Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Mαραθώνιος Μέγας Αλέξανδρος 5/4/2015
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 56

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/04/2015 :  19:12:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by tzatzikis90

με αγχώσατε τώρα.. μήπως να πάρουμε στην ομοσπονδία τηλέφωνο μη μπερδευτούν? θα είναι ο αγώνας στόχος μου το 37!

Τάσος

know your limits. then destroy them.



Εσυ να μη μιλας. Το 37 θα εισαι οσο ειμαι εγω τωρα!!!!
Αλοιμονο σε μας!!!
_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις


Edited by - Elda on 21/04/2015 19:13:24
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/04/2015 :  20:52:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
H aims δεν έχει κανένα πρόβλημα να γίνει ανήμερα της Ανάστασης ο αγώνας !!!!

quote:
Originally posted by tzatzikis90

με αγχώσατε τώρα.. μήπως να πάρουμε στην ομοσπονδία τηλέφωνο μη μπερδευτούν? θα είναι ο αγώνας στόχος μου το 37!

Τάσος

know your limits. then destroy them.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/04/2015 :  21:29:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

...αααααχααχαχαχα...Elda...εεέγραψες! (και το 2037 θα πάει μια βδομάδα πριν/μετά και το πρόβλημα τελείωσε εκεί!)

Free your feet...free your senses!



Και θα πέσει πάνω στη Μεσσήνη;;;;;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/04/2015 :  23:09:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
πουθενά δεν έχουμε δικαιώματα εμείς τα μικρά...ουυυυυυυυυυυ!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geox
Newbie Forum Runner

Greece


12 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/05/2015 :  19:45:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λυστε μου τη παρακατω απορια σας παρακαλω:

καποιος που τερματιζει το Μεγαλεξανδρο π.χ. σε 4 ωρες, ποση ωρα παραπανω χρειαζεται για να τερματισει τον αυθεντικο?... 10-15-20-25 λεπτα (θεωρωντας οτι βρισκοταν στην ιδια <<αγωνιστικη>> κατασταση και στους δυο αγωνες ανευ τραυματισμων-κουρασης κλπ...)

ρωταω για τον εξης απλο λογο.....το προγραμμα προπονησης που ακολουθω για τη προετοιμασια του αυθεντικου μου ζηταει <<ωριαιο>> στοχο(+ το χρονο που καλυψα το τελευταιο μαραθωνιο)για να υπολογισει τις αποστασεις-ρυθμο κλπ ,δεδομενου των 4 1/2 ωρων που χρειαστηκα για το Μ.Α. και της δυσκολοτερης διαδρομης του αυθεντικου........ποιος μπορει να ειναι ενας μεσος ρεαλιστικος στοχος?

και για να μη βγω εκτος θεματος να αναφερω πως για μενα ηταν η δευτερη συμμετοχη στον Μ.Α πετυχαινοντας μαλιστα καλυτερη επιδοση σε σχεση με τη πρωτη (- μιση ωρα) .........το ευχαριστο ηταν πως οπως και τη πρωτη φορα απολαυσα τη διαδρομη-διοργανωση διχως απροοπτα(ακομα και η βροχη δε με ενοχλησε) και μαλιστα ημουν σε θεση μετα το τερματισμο να περπατησω σχετικα ανετα με την οικογενεια ως τη πλατεια Αριστοτελους για .........καλαμακια
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/05/2015 :  20:29:35  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Πιστεύω ιδιαίτερα ότι δεν μένουμε ίδιοι, ακόμα και αν κάνουμε ένα ψευτοπρόγραμμα συντήρησης, κάπως βελτιωνόμαστε με τον καιρό, ειδικά μετά από 6 μήνες, αλλάζουν όλα.

Είπες μόνος σου, στον ίδιο ακριβώς αγώνα, έκανες μισή ώρα διαφορά.
Εδώ που είναι και διαφορετικός αγώνας?

Αν υποθέσουμε πως δεν είσαι κανάς πρωταθλητής που έχεις αγγίξει τα όρια σου, μπορεί ο στόχος να είναι μισή ώρα κάτω πάντα με την κατάλληλη προετοιμασία (άνετα για κατηγορία των 4.30' -> 4.00') ή απλά στα ίδια. Οπότε οτιδήποτε πούμε, είναι εντελώς τζόκερ.

