Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 12ος..! Ημιμαραθώνιος Τύρναβος-Λαρισα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

Gourou
Forum-Runner



91 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 18/11/2014 :  11:07:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στις 7 Δεκεμβριου λοιπον για 12η χρονια διεξαγεται ο αγωνας απο το Τυρναβο ως τη Λαρισα
Ενας αγωνας επιτελους αναβαθμισμενος απο ολες τις πλευρες του !
Η καινουργια δημοτικη αρχη της Λαρισας δειχνει ενα αλλο προσωπο πιο ζεστο στα δρομικα δεδομενα και αυτο μονο ευχαριστο μπορει να ειναι για ολους μας και αποτελει δειγμα γραφης για τους υπολοιπους δημους της πολης !
Ηλεκτρονικη χρονομετρηση , τεχνικο μπλουζακι μεταλια και βραβευσεις και ανα ηλικιακες κατηγοριες , σταθμοι ανεφοδιασμου μεταφορα αθλητων και τερματισμος στη κεντρικη πλατεια της πολης και ολα ΔΩΡΕΑΝ !
Σε μια δυσκολη οικονομικη εποχη για ολους μας ο αγωνας κατα τη γνωμη μου πραττει τα αυτονοητα και δεν επιβαρυνει τους αθλητες με κανενα κοστος
Ευχομαι να βρει μιμητες και στις αλλες πολεις και να ξεφυγουμε απ αυτο το "δε σε υποχρεωνει κανεις και αμα θες πληρωσε και τρεξε"

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2014 :  11:13:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το άσχημο είναι πως πέφτει πάνω στον Δρόμο Ελευθερίας,στην λαμία(που είναι και πιό κοντά στην Αθήνα)οπότε όσοι θελήσουν να κάνουν μιά εκδρομή,πιθανόν να προτιμήσουν την πιό κοντινή(μιλάμε για αυθημερόν).Θα ήθελα πάντως να τον τρέξω μια φορά.Εχω ακούσει και εγώ καλά λόγια αλλά δέν έτυχε ποτέ να ανέβω.

Μή φοβάσαι άν προχωρείς αργά.Να φοβάσαι αν μένεις ακίνητος.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gourou
Forum-Runner



91 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2014 :  11:18:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να και το λινκ με πληροφοριες :

http://www.dopael.gr/index.php/ekdhlwseis/176-12os-imimarathonios-tyrnavos-larisa


Και να προσθεσω οτι ο συλλογος μαραθωνοδρομων λαρισας με τη συμβολη της ΕΟΛΣΜΑ-Υ συνεργαστηκαν για ολο το εγχειρημα πραγμα που σιγουρα θα βοηθησει στα μεγιστα την διεξαγωγη του ημιμαραθωνειου
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2014 :  12:52:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μέχρι τις 27 του μηνός έχουμε ακόμα καιρό !!! Ελπίζω να είμαι έτοιμος για να έρθω !!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gourou
Forum-Runner



91 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2014 :  13:21:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Skyrunner

Μέχρι τις 27 του μηνός έχουμε ακόμα καιρό !!! Ελπίζω να είμαι έτοιμος για να έρθω !!




Μωρε αν ηταν στις 27 θα προλαβαιναμε να ξεκουραστουμε κ απ τον Μαραθωνιο και θα ειμασταν μια χαρα
Αλλα ειναι στις 7
Οποτε θελει ειδικη διαχειριση ο αγωνας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2014 :  13:28:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
27 Νοεμβρίου η δήλωση συμμετοχής !!!!!
7 Δεκέμβρη τα 21.1χιλ βγαίνουν αλλά το θέμα είναι να βγουν και σε ρυθμό 4'50" το χιλιόμετρο !! και πιο κάτω και όχι απλή βόλτα 5' και πάνω!!
quote:
Originally posted by Gourou

quote:
Originally posted by Skyrunner

Μέχρι τις 27 του μηνός έχουμε ακόμα καιρό !!! Ελπίζω να είμαι έτοιμος για να έρθω !!




Μωρε αν ηταν στις 27 θα προλαβαιναμε να ξεκουραστουμε κ απ τον Μαραθωνιο και θα ειμασταν μια χαρα
Αλλα ειναι στις 7
Οποτε θελει ειδικη διαχειριση ο αγωνας

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2014 :  13:32:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φέτος η διαδρομή είναι τουλάχιστον μετρημένη σωστά (πέρσι ήταν 500 μέτρα μεγαλύτερη χωρίς λόγο). Το πρόβλημα με τη φετινή διοργάνωση είναι πως η διαδρομή αλλάζει για τρίτη συνεχόμενη χρονιά. Κάποια στιγμή πρέπει η διαδρομή να παγιωθεί.

