Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Επικαιρότητα
 Ο... συμβουλάτορας!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 4

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2014 :  11:19:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αλεξάνδρα ενδέχεται να μην είσαι το μέτρο σύγκρισης και ο μέσος άνθρωπος, για τον περισσότερο κόσμο είναι υπέρβαση και σκάνε ένα σωρό θέματα λόγω της προσπάθειας.
Σάββα προφανώς προϋπάρχει το πρόβλημα, το θέμα είναι ότι σκάει πάνω στην υπερπροσπάθεια. Δεν θα σκάσει βλέποντας μια ταινία από τον καναπέ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2014 :  11:24:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Διάβασα τώρα την πειγραφή του Etien. Ήθελε, λέει να το πάει με 4:20!!Αυτό για μένα είναι υπέρβαση. Όχι για να κάνω τα 42χλμ με 4:20 αλλά τα 2 χλμ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trickster
Advanced Forum-Runner



211 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2014 :  11:39:09  Εμφάνιση Προφίλ  Visit trickster Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάντως η βάση του θέματος που άνοιξε ο Γερμανός ήταν το ποιός το λέει και αν όχι αυτό που λέει είναι σωστό η όχι. Γενικά αυτός που το λέει κατά πόσο μπορεί να στηρίξει το επιχείρημα οτι ο μαραθώνιος είναι κακός όταν καπνίζει 2 πακέτα και τρώει σα ζώο.

Ο καρδιολόγος που καπνίζει μπορεί να πείσει τον καπνιστή οτι προκαλεί πρόβλημα στην καρδιά του;
Ο προπονητής που δεν έχει τρέξει ποτέ χιλιόμετρο μπορεί να πείσει για την αποδοτικότητα της προπόνησης που σου προτείνει;
Ο παχύς διαιτολόγος για την αποτελεσματικότητα της διαίτα του και πάει λέγοντας..

Γενικά η στάση ζωής του καθένα και το παράδειγμα του.

Το τι εστί παράλογο για κάποιον που είναι παράλογος.

Νομίζω οτι έχει αρκετό ψωμί και αρκετό γέλιο αν το αναλύσεις λίγο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2014 :  11:41:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by el Cid

Βαλτοί είσαστε ρε σεις; Το απόγευμα έχω ραντεβού με τον καρδιολόγο (+ τεστ κοπώσεως), από τώρα ακούω τον εξάψαλμο που με περιμένει, όπως κάθε φορά! Αλλά μ' αρέσει!!! (όχι ο εξάψαλμός, το τρέξιμο)...




...τον εξάψαλμο; Ο δικός μου καρδιολόγος βλέποντας τις εξετάσεις (αιματολογικές+υπέρηχος) και συγκρίνοντας την πορεία τους όλα αυτά τα χρόνια που ασχολούμαι τακτικά με το τρέξιμο αποστάσεων...μόνο καλά λόγια έχει να μου πει και μάλιστα μου εξηγεί αναλυτικότατα "γιατί το ένα και γιατί το άλλο"!

...άλωστε είναι ωραίο πράγμα να τερματίζεις το τεστ κοπώσεως όντας ακόμα στο 80% της ΜΚΣ (άνετο αερόβιο τρέξιμο δηλαδή) και ταυτόχρονα να έχεις πιάσει την ψιλή κουβέντα με το γιατρό...ε, δεν είναι κάπως;

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2014 :  11:46:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by stavzzz

Μαραθώνιος = Εξαντλητική προπόνηση,τραυματισμοί,χρόνιοι τραυματισμοί ίσως και μετά από χρόνια.
Μαραθώνιος = Λατρεία,υπέρβαση,αμέτρητα συναισθήματα που δεν περιγράφονται.
Διαλέγεις και παίρνεις...




Μαραθώνιος = άνετη προπόνηση, 0 τραυματισμοί, 0 χρόνιοι τραυματισμοί, 100% απόλαυση!

Οι τραυματισμοί που είχα ήταν 2 σπασμένα δάκτυλα από...άσχετες αιτίες και μια ελαφρά χοντροπάθεια επιγονατίδας επειδή κάποια στιγμή μου τη βάρεσε και πήγα να το παίξω "from Zero-to-Hero"! Και εκεί που εμφανίστηκαν τα πρώτα συμπτώματα, αντί να ακούσω το σώμα μου, το κτύπησα ακόμα πιο πολύ μέχρι που η χοντροπάθεια με άφησε εκτός για μερικές εβδομάδες!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2014 :  12:06:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...θα συμφωνήσω πολύ με Savva/kostao/Deorum...

