Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Είναι απαραίτητος ο παλμογράφος?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 19/11/2014 :  14:50:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σας,
Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ένα προβληματισμό και περιμένω τις απαντήσεις – σχόλια

Το θέμα είναι το πόσο απαραίτητο είναι σε ένα δρομέα η χρήση παλμογράφου κατά τη διάρκεια της άσκησης του.

Έστω το training plan που ακολουθώ και το οποίο μου λέει πως πρέπει να κάνω τις Χ προπονήσεις (easy,long,tempo) με ρυθμούς για παράδειγμα 7:40, 6:50, 5:35 . (τους ρυθμούς το endomodo τους έχει βγάλει λαμβάνοντας υπόψη τα σωματικά χαρακτηριστικά και το fitness επίπεδο που έχει μετρήσει με βάση τεστ Cooper.
Σε αυτό λοιπόν το σενάριο, γιατί θα μου ήταν (αν θα ήταν) απαραίτητο να μετράω και τους καρδιακούς παλμούς μου? Ακολουθώντας τους ρυθμούς που προτείνονται , δεν αρκεί για να εφαρμόσω σωστά το προπονητικό μου πλάνο;

Για διαφωτίστε με!!

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2014 :  14:55:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
γιατί μπορεί στο τέμπο να...πεθάνεις χαχα
παλμοί και άσκηση είναι πάντα ζευγάρι, αρκεί βέβαια ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ το "ταβάνι" των παλμών που έχεις
και αυτό γίνεται σωστά μόνο με εργομέτρηση
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nimi
Advanced Forum-Runner

Greece
281 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2014 :  14:59:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν είμαι η κατάλληλη να σου απαντήσω αλλά θα το διαχωρίσω ως εξής: απαραίτητος σίγουρα δεν είναι, χρήσιμος μπορεί να φανεί αλλά θα σου πουν τους λόγους άλλοι.
Εγώ προσωπικά δεν έχω χρησιμοποιήσει παλμογράφο πλην 2 προπονήσεων όλων κι όλων κι αυτό για να τσεκάρω το εύρος σύμφωνα με την αίσθηση, μόνο και μόνο γιατί πάντα πάω με την αίσθηση.

Το πλάνο σου βγάζει τους ρυθμούς της κάθε προπόνησης, αλλά μπορεί κάποια στιγμή να είσαι π.χ. κουρασμένος και σε ένα easy-long να δουλεύεις ψηλά. Ή ένα τεμπο να σε ζορίζει πολύ στο ρυθμό που σου δίνει το πλάνο. Σε κάθε περίπτωση όμως θα έχεις και την ανάλογη αίσθηση. Προσπάθησε να μάθεις να αναγνωρίζεις το πώς πρέπει να αισθάνεσαι ανάλογα την προπόνηση και τότε θα είναι απλό γκάτζετ ο παλμογράφος ή συμπληρωματικό εργαλείο, οπωσδήποτε όμως όχι απαραίτητο κατ'εμέ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zakis
Forum-Runner

149 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2014 :  16:35:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εμένα ως αρχάριο δρομέα με βοηθάει πολύ στην ανάλυση μιας προπόνησης ή ενός αγώνα τόσο κατά τη διάρκεια όσο και μετά. Επίσης βλέπω και την βελτίωση από μήνα σε μήνα ή την συμπεριφορά μου στις διάφορες καιρικές συνθήκες.

Πιστεύω ότι οι παλμοί σε συνδυασμό με τον ρυθμό (pace) και το υψομετρικό προφίλ μιας διαδρομής, σκιαγραφούν με δεδομένα αυτό που αναφέρει η nimi ως "αίσθηση". Και όπως πολύ σωστά αναφέρει και ο zoro, μια εργομέτρηση θα σε βοηθήσει να βρεις τα διάφορα κατώφλια και τους μέγιστους παλμούς (MBR), στοιχεία πολύ χρήσιμα για την ανάλυση.