Και πρέπει να παγιωθεί σωστά! Φέτος, η διαδρομή έχει σοβαρό λάθος στο τελευταίο κομμάτι της. Μέσα στη Λάρισα, στα τελευταία τέσσερα χιλιόμετρα, όταν οι γρήγοροι δρομείς θα θέλουν να επιταχύνουν και οι αργοί να κρατήσουν ρυθμό, θα αντιμετωπίσουν τέσσερις απότομες ανηφόρες (έχει και δύο αναστροφές, που ξέρω πως δεν αρέσουν σε αρκετούς δρομείς). Είναι καταπληκτική η ικανότητα των διοργανωτών να ανακαλύπτουν ανηφόρες στην πιο πεδινή πόλη της Ελλάδας.

Edited by - Bloom on 18/11/2014 13:33:51
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gourou
Forum-Runner



91 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2014 :  13:34:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κατω απο 5´ ενα μηνα μετα τη κλασσικη ;;
Μπραβο ρε θηριο
Και το 5 βουνο μου φαινετε !
Το καλο παντως ειναι οτι η διαδρομη ειναι φλατ και βοηθαει τους χρονους....


quote:
Originally posted by Skyrunner

27 Νοεμβρίου η δήλωση συμμετοχής !!!!!
7 Δεκέμβρη τα 21.1χιλ βγαίνουν αλλά το θέμα είναι να βγουν και σε ρυθμό 4'50" το χιλιόμετρο !! και πιο κάτω και όχι απλή βόλτα 5' και πάνω!!
quote:
Originally posted by Gourou

quote:
Originally posted by Skyrunner

Μέχρι τις 27 του μηνός έχουμε ακόμα καιρό !!! Ελπίζω να είμαι έτοιμος για να έρθω !!




Μωρε αν ηταν στις 27 θα προλαβαιναμε να ξεκουραστουμε κ απ τον Μαραθωνιο και θα ειμασταν μια χαρα
Αλλα ειναι στις 7
Οποτε θελει ειδικη διαχειριση ο αγωνας



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2014 :  13:35:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το συγκεκριμένο αγώνα των έχω τρέξει 2006-07-08-09-10 τις δυο πρώτες φορές αρκετά γρήγορα 1ω34' ενώ τις άλλες τρεις σαν βόλτα !! 1ω44'-1ω46'.
Ελέω διοδίων πια το σκέφτεσαι !!! !! όσο πετρέλαιο κάψει το αυτοκίνητο τόσο είναι και κόστος διοδίων
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gourou
Forum-Runner



91 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2014 :  13:39:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι γενικα οι μετακινησεις σε αγωνες θελουν παρεα για να βγαινει μικροτερο το κοστος.. Αν δε βολευουν τα δρομολογια απο λεωφορεια η τρενα ειναι θεμα οντως..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2014 :  14:02:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτή την εντύπωση είχα μέχρι πριν 3 χρόνια ότι η πόλη της Λάρισας είναι εντελώς φλατ, αλλά τρέχοντας τον Ιπποκράτειο δρόμο ανακάλυψα ότι υπάρχουν και ανηφόρες !!!!
Οι αναστροφές και οι ανηφόρες στο τέλος δεν προσφέρουν την κούρσα για επιδόσεις !!
quote:
Originally posted by Bloom

Φέτος η διαδρομή είναι τουλάχιστον μετρημένη σωστά (πέρσι ήταν 500 μέτρα μεγαλύτερη χωρίς λόγο). Το πρόβλημα με τη φετινή διοργάνωση είναι πως η διαδρομή αλλάζει για τρίτη συνεχόμενη χρονιά. Κάποια στιγμή πρέπει η διαδρομή να παγιωθεί.

Και πρέπει να παγιωθεί σωστά! Φέτος, η διαδρομή έχει σοβαρό λάθος στο τελευταίο κομμάτι της. Μέσα στη Λάρισα, στα τελευταία τέσσερα χιλιόμετρα, όταν οι γρήγοροι δρομείς θα θέλουν να επιταχύνουν και οι αργοί να κρατήσουν ρυθμό, θα αντιμετωπίσουν τέσσερις απότομες ανηφόρες (έχει και δύο αναστροφές, που ξέρω πως δεν αρέσουν σε αρκετούς δρομείς). Είναι καταπληκτική η ικανότητα των διοργανωτών να ανακαλύπτουν ανηφόρες στην πιο πεδινή πόλη της Ελλάδας.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gourou
Forum-Runner