@denvas: από εξελικτικής βιολογικής άποψης, ο ασυνήθιστος τρόπος ζωής είναι αυτός που βιώνουμε στις σύγχρονες κοινωνίες (από τον καναπέ στο όχημα και το αντίστροφο), παρά του να τρέχουμε 50 χιλιόμετρα ΚΑΘΕ μέρα/365 μέρες το χρόνο!!!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stavzzz
Advanced Forum-Runner

Greece
216 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2014 :  12:17:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by stavzzz

Μαραθώνιος = Εξαντλητική προπόνηση,τραυματισμοί,χρόνιοι τραυματισμοί ίσως και μετά από χρόνια.
Μαραθώνιος = Λατρεία,υπέρβαση,αμέτρητα συναισθήματα που δεν περιγράφονται.
Διαλέγεις και παίρνεις...




Μαραθώνιος = άνετη προπόνηση, 0 τραυματισμοί, 0 χρόνιοι τραυματισμοί, 100% απόλαυση!

Οι τραυματισμοί που είχα ήταν 2 σπασμένα δάκτυλα από...άσχετες αιτίες και μια ελαφρά χοντροπάθεια επιγονατίδας επειδή κάποια στιγμή μου τη βάρεσε και πήγα να το παίξω "from Zero-to-Hero"! Και εκεί που εμφανίστηκαν τα πρώτα συμπτώματα, αντί να ακούσω το σώμα μου, το κτύπησα ακόμα πιο πολύ μέχρι που η χοντροπάθεια με άφησε εκτός για μερικές εβδομάδες!

Free your feet...free your senses!



Trexantiris,σε πιστεύω απόλυτα όσον αφορά τον εαυτό σου (και βλέποντας τις φωτογραφίες σου) αλλά μιλάω πάντα για μεγαλύτερο ποσοστό.
Εσυ δεν πιάνεσαι...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2014 :  13:03:32  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
From Zero to Hero!
Τέλεια ατάκα, την βάζω στην "φαρέτρα" ατακών, θα την χρησιμοποιήσω με την πρώτη ευκαιρία!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2014 :  13:17:44  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Βασικά για να συμφωνήσω λίγο με τον Γυπαετό, Δεν μίλαγα για τον μαραθώνιο, αλλά για καθημερινό τρεξιμάτακι 1ώρας περίπου, 10 άντε 15χλμ, ας είναι και καθημερινό.
Ο μαραθώνιος θεωρώ ότι σε καταπονεί, όποιος και να είσαι και ο Haile ακόμα, για έναν κυρίως λόγο. Είναι αγώνας, πας να βγάλεις το 105% των δυνάμεων σου, όπως το ίδιο συμβαίνει και σε... ένα 5ρι ή 10ρι!

Όσοι βέβαια δεν το βλέπουν σαν αγώνα, και δεν πάνε στα κόκκινα, αλλά στα ..."κίτρινα", ούτε καν πορτοκαλί, είναι πιο καλά, και στο κάτω κάτω, αυτό γίνεται 1 φορά τον χρόνο, άντε 2 βαριά. (εκτός αν γίνεται παραπάνω, όπως είπα για την χαρά της συμμετοχής και βόλτα κανείς δεν πάει πάνω από 2 μαραθώνιους τον χρόνο πραγματικά αγωνιστικά).
Να το θέσω από την ανάποδη. Αυτοί που κάνουν υπερ-αποστάσεις τι κάνουν?
Μα η προσπάθεια, αυξάνεται σε διάρκεια, αλλά... μειώνεται αναλόγως σε ένταση.
Κάνε ένα 5ρι όλα μέσα, και έλα πες μου μετά αν δεν σου έρθει σκοτοδίνη, και δεν τα δεις όλα κωλυόμενα. Εγώ στο 5ρι της Καλλιθέας είχα σκεφτεί να εγκαταλείψω*. Σε πρόσφατο (τότε) ημί, όχι!

*Εγκατάλειψη= να συνεχίσω αργό τζόκιν ως τον τερματισμό, όχι ότι δεν θα έφτανα από το 3.800 ως το 5χλμ... ούτε περπατώντας. Να εγκαταλείψω τον αγώνα στην μέγιστη ένταση.

Edited by - Deorum on 17/11/2014 21:35:27
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2014 :  15:42:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trickster
Ο καρδιολόγος που καπνίζει μπορεί να πείσει τον καπνιστή οτι προκαλεί πρόβλημα στην καρδιά του;
Ο προπονητής που δεν έχει τρέξει ποτέ χιλιόμετρο μπορεί να πείσει για την αποδοτικότητα της προπόνησης που σου προτείνει;
Ο παχύς διαιτολόγος για την αποτελεσματικότητα της διαίτα του και πάει λέγοντας..