Το σωστό είναι, πως αφού ξεκουραστείς, κάνεις μια προπόνηση βάσης, να κρατιέσαι ζεστός, πριν την βασική προετοιμασία, κάνεις μια εργομέτρηση, να δείς που είσαι, (ή αν θες ένα γερό δεκάρι...) και μετά ξεκινάς και χτίζεις, και στην πορεία βγάζεις τον στόχο, όσο πλησιάζεις στην κρίσιμη ημερομηνία και ζυγίζεις τις επιδόσεις σου, στις προπονήσεις, στους αγώνες κτλ ή ξανά... με άλλη μία εργομέτρηση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/05/2015 :  22:02:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να σου πω τα δικα μου να παρεις μια ιδεα:
ΚΜΑ 12: 4:26
ΜΑ 13: 4:12
ΚΜΑ 13: 4:21
ΜΑ 14: 3:57
ΜΑ 15: 4:06

Οι 3 πρωτοι ηταν με περιπου ιδια προετοιμασια, ο 4ος ηταν με την καλυτερη που εχω κανει ποτε. Ο 5ος ηταν με τη χειροτερη και παρολα αυτα ηταν μολις 9 λεπτα πιο κατω απο το PB μου (εκει ετρεξα πιο πολυ με βαση τη σχετικη μου εμπειρια). Βεβαια οι 3 πρωτοι ηταν με ζεστη, ειδικα ο ΜΑ 13 με πολλη ζεστη, ενω οι 2 τελευταιοι με καλο δρομικα καιρο, ειδικα φετος.

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/05/2015 :  22:15:32  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
H Ελντα είναι γυναίκα, οπότε... οι 4 ώρες, ισοδυναμούν θα έλεγα με 3.30 για έναν άντρα (ή και πιο γρήγορα).
Θέλω να πω, οι επιδόσεις αρχίζουν και μπαίνουν σε ένα πεδίο που ζορίζουν κάπως.
Το 4.30' για κάποιον άντρα είναι πολύ ευκολότερο να ... φαγωθεί γρήγορα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/05/2015 :  23:18:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να πω κάτι που είναι λίγο οφ-τόπικ.
Έχω την εντύπωση ότι οι γυναίκες σε σχέση με τους χρόνους που έχουν σε μικρότερες απποστάσεις τα πηγαίνουν καλύτερα στους μαραθωνίους από ότι οι άντρες. Να το εξηγήσω καλύτερα. Βλέπω ότι είναι λίγες οι γυναίκες που κάνουν τα 10 χλμ κάτω από 50 λεπτά ενώ αρκετές κάνουν μαραθώνιο κάτω από 4 ώρες. Στους άντρες βλέπεις πολλούς να κάνουν 47-48 λεπτά ενώ στον μαραθώνιο πατώνουν. Δηαλδή αν πάρουμε μία γυναίκα και εναν άντρα που κάνουν 50 λεπτά τα 10χλμ, πιστεύω ότι η γυναίκα κάνει καλύτερο χρόνο στον μαραθώνιο. Οι άντρες είναι σαφώς πιο γρήγοροι αλλά οι γυναίκες υπερτέρουν στους αγώνες αντοχής. Αναλογικά πάντα.
Έλντα, αν επιτρέπεται, πόσο έκανες τα 10χλμ τις αντίστοιχες περιόδους;
Μπορεί να είναι και ιδέα μου όλα αυτά. Τι λέτε;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/05/2015 :  00:07:25  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Συμφωνώ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/05/2015 :  00:20:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Nek2000

Να πω κάτι που είναι λίγο οφ-τόπικ.
Έχω την εντύπωση ότι οι γυναίκες σε σχέση με τους χρόνους που έχουν σε μικρότερες απποστάσεις τα πηγαίνουν καλύτερα στους μαραθωνίους από ότι οι άντρες. Να το εξηγήσω καλύτερα. Βλέπω ότι είναι λίγες οι γυναίκες που κάνουν τα 10 χλμ κάτω από 50 λεπτά ενώ αρκετές κάνουν μαραθώνιο κάτω από 4 ώρες. Στους άντρες βλέπεις πολλούς να κάνουν 47-48 λεπτά ενώ στον μαραθώνιο πατώνουν. Δηαλδή αν πάρουμε μία γυναίκα και εναν άντρα που κάνουν 50 λεπτά τα 10χλμ, πιστεύω ότι η γυναίκα κάνει καλύτερο χρόνο στον μαραθώνιο. Οι άντρες είναι σαφώς πιο γρήγοροι αλλά οι γυναίκες υπερτέρουν στους αγώνες αντοχής. Αναλογικά πάντα.
Έλντα, αν επιτρέπεται, πόσο έκανες τα 10χλμ τις αντίστοιχες περιόδους;
Μπορεί να είναι και ιδέα μου όλα αυτά. Τι λέτε;



