Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Ήδη μου λείπει ο μαραθώνιος...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

RunningWild
Newbie Forum Runner

Greece


8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 13/11/2014 :  00:36:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μόλις πριν από τρεις μέρες τελείωσα τον πρώτο μου μαραθώνιο και ενώ περίμενα ότι θα χαιρόμουν την ξεκούραση το φαγητό και τη χαλάρωση μετά, ήδη μου λείπει το τρέξιμο. Παράλληλα προσπάθησα να βάλω μερικούς στόχους για μετά για να αποφύγω το στάδιο της κατάθλιψης! Τρίτη ημέρα σήμερα και οι πόνοι στα μπούτια έχουν χαθεί. Για τρεις ημέρες έκανα κάθε ημέρα 20λεπτα χαλαρά περπατήματα κοιμήθηκα καλά και έτρωγα καλά. Σήμερα αισθάνομαι καλά να κάνω χαλαρό τρεξιματάκι αλλά από ότι διαβάζω για αποκατάσταση υπάρχουν διάφορες απόψεις (δεν το έκανα το τρεξιματάκι λοιπόν). Για την ώρα δεν ξέρω πως θα κινηθώ. Ίσως βρω μία μέση λύση ανάμεσα στις συμβουλές του Καρνέζη ("άκου το σώμα σου") και την λογική του αντίστροφου tappering. Κάπου αλλού διαβάζω για 4 εώς 6 εβδομάδες αποχή και τρελαίνομαι... Το θέμα τελικά είναι ότι είμαι ερωτευμένος με το τρέξιμο και το μοιράζομαι εδώ μόνο με εσάς γιατί αν τολμήσω και το πω παραέξω ουέ και αλίμονό μου. Και αυτή η ρημάδα η βιβλιογραφία...λιγότερα πράγματα για την αποκατάσταση έχει από ότι για την υδατανθράκωση / διατροφή πχ. Καμία πρόταση στον νέο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

sak14
Advanced Forum-Runner

349 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  01:26:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καμια πισινα, χαλαρο ποδηλατο, τετοια πραματα αυτη τη βδομαδα.την αλλη τρεξιματακια
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  01:32:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν υπάρχει ''4 βδομάδες αποχή'' αλλά...

Τέσσερις Βδομάδες Χαλαρό Τρέξιμο!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dimosthenis
Master Forum-Runner

Greece
4411 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  02:14:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σήμερα έκανα ένα χαλαρό 10ράκι. Ακου το σώμα σου. Απλά μην υπερβάλλεις.

...........................................................................
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε, αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  07:37:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ξεκουράσου αυτή τη βδομάδα γιατί οι αρθρώσεις σου είναι ταλαιπωρημένες και από βδομάδα ξεκίνα χαλαρά. Απλά οι προπονήσεις έντασης διαλειμματικές και τέμπο ας περιμένουν λίγο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  08:36:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by GERMANOS

Δεν υπάρχει ''4 βδομάδες αποχή'' αλλά...

Τέσσερις Βδομάδες Χαλαρό Τρέξιμο!!!



Ετσι. Και 2 εβδομαδες μετα το μαραθωνιο παμε ολοι στο ΣΔΥΑ και κοπανιομαστε στο δεκαρι!!!

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις


Edited by - Elda on 13/11/2014 09:01:19
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  09:07:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγω παντως μετα τον Μαραθωνιο 2 εβδομαδες δεν κανω μετρο και δεν μου λειπει και καθολου.
Ειδικα μετα την Κοπεγχαγη που ηταν και 18/5 και ειχαν πιασει και οι ζεστες εκατσα πανω απο ενα μηνα, βαριομουνα να τρεξω.
Αλλα αυτη την εποχη που δεν κανει και ιδιαιτερη ζεστη και εχεις και τοσους αγωνες, ειναι δυσκολο να κρατηθεις η αληθεια ειναι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  10:15:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
4 βδομάδες αποχή??????????
Την πρώτη βδομάδα τπτ ή το πολύ πολύ περπάτημα.Απο την δεύτερη ξεκινάμε σιγά σιγά.


Μή φοβάσαι άν προχωρείς αργά.Να φοβάσαι αν μένεις ακίνητος.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  10:27:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όλα εξαρτιώνται από την υποδομή που έχεις. Άλλοι τρέχουν 10αρια αμέσως μετά ή προετοιμάζονται για τον επόμενο και άλλοι κάνουν "διατροφικές" προπονήσεις. Σε κάθε περίπτωση το σώμα είναι αυτό που σε οδηγεί.
Μην παρασύρεσαι. Υπάρχει και η εναλλακτική γυμναστική...

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

Edited by - gargadua on 13/11/2014 10:27:32
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RunningWild
Newbie Forum Runner

Greece


8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  15:08:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σας ευχαριστώ όλες και όλους για τις συμβουλές σας. Τέταρτη ημέρα σήμερα και χωρίς κανένα πόνο πουθενά (και η έλλειψη του τρεξίματος ολοένα και μεγαλώνει). Λέω να ξεκινήσω αύριο με το καλό ένα πολύ χαλαρό 5ράκι και βλέπουμε. Πραγματικά σας ευχαριστώ, με κάνετε και νιώθω ότι δεν τα έχω χάσει!!! Καλή αποκατάσταση εύχομαι σε όλες και όλους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tazi
Senior Forum-Runner



726 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2014 :  09:31:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by RunningWild

Σας ευχαριστώ όλες και όλους για τις συμβουλές σας. Τέταρτη ημέρα σήμερα και χωρίς κανένα πόνο πουθενά (και η έλλειψη του τρεξίματος ολοένα και μεγαλώνει). Λέω να ξεκινήσω αύριο με το καλό ένα πολύ χαλαρό 5ράκι και βλέπουμε. Πραγματικά σας ευχαριστώ, με κάνετε και νιώθω ότι δεν τα έχω χάσει!!! Καλή αποκατάσταση εύχομαι σε όλες και όλους.