Ναι μπορεί. Σε όλα τα παραπάνω. Και μπορεί να τον πείσει μέσω της διαλεκτικής του για την μέθοδο και του ιστορικου επιτυχιών του με ανθρώπους που έχει συμβουλέψει-θεραπευσει-προπονήσει.

Δεν μπορεί να κρίνει τον άλλο, προαφανώς , αλλά αυτό είναι κάτι άλλο και άσχετο. Κατα την γνωμη μου δεν μπορεί να τον κρίνει έτσι κι αλλιώς γιατί ακόμα και αν μιλάμε για έναν μη-καπνιστή, μη-παχύσαρκο γιατρό ή προπονητη δεν θα βοήθησει ιδιαίτερα όταν του κάνει κύριγμα αντί να του εξηγήσει πως θα ξεπεράσει το προβλημά του.

quote:
Γενικά η στάση ζωής του καθένα και το παράδειγμα του.

Η αλήθεια είναι οτι σε αυτήν την περίπτωση ενισχύεται η επιτυχία και το αποτέλεσμα, όχι ομως γιατί η μέθοδος και η γνώση είναι διαφορετική. Βασικά είναι ακριβώς η ίδια, αλλά γιατί άπτεται ενός αναιπαίσθητου έως συμαντικου βαθμου ρατσισμου που κουβαλάμε όλοι μέσα μας.

Κανονικά δεν θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει και τόσο ΠΩΣ είναι ο άλλος εμφανισιακά ή ποιες συνήθειες έχει στην προσωπική του ζωή. Στην πολιτική βέβαια αυτό για ορισμένες περιπτώσεις δεν πρέπει να ισχύει, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα τώρα.



People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Edited by - Fidelio on 17/11/2014 15:43:48
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

el Cid
Advanced Forum-Runner

Greece


412 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2014 :  15:59:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by el Cid

Βαλτοί είσαστε ρε σεις; Το απόγευμα έχω ραντεβού με τον καρδιολόγο (+ τεστ κοπώσεως), από τώρα ακούω τον εξάψαλμο που με περιμένει, όπως κάθε φορά! Αλλά μ' αρέσει!!! (όχι ο εξάψαλμός, το τρέξιμο)...




...τον εξάψαλμο; Ο δικός μου καρδιολόγος βλέποντας τις εξετάσεις (αιματολογικές+υπέρηχος) και συγκρίνοντας την πορεία τους όλα αυτά τα χρόνια που ασχολούμαι τακτικά με το τρέξιμο αποστάσεων...μόνο καλά λόγια έχει να μου πει και μάλιστα μου εξηγεί αναλυτικότατα "γιατί το ένα και γιατί το άλλο"!

...άλωστε είναι ωραίο πράγμα να τερματίζεις το τεστ κοπώσεως όντας ακόμα στο 80% της ΜΚΣ (άνετο αερόβιο τρέξιμο δηλαδή) και ταυτόχρονα να έχεις πιάσει την ψιλή κουβέντα με το γιατρό...ε, δεν είναι κάπως;

Free your feet...free your senses!


Μανόλη, ευχαριστώ για την εμψύχωση!
Πιστεύω, πως αντιλαμβάνεσαι, ότι εσύ είσαι εκτός στατιστικού δείγματος!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

denvas
Advanced Forum-Runner

Greece


260 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2014 :  17:05:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σίγουρα έχεις δίκιο, όπως όμως νομίζω και ότι ποτέ ο άνθρωπος δεν έτρεχε άνευ λόγου πολλά χιλιόμετρα. Ακόμα και πολύ παλιά όταν κυνηγούσε, μάλλον περπάταγε μέχρι να φτάσει στην περιοχή του θηράματος, και ύστερα μπορεί να έκανε κάποιο γρήγορο τρέξιμο για να προλάβει να το χτυπήσει.

Θα έλεγα ότι όσο αφύσικο είναι να κάθεσαι μόνο στο καναπέ αλλά τόσο αφύσικο είναι να κάνεις 15-20 χιλ. κάθε μέρα. Σε κάθε περίπτωση εγώ όντως θεωρώ ότι η γνώμη των γιατρών είναι έγκυρη για το συγκεκριμένο θέμα. Αυτό από την άλλη δεν με εμποδίζει να βάζω στόχο να τρέξω μαραθώνιο σε 2 χρόνια, έχοντας όμως τη γνώση ότι θα μπω σε μια διαδικασία που δεν ειναι απλή από πλευράς υγείας.


quote:
Originally posted by trexantiris

...θα συμφωνήσω πολύ με Savva/kostao/Deorum...

