Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Ανοιξιάτικος Μαραθώνιος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 17

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  15:37:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
πιστευω οτι ο deorun το προτεινε σαν μια αλλη προσεγγιση... μεν τον παιρνεις απο τα αυτια τον ανθρωπο! ολοι αναγνωριζουμε αυτο που κανεις... ειναι κοινη πεποιθηση οτι οσο αξιος ειναι ο γρηγορος δρομεας που με την ταχυτητα του τερματιζει σε 2 και κατι ωρες, αλλο τοσο αξιος ειναι ο δρομεας που χτυπιεται 5+ωρες στην ασφαλτο... ποσο μαλλον οταν αυτο το κανει 3*3...
παντως οσο και να σε θαυμαζω για τον περσινο σου αθλο, μου ειναι πιο οικειος ο χρονικος στοχος, οσο αργος κι αν ειμαι... ισως εσυ να το εχεις παει παραπερα το θεμα... ισως ολοι να καταληξουμε σε αναζητηση μαραθωνιου καθε κυριακη... η αληθεια ειναι πως αυτο το παρατεταμενο 4+ωρων τρεξιμο,καθε κυριακη το φοβαμαι... η θα παω για καποιο νομπελ απο την πολυ σκεψη ή θα την ακουσω dolby και βουρ για Δαφνι... να το ψαξεις το θεμα! σε θελω νομπελιστα και οχι με ασπρη πουκαμισα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  15:45:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...σ' ολη μας τη ζωη,ακομα και στον τροπο διαπαιδαγωγησης μας, μας εμαθαν να βαζουμε ΣΤΟΧΟΥΣ...βασει των οποιων, κι αναλογα με την εκβαση του αποτελεσματος, κρινομασταν για την επιτυχια η αποτυχια μας!Το θεωρω υπερβολη καθε δραστηριοτητα κι ενασχοληση της ζωης μας να υπαγεται σ'αυτου του ειδους τα στερεοτυπα και τις γενικοτητες...ειδικοτερα δε οταν αυτο αφορα κατι το οποιο κανουμε επειδη μας ευχαριστει και μας αποφορτιζει απο την ενταση της ημερας!Ειμαι δε της αποψης οτι τα καλα αποτελεσματα ερχονται οταν ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΟΧΟΙ...αλλα προσπαθεις απλα για το καλυτερο!Θαυμαζω τον Ριγκο για τα επιτευγματα του (το περσινο 3χ3 , τους 10 μαραθωνιους του,αν δεν κανω λαθος) και πρεπει να σεβομαστε την ιδιοσυγκρασια και την διαφορετικοτητα του καθενος μας...αφου ο καθενας μας αντιλαμβανεται το τρεξιμο διαφορετικα....και φυσικα τρεχει για διαφορετικους λογους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  15:46:32  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
γυπαετέ, είναι εντελώς φλάτ, εκτός αν μιλάμε για συνθήκες εργαστηριακού πειράματος!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  15:54:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όχι, όχι, δεν τον παίρνω από τ' αυτιά(!!!) τον Γιώργο, ούτε τίθεται θέμα αναγνώρισης. Εγώ θεωρώ ότι αυτά που έκανα εγώ μπορείτε να τα κάνετε όλοι σας, τουναντίον, εγώ είμαι αυτός που δεν μπορώ να κατέβω έναν Μαραθώνιο κάτω από 5 ώρες. Ούτε τον θεωρώ άθλο ή ηρωισμό, είναι κάτι που το επέλεξα, δεν "μου έτυχε", όπως μια μικρή ή μεγάλη αναποδιά στη ζωή.

Ναι, η σκέψη, το "πνευματικό" κομμάτι ήταν το πιο δύσκολο. Άλλωστε το έκαναν και άλλοι το 3Χ3, όλοι πιο γρήγορα.

ΔΕΝ είναι δύσκολος έναν Μαραθώνιος κάθε Κυριακή σε 5 με 5+ ώρες, υπάρχουν τόσοι εδώ στο φόρουμ αλλά και έξω που τέτοιες αποστάσεις και πολύ περισσότερα και γρηγορότερα χιλιόμετρα τα έχουν ψωμοτύρι εβδομαδιαίο.