Πάντως στον πρόσφατο ΑΜΑ, δεν ξέρω αν θα είχα καταφέρει να τερματίσω αν δεν με προειδοποιούσε ο παλμογράφος για απότομα ανέβασμα παλμών από νωρίς, γεγονός που με βοήθησε να αλλάξω τακτική πολύ πριν αισθανθώ κόπωση.

Φαντάζομαι ότι όσο αποκτά κανείς εμπειρία, αρκεί η αίσθηση και σιγά σιγά ξεφορτώνεσαι την τεχνολογία.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nimi
Advanced Forum-Runner

Greece
281 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2014 :  17:49:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε zakis το κακο είναι ότι άμα συνηθίσεις στην τεχνολογία δύσκολα την αποχωρίζεσαι και δεν υπάρχει και λόγος εφόσον τη διαθέτεις. Είναι κάτι σαν το gps του αυτοκινήτου που δε μαθαίνεις εύκολα τη διαδρομή εφόσον σε οδηγεί. Κοινώς θεωρώ ότι παρατηρείς καλύτερα τις ενδείξεις (αίσθηση) του σώματος όταν δε βασίζεσαι σε εργαλεία, τουλάχιστον στην αρχή. Γι αυτό λέω είναι χρήσιμο αλλά όχι απαραίτητο.😉
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2014 :  18:12:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και έμπειρος δρομέας να είσαι, το HRM είναι πολύ χρήσιμο. Μάλιστα φέτος θα το φορέσω και σε αγώνα - η θεωρία λέει πως αν τρέξεις με HRM είναι πιο αποδοτικό, οπότε θα δούμε.

Δε συμφωνώ με την ιδέα πως η αίσθηση του σώματος είναι καλύτερη. Οι αισθήσεις για κάποια πράγματα είναι κακοί μάρτυρες. Όταν τρέχεις γρήγορα, όλο το σώμα σου φωνάζει "σταμάτα αμέσως αυτό που κάνεις". Αν σε τέμπο ή διαλειμματική, ιδίως σε αυτή, ακολουθήσεις το σώμα σου, θα τρέξεις ΑΡΓΑ. Ιδιαίτερα τις διαλειμματικές, πρέπει να τις τρέχουμε σε συγκεκριμένη ένταση, που δε μας τη λέει το σώμα και που επειδή εξαρτάται από το προσωπικό επίπεδο αντοχής που έχει φτάσει ο καθένας, δεν ταιριάζει πάντα με ότι λένε τα βιβλία. Το HRM όμως ποτέ δεν ψεύδεται σε αυτά τα πράγματα. Και φορώντας HRM δεν έχει δικαιολογίες - ή το ακολουθείς, ή λες πως νιώθεις καλά, τρέχεις αργά και "κλέβεις" τον εαυτό σου. Σε προστατεύει και αντίστροφα, γιατί σε εμποδίζει να υπερπροσπαθήσεις (πολύ χρήσιμο στα τέμπο).

Το πιο βασικό είναι πως φορώντας HRM μπορείς να μετράς αξιόπιστα και αντικειμενικά την πρόοδό σου. Αν κάνεις την ίδια προπόνηση και βγει σε χαμηλότερους παλμούς, έχεις σημειώσει αναμφισβήτητη πρόοδο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Queen
Senior Forum-Runner



647 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2014 :  19:10:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το ξέρεις ότι το HRM σημαίνει Human Resource Management? Πέρα από την πλάκα, που κάνω like σε αυτό που έγραψες? :)

___________________
Citius Altius Fortius!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2014 :  19:25:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λοιπον το παρακάτω άρθρο το έχω γράψει εγώ πριν απο χρόνια, διαβάστε ..αμα το αντέχετε:

http://cyclist.gr/article.php?id=1959


Αυτό εν έτη 2007, 2008 δεν θυμάμαι.

