Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Ανοιξιάτικος Μαραθώνιος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 17

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  16:45:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

γυπαετέ, είναι εντελώς φλάτ, εκτός αν μιλάμε για συνθήκες εργαστηριακού πειράματος!




Εντελώς φλατ σημαίνει εντελώς φλατ. Σύμφωνα με τα υψομετρικά που είχα δει αλλά και τα όσα μου είπε ο κουμπάρος που τον έτρεξε (δεν έτρεξα Ναύπλιο, ούτε κι εσύ όμως νομίζω), εντελώς φλατ δεν το λες. Και επειδή εν προκειμένω συγκρίνουμε όχι με ΑΜΑ αλλά με Θεσσαλονίκη (δες που αναφέρεται το αρχικό ποστ του Σωτήρη), επιμένω ότι εντελώς φλατ δεν τον λες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  16:48:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

γυπαετέ, είναι εντελώς φλάτ, εκτός αν μιλάμε για συνθήκες εργαστηριακού πειράματος!


σε σχεση με του Μ.Αλεκου?

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  16:51:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sotos-marathon

quote:
Originally posted by Gypaetos

quote:
Originally posted by sotos-marathon

Νομιζω οτι εχω καταληξει για τον ανοιξιατικο μου μαραθωνιο...
ΝΑΥΠΛΙΟ! Φλατ πιστα κ κοντινος οικονομικος προορισμος...το μονο που με χαλαει λιγο ειναι οι 2 στροφες... ας ειμαστε καλα μεχρι τοτε κ βλεπουμε!


Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης



Σωτήρη δεν είναι κι ακριβώς φλατ η πίστα πάντως...

δεν ειναι πιο φλατ απο του Μεγα Αλεξανδρου?

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης



Ας γράψει κανείς που τους έχει τρέξει και τους δύο! Δε νομίζω ότι έχουν μεγάλες διαφορές υψομετρικές, πιο σημαντικό όμως ίσως να είναι οι τρεις εβδομάδες που μεσολαβούν (από πλευράς ζέστης). Προβληματίζομαι κι εγώ για το ίδιο θέμα όπως κι εσύ (πού να τρέξω)!

Edited by - Gypaetos on 13/11/2014 16:53:27
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  16:52:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kalogeridis

quote:
Originally posted by Deorum

αποσταση και χρονος είναι αριθμητης και παρανομαστης!
δλδ τα 100 μετρα σε 50δευτερολεπτα δεν μπορει να τα "επικαλεστει" καποιος ουτε για πλακα.
Το ίδιο δεν είναι όμως και τα 10χλμ μήπως σε 2ώρες? (δλδ όλο περπάτημα και μάλιστα εντελώς χαλαρό, λες και πας για ψωνια, και κοιτας και τις βιτρινες?)

Κάποιου είδους θεωρητικό όριο πρεπει να υπάρχει. (άσχετο με τον rigo, μιλάμε θεωρητικά πλέον).
Αλλιώς όταν κάτι από τα 2... τείνει στο 0, τότε το κλάσμα αποκτάει φανταστική υπόσταση, γίνεται σαν ένα i (stratus ξέρω ότι εδώ δεν έχουμε i, μην με μαλώσεις. Ξέρω τον λαικισμό που κάνω. :P ).
Να σας το θέσω αλλιώς, εγώ στην χρονιά μέσα έχω περπατήσει 1600χλμ, μόνο μέσα στο σπίτι μου, αλήθεια!


ΥΓ. γιατί είπα εγώ είμαι αυτός που θα το κρίνει? Μα φυσικά το κρίνει ο καθένας για τον εαυτό του.

συγγνωμη συντρεχτη αλλα οταν ξεμπερδεψει ο Παυλος με τα του γαμου, θα σου παραγγειλω ενα επαθλο... 1600 σαλονι-κουζινα-κρεβατοκαμαρα δε πρεπει να περασει χωρις βραβευση!



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldman
Advanced Forum-Runner



262 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  17:16:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το Ναύπλιο έχει θετική υψομετρική 80+ μέτρα, στο σύνολο των δύο κύκλων. Επειδή η ανύψωση είναι μαζεμένη σε περίπου 3,5 km της διαδρομής, η ανηφόρα είναι μεν ήπια αλλά αισθητή. Στο τμήμα αυτό όλοι τρέχουν αργότερα από την υπόλοιπη διαδρομή.