Για μένα το τρέξιμο δεν είναι μέσον ούτε σκοπός. Είναι απλά μια προσωπική μου ευχαρίστηση. Δεν θα βάλω στόχους στην ευχαρίστησή μου, τουλάχιστον μέχρι τώρα, δεν αποκλείω τίποτα για το μέλλον.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  15:59:35  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Και εγώ απολαμβάνω το τρέξιμο χωρίς κανέναν στόχο ενίοτε, απλά ο αγώνας είναι εξορισμού στόχος.
Όταν δεν έχω στόχο, πάμε με τα παιδιά στο πάρκο, κάνουμε ένα χαλαρό τρέξιμο και λέμε τις μπούρδες μας.
Και τέλος αν θέλετε την γνωμη μου, είναι πιο άξιος αυτός που έκανε την υπερβαση για να καταφέρει 1ώρα10λεπτά τα... 5χλμ...
παρά ο πρωταθλητής που θα τερματίσει πρώτος.
Αλλά να είναι υπερβαση, έτσι, όχι σπατάλη χρόνου.
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10152418194246959&set=a.10150853413281959.509185.817066958&type=1&theater

Αν είχα την πολυτέλεια ίσως έκανα τις "βόλτες" μου στους αγώνες, προσωπικά δεν την έχω, όποιος μπορεί μεγεια του και χαρά του, και στα δικά μας στο μέλλον εύχομαι.

Μπα ο Rigo δεν με παρεξηγεί, ούτε εγώ αυτόν.

Edited by - Deorum on 13/11/2014 16:02:12
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  16:04:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ρε Γιώργο, πώς μπορείς να είσαι στο μυαλό του κάθε ενός ανθρώπου και να κρίνεις τι αποτελεί υπέρβαση και τι σπατάλη χρόνου;

(Η συγκεκριμένη γυναίκα είναι πανάξια και δικαίως πήρε το χειροκρότημα, standing ovation έπρεπε να έχει πάρει από την είσοδό της στο Καλλιμάρμαρο με κορύφωση την απονομή του μεταλλίου της! )
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  16:08:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ισως πρεπει να ριξεις μια ματια προς υπεραποστασεις μερια? ψαθα και βαλε... γιατι αυτοι που κανουν τα 3*3 πιο γρηγορα απο σενα , σε εγχωριο επιπεδο, ειναι μαλλον υπεμαραθωνοδρομοι που κανουν τα 42 για long run! ετοιμαζεις κατι? παραδεξου το... μια οικογενεια ειμαστε!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  16:11:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ε, οκ, ας πούμε ότι κάπως κοιτάζω την Ψάθα, αλλά δεν δεσμεύομαι για τίποτα!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  16:17:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Υπέρβαση για κάποιον μπορεί να είναι η απόσταση, όχι αναγκαστικά ο χρόνος. Οι στόχοι του καθενός είναι διαφορετικοί. Άλλος τρέχει για να τρέξει και να αποσυμφοριστεί απ'την πίεση της κα8ημερινότητας, άλλος τρέχει για να σπάσει τα κοντέρ, άλλος τρέχει για να γράψει όσα περισσότερα χιλιόμετρα μπορεί και τέλος υπάρχουν και κάποιοι που μπορεί να έχουν ως στόχο τον αριθμό συμμετοχών τους σε αγώνες. Οι αγώνες δεν είναι αναγκαστικά να τρεχτούν αγωνιστικά. Μπορεί απλά να κατέβει κανείς για τη συμμετοχή, για να δεί κόσμο, για να τρέξει με παρέα.
Το θέμα είναι να ξέρει ο καθένας μας ξεχωριστά τα δικά του κίνητρα και τους δικούς του στόχους. Και θα πρέπει να σεβόμαστε ότι υπάρχει και η άλλη πλευρά. Δεν υποχρεωτικό να συμφωνούμε μαζί τους. Αρκεί να τους καταλαβαίνουμε και να αναγνωρίζουμε το δικαίωμα τους να έχουν διαφορετική άποψη απο μας..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  16:26:36  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
αποσταση και χρονος είναι αριθμητης και παρανομαστης!
δλδ τα 100 μετρα σε 50δευτερολεπτα δεν μπορει να τα "επικαλεστει" καποιος ουτε για πλακα.
Το ίδιο δεν είναι όμως και τα 10χλμ μήπως σε 2ώρες? (δλδ όλο περπάτημα και μάλιστα εντελώς χαλαρό, λες και πας για ψωνια, και κοιτας και τις βιτρινες?)

Κάποιου είδους θεωρητικό όριο πρεπει να υπάρχει. (άσχετο με τον rigo, μιλάμε θεωρητικά πλέον).
Αλλιώς όταν κάτι από τα 2... τείνει στο 0, τότε το κλάσμα αποκτάει φανταστική υπόσταση, γίνεται σαν ένα i (stratus ξέρω ότι εδώ δεν έχουμε i, μην με μαλώσεις. Ξέρω τον λαικισμό που κάνω. :P ).
Να σας το θέσω αλλιώς, εγώ στην χρονιά μέσα έχω περπατήσει 1600χλμ, μόνο μέσα στο σπίτι μου, αλήθεια!