Καλα ξεκινας, απλα μη βαλεις ενταση, απο την επομηνη εβδομαδα αν νοωθεις ετοιμος μεσα στο ελευθερο τρεξιμο μπορεις να βαλεις μικρα κομματια, πχ διλεπτα τριλεπτα λιγο πιο εντονα. Η αποκατασταση ποικιλλει απο ατομο σε ατομο, ηλικια, προγενεστερη προετοιμαςια, βαθμος κοπωσης στον αγωνα ειναι βασικες παραμετροι που παιζουν ρολο. Καλο ξεκινημα και μη νοιωθεις ασκημα για το νεο σου κολλημα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RunningWild
Newbie Forum Runner

Greece


8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2014 :  14:49:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το 5ράκι πήγε μια χαρά (χαλαρό τρέξιμο) παντελής απουσία οποιωνδήποτε πόνων σε όλο το κορμί. Δεν το πίεσα και εγώ πουθενά, προτίμησα να απολαύσω περισσότερο την ανατολή παρά να "πειράξω" τον ήδη αργό ρυθμό μου! Επόμενο τρέξιμο τη Δευτέρα!!! Καλό ΣΚ σε όλες και όλους.

Υ.Γ. Tazi ευχαριστώ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rades
Forum-Runner



51 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2014 :  16:58:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πρώτο 5αρι και γω σήμερα, για να μου φύγει η μεταμαραθώνια καταθλιψούλα. Η οθόνη του μυαλού μου παιζει ακόμα σκηνές από τον αγώνα. Πολύ μακριά ακόμα η προετοιμασία για τον επόμενο αγώνα (ήμι;;). Δυστυχώς. Running Wild, είμαι ομοιοπαθής.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2014 :  03:19:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καντε αφοβα τα ξεκουραστα χιλιομετρακια σας για κανα μηνα , χωρις υπερβολες και μετα ξεκινηστε το προγραμματακι σας για τον επομενο σας στοχο... αυτο θα σας κρατησει σε εγρηγορση και θα σας τονωσει ψυχολογικα! εγω εκλεισα τη 2η εβδομαδα της προετοιμασιας μου που θα διαρκεσει 22(!) εβδομαδες για να γλιτωσω την καταθληψη απο την αποχη μου απο τον ΑΜΑ. τοσο η ψυχολογια μου, οσο και η αποδοση μου στα υψη (ειμαι αργος δρομεας, οποτε μη φανταζεστε τρελα πραγματα). πριν την προετοιμασια ημουν να με κλαινε οι ρεγγες!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

pappaki
Forum-Runner

Greece
52 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2014 :  11:39:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα και από εμένα. Τρέχω περίπου 5 χρόνια, φέτος ο 4ος ΚΜΑ μου, δεν μπορώ όμως να σταματήσω το τρέξιμο, από την πρώτη ημέρα μου έλειψε!!!
Ο χρόνος μου ήταν 3:42, δεν είμαι και αργή θέλω να πω, παρόλα αυτά τη Δευτέρα μετά τον ΚΜΑ πήγα ένα πολύ χαλαρό 7άρι, την Πέμπτη ένα μέτριο 12άρι, την Παρασκευή ένα κανονικό (σε 55') 10άρι και το Σάββατο ένα καλό 10άρι (52').
Εχθές με μεγάλη δυσκολία δεν πήγα για τρέξιμο, αλλά σήμερα δε θα αντέξω, θα κάνω το μεσημεράκι ένα 10αράκι!
Δε νιώθω καμία καταπόνηση στο σώμα μου. Ελπίζω μόνο να μη μου βγεί στη συνέχεια.
Θεωρείτε ότι ειμαι πολύ υπερβολική?
Ευχαριστώ για την υπομονή σας!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

pappaki
Forum-Runner

Greece
52 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2014 :  11:40:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα και από εμένα. Τρέχω περίπου 5 χρόνια, φέτος ο 4ος ΚΜΑ μου, δεν μπορώ όμως να σταματήσω το τρέξιμο, από την πρώτη ημέρα μου έλειψε!!!
Ο χρόνος μου ήταν 3:42, δεν είμαι και αργή θέλω να πω, παρόλα αυτά τη Δευτέρα μετά τον ΚΜΑ πήγα ένα πολύ χαλαρό 7άρι, την Πέμπτη ένα μέτριο 12άρι, την Παρασκευή ένα κανονικό (σε 55') 10άρι και το Σάββατο ένα καλό 10άρι (52').
Εχθές με μεγάλη δυσκολία δεν πήγα για τρέξιμο, αλλά σήμερα δε θα αντέξω, θα κάνω το μεσημεράκι ένα 10αράκι!
Δε νιώθω καμία καταπόνηση στο σώμα μου. Ελπίζω μόνο να μη μου βγεί στη συνέχεια.
Θεωρείτε ότι ειμαι πολύ υπερβολική?
Ευχαριστώ για την υπομονή σας!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000