Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Ανοιξιάτικος Μαραθώνιος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 17

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2014 :  13:14:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@Deorum: α, δεν το ήξερα ότι εγώ έκανα 42,2! Δεν το καταλαβαίνω αυτό, αλλά σε πιστεύω.
Δε μπορεί να πήρα ανοιχτές στροφές δηλαδή;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2014 :  13:18:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

========================
....................

Εν τω μεταξύ, έχω και την εξής απορία: όσοι τρέξατε μαραθώνιο Αθήνας και έχετε σκοπό να τρέξετε και άλλον μαραθώνιο την άνοιξη, ΔΕΝ ΒΑΡΙΕΣΤΕ αυτή την συνεχή προπόνηση που θέλει στρατιωτική πειθαρχεία; Εγώ φτάνω 2-3 εβδομάδες πριν τον μαραθώνιο να λέω "αμάν να γίνει ο μαραθώνιος να τελειωσουμε".



"τσου"! Ίσα-ίσα που προσθέτει και ένα κίνητρο ("μας αρέσουν τα χιλιόμετρα")

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2014 :  13:24:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Μου κάνει εντύπωση που συζητάτε για την ακριβή απόσταση ενός αγώνα. Εντάξει, 100 μέτρα πάνω-κάτω, αλλά και 200, δεν χάλασε ο κόσμος. Εδώ εγώ στον μαραθώνιο έκανα (ξανά) 42.500. Σιγά!

Εν τω μεταξύ, έχω και την εξής απορία: όσοι τρέξατε μαραθώνιο Αθήνας και έχετε σκοπό να τρέξετε και άλλον μαραθώνιο την άνοιξη, ΔΕΝ ΒΑΡΙΕΣΤΕ αυτή την συνεχή προπόνηση που θέλει στρατιωτική πειθαρχεία; Εγώ φτάνω 2-3 εβδομάδες πριν τον μαραθώνιο να λέω "αμάν να γίνει ο μαραθώνιος να τελειωσουμε".



Καλή μου, δεν έκανες 42500, το gps σου μέτρησε 42.500. Εσύ 42.2 έκανες, οι στροφές για τα νεράκια είναι ΑΜΕΛΗΤΕΑ απόκλιση, σίγοουρα όχι σχεδόν μισό χιλιόμετρο όσο θέλουν να νομίζουν μερικοί.



Άντε να 'κανες και 40-50 μέτρα παραπάνω, από το 0.1% που προσθέτουν στην διαδρομή οι πιστοποιημένοι μετρητές!

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2014 :  13:32:58  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν ειναι κ κυκλικη διαδρομη, ευθεια ειναι για τα δεδομενα ενος δρομεα, και ενστικτωδως λιγο πολυ ιδανικα παμε, ολοι μας παμε στην ακρη της στροφης και ορατα ακολουθουμε την συντομοτερη διαδρομη. Καποια μετρα παραπανω καναμε, αλλα 300-400 οχι. Ακομα και αν σε μια ευθεια πχ ενος χιλιομετρου, αν αντι να πηγαινεις απο την αρχη προς την γωνια, αλλα κοψεις σχετικα τελευταια στιγμη, θα εχεις χασει 3-4 μετρα, κ πολλα λεω, ποσες φορες να γινει αυτο , σε ενα σταθμο για νερακι δε, ακομα λιγοτερα. Τωρα ειμαι στο κινητο, ενα απλο χαρτι κ μολυβι θα σας το διασταυρωσει. Ισως το κανω το βραδακι
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2014 :  15:50:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Μου κάνει εντύπωση που συζητάτε για την ακριβή απόσταση ενός αγώνα. Εντάξει, 100 μέτρα πάνω-κάτω, αλλά και 200, δεν χάλασε ο κόσμος. Εδώ εγώ στον μαραθώνιο έκανα (ξανά) 42.500. Σιγά!

Εν τω μεταξύ, έχω και την εξής απορία: όσοι τρέξατε μαραθώνιο Αθήνας και έχετε σκοπό να τρέξετε και άλλον μαραθώνιο την άνοιξη, ΔΕΝ ΒΑΡΙΕΣΤΕ αυτή την συνεχή προπόνηση που θέλει στρατιωτική πειθαρχεία; Εγώ φτάνω 2-3 εβδομάδες πριν τον μαραθώνιο να λέω "αμάν να γίνει ο μαραθώνιος να τελειωσουμε".