Μπορεί τα 80m να μην είναι πολλά αλλά είναι περίπου 25% της Κλασικής. Νομίζω, το 1/4 του "δύσκολου" δεν είναι το "μηδέν"

A little less conversation, a little more action please...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  17:21:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by oldman

Το Ναύπλιο έχει θετική υψομετρική 80+ μέτρα, στο σύνολο των δύο κύκλων. Επειδή η ανύψωση είναι μαζεμένη σε περίπου 3,5 km της διαδρομής, η ανηφόρα είναι μεν ήπια αλλά αισθητή. Στο τμήμα αυτό όλοι τρέχουν αργότερα από την υπόλοιπη διαδρομή.

Μπορεί τα 80m να μην είναι πολλά αλλά είναι περίπου 25% της Κλασικής. Νομίζω, το 1/4 του "δύσκολου" δεν είναι το "μηδέν"

A little less conversation, a little more action please...



Η Θεσσαλονίκη αντίστοιχα?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  17:30:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
http://forum.runningnews.gr/topic.asp?TOPIC_ID=9599&whichpage=15&SearchTerms=Μαραθώνιος,Ναυπλίου

Ο afentis έλεγε στο πιο πάνω τόπικ ότι η διαδρομή του Ναυπλίου είναι λίγο δυσκολότερη της Θεσσαλονίκης. Έχει και τα υψομετρικά του Ναυπλίου το λινκ, για όποιον ενδιαφέρεται.
Αλλά για τον Deorum είναι απλά τα πράγματα: δεν παίζουν ρόλο ούτε οι καιρικές συνθήκες, ούτε οι ανηφόρες, αυτά είναι για όσους θέλουν να κλαίγονται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldman
Advanced Forum-Runner



262 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  17:33:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Trexalitsa78

quote:
Originally posted by oldman

Το Ναύπλιο έχει θετική υψομετρική 80+ μέτρα, στο σύνολο των δύο κύκλων. Επειδή η ανύψωση είναι μαζεμένη σε περίπου 3,5 km της διαδρομής, η ανηφόρα είναι μεν ήπια αλλά αισθητή. Στο τμήμα αυτό όλοι τρέχουν αργότερα από την υπόλοιπη διαδρομή.

Μπορεί τα 80m να μην είναι πολλά αλλά είναι περίπου 25% της Κλασικής. Νομίζω, το 1/4 του "δύσκολου" δεν είναι το "μηδέν"

A little less conversation, a little more action please...



Η Θεσσαλονίκη αντίστοιχα?



No lo se Trexalitsa...

A little less conversation, a little more action please...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  17:43:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καιρικα παντως με βαση τα στατιστικα Θε/κηκαι Ναυπλιο την ημερα των μαραθωνιων εχου σχεδον ιδιο καιρο.
Θε/κη Τ-> 17-7 ,υγρασια 83% - 40% και πιθανοτητα βροχης 40%
Ναυπλιο Τ -> 15-7,υγρασια 85% - 42% ,πιθανοτητα βροχης 40%
ΥΓ Για τη Θε/κη ειναι λιγο συνθετα τα πραγματα διοτι ειναι poit to point αγωνας και ο καιρος μπορει να εχει εναλλαγες.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.

Edited by - stratus on 13/11/2014 17:51:31
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  17:47:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@trexalitsa Δες εδω http://connect.garmin.com/modern/activity/164394646 τα υψομετρικα της Θεσ/κης
Οποιος εχει σε garmin διαδρομη του Ναυπλιου ας την ανεβασει και θα σας φτιαξω ενα ωραιο γραφημα με τα υψομετρικα.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  18:06:19  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Gypaetos

http://forum.runningnews.gr/topic.asp?TOPIC_ID=9599&whichpage=15&SearchTerms=Μαραθώνιος,Ναυπλίου

Ο afentis έλεγε στο πιο πάνω τόπικ ότι η διαδρομή του Ναυπλίου είναι λίγο δυσκολότερη της Θεσσαλονίκης. Έχει και τα υψομετρικά του Ναυπλίου το λινκ, για όποιον ενδιαφέρεται.
Αλλά για τον Deorum είναι απλά τα πράγματα: δεν παίζουν ρόλο ούτε οι καιρικές συνθήκες, ούτε οι ανηφόρες, αυτά είναι για όσους θέλουν να κλαίγονται...




αυτο ακριβώς!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  18:37:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by stratus

@trexalitsa Δες εδω http://connect.garmin.com/modern/activity/164394646 τα υψομετρικα της Θεσ/κης
Οποιος εχει σε garmin διαδρομη του Ναυπλιου ας την ανεβασει και θα σας φτιαξω ενα ωραιο γραφημα με τα υψομετρικα.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.



