Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Επικαιρότητα
 Ο... συμβουλάτορας!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 4

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 16/11/2014 :  19:29:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο… ΣΥΜΒΟΥΛΑΤΟΡΑΣ!
.............................Eυχαριστώ τον Stratus
-Τρέχεις μαραθώνιο…
τόσα χιλιόμετρα;
Το ξέρεις ότι επιβαρύνεις
το μυικό σου σύστημα
και την καρδιά σου γενικότερα;
Το ξέρεις ότι κινδυνεύεις;

Είπε ο παχύσαρκος
με τις χοληστερίνες
τα τριγλυκερίδια
την πίεση
το πιοτό
και τα δυο πακέτα τσιγάρα
την ημέρα

16-11-2014

denvas
Advanced Forum-Runner

Greece


260 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2014 :  21:22:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βέβαια το γεγονός ότι είναι κάποιος παχύσαρκος δεν σημαίνει ότι έχει άδικο. Εγώ όσους γιατρούς έχω ρωτήσει μου έχουν πει ότι δεν είναι φυσιολογικό για το σώμα ενός ανθρώπου να τρέχει 15-20χιλ για προπόνηση 2-3 φορές την εβδομάδα και να κάνει αγώνα 42 χιλ. Το ότι δεν είναι φυσιολογικό, δεν σημαίνει από την άλλη ότι όποιος το κάνει θα πάθει κάτι, αλλά ότι πρέπει να είναι τρομερά προσεκτικός αφού διατρέχει μεγαλύτερο κίνδυνο από όποιον κάνει ηπιότερη άσκηση. Άλλωστε νομίζω ότι και στο site υπάρχουν συχνά άρθρα για το θέμα.

quote:
Originally posted by GERMANOS

Ο… ΣΥΜΒΟΥΛΑΤΟΡΑΣ!
.............................Eυχαριστώ τον Stratus
-Τρέχεις μαραθώνιο…
τόσα χιλιόμετρα;
Το ξέρεις ότι επιβαρύνεις
το μυικό σου σύστημα
και την καρδιά σου γενικότερα;
Το ξέρεις ότι κινδυνεύεις;

Είπε ο παχύσαρκος
με τις χοληστερίνες
τα τριγλυκερίδια
την πίεση
το πιοτό
και τα δυο πακέτα τσιγάρα
την ημέρα

16-11-2014


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2014 :  21:37:04  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά αυτό που λένε οι γιατροί φυσιολογικό ή όχι, βασίζεται στον γενικό πληθυσμό.
Αν κανείς δεν διάβαζε (ανάγνωση γραφή) θα σου έλεγαν δεν είναι φυσιολογικό να διαβάζεις 3 ώρες.
Οι δρομείς που το κάνουν χρόνια, και βγαίνουν για ένα easy run χωρίς να έχουν ιδρώσει, έχουν τόσες προσαρμογές, όσες έχει κάποιος που αντί για το ασανσέρ κάθε μέρα ανεβαίνει 3 ορόφους για το σπίτι του με τα ψώνια. (μπορεί να είναι και πιο εύκολο αυτό.)
Ένας "απλός" άνθρωπος αν κάνει 20χλμ, θα διαλυθεί, ναι οι γιατροί για αυτόν έχουν δίκιο, δεν είναι φυσιολογικό να κάνει 20χλμ, θα χτυπήσουν όλα κόκκινα.
Ένας έμπειρος δρομέας, δεν θα χρεωθεί, δεν θα ανεβάσει παλμούς, ίσως δεν καταλάβει και τίποτα.
Λιγότερο φυσιολογικό είναι κάποιος να δουλεύει σερβιτόρος σε νυχτερινά μαγαζιά για 10 ώρες πάντως.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2014 :  22:04:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Παιδιά αυτό που λένε οι γιατροί φυσιολογικό ή όχι, βασίζεται στον γενικό πληθυσμό.
Αν κανείς δεν διάβαζε (ανάγνωση γραφή) θα σου έλεγαν δεν είναι φυσιολογικό να διαβάζεις 3 ώρες.
Οι δρομείς που το κάνουν χρόνια, και βγαίνουν για ένα easy run χωρίς να έχουν ιδρώσει, έχουν τόσες προσαρμογές, όσες έχει κάποιος που αντί για το ασανσέρ κάθε μέρα ανεβαίνει 3 ορόφους για το σπίτι του με τα ψώνια. (μπορεί να είναι και πιο εύκολο αυτό.)
Ένας "απλός" άνθρωπος αν κάνει 20χλμ, θα διαλυθεί, ναι οι γιατροί για αυτόν έχουν δίκιο, δεν είναι φυσιολογικό να κάνει 20χλμ, θα χτυπήσουν όλα κόκκινα.
Ένας έμπειρος δρομέας, δεν θα χρεωθεί, δεν θα ανεβάσει παλμούς, ίσως δεν καταλάβει και τίποτα.
Λιγότερο φυσιολογικό είναι κάποιος να δουλεύει σερβιτόρος σε νυχτερινά μαγαζιά για 10 ώρες πάντως.