Ακριβώς την ίδια λογική έχω και εγώ...
Φέτος έκανα στον ΑΜΑ (πιο ωραίο ήταν το ΚΜΑ)42.410, ενώ τις προηγούμενες χρονιές τα (προηγούμενα) εργαλεία είχαν μετρήσει 42700. Εμένα με νοιάζει ο μέσος ρυθμός, από κει κ πέρα ξέρεις πως είτε 42000 είτε 43000, με αυτόν το ρυθμό έχεις τον τάδε χρόνο...
Εγώ έλεγα, άντε να τελειώσει το μαρτύριο για να πάμε καμιά βόλτα σε κανά βουνό (Καστόρι και βλέπουμε), να περάσουμε καλά
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2014 :  16:00:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
16 σταθμοί επί 10 μέτρα απόκλιση (χαλαρά 5μ για να πας στο σταθμό και άλλα 5 να φύγεις από αυτόν) μπορείς να κάνεις άνετα παραπάνω από 150μ.
Αν προσθέσεις και τα άπειρα ζιγκ ζαγκ το έχεις το 200άρι χαλαρά.
Το gps μπορεί να μετρήσει άλλα πράγματα βέβαια...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2014 :  17:07:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν είναι αμελητέα η παραπάνω απόσταση που κάνεις σε έναν μαραθώνιο ειδικά αν ο δρόμος είναι πλατύς. Η Μεσογείων έχει 10m πλάτος, η Λεωφ. Μαραθώνος 7m. Αν τρέχεις αριστερά και κάνεις δεξιά για νερό έχεις μαζέψει 10m γιατί θα ξαναπάς αριστερά (από συνήθεια). Βάλε 20 σταθμούς, σύνολο +200μ, πες min100m. Βάλε και τα σλάλομ (αν κάνεις) στην αρχή. +50m επειδή τις πολλές στροφές (5m η κάθε στροφή) θα τις πάρεις ανοιχτά και δεν θα το καταλάβεις. Και +30 για τα high5! Κουτσά στραβά μαζεύονται 200-300m. Και μη μου πείτε ότι υπάρχει η μπλε γραμμή. Ούτε το 5% δεν τρέχει πάνω σε αυτή συνέχεια
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2014 :  18:08:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καντε ενα πειραμα.Τρεξτε μια ευθεια 7-8 χλμ και γυριστε πισω και αμα σας βγαλει την ιδια αποσταση να με φτυσετε.
Με τα ζικ ζακ και τα λοιπα 400 μετρα δε βγαινουν παραπανω με τιποτα,εκτος βεβαια αν τρεχεις οπου τυχει.Επειδη πηραμε μια στροφη ανοικτα γραψαμε 5 μετρα παραπανω,θα τρελλαθουμε τωρα;.Απλη γεωμετρια ειναι.Δειτε παραδειγμα τις διαδρομες σε ενα στιβο που αν οι γραμμες απεχουν μεταγυ τους 1.2 μετρα σε καθε καμπυλη υπαρχει διαφορα σχεδον 7 μετρα.Η πρωτη καμπυλη διπλα στο στιβο ειναι 100 μετρα.Για να κανεις λοιπον 7 μετρα παραπανω σε καθε στροφη πρεπει να τρεχεις επι 100 μετρα κορουκου.
Παρα πολυ χονδρικα λιγα πραγματα για τα gps.Η λειτουργια τους στηριζεται στο ρολοι.Οι δορυφοροι εχουν ατομικα ρολογια και οι δεκτες συγχρονιζουν την ωρα με τα ατομικα ρολογια των δορυφορων.Tα ρολογια των gps θεωρητικα εχουν ακριβεια 14 nanosecond,αλλα μεχρι να "μεταφρασουν" τα μηνυματα των δορυφορων η ακριβεια πεφτει στα 100 nanosecond.Οι τιμες μπορει να φαινονται μικρες αλλα ειναι τεραστιες.Τα σηματα των δορυφορων "υποφερουν" απο τις αντανακλασεις λογω της ιονοσφαιρας.Oi δορυφοροι εκπεμπουν σε δυο συχνοτητες με δυο κωδικοποιησεις.Η μια ειναι δημοσια μη ακριβης και αλλη ιδιωτικη για το στρατο των ΗΠΑ,η οποια μπορει και διορθωνει τα διαφορα λαθη λογω των αντανακλασεων.Απο τη στιγμη λοιπον που χρησιμοποιουμε την μη ακριβη και δεν γινεται διορθωση των λαθων θα υπαρχουν και λαθη.
Η τεχνολογια του συστηματος gps,οπως βεβαια και του glonass,ειναι τρομακτικα συνθετη και το απειροελαχιστο λαθος μετραει.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.