Σημερινο μου σχόλιο για την τηλεμετρια, έτος 2014 ημέρα τετάρτη 19/11:

Τρίχες....!! χαχα, καταλαβαίνετε επλίζω τι θέλω να πω. Δεν αναθεωρώ για την χρησιμότητα του παλμογράφου, αλλά όπως το ίδιο ισχύει για την ποδηλασία οτι σημασία έχουν τα βατ, άλλο τόσο σημασία για το τρέξιμο έχει ο ρυθμός. Οι παλμοί , εντάξει...καλοί είναι , καλουτσικοι.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Edited by - Fidelio on 19/11/2014 19:26:47
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Queen
Senior Forum-Runner



647 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2014 :  19:46:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
"Χρονική καθυστέρηση στην ανταπόκριση σε αλλαγή της έντασης στην προσπάθεια, περίπου στα 15 με 30 δευτερόλεπτα και περίπου στα 2-3 λεπτά για να σταθεροποιηθεί στην αλλαγή αυτή".

Mε αυτό διαφωνώ, γιατί τώρα μετά από 7 χρόνια του άρθρου οι παλμογράφοι έχουν βελτιωθεί πάρα πολύ κι η ανταπόκριση είναι άμεση.

___________________
Citius Altius Fortius!

Edited by - Queen on 19/11/2014 19:47:05
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nimi
Advanced Forum-Runner

Greece
281 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2014 :  20:54:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Bloom
Δε συμφωνώ με την ιδέα πως η αίσθηση του σώματος είναι καλύτερη.



Οχι δεν είπα ότι είναι καλύτερη. Είπα ότι είναι πιο αναγνωρίσιμη μιας και είναι η μόνη αν δεν διαθέτεις εργαλεία.
Από την άλλη βρε παιδιά μιλάμε για πλήρως ερασιτέχνες δρομείς που τρέχουν βασικά για τη φυσική κατάσταση, την εκτόνωση και όποιο λόγο έχει ο καθένας. Δεν νομίζω ότι μιλάμε για πλήρως στοχευμένη προπόνηση με συγκεκριμένες απαιτήσεις. Δηλαδή άμα δε βγάλω το 10άρι στα 50' σε ένα μήνα και το βγάλω στους 2 ή και στους 3 θα γίνει κάτι?
Εξάλλου το ερώτημα είναι αν είναι απαραίτητος όχι αν είναι γενικά χρήσιμος. Σαφώς και χρησιμεύει αλλιώς δεν θα'χε τόση απήχηση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2014 :  21:08:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Queen

"Χρονική καθυστέρηση στην ανταπόκριση σε αλλαγή της έντασης στην προσπάθεια, περίπου στα 15 με 30 δευτερόλεπτα και περίπου στα 2-3 λεπτά για να σταθεροποιηθεί στην αλλαγή αυτή".

Mε αυτό διαφωνώ, γιατί τώρα μετά από 7 χρόνια του άρθρου οι παλμογράφοι έχουν βελτιωθεί πάρα πολύ κι η ανταπόκριση είναι άμεση.


Βασικά δεν θα μπορούσα τελείως να αναιρέσω γιατί διαφορετικά θα έπρεπε να αποδεχθώ οτι τζάμπα χρησιμποιησα και εγώ κάποια στιγμή παλμογράφο, τζάμπα έκατσα και έγραψα και το παραπάνω άρθρο χαχα (το οποίο είχε εντελώς εθελοντικό χαρακτήρα)

Φαντάζομαι οτι θα έχουν βελτιωθεί περισσότερο. Εδώ που τα λέμε τα 30 '' ως μεγιστο όριο ακόμα και για τότε είναι ισως υπερβολή.

Παρόλα αυτά αν μπορούσαμε να καταγράψουμε την ισχύη που βγάζει στα πόδια του ο δρομέας θα ήταν το ιδανικότερο. Κατι τέτοιο όμως δεν μπορεί να γίνει , προφανως. Το αμέσως επόμενο σκαλοπάτι είναι ο ρυθμός, είναι πιο κοντά στην αντιπροσώπευση της ισχύος του δρομέα από οσο είναι οι παλμοί.

Αν το δίλημμα θα ήταν παλμογράφος ή gps , τότε σίγουρα θα επέλεγα gps. Αν μου έλεγε κάποιος οτι θα μπορούσα να είχα και τα δύο, δεν θα τρελενόμουν και τόσο να έχω παλμογράφο..

