συγκέντρωση γαλακτικού οξέος είπε η ακτινογραφία δεν έδειξε τίποτα αν περάσουν οι μερες και δεν υποχωρήσει μπορεί να είναι κάταγμα κούρασης λέει αν και δεν το πιστεύει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2015 :  21:12:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by yannakas

=======================

...μόνο η γυναίκα μου η Λίνα με πίστεψε, μου είπε "μπορείς.... αφού το θες θα το κάνεις"... ΄Ετσι ξεκίνησα πιο εντατικά τις προπονήσεις, διάβαζα ότι έβρισκα σχετικά με το τρέξιμο, αγόρασα καλά παπούτσια, εξοπλισμό ρούχα κλπ... Άρχισα να ξυπνάω στις 6 τις Κυριακές για να προλάβω το Long run, ώστε να μην λείψει ο μπαμπάς από την οικογένεια... Οι υπόλοιποι της φαμίλιας (γονείς αδέρφια φίλοι) συνέχιζαν να μου λένε ότι δεν θα τα καταφέρω... κι όσο αυτοί έλεγαν έτσι τόσο πείσμωνα...

=======================



Ωραίος!!! Καλώς κόλλησες το μικρόβιο και μπήκες στο "δρόμο δίχως επιστροφή"

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2015 :  21:15:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...δεν προλαβαίνω να διαβάζω!!!

@zoro: τί SUZIPA μου λες, είσαι μια ομάδα από μόνο σου!!!

@despixi: απόλυτος σεβασμμός...τίποτα άλλο!!! Καλή ξεκούραση τώρα!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Despixi
Advanced Forum-Runner

Greece


284 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/04/2015 :  14:46:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by zoro

Ααα ναι και ο χρόνος υπέροχος
03:24:39

Ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ φυσικά στους ΥΠΕΡΟΧΟΥΣ ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ σε ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΤΑΘΜΟΥΣ!!
Με τα χρόνια διαπιστώνω ότι είναι το μεγάλο ατού της διοργάνωσης!!!!!!!!


Συμφωνώ κ επαυξάνω. ...
Χωρίς να έχω εμπειρία από μαραθωνίους θεωρώ ανεπαναληπτους τους εθελοντές της Θεσσαλονίκης.... πραγματικά εντυπωσιαστηκα.... πολύτιμη η βοήθεια τους....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/04/2015 :  15:21:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by spy

...Γιωργο... για αλλη μια φορα συγχαρητηρια!!!
Εξαιρετικη επιδοση η οποια για μενα ηταν αναμενομενη, βλεποντας την ανεση που ειχες σε γρηγορους ρυθμους τοσο στον ημι του Ευρωτα, οπου συντρεξαμε τον μισο περιπου παρεα, οσο και στο Ναυπλιο, που με περασες σα σταματημενο στο 15ο περπου χλμ. Νομιζω οτι μπορεις να διεκδικησεις, εφοσον το θελησεις και το επιζητησεις, ακομα καλυτερες επιδοσεις στο μελλον, αφου στη περιπτωση σου "τα χρονια ... δεν φαινονται"!!!


...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!



Τα χρόνια υπάρχουν Σπύρο
Όσο για "καλύτερες επιδόσεις" ξέρω πολύ καλά μέχρι που μπορώ να....απλώσω τα χέρια μου (τα...πόδια μου μάλλον)!!
Ειδικά η "αυθεντική" μετά το 12 που την πήγα στο "όριο" για μένα πλέον θα είναι πιο πολύ για "καθήκοντα λαγού" 4τραωράκηδων.
Πολύ ανηφόρα ρε παιδί μου....γίνομαι χάλια καρδιολογικά
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/04/2015 :  19:54:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ζορέ να σε κλείσουμε για 03:45;:)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 56 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000