Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Samsung Galaxy s4 & running apps
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Ronnie
Newbie Forum Runner

Greece


8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 18/11/2014 :  09:54:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χρησιμοποιώ το κινητό για τρέξιμο. Μέσω app μετρώ απόσταση , ταχύτητα κτλ .
Πρόσφατα ανακάλυψα κάτι δεν πάει καλά σε αγώνες που το χρησιμοποίησα.
Με το που πέρασα το check point (εκεί όπου το chip που φοράς για τον αγώνα σε πιάνει για να καταγράψει τον χρόνο σου) το κινητό τα έπαιξε και έγραφε τρελά νούμερα.
Στην μία περίπτωση μου έγραφε ότι έκανα 1.500 χλμ και στην άλλη έγραψε περίπου καλά τα χλμ αλλά είχε σβησμένο τον μισό χάρτη.
Μίλησα με φίλους που χρησιμοποιούν τις ίδιες εφαρμογές αλλά με i phone και δεν έχουν τέτοια θέματα.
Αρχικά τα είχα βάλει με τις εφαρμογές αλλά μου το έκανε με διάφορες εφαρμογές αυτό το πρόβλημα.
Χθες ακόμα ανακάλυψα αφού πέρασε το κινητό μέσα από το μηχάνημα xray στο αεροδρόμιο οτι ο ποδο μετρητής μου έδειξε 10500 βήματα πράγμα αδύνατο- σε μία μέρα που ήμουν σε συνέδριο και σε καμία περίπτωση δεν διάνυσα 8,5 χλμ.
Έχει συμβεί σε κάποιον άλλον ? Υπάρχει τρόπος διόρθωσης ? Με βολεύει τόσο πολύ να τα έχω ΟΛΑ στο κινητό ....με στεναχωρεί που σε αγώνες δεν θα με καλύπτει.
Είμαι στην αρχή μου στο τρέξιμο και παρόλο που ο ενθουσιασμός μου είναι μεγάλος δεν θέλω να επενδύσω - ακόμα - σε ρολόι.

Ronnie
Newbie Forum Runner

Greece


8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2014 :  09:57:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να προσθέσω οτι οι εφαρμογές στις οποίες αναφέρομαι είναι Runtastic και Endomondo και το S Health της Samsung.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2014 :  14:37:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με sony xperia και endomodo, εδώ και αρκετό καιρό δεν αντιμετωπίζω κανένα θέμα.

Αν και είμαι υπέρμαχος του ζευγαριού κινητό-endomodo, τελικά πήρα και ρολόι (βοηθά να βλέπω ρυθμούς και ταχύτητες με απλές κινήσεις, όπως και παλμογραφικά δεδομένα).

Νομίζω ότι η ευχρηστία και η πληρότητα ενός ρολογιού αργά ή γρήγορα θα σε κάνει να αποκτήσεις ένα τέτοιο. Μπορεί επίσης το ρολόι να λειτουργήσει και ως backup σύστημα καταγραφής, μιας και μπορεί να κολλήσει κάποια στιγμή το κινητό, να μείνει από μπαταρία, να σου κάνει κάνα reset, ή να πρέπει να το τοποθετήσεις κάπου που δεν θα έχεις άμεση πρόσβαση στην οθόνη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Suisac
Forum-Runner

65 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2014 :  15:37:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα συμφωνήσω με τον roberto4carlos , ένα ρολόι δεν παύει να είναι κατασκευασμένο για αυτή την δουλειά.
Η εντύπωση που μου έχει δοθεί είναι πως τα κινητά γενικώς κλέβουν υπερ μας (μεγαλύτερη απόσταση , ταχύτερα περάσματα και χρόνοι) και μάλλον έχει να κάνει με τους αλγόριθμους του προγράμματος.
Θα σου δώσω ένα χειροπιαστό παράδειγμα
Έχω το Timex Run Trainer 2.0

Η απόσταση που μέτρησε το ρολόι είναι 15,3χλμ
Training peaks--->http://tpks.ws/Bao2
Endomondo ---> http://app.endomondo.com/workouts/438597214/11878935 (διαβάζει κανονικά απευθείας τα .fit αρχεία του ρολογιού)
Όλα καλά μέχρι στιγμής

Όταν έβγαλα το .gpx αρχείο απο το endomondo και το φόρτωσα στο
Runkeeper--->http://runkeeper.com/user/casius/activity/471146987?&activityList=false&tripIdBase36=7sibcb
15,510χλμ
Προστέθηκαν!!!! 220μέτρα!!!!
Θα μου πεις μικρές διαφορές....συμφωνώ , απλά είναι ενδεικτικό της διαφορετικότητας του κάθε προγράμματος....

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ronnie
Newbie Forum Runner

Greece


8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/11/2014 :  09:13:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
το ρολόι είναι μία αγορά που θα γίνει σίγουρα. Έχει αρχίσει να μου "γυρνάει" η ιδέα στο μυαλό.
Απλά είναι η αρχή για μένα (ξεκίνησα να τρέχω πριν από 6 μήνες) και ακόμα προσπαθώ να οργανωθώ.
Τρέχω αρκετές φορές και βλέπω να έχω κολλήσει ! Σε 2 αγώνες όμως που είχα την χαρά της συμμετοχής
και ήθελα να δω τι έκανα ( η χαρά του πρωτάρη) το μαγνητικό πεδίο (αυτό είναι ?) επηρέασε το κινητό
και έμεινα με την χαρά :(
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/11/2014 :  11:06:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Άρα, εφόσον το κινητό με το αντίστοιχο app κρίνεται αναξιόπιστο, τότε με μαθηματική ακρίβεια οδηγείσαι σε αγορά ρολογιού. Και εγώ τρέχω από τον Ιούνιο και έχοντας λάβει μέρος σε 2 αγώνες, δεν αντιμετώπισα κανένα θέμα με το κινητό και το endomodo που χρησιμοποιώ. Εξάλλου δεν έχει τύχει να ακούσω σε καμιά συζήτηση από κανέναν κάποιο αντίστοιχο πρόβλημα με εσένα. Για ρώτα και το support των Runtastic και Endomondo
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

DaDi
Forum-Runner

Greece


80 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/11/2014 :  17:39:24  Εμφάνιση Προφίλ  Visit DaDi Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Ronnie

το ρολόι είναι μία αγορά που θα γίνει σίγουρα. Έχει αρχίσει να μου "γυρνάει" η ιδέα στο μυαλό.
Απλά είναι η αρχή για μένα (ξεκίνησα να τρέχω πριν από 6 μήνες) και ακόμα προσπαθώ να οργανωθώ.
Τρέχω αρκετές φορές και βλέπω να έχω κολλήσει ! Σε 2 αγώνες όμως που είχα την χαρά της συμμετοχής
και ήθελα να δω τι έκανα ( η χαρά του πρωτάρη) το μαγνητικό πεδίο (αυτό είναι ?) επηρέασε το κινητό
και έμεινα με την χαρά :(



Δεν φταίει ούτε το μαγνητικό πεδίο ούτε ο ανάδρομος Ερμής...
Φταίει το ότι ήταν κακοσεταρισμένη η συσκευή σου...

Till I Collapse...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ronnie
Newbie Forum Runner

Greece


8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2014 :  11:27:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
για πες :)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ronnie
Newbie Forum Runner

Greece


8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/11/2014 :  18:59:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:

Φταίει το ότι ήταν κακοσεταρισμένη η συσκευή σου...




δεν έχω κάνει κάτι .
τουλάχιστον όχι συνειδητά.
τι θα μπορούσα να κάνω για να σεταριστει;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000