Edited by - stratus on 18/11/2014 18:14:27
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2014 :  18:37:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πως μπορουν να βγουν 400 μετρα παραπανω με ζικ ζακ σε μαραθωνιο.
Εχουμε ενα δρομο πλατους 10 μετρων.Καθε 200 μετρα σχεδον αντι να τα τρεχουμε ευθεια,πρεπει να κανουμε το εξης:στην αρχη των 200 μετρων δεν τρεχουμε ευθεια,αλλα τρεχουμε στην κορυφη του ισοσκελους τριγωνου που εχει βαση τα 200 μετρα και βρισκεται στο απεναντι πεζοδρομιο και στη συνεχεια τρεχουμε στην αλλη κορυφη της βασης.Αυτο πρεπει να γινεται σε ολο το μαραθωνιο.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2014 :  18:49:48  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Νεκ πες μου κάτι,
Στο Ναυπλιο, που πίστευες ότι είναι καλά μετρημένη η διαδρομή, ενώ τα GPS βγάζουν 100-200μέτρα λιγότερη, κανένας δεν έκανε σλάλομ ή παράκαμψη για νεράκια?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2014 :  18:54:00  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by stratus

Πως μπορουν να βγουν 400 μετρα παραπανω με ζικ ζακ σε μαραθωνιο.
Εχουμε ενα δρομο πλατους 10 μετρων.Καθε 200 μετρα σχεδον αντι να τα τρεχουμε ευθεια,πρεπει να κανουμε το εξης:στην αρχη των 200 μετρων δεν τρεχουμε ευθεια,αλλα τρεχουμε στην κορυφη του ισοσκελους τριγωνου που εχει βαση τα 200 μετρα και βρισκεται στο απεναντι πεζοδρομιο και στη συνεχεια τρεχουμε στην αλλη κορυφη της βασης.Αυτο πρεπει να γινεται σε ολο το μαραθωνιο.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.



Με πρόλαβες, ετοιμάζω σχεδιαγραμματάκι.
Επιμένω, η απόκλιση για κάποιον "ξεχασιάρη" δρομέα, που θα θυμηθεί τελευταία στιγμή να στρίψει για νεράκι, (και όχι να έχει κοζάρει τον σταθμό 50-60μέτρα πριν και να πάρει θέση, αν και η μπλε γραμμή έτσι και αλλιώς από τους σταθμούς περνάει, αλλά οκ) είναι 3-4 μέτρα.
Τα περίφημα σλάλομ (δλδ 50πόντους δεξιά αριστερά, καθώς τρέχεις, δλδ αυτοί οι 50πόντοι δεξιά θα γράψουν σε 50μέτρα απόσταση ίσως, είναι πραγματικά αμελητέα).
Βάλτε ένα απλό πυθαγόρειο είναι.
τα +300-400μέτρα που δίνουν τα GPS, βαριά τα 100 να είναι δικά σας, τα υπόλοιπα είναι κερασμένα από τα GPS.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2014 :  18:58:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ δεν λέω ότι γράφει σωστά το gps, αλλά ότι κάνουμε αρκετά παραπάνω μέτρα σίγουρα εκτός και αν πάμε στην μπλε γραμμή. Όπως είπες για το στίβο, κάθε διάδρομος είναι +7μ, κάθε ημικύκλιο +3,50μ. Άρα στα 100 μέτρα κάνουμε 3,5 παραπάνω. Στις ευθείες η διαφορά είναι ελάχιστη. Αν όμως τρέχουμε 5 μέτρα πιο έξω που είναι σαν να παίρνεις μια στροφή ανοιχτά σε δρόμο με 2 λωρίδες κυκλοφορίας τότε διανύουμε 30 μέτρα παραπάνω. Να σου φέρω ένα παράδειγμα σε δρόμο της κλασικής. Η Φειδιππείδου έχει μήκος 140μ. Το καλύτερο είναι να την πας διαγώνια (140.10μ), να μπεις δηλαδή στην δεξιά μεριά και να βγεις στην αριστερή. Αν όμως πας ευθεία και μπεις και ανοιχτά στην Βασ. Σοφίας έχεις κάνει +5μ (πλάτος Φειδιππείδου) και +5μ Βασ. Σοφίας. Ένα ζιγκ-ζαγκ να κάνεις για να προσπεράσεις έναν έχεις κάνει επιπλέον τουλάχιστον 2-3μ. 42500 είπε η Αλεξάνδρα ότι έγραψε,. 300μ παραπάνω δηλαδή. 7m σε κάθε χιλιόμετρο βγαίνουν, δεν είναι πολλά. Σαν να κάνεις δηλαδή στο στίβο 1 χλμ στο στίβο και τον 1 γύρο να τον κάνεις στον 2ο διάδρομο. Σε αγώνες με πολύ κόσμο είναι αναπόφευκτο, εκτός και αν πας αργά και δεν σε νοιάζει
Tο gps αυτά τα επιπλέον χιλιόμετρα πιθανόν να μη τα γράφει, αλλά δεν σημαίνει ότι δεν τα τρέχουμε και λόγω της αποκλίσης που έχουν ίσως να εξισώνονται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2014 :  19:15:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιώργο δεν μιλάω για σλάλομ 0,50μ. Αν κάνεις σλάλομ 0,50 θα βρεις τον ώμο του καταρχήν :) επειδή δεν συνηθίζω να πάω μπροστά στο μπλοκ αν έχεις πολύ κόσμο αναγκαστικά ψάχνεις να βρεις τα κενά για να μη κόψεις ταχύτητα. Έχει τύχει σε 10άρια πχ της Αθήνας ή στο nike run να αναγκαστώ να κάνω και σλάλομ 5μ και όχι μόνο μία φορά. Δες ένα βίντεο πχ από το 21χλμ και πρόσεξε πόσοι πηγαίνουν εντελώς ευθεία και πόσοι κάνουν έστω και μία αλλαγή πορείας. Και μιλάμε για απόσταση 50μ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2014 :  19:16:20  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχει κάτι online προγραμματα γεωμετρίας, που όμως δνε τα ξέρω και δεν έχω χρόνο να τα μάθω, να σας το δείξω πιο παραστατικά.
Οπότε πάμε αλλιώς.