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2014 :  21:11:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@nimi έτσι όπως το θέτεις, αφού είμαστε ερασιτέχνες, όλα είναι μάταια και τίποτα δε χρειάζεται, ούτε παλμογράφοι, ούτε gps, ούτε παπούτσια με αερόσολα, ούτε τεχνικά μπλουζάκια και αν το καλοσκεφτείς, ούτε και να τρέχουμε ...

Edited by - Bloom on 19/11/2014 21:12:23
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nimi
Advanced Forum-Runner

Greece
281 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2014 :  21:52:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Bloom

@nimi έτσι όπως το θέτεις, αφού είμαστε ερασιτέχνες, όλα είναι μάταια και τίποτα δε χρειάζεται, ούτε παλμογράφοι, ούτε gps, ούτε παπούτσια με αερόσολα, ούτε τεχνικά μπλουζάκια και αν το καλοσκεφτείς, ούτε και να τρέχουμε ...



σίγουρα δεν είναι απαραίτητα! χρήσιμα όμως είναι!
κοινώς θα ζήσουμε και χωρίς αυτά, αν τα έχουμε καλώς αν όχι δε θα τα βάψουμε και μαύρα.

quote:
Originally posted by Fidelio
Αν το δίλημμα θα ήταν παλμογράφος ή gps , τότε σίγουρα θα επέλεγα gps. Αν μου έλεγε κάποιος οτι θα μπορούσα να είχα και τα δύο, δεν θα τρελενόμουν και τόσο να έχω παλμογράφο..


Στο παραπάνω βρίσκω τον εαυτό μου, αλλά και αυτό δε ξέρω αν είναι επειδή από την αρχή το χρησιμοποιούσα και μου έχει γίνει συνήθεια.
Μήπως ο φιλαράκος που βγαίνει για τρέξιμο και μετράει "1ώρα τρέξιμο" ή "συγκεκριμένη διαδρομή ανεξαρτήτως σε πόσο χρόνο θα του βγει, χάνει κάτι περισσότερο?
Ωραία είναι σαν γκατζετάκια και ίσως εξτρά κίνητρο βλέποντας την όποια βελτίωση με αριθμούς αλλα πραγματικά δεν θα'ταν το πρώτο που θ'αγόραζα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2014 :  21:58:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τόσοι μεγάλοι δρομείς πριν βγουν οι παλμογράφοι πως γυμναζόντουσαν;!!!
και πετύχαιναν επιδόσεις; !!!
Έχεις απόλυτο δίκαιο nimi ο καθένας θα καταλάβει τον εαυτό του εύκολα και καλό είναι να πάρει μερικές συμβουλές από έναν γυμναστή στίβου!!
quote:
Originally posted by nimi

Δεν είμαι η κατάλληλη να σου απαντήσω αλλά θα το διαχωρίσω ως εξής: απαραίτητος σίγουρα δεν είναι, χρήσιμος μπορεί να φανεί αλλά θα σου πουν τους λόγους άλλοι.
Εγώ προσωπικά δεν έχω χρησιμοποιήσει παλμογράφο πλην 2 προπονήσεων όλων κι όλων κι αυτό για να τσεκάρω το εύρος σύμφωνα με την αίσθηση, μόνο και μόνο γιατί πάντα πάω με την αίσθηση.