Σωστός!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2014 :  22:22:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Παιδιά αυτό που λένε οι γιατροί φυσιολογικό ή όχι, βασίζεται στον γενικό πληθυσμό.
Αν κανείς δεν διάβαζε (ανάγνωση γραφή) θα σου έλεγαν δεν είναι φυσιολογικό να διαβάζεις 3 ώρες.
Οι δρομείς που το κάνουν χρόνια, και βγαίνουν για ένα easy run χωρίς να έχουν ιδρώσει, έχουν τόσες προσαρμογές, όσες έχει κάποιος που αντί για το ασανσέρ κάθε μέρα ανεβαίνει 3 ορόφους για το σπίτι του με τα ψώνια. (μπορεί να είναι και πιο εύκολο αυτό.)
Ένας "απλός" άνθρωπος αν κάνει 20χλμ, θα διαλυθεί, ναι οι γιατροί για αυτόν έχουν δίκιο, δεν είναι φυσιολογικό να κάνει 20χλμ, θα χτυπήσουν όλα κόκκινα.
Ένας έμπειρος δρομέας, δεν θα χρεωθεί, δεν θα ανεβάσει παλμούς, ίσως δεν καταλάβει και τίποτα.
Λιγότερο φυσιολογικό είναι κάποιος να δουλεύει σερβιτόρος σε νυχτερινά μαγαζιά για 10 ώρες πάντως.



Γιώργο εδώ διαφωνώ μαζί σου και συμφωνώ με denvas. Ότι υπάρχουν και χειρότερα πράγματα να κάνεις δεν το συζητάμε, αλλά ότι πχ η προετοιμασία για μαραθώνιο καταπονεί το σώμα αφύσικα, το θεωρώ δεδομένο. Και η εναλλακτική δεν είναι αναγκαστικά να είσαι στον καναπέ, υπέρβαρος, με χοληστερίνη κλπ. Μπορείς κάλλιστα να κάνεις πιο ήπιας μορφής ασκήσεις. Με αυτό δεν θέλω να πω ότι κακώς κάνει κάποιος μαραθώνιο. Άλλωστε πολλά πράγματα που κάνουμε στη ζωή μας τα κάνουμε απλά γιατί μας αρέσουν, χωρίς να μας οφελούν ντε και καλά, ή ακόμα και αν μας κάνουν ας πούμε κακό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2014 :  22:47:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@Gypaetos: το σώμα καταπονείται στην προετοιμασία αλλά δεν πάει κανείς από το μηδέν να κάνει προετοιμασία για μαραθώνιο. Και τα 5 χλμ καταπόνηση είναι για κάποιον που δεν είναι υπέρβαρος και δεν έχει τρέξει ποτέ στην ζωή του. Φτάνεις στην προετοιμασία για τον μαραθώνιο σιγά σιγά, γίνονται προσαρμογές και έτσι αποφεύγεις ή μειώνεις τις πιθανότητες για τραυματισμούς.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2014 :  23:23:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το θέμα δεν είναι ''εμείς οι δρομείς''
αλλά Ποιος Το Είπε!

Ποιος κινδυνεύει περισσότερο!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2014 :  23:35:00  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Γυπαετέ, δεν είσαι στους λίγους πιο ανταγωνιστικούς δρομείς.
Υπάρχουν άνθρωποι που βγαίνουν για το πρωινό τους, 10χλμ, και γυρνάνε.
Είναι 100% μια απλή καθημερινότητα για αυτούς.
Εγώ σε πληροφορώ πλέον, (3.5χρόνια δρομέας) πιο εύκολα κάνω ΚΑΘΕ μέρα ένα easy 10ράκι (αν αποφασίσω να είναι easy γιατί δύσκολα κρατιέμαι), παρά όταν ξεκίναγα έστω 15λεπτά, που πέθαινα. Δεν κάνω πλάκα, ξάπλωνα κάτω και μου κόβονταν τα πάντα, ανάσες, πόδια πονάγαν όλα, έκανα 2 μέρες να κουνηθώ.
Ειλικρινά είναι τι να σου πω, σαν να πετάγομαι στο περίπτερο να πάρω τσιγάρα.
Αντίστοιχο παράδειγμα, θα μπορούσα να σου πω στην οικοδομή.
Όταν κάποτε χτίζαμε ένα σπίτι στο χωριό, δούλευα (πιτσιρίκος) 1 ώρα την μέρα, και όταν λέμε πέθαινα, πέθαινα, δεν ήξερα που να κρυφτώ να αποφύγω την ταλαιπωρία.
Οι άλλοι, τελειώναν το 8ώρο, και μετά ήταν κυριλέ.