Αν δε βαριέσαι, άνοιξε το λινκ που έχω βάλει και έχει στην σελίδα που θα δεις 2-3 λινκ με τα υψομετρικά του Ναυπλίου. Δεν είναι σε Garmin πάντως νομίζω. Θα ναι ωραίο το συγκριτικό που λες!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  18:45:28  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by oldman

Το Ναύπλιο έχει θετική υψομετρική 80+ μέτρα, στο σύνολο των δύο κύκλων. Επειδή η ανύψωση είναι μαζεμένη σε περίπου 3,5 km της διαδρομής, η ανηφόρα είναι μεν ήπια αλλά αισθητή. Στο τμήμα αυτό όλοι τρέχουν αργότερα από την υπόλοιπη διαδρομή.

Μπορεί τα 80m να μην είναι πολλά αλλά είναι περίπου 25% της Κλασικής. Νομίζω, το 1/4 του "δύσκολου" δεν είναι το "μηδέν"

A little less conversation, a little more action please...



Δεν είναι τόσο απλή η απάντηση, γιατί το Ναύπλιο ναι μεν έχει +40+40 μέτρα , αλλά λόγω κύκλου, καταλήγεις πάλι στο ίδιο σημείο. (προφανώς και ότι χάνεις στην ανηφόρα, δεν το ξανακερδίζεις στην κατηφόρα, δεν λέω αυτό.)
Αλλά στην κλασσική, σαν τελικό ρεζουμέ καταλήγεις πιο ψηλά, δεν ξαναπαίρνεις πίσω όλη την κατηφόρα σου.
Δεν είναι απλά λοιπόν 4φορές περισσότερη ανηφόρα η κλασσική. Αν βάλεις και την κατηφορά που δεν παίρνεις πίσω μπορεί να είναι 1/8. (ή 1/4 το ναύπλιο) και στο κάτω κάτω, το 1/4 επειδή δεν πάει με το κιλό, αλλά η κούραση δρα συσσωρευτικά μπορεί να κάνει πιο μεγάλη διαφορά.
Δεν θεωρώ λοιπόν τόσο σωστή την αίσθηση που αφήνει η διατύπωση, "εδώ έχουμε 1/4 του δύσκολου". Και η θερμοκρασία το 15 σε σχέση με το 30, είναι 1/2 του δύσκολου... αλλά από ένα σημείο και πάνω (ειδικά στα 42...) η καταπόνηση είναι εκθετική. Έτσι και στις ανηφόρες.

Και το 10ρι του ΣΔΥΑ αν δειτε, έχει +15μέτρα υψομετρικές, αλλά πάλι φλατ είναι, γιατί έτσι είναι ο πραγματικός δρόμος.

Τώρα γυπαετέ αυτά καμια φορά είναι σαν την πολιτική. Αν θες να βρεις σημεία να εστιάσεις δυσκολίας θα βρείς. Όπως επίσης θα βρεις να αποδείξεις ότι ζουμε σε χούντα ή ότι δεν ζούμε σε χούντα. Γιαυτό λοιπόν τα μετράμε με νουμεράκια για να ξέρουμε τι μας γίνεται χωρίς να είμαστε υποκειμενικοί.

quote:
oldman
Advanced Forum-Runner
218 Δημοσιεύσεις
Δημοσιεύθηκε - 25/03/2014 : 10:37:53

Η διαδρομή προσφερόταν για προσωπικά ρεκόρ, πιο επίπεδη, δύσκολο να βρεθεί. Και οι δύο στροφές βοηθούν στη στρατηγική του αγώνα γιατί στο δεύτερο γύρο ξέρει κανείς τι να περιμένει. Φυσικά τα πολλά στροφιλίκια και ειδικά οι αναστροφές, βάζουν δυσκολία, ειδικά αν κάποιος έχει πρόβλημα με τις επιταχύνσεις, όπως εγώ που με ταλαιπωρούν οι αχίλλειοι τένοντες.



Βρε Oldman (συγγνωμη για το βρε), δλδ γιατί μου πάτε κόντρα, πες μου?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  18:45:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εδω ειμαστε

μπλε -> Θεσ/κη
κοκκινο Ναυπλιο
Θεωρω οτι και οι δυο διαδρομες ξεκινουν απο υψομετρο 0 για να ειναι ευκολη η συγκριση


---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.

Edited by - stratus on 13/11/2014 18:46:28
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  18:55:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ό,τι σου παίρνει η ανηφόρα δεν στο δίνει πίσω η κατηφόρα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 17 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000