Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Άλλα παπούτσια για προπόνηση και άλλα για αγώνα.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 23/11/2014 :  19:06:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επανέρχομαι με ένα ακόμα ερώτημα που αφορά αυτή τη φορά τα παπούτσια.

Ακούω ότι κάποιοι έχουν άλλα παπούτσια για προπόνηση, άλλα για αγώνα. Άλλα για γρήγορα χιλιόμετρα, άλλα για τα long runs, οπότε μπορείτε να μου εξηγήσετε τελικά τις ανάγκες που οδηγούν στην ύπαρξη πάνω από ενός ζευγαριού παπουτσιών?
Με ποια κριτήρια δηλαδή κρίνουν ότι πρέπει να έχουν διαφορετικού τύπου πατούμενα και σε ποιες περιπτώσεις

nimi
Advanced Forum-Runner

Greece
281 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/11/2014 :  19:32:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ φίλε μου δουλεύω τουλάχιστον 2 ταυτόχρονα λόγω καθημερινων προπονήσεων. Για να προλαβαίνουν να ξεκουράζονται και τα παπούτσια που θεωρητικά θέλουν το 48ωρο τους. Συνήθως έχω ένα λίγο πιο προστατευτικό και πιο βαρύ αναπόφευκτα, για τα εύκολα και τα λονγκ, και ένα λίγο πιο ελαφρύ για τις πιο γρήγορες προπονήσεις. Δεν έχω όμως φουλ αγωνιστικό γιατί τα φοβάμαι τα φτερά-πουπουλα λόγω έλλειψης προστασίας.
Σε γενικές γραμμές όμως περισσότερο για την εναλλαγή το κάνω. Προσέχω όταν τρέχω συνεχόμενες μέρες να αλλάζω ζευγάρι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/11/2014 :  20:18:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by nimi

Εγώ φίλε μου δουλεύω τουλάχιστον 2 ταυτόχρονα λόγω καθημερινων προπονήσεων. Για να προλαβαίνουν να ξεκουράζονται και τα παπούτσια που θεωρητικά θέλουν το 48ωρο τους. Συνήθως έχω ένα λίγο πιο προστατευτικό και πιο βαρύ αναπόφευκτα, για τα εύκολα και τα λονγκ, και ένα λίγο πιο ελαφρύ για τις πιο γρήγορες προπονήσεις. Δεν έχω όμως φουλ αγωνιστικό γιατί τα φοβάμαι τα φτερά-πουπουλα λόγω έλλειψης προστασίας.
Σε γενικές γραμμές όμως περισσότερο για την εναλλαγή το κάνω. Προσέχω όταν τρέχω συνεχόμενες μέρες να αλλάζω ζευγάρι.

+1
προσωπικα εχω 2 ζευγαρια (cumulus 13 και 16). το 13αρι τα εχει φαει τα ψωμια του και οι δυνατοτητες του σε απορροφησεις εχουν κανει φτερα. επομενως τα φοραω σε μικροτερες και γρηγοροτερες προπονησεις, περαν του λογου που προαναφερθηκε, για να μειωνω τη φθορα στα καινουργια. τα 16αρια τα φοραω στα μεγαλα και για αγωνες. performance παπουτσι πηρα αλλα δε μου εκατσε τελικα το νουμερο και δεν μπηκαν στο παιχνιδι. επισης σε μια αποπειρα να αλλαξω το πατημα μου σε midfoot εκανα μια αγορα ενος παπουτσιου ειδικου για το σκοπο αυτο αλλα δε μου βγηκε και το φοραω μονο στα 5χλμ τζοκιν. συμβουλευτικα θα σου ελεγα να κρατας τα παλια σου για γρηγορα χλμ και αν εχεις δυνατοτητα για καινουργια κρατα τα για τα πολλα χλμ που οι αποσβεσεις ειναι ισως λιγο παραπανω χρησιμες. ο καταλληλοτερος να σου απαντησει στο ερωτημα σου ειναι ο echetlos (Νικος). ειναι ο επιστημονας του φορουμ σε οτι αφορα την υποδηση μας. ο λογος του ειναι δρομικο ευαγγελιο.