Η καταπόνηση πάει με τον αριθμό τον χλμ. Πάει... με την καταπόνηση.

Edited by - Deorum on 16/11/2014 23:35:57
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2014 :  23:42:34  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Να στο πω αλλιώς, όταν τρέχω και έχω μέσο όρο 125 παλμούς, ξέρεις ότι είναι όσο έχει ένας αγύμναστος άνθρωπος, καθώς απλά περπατάει?
Και εγώ πάω με 5'20"/χλμ και γελάμε με τις μπούρδες που λέμε με τα παιδιά?
Δεν περιαυτολογώ, άλλοι κάνουν το ίδιο και πάνε στο 4'50"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostao
Advanced Forum-Runner

Greece
410 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2014 :  23:52:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
+1
Και μου φαίνεται όσο πιο σταδιακά φτάσει κανείς σε αυτό το επίπεδο, ακόμα και χρόνια να χρειαστούν,τόσο καλύτερες προσαρμογές γίνονται στο σώμα. Απλά όσο δυναμώνουμε πρέπει και οι έλεγχοι στον καρδιολόγο να γίνουν δεδομένοι.
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

@Gypaetos: το σώμα καταπονείται στην προετοιμασία αλλά δεν πάει κανείς από το μηδέν να κάνει προετοιμασία για μαραθώνιο. Και τα 5 χλμ καταπόνηση είναι για κάποιον που δεν είναι υπέρβαρος και δεν έχει τρέξει ποτέ στην ζωή του. Φτάνεις στην προετοιμασία για τον μαραθώνιο σιγά σιγά, γίνονται προσαρμογές και έτσι αποφεύγεις ή μειώνεις τις πιθανότητες για τραυματισμούς.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2014 :  06:41:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιώργο δεν διαφωνώ ότι γίνονται προσαρμογές. Σκέψου όμως πόσα προβλήματα βγαίνουν σε μια προετοιμασία μαραθωνίου, τραυματισμοί κλπ και κατά την διάρκεια επίσης, και μετά αναλογίσου εάν είναι το πιο φυσικό πράγμα να τάχει ένας άνθρωπος μαραθώνιο. Και μην κρίνεις μόνο από τους επαγγελματίες που είναι ένα ελάχιστο ποσοστό του πληθυσμού, λάβει υπ'όψιν σου το μέσο άνθρωπο.
Γερμανέ σύγκρινε όχι με αυτόν που έχεις στο μυαλό σου αλλά με κάποιον που αθλείται, αλλά πιο ήπια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2014 :  07:16:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επίσης Γιώργο μιλάω για μαραθώνιο, όχι γενικά για τρέξιμο. Όταν άλλος βγάζει φουσκάλες και κάλους στα πόδια, άλλος ματώνει στις θηλές, σε άλλον πέφτουν τα νύχια, άλλος βαράει ενέσεις υαλορουνικού στα γόνατα, όλοι υποφέρουν από θλάσεις, κράμπες, κάποιος "τυχερός" κάθε τόσο πεθαίνει σε κάποιον αγώνα (και πόσα άλλα μπορώ να πω...), ε μη μου λες μετά ότι είναι το πιο φυσιολογικό να τρέχει κανείς μαραθώνιο! Τι άλλο να σου πει το σώμα σου για να το καταλάβεις; Κι εγώ τα έχω ακούσει από γιατρούς (και όχι μόνο) αυτά που αναφέρει ο denvas, και δεν βρίσκω και πολλά να αντιλέξω. Ο μαραθώνιος είναι μια υπέρβαση και αυτό εξ ορισμού είναι κάτι πέρα από τα όρια, κάτι αφύσικο.
Επίσης μη μου φέρνεις ως παράδειγμα αυτούς που τρέχουν χωρίς πρόβλημα μαραθώνιο και μάλιστα γρήγορα, γιατί για κάθε έναν υπάρχουν άλλοι πόσοι που τους παρουσιάστηκε κάτι και δεν έτρεξαν, αν και προσπάθησαν.
Σημειωτέον ότι δεν κατακρίνω το να τρέξει κανείς σε μαραθώνιο. Κι εγώ ο ίδιος είμαι σε προετοιμασία. Απλά λέω ότι δεν είναι ό,τι πιο φυσικό για το ανθρώπινο σώμα ή επωφελές για την υγεία.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2014 :  07:36:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγω θα συμφωνησω με τον Γιωργο, δεν ειναι θεμα ο Μαραθωνιος, αλλα το πως εχεις συνηθισει το σωμα σου.
Η ζωη που κανουμε γενικοτερα ως μεσος ορος δεν ειναι φυσιολογικη και ειδικοτερα στην Ελλαδα, που πλεον κατεχουμε και την πρωτη θεση στην παιδικη παχυσαρκια.
Απλα τραυματιζομαστε γιατι βιαζομαστε, επειδη ο Μαραθωνιος μας φαινεται ακριβως σαν προκληση, επειδη στο μυαλο μας και κοινωνικα φαινεται σαν κατι υπερανθρωπο, οταν ξεκιναμε το τρεξιμο και ξεπερασουμε το καζο των πρωτων μηνων μετα απο λιγο σκεφτομαστε ποτε θα τρεξουμε Μαραθωνιο, γιατι οταν πλεον απομυθοποιησεις τα 5 και τα 10χλμ μετα μενουν τα 21χλμ, τα 42χλμ κτλ.
Αλλοι "ξεφευγουν" ακομα περισσοτερο και πανε και στις υπεραποστασεις.
Και οσον αφορα τους γιατρους οι περισσοτεροι λειτουργουν με ενα παγιωμενο πρωτοκωλλο που δεν ειναι παντοτε σωστο, γιατι γενικοτερα η ιατρικη δινει μεγαλη προσοχη στο οταν παθεις και λιγοτερο στην προληψη.
Οσον αφορα στα καρδιολογικα δυστυχηματα ,στους αγωνες, συνηθως προκυπτουν επειδη προυπαρχει το προβλημα και απλα τυχαινει να βγαινει εκεινη την στιγμη.
Δεν λεω παντως να μην πηγαινουμε στους γιατρους, για να μην παρεξηγηθω, απλα καλο θα ειναι να ακουμε περισσοτερες γνωμες απο πολλους.(γιατρους).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