@denvas: από εξελικτικής βιολογικής άποψης, ο ασυνήθιστος τρόπος ζωής είναι αυτός που βιώνουμε στις σύγχρονες κοινωνίες (από τον καναπέ στο όχημα και το αντίστροφο), παρά του να τρέχουμε 50 χιλιόμετρα ΚΑΘΕ μέρα/365 μέρες το χρόνο!!!

Free your feet...free your senses!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2014 :  18:10:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητοί δρομείς
ο συμβουλάτορας είχε αυτά:

''Είπε ο παχύσαρκος
με τις χοληστερίνες
τα τριγλυκερίδια
την πίεση
το πιοτό
και τα δυο πακέτα τσιγάρα
την ημέρα''

Ποιος κινδυνεύσει πιο πολύ λοιπόν;

Αυτό σχολίασε και ο Stratus:
''Moυ είπε ότι κινδυνεύω ενώ κάπνιζε''
Τα υπόλοιπα τα πρόσθεσα εγώ

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2014 :  18:52:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τιμο δε θυμασαι καλα.Αυτος που μου την επεσε οτι κινδυνευω επειδη θα τρεξω μαραθωνιο,ειχε ολα οσα αναφερεις.Χοληστερινη κοντα στο 300,ηταν καμια 20αρια κιλα υπερβαρος,καπνιζε 2 πακετα την ημερα και επινε.
Στην ερωτηση λοιπον ποιος κινδυνευει περισσοτερο νομιζω οτι δε χρειαζεται απαντηση.
Εχω φυσημα στην καρδια,γιαυτο εχω ρωτησει 5 διαφορετικους καρδιολογους αν κανει να τρεχω.Ολοι μου ειπνα να τρεχω οσο θελω.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2014 :  20:47:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Gypaetos

Αλεξάνδρα ενδέχεται να μην είσαι το μέτρο σύγκρισης και ο μέσος άνθρωπος, για τον περισσότερο κόσμο είναι υπέρβαση και σκάνε ένα σωρό θέματα λόγω της προσπάθειας.
Σάββα προφανώς προϋπάρχει το πρόβλημα, το θέμα είναι ότι σκάει πάνω στην υπερπροσπάθεια. Δεν θα σκάσει βλέποντας μια ταινία από τον καναπέ.




Τασο αν το παρεις στατιστικα σε Παγκοσμιο επιπεδο οι θανατοι σε Μαραθωνιο εχουν μηδαμινο ποσοσστο σε σχεση με αυτους σε καναπε.
Ο αγωνιστικος Μαραθωνιος στα κοκκινα οντως δεν ειναι και οτι καλυτερο για τη υγεια μην τρελαθουμε, οπως και καθε τι που γινεται στα κοκκινα, χειροτερο δε ειναι η πολυ αποτομη αυξηση των καρδιακων παλμων, κατι που δεν γινεται στον Μαραθωνιο αλλα σε μικροτερες αποστασεις.
Αυτα οσον αφοτρα την καρδια, τωρα σε επιπεδο τραυματισμων, αν κατι το κανεις σταδιακα,με υπομονη χωρις να βιαζεσαι δεν θα εχεις προβλημα, αλλα αν ενας που εχει να γυμναστει 20χρονια, με το που αρχισει να τρεχει θελει μετα απο 6 μηνες να τρεξει Μαραθωνιο ποιος του φταιει?
Επισης το οτι τρεχουμε δεν σημαινει οτι πρεπει να παραλειπουμε και την ενδυναμωση.
Οι περισσοτεροι ομως δρομεις το κανουμε σε πολυ μεγαλο βαθμο και γενικα δεν γυμναζομαστε οπως πρεπει αλλα κανουμε οτι μας κατεβει υπερβαλλοντας πολλες φορες.
Αυτοι που το κανουν μεθοδικα οπως πχ ο Τρεχαντηρης και μπραβο του, απολαμβανουν τα μεγαλα οφελη του τρεξιματος, σε αντιθεση με μενα που ειμαι παραδειγμα προς αποφυγη.
Το τρεξιμο θελει πολυ υπομονη, αν δεν την εχεις πρεπει να την αποκτησεις αλλιως το πληρωνεις.

Edited by - Savvas on 17/11/2014 20:49:28
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000