Edited by - kalogeridis on 23/11/2014 20:19:50
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

than
Senior Forum-Runner

Greece
474 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/11/2014 :  20:35:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κατα τη γνώμη μου, χρειάζονται τουλάχιστον δυο καινούργια ζευγάρια (ο όρος καινούργια είναι υποκειμενικός, σίγουρα όχι σχισμένα-κατεστραμμένα - φθαρμένα) σε κάθε προετοιμασία που κάνουμε. Ας είναι κ το ίδιο μοντέλο, δεν είναι ανάγκη με αλλα να τρέχεις τα γρήγορα κ με αλλα τα αργά. Τα παπούτσια πρέπει να ξεκουράζονται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/11/2014 :  20:54:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
επισης υπαρχει και ο τρεχαντηρης (Μανωλης) ο οποιος γελαει και με τον τιτλο του θεματος , αφου δε θεωρει αναγκαιο το να φορας παπουτσια γενικοτερα... ειναι λιγο πιο χιπις!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/11/2014 :  09:37:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είστε πολύ πίσω συντρέχτες... Έχω 7 (εφτά) ζευγάρια παπούτσια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/11/2014 :  09:48:29  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα προπονητικά έχουν στόχο να μην σε επιβαρύνουν πολύ, όπου δεν σε νοιάζει να χάσεις και λίγο από μερικά δευ./ χλμ
Για να μπορείς να συνεχίσεις να προπονείσαι ικανοποιητικά για αρκετά περισσότερα χλμ μέσα στην βδομάδα. Η προπόνηση είναι ίδια ποιοτικά αν και οριακά πιο αργή, αλλά περισσότερη αφού χρεώνεσαι λιγότερο

Είναι training και όχι racing shoes όπως γράφουν μερικά ξένα site.

Στον αγώνα πας να βγάλεις ότι καλύτερο έχεις.

Επίσης είναι και κάτι άλλο που έχω διαπιστώσει πρόσφατα.
Σε γρήγορες ταχύτητες αλλάζει και το πάτημά σου. Οι λίγο πιο γρήγοροι πατάνε πιο ελαφριά όταν πάνε δυνατά, οπότε εκεί ίσως δεν χρειάζεται χοντρό παπούτσι. Οι δρομείς των >5'/χλμ, ακόμα και σε αγώνα ίσως δεν χρειάζονται racing παπουτσι. Ίσως θέλουν training παπούτσι ακόμα και στον αγώνα. Ακραίο παράδειγμα είναι οι στιβικοί, που πάνε με τα καρφιά, όταν πάνε με 3'10"/χλμ.
Το βλέπω με εμένα όταν πάω με 5'30"/χλμ πατάω πιο ατσούμπαλα, πιο βαρύ, όταν λίγο ανοίγουμε, όλα ρέουν πιο φυσικά. Οπότε στα γρήγορα κομμάτια δεν είναι απλά ότι δεν μας νοιάζει μήν χρεωθούμε περισσότερο, είναι ότι ίσως χρειάζεται χοντρό παπούτσι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

andrem
Senior Forum-Runner

482 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/11/2014 :  15:09:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και εγω εχω 2 ζευγαρια,το ελαφρυ το βαζω στο χαλαρο τρεξιμο κ το σκληρο σε διαλειματικη,χωρις να μου εχει πει καποιος η να εχω διαβασει κατι,ετσι το ενιωσα καλυτερα στην πραξη.
Γνωριζει καποιος σιγουρα τι ειναι καλυτερο η δεν εχει σημασια;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/11/2014 :  15:29:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by andrem

Και εγω εχω 2 ζευγαρια,το ελαφρυ το βαζω στο χαλαρο τρεξιμο κ το σκληρο σε διαλειματικη,χωρις να μου εχει πει καποιος η να εχω διαβασει κατι,ετσι το ενιωσα καλυτερα στην πραξη.
Γνωριζει καποιος σιγουρα τι ειναι καλυτερο η δεν εχει σημασια;