Κοιτα, για μενα ισχυει αυτο γιατι ειμαι πιο πολυ της αντοχης παρα της ταχυτητας και γι αυτο και μου ταιριαζει απολυτα ο μαραθωνιος. Να τρεχω αεροβια με τις ωρες η καλυτερη μου, να τρεχω 10αρι στα κοκκινα με τιποτα, γι αυτο και στις προπονησεις μου δεν κανω διαλειμματικες παρα μονο τεμπο και MP.

Το μαρτιο του 14, ακριβως 4 εβδομαδες πριν το 3:57 ειχα κανει 1:41 στο 20αρι του ΣΔΥΑ, το οποιο ηταν αναλογικο και ισως και καλυτερο απο την μετεπειτα επιδοση μου στο μαραθωνιο. 10αρι καλο ετρεξα στο ΣΔΥΑ το νοεμβρη του 13 σε 51:15 (2 εβδομαδες μετα το 4:21 του ΚΜΑ και 4 μηνες πριν το 3:57 του ΜΑ). Εκτοτε δεν εχει τυχει να τρεξω δεκαρι οντας σε καλη φυσικη κατασταση.

Αλλα γενικοτερα θεωρω οτι αυτο που λες ισχυει, γιατι ναι μεν ο αντρας εχει τη δυναμη αλλα η γυναικα ειναι συνηθως αρκετα ελαφρυτερη (εγω ειμαι 51 κιλα), κατι που στα 42 χλμ κανει τη διαφορα.


_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις


Edited by - Elda on 16/05/2015 00:24:56
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/05/2015 :  00:41:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχουν και λιγότερη εφίδρωση νομίζω,
όσο για τον δρομεα του 4:30 σε φλάτ μαραθώνιο εαν δεν βάλει στην προετοιμασία αρκετές ανηφόρες (όχι όμως με μεγάλη κλίση) μπορεί να πάει και 20' αργότερα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geox
Newbie Forum Runner

Greece


12 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/05/2015 :  11:24:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
φιλε deorum σωστα και κατανοητα αυτα που αναφερεις για βελτιωση των αθλητικων επιδοσεων μονο που προσωπικα ως <<χομπιστας>> δρομεας απεχω συνειδητα απο εργομετρησεις-ποιοτικες προπονησεις κλπ με βασικο στοχο ενα σχετικα ανετο τερματισμο για τα δικα μου δεδομενα.....για το παραπανω λογο και ακολουθω ενα <<παπουτσαδικο>> ψευτοπρογραμμα προετοιμασιας το οποιο δινει μονο αποστασεις και ρυθμο συνεπως στον ωριαιο στοχο θα προσθεσω το τεταρτο που αναφερει η Elda ως επιπλεον διαφορα ΚΜΑ-ΜΑ και ξεκιναω..........για 4:45 με ευπροσδεκτο οτι λιγοτερο προκυψει

οσο για τη διαφορα της μισης ωρας στο ΜΑ 14-15 πιστευω οτι οφειλεται καθαρα σε ψυχολογικους λογους, το 14 στο πρωτο μου μαραθωνιο στηθηκα <<ψαρωμενος>> στη γραμμη εκκινησης .........το 15 γνωριζοντας πλεον τη διαδρομη και τι ακολουθει ετρεξα πιο χαλαρος......το θεμα ειναι οτι για το ΚΜΑ ασχετως εαν γνωριζω πως μπορω να καλυψω τα 42,195μ θα βρεθω παλι <ψαρωμενος>>διοτι δεν ξερω σε τι κατασταση θα ειμαι οταν ανηφορισω στο 32ο χλμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 56 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000