91 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2014 :  14:11:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν δε κανω λαθος το Τυρναβος Λαρισα εχει διαφορετικη χαραξη φετος για να τερματισει στη κεντρικη πλατεια και δε μπαινει κατω στο ποταμι.. Ακολουθει πριν τη γεφυρα του Πηνειου δεξια στροφη παει στο σουπερ μαρκετ ΑΒ και απο κει στον τερματισμο . Το λεω με καθε επιφυλαξη βεβαια αλλα αν ειναι ετσι τοτε δε θα συναντησουμε καμμια τεχνικη δυσκολια . Aν καποιος απο τους φιλους εδω μεσα εχει τη διαδρομη αναλυτικα ας ενημερωσει
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2014 :  15:13:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κάθε χρόνο όλο και κάποιος λόγος υπάρχει για να αλλάζουν τη διαδρομή (η πραγματική αιτία για τις δυνεχείς αλλαγές είναι πως το τελευταίο κομμάτι της διαδρομής ποτέ δε σχεδιάστηκε σωστά).

Τώρα, όσον αφορά τις στροφές και ιδίως τις ανηφόρες μέσα στην πόλη, Λαρισαίος είμαι, εκεί γύρω προπονούμαι: έχει τέσσερις ωραίες ανηφόρες, με λίγα μέτρα, αλλά και μεγάλη κλίση. Όσοι θέλουν να κάνουν προσωπικό ρεκόρ, ή έχουν θέσει κάποιο χρόνο για στόχο, ας μην ελπίζουν. Μπάινοντας στην τελική ευθεία έχει μια καλή ανηφόρα μήκους εβδομήντα μέτρων.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nasos777
Senior Forum-Runner

Greece


523 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2014 :  17:20:12  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Nasos777 Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν και ειμαι απο Λαμια και την ιδια μερα εχει εδω τον 31ο Δρομο Ελευθεριας αλλα θα προτιμησω να παω Λαρισα.

Περυσι οι δυο αγωνες ειχαν διαφορα μια εβδομαδα και πηγα και στους 2 αλλα φετος θα παω Λαρισα γιατι ο αγωνας ειναι πολυ αναβαθμισμενος απο καθε αποψη.

Εδω τοσα χρονια ηταν δωρεαν και φετος εχουν 10 ευρω, δεν ειναι τα 10 ευρω (περισσοτερα θα χαλασω να παω Λαρισα) αλλα οτι δεν εχει τπτ περισσοτερο απο περυσι.

Κατανοω το γεγονος οτι ειναι δυσκολες εποχες αλλα αφου τοσα χρονια ηταν δωρεαν τωρα με τα 10 ευρω βαλε και κατι παραπανω, μια χρονομετρηση ισως η κατι αλλο.

Τα λεμε Λαρισα παιδια

Run Forrest Run
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gourou
Forum-Runner



91 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2014 :  17:41:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Bloom

. Όσοι θέλουν να κάνουν προσωπικό ρεκόρ, ή έχουν θέσει κάποιο χρόνο για στόχο, ας μην ελπίζουν. Μπάινοντας στην τελική ευθεία έχει μια καλή ανηφόρα μήκους εβδομήντα μέτρων.




Χωρις να εχω τρεξει το κομματι που λες (ποιο δρομο; ) αν σ ολο τον ημιμαραθωνιο εχει μονο μια ανηφορα των 70μετρων ε δε νομιζω να ειναι και τοσο αποτρεπτικο στο να κανει καποιος καλο χρονο
Εγω παντως ξαναλεω οτι μονο η υπερφορτωση των χλμ λογω κλασικης δεν επιτρεπει να πιασει καποιος μετριος δρομεας (σα και του λογου μου ) καλες επιδοσεις
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2014 :  19:06:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και όμως μια μικρή ανηφόρα προς το τέλος πάντα σε κόβει όσο καλά γυμνασμένος και να είσαι!!! σε βγάζει λίγο από τον ρυθμό σου !!
Ελπίζω να μην είναι ανηφόρα τύπου κλασικής
Να μας μείνουν και δυνάμεις για την χειμερινή προετοιμασία

quote:
Originally posted by Gourou

quote:
Originally posted by Bloom

. Όσοι θέλουν να κάνουν προσωπικό ρεκόρ, ή έχουν θέσει κάποιο χρόνο για στόχο, ας μην ελπίζουν. Μπάινοντας στην τελική ευθεία έχει μια καλή ανηφόρα μήκους εβδομήντα μέτρων.




Χωρις να εχω τρεξει το κομματι που λες (ποιο δρομο; ) αν σ ολο τον ημιμαραθωνιο εχει μονο μια ανηφορα των 70μετρων ε δε νομιζω να ειναι και τοσο αποτρεπτικο στο να κανει καποιος καλο χρονο
Εγω παντως ξαναλεω οτι μονο η υπερφορτωση των χλμ λογω κλασικης δεν επιτρεπει να πιασει καποιος μετριος δρομεας (σα και του λογου μου ) καλες επιδοσεις

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000