el Cid
Advanced Forum-Runner

Greece


412 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2014 :  07:56:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βαλτοί είσαστε ρε σεις; Το απόγευμα έχω ραντεβού με τον καρδιολόγο (+ τεστ κοπώσεως), από τώρα ακούω τον εξάψαλμο που με περιμένει, όπως κάθε φορά! Αλλά μ' αρέσει!!! (όχι ο εξάψαλμός, το τρέξιμο)...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stavzzz
Advanced Forum-Runner

Greece
216 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2014 :  09:56:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μαραθώνιος = Εξαντλητική προπόνηση,τραυματισμοί,χρόνιοι τραυματισμοί ίσως και μετά από χρόνια.
Μαραθώνιος = Λατρεία,υπέρβαση,αμέτρητα συναισθήματα που δεν περιγράφονται.
Διαλέγεις και παίρνεις...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2014 :  10:33:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@Gypaetos: αναφέρεις ότι ο μαραθώνιος είναι υπέρβαση. Είναι όμως για όλους; Προσωπικά, όταν τερμάτισα τον πρώτο μου μαραθώνιο, όλη μέρα έλεγα "απομυθοποίησα τον μαραθώνιο, σιγά το πράγμα". Πήγα εντελώς άσχετη, κι έκανα 4 ώρες χωρίς ταλαιπωρία, χωρίς να φύγουν νύχια, χωρίς πόνους, κράμπες κλπ. Δεν το λέω για να κάνω την έξυπνη αλλά θέλω να σου πω ότι δεν ήταν υπέρβαση-γι' αυτό και όταν τερμάτισα ένιωσα ένα κενό. Και σε κάθε τερματισμό το ίδιο κενό νιώθω. Προφανώς δεν καταβάλω μεγάλη προσπάθεια. Αλλά θέλω να πω ότι δεν είναι πάντα υπέρβαση. Αυτό που λένε "όταν δεν σε πάει το σώμα σου, σε πάει η ψυχή σου", δεν το έχω νιώσει-να μην σου πω ότι δεν το καταλαβαίνω.λΑσε που στον πρώτο μαραθώνιο, εκεί στο 30 κοιτούσα τους γύρω μου με απορία ου παραπατούσαν ή είχαν πέσει κάτω στην κυριολεξία.

Η υπέρβαση δεν είναι μετρήσημη. Για κάποιον είναι υπέρβαση να τρέξει 3 χλμ. Αντκειμενικά, υπάρχει μια υπέρβαση του σώματος. Αλλά και αυτή δεν είναι ίδια για όλους. Το σώμα του ενός αντέχει άνετα τα 10χλμ ενώ του άλλου ζορίζεται για τα 5 χλμ.

(υπέρβαση για μένα είναι η προπόνηση, που πρέπει να ξυπνήσω το καλοκαίρι στις 6 το πρωί για να τρέξω )
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000