ΥΓ. γιατί είπα εγώ είμαι αυτός που θα το κρίνει? Μα φυσικά το κρίνει ο καθένας για τον εαυτό του.

Edited by - Deorum on 13/11/2014 16:27:53
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  16:35:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ρε Γιώργο, 4.38 χλμ τη μέρα, κάθε μέρα κατά μέσον όρο, περπατάς μέσα στο σπίτι σου;

Πώς τα μετράς;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  16:36:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιώργο τα 10 χιλιόμετρα σε 2 ώρες που λες μπορεί όντως να είναι στόχος για κάποιον που δεν έχει ποτέ κουνηθεί απτην πολυθρόνα του και η μεγαλύτερη απόσταση που έχει διανύσει ποτέ είναι απτον καναπέ στο ψυγείο..
Ο χρόνος-στόχος για κάποιον είναι πολύ σχετικό. Ένας δρομέας του 2:15' στο μαραθώνιο δε μπορεί να καταλάβει κάποιον που στοχεύει να σπάσει το 4ωρο. Και ο δρομέας του sub 4 πάλι, δε μπορεί να μπει στη θέση κάποιου άλλου που έχει στόχο το κάτω απο 5 ώρες.
Στις μεγάλες αποστάσεις πχ, δεν είναι απο μόνο του εντυπωσιακό το ότι κάποιος πχ κατάφερε να τερματίσει το σπάρτα8λο? θα δωθεί μεγάλη σημασία στο πόσο χρόνο του πήρε, ή απλά θα μείνουμε στο γεγονός ότι τα κατάφερε? Ο Καρνέζης πάλι. Δεν έγινε γνωστός για τον αριθμό των μαραθωνίων του?
Κρίνουμε βάση δικών μας επιδόσεων. Αλλά πάντα θα υπάρχει κάποιος καλύτερος, κάποιος που πάει πιο γρήγορα, πιο μακρυά απο μας. Να κάτσουμε στην πολυθρόνα μας λοιπόν?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  16:41:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
..τρέχει σε διάδρομο. Οριστε ο καπιταλισμος, προσθέτουμε χιλιομετρα στο σαλόνι μας τρέχωντας πάνω σε διάδρομο μπροστά στην τιβι. :P

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  16:42:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

αποσταση και χρονος είναι αριθμητης και παρανομαστης!
δλδ τα 100 μετρα σε 50δευτερολεπτα δεν μπορει να τα "επικαλεστει" καποιος ουτε για πλακα.
Το ίδιο δεν είναι όμως και τα 10χλμ μήπως σε 2ώρες? (δλδ όλο περπάτημα και μάλιστα εντελώς χαλαρό, λες και πας για ψωνια, και κοιτας και τις βιτρινες?)

Κάποιου είδους θεωρητικό όριο πρεπει να υπάρχει. (άσχετο με τον rigo, μιλάμε θεωρητικά πλέον).
Αλλιώς όταν κάτι από τα 2... τείνει στο 0, τότε το κλάσμα αποκτάει φανταστική υπόσταση, γίνεται σαν ένα i (stratus ξέρω ότι εδώ δεν έχουμε i, μην με μαλώσεις. Ξέρω τον λαικισμό που κάνω. :P ).
Να σας το θέσω αλλιώς, εγώ στην χρονιά μέσα έχω περπατήσει 1600χλμ, μόνο μέσα στο σπίτι μου, αλήθεια!


ΥΓ. γιατί είπα εγώ είμαι αυτός που θα το κρίνει? Μα φυσικά το κρίνει ο καθένας για τον εαυτό του.

συγγνωμη συντρεχτη αλλα οταν ξεμπερδεψει ο Παυλος με τα του γαμου, θα σου παραγγειλω ενα επαθλο... 1600 σαλονι-κουζινα-κρεβατοκαμαρα δε πρεπει να περασει χωρις βραβευση!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  16:44:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Gypaetos

quote:
Originally posted by sotos-marathon

Νομιζω οτι εχω καταληξει για τον ανοιξιατικο μου μαραθωνιο...
ΝΑΥΠΛΙΟ! Φλατ πιστα κ κοντινος οικονομικος προορισμος...το μονο που με χαλαει λιγο ειναι οι 2 στροφες... ας ειμαστε καλα μεχρι τοτε κ βλεπουμε!


Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης



Σωτήρη δεν είναι κι ακριβώς φλατ η πίστα πάντως...

δεν ειναι πιο φλατ απο του Μεγα Αλεξανδρου?

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης

Edited by - sotos-marathon on 13/11/2014 16:46:49
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 17 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000