Ρεαλιστικό σενάριο πιστεύω.
Αν τρέχεις 3 μέτρα πιο μέσα από τα νεράκια (a)
και δεις τον σταθμό 50 μέτρα νωρίτερα (β), και αποφασίσεις να πας ελαφρώς διαγώνια για νερό. (γ)

Τότε έχουμε α^2+β^2=γ^2 => 50^2+3^2=γ^2 => ρίζα του (2500 + 9) = 50,09 αντί για 50μέτρα. Οπότε κύριοι κάνατε, ναι καλά διαβάζετε 9 πόντους παραπάνω. ΠΟΝΤΟΥΣ. ΕΝΝΕΑ.
Πειράξτε τα νούμερα να καταλάβετε πόσο αστείο είναι το νούμερο για το οποίο μιλάμε.

Μη ρεαλιστικό σενάριο, το οποίο να συμβεί άντε σε 1-2 σταθμούς? Και πολύ λέω.
Αν είσαι 5 μέτρα πιο μέσα από τα νεράκια, (δλδ οκ πόσες φορές να συμβεί αυτό, πρέπει να είσαι στην άλλη άκρη εντελώς) και δεις τον σταθμό τελευταία στιγμή (10μέτρα πριν δλδ) και κάνεις πιο κοφτή διαγώνια διαδρομή... έχουμε.
5^2+10^2=Γ^2, μην σας κουράζω το Γ, βγαίνει αντί για 10μέτρα σε αυτό το εντελώς τραβηγμένο σενάριο 11,1 μέτρα, δλδ 1,1 μέτρα παραπάνω.

Edited by - Deorum on 18/11/2014 19:17:14
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2014 :  19:24:38  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
50 πόντοι είναι περίπου η λωρίδα διαδρόμου στον στίβο. Μια χαρά πιστεύω να προσπεράσεις κάποιον.
Τεσπα κάντο 60-70 πόντους δεν θα το χαλάσουμε εκεί. Αυτούς τους 60 πόντους θα τους γράψεις σε μια απόσταση 50 μέτρων (1/100) η διαφορά είναι αμελητέα, θα χάνεις 10 πόντους στο κάθε σλάλομ, θα κάνεις 100 σλάλομ = 10 μέτρα.
Μην το κουράζετε.
Βάλτε χαρτί κ μολύβι και σχεδιάστε τριγωνάκια.
Το έχω κάνει.
Για να κάνεις ενα ζικ ζακ προσπέρασης δεν έχεις κάνει 2-3 μέτρα παραπάνω, χαλαρώστε!
Στο είπε ο Στράτους, στον στίβο, αν είσαι επι μονίμου βάσεως σε σλάλομ για 5 λεπτά (δλδ στον δίπλα διάδρομο είναι σαν ένα ατελειώτω σλάλομ..., θα γράψεις... +18 μέτρα περίπου!)
Όχι για ένα σλάλομ διάρκειας 5δευτερολέπτων. (άρα 5/300 = 0,16% περίπου των 17μέτρων)

Edited by - Deorum on 18/11/2014 19:39:33
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 17 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000