Το πλάνο σου βγάζει τους ρυθμούς της κάθε προπόνησης, αλλά μπορεί κάποια στιγμή να είσαι π.χ. κουρασμένος και σε ένα easy-long να δουλεύεις ψηλά. Ή ένα τεμπο να σε ζορίζει πολύ στο ρυθμό που σου δίνει το πλάνο. Σε κάθε περίπτωση όμως θα έχεις και την ανάλογη αίσθηση. Προσπάθησε να μάθεις να αναγνωρίζεις το πώς πρέπει να αισθάνεσαι ανάλογα την προπόνηση και τότε θα είναι απλό γκάτζετ ο παλμογράφος ή συμπληρωματικό εργαλείο, οπωσδήποτε όμως όχι απαραίτητο κατ'εμέ.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2014 :  22:00:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ενταξει, το ισοπεδωσες ρε bloom! σαφως και αστειευεσαι, κατανοητο! εγω δυο χρονια εκανα προπονησεις χωρις τεχνολογια . για την ακριβεια, ενα χρονο ετρεχα σε μετρημενη διαδρομη με το κινητο για μουσικη (ανοιχτη ακροαση παντα) και χρονομετρηση... τον δευτερο χρονο εβαλα στο κινητο της γυναικας μια εφαρμογη με gps αλλα πολλες φορες τραβαγε ζορια να πιασει δορυφορο και κατεληγα στη λυση του πρωτου χρονου... αυτα τα 2 χρονια που περιμενα το μεγαλο ξανοιγμα που συμβαινει σε ολους οσους εστω ερασιτεχνικα ασχολουνυαι συστηματικα με το τρεξιμο, δεν ηρθε ποτε... σαφεστατα ειδα βελτιωση αλλα το προγραμμα που δουλευω εχει παραμετρο στις προπονησεις την αισθηση κοπωσης... σου λεει δηλαδη να κινηθεις μεταξυ δυο χρονων και θα ερθει το επιθυνητο αποτελεσμα στο τελος του προγραμματος... εγω προσπαθουσα να πιανω παντα το κατωτατο οριο με αποτελεσμα η τελικη κοπωση να μη μου δωσει επιτευξη στοχων και σε μια περιπτωση τραυματισμο... η παρατηρηση της καρδιακης λειτουργιας ειναι κρυφο οπλο στα χερια μας. η σωστη του μελετη θα σου δωσει περισσοτερα απο οσα φανταζεσαι... δε σε προειδοποιει μοναχα για τη λειτουργια της καρδιας σου, αλλα αν δεις οτι με ΜΚΣ 186, τρεχεις ξεπνοα για 30' , ακομα και αν η καρδια σου αντεχει, η φυσιολογικη μυοσκελετικη λειτουργια σου θα εχει αλλοιωθει τοσο πολυ απο την κουραση που στανταρ θα φας απο τσιμπηματακι σε στιγμιαιο στραβοπατημα (απορροια της κοπωσης) ως και πτωση... ειδικα αν εισαι ενθουσιωδης κατα το τρεξιμο η αισθηση της καρδιακης λειτουργιας ειναι παντα οτι εισαι perfect! μπορει και να μην εισαι τελικα. αν ειχα το ρολοι την ανοιξη σιγουρα θα ειχα γλιτωσει πολλα. καποιοι εχουν μνημες απο τα γραφομενα μου την περιοδο εκεινη.
κλεινοντας να σου τονισω οτι αν εισαι φρεσκος στα δρομικα, συνεχισε ως εχεις (αλλα χωρις να πιστευεις οτι πιανεις σε καρωτιδα) αλλα εχε υπ οψιν σου οτι οταν θα κανεις την κινηση για αγορα καρδιοσυχνομετρου, θα αποζημιωθεις τοσο για τα λεφτα που θα ακουμπισεις οσο και για τα λιτρα ιδρωτα που σταζεις στις προπονησεις σου!
φιλικα Παναγιωτης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2014 :  22:03:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ένα απλό ρολόι με χρονόμετρο χρειαζόμαστε και τίποτα άλλο !!! τις αποστάσεις τις βρίσκουμε και το τέμπο και η αντοχή στην ταχύτητα έρχεται με τον καιρό !! αρκεί να μην βιαζόμαστε !!! το τρέξιμο και οι αποστάσεις θέλουν υπομονή !!! και χρόνο!!!
quote:
Originally posted by Bloom

@nimi έτσι όπως το θέτεις, αφού είμαστε ερασιτέχνες, όλα είναι μάταια και τίποτα δε χρειάζεται, ούτε παλμογράφοι, ούτε gps, ούτε παπούτσια με αερόσολα, ούτε τεχνικά μπλουζάκια και αν το καλοσκεφτείς, ούτε και να τρέχουμε ...

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000