Σίγουρα είναι καλό (αλλά όχι φτηνό) να κάνεις εναλλαγές στα παπούτσια.
Έχω διαφορετικά παπούτσια για κάθε είδος προπόνησης και βλέπω πως βοηθάει αρκετά. Αυτό βέβαια είναι και προσωπικό και είναι απόλυτα λογικό κάποιον να τον βολέυει να έχει μόνο ένα ζευγάρι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/11/2014 :  15:34:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by winarg

quote:
Originally posted by andrem

Και εγω εχω 2 ζευγαρια,το ελαφρυ το βαζω στο χαλαρο τρεξιμο κ το σκληρο σε διαλειματικη,χωρις να μου εχει πει καποιος η να εχω διαβασει κατι,ετσι το ενιωσα καλυτερα στην πραξη.
Γνωριζει καποιος σιγουρα τι ειναι καλυτερο η δεν εχει σημασια;


Σίγουρα είναι καλό (αλλά όχι φτηνό) να κάνεις εναλλαγές στα παπούτσια.
Έχω διαφορετικά παπούτσια για κάθε είδος προπόνησης και βλέπω πως βοηθάει αρκετά. Αυτό βέβαια είναι και προσωπικό και είναι απόλυτα λογικό κάποιον να τον βολέυει να έχει μόνο ένα ζευγάρι.



Με τι κριτήρια?

Τι πρέπει να είναι το παπούτσι για easy run
Τι πρέπει να είναι το παπούτσι για long run
Τι πρέπει να είναι το παπούτσι για tempo run

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/11/2014 :  18:12:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kalogeridis

επισης υπαρχει και ο τρεχαντηρης (Μανωλης) ο οποιος γελαει και με τον τιτλο του θεματος , αφου δε θεωρει αναγκαιο το να φορας παπουτσια γενικοτερα... ειναι λιγο πιο χιπις!



…παρόλο αυτά θα τολμούσα να συμβουλεύσω τους ενυπόδητους συνδρομείς να εφαρμόζουν το λεγόμενο «rotation» στα παπούτσια! Δηλαδή όχι μόνο για διαφορετικές προπονήσεις να έχουν τουλάχιστον 2 διαφορετικά μοντέλα αλλά και για τις ίδιου τύπου προπονήσεις να έχουν στη φαρέτρα τους παραπάνω από ένα ζευγάρι παπούτσια! Και μάλιστα από ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ κατασκευαστές!!! Με την παραδοχή βέβαια ότι υπάρχει για όλα αυτά τα μοντέλα και μια τυπική «χημεία» πέλματος-υποδήματος (όχι φουσκάλες, περίεργες τριβές, συγκεκριμένο επίπεδο άνεσης και καλής εφαρμογής).

- Κάθε παπούτσι ενδέχεται να επιβάλει τους δικούς του κανόνες εμβιο-μηχανικής/πατήματος (κάτι που δε συμβαίνει στο ανυπόδητο), με άλλα λόγια το σώμα προσπαθεί να προσαρμοστεί σε κάθε νέα κατάσταση. Φρόνιμο είναι να μην «εθίζετε» το σώμα σας σε μια απολύτως συγκεκριμένη «γραμμή» που θα του δώσει ένα μόνο μοντέλο παπουτσιού.
- Επίσης κάθε υπόδημα μπορεί να διαθέτει κάπως διαφορετικά χαρακτηριστικά όπως είναι το drop, απόσβεση (cushioning), αίσθηση εδάφους, αναδραστικότητα (responsiveness), καθοδήγηση πέλματος κλπ, όπου με τη χρήση τους οι μυϊκές ομάδες που υποστηρίζουν την κίνηση του τρεξίματος υφίσταται και διαφορετικές επιβαρύνσεις. Μην «καλομαθαίνετε» σε ένα μόνο μοτίβο επιβαρύνσεων!

Είναι ακριβή η διαδικασία του «rotation»; Όχι κατά τη γνώμη μου και αυτό γιατί όσα πιο πολλά ζευγάρια χρησιμοποιείτε, τόσο πιο πολύ καιρό θα τα έχετε! Απλά στην αρχή δίνει κάποιος κάποια χρήματα παραπάνω…

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/11/2014 :  18:36:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kalogeridis

επισης υπαρχει και ο τρεχαντηρης (Μανωλης) ο οποιος γελαει και με τον τιτλο του θεματος , αφου δε θεωρει αναγκαιο το να φορας παπουτσια γενικοτερα... ειναι λιγο πιο χιπις!






Μή φοβάσαι άν προχωρείς αργά.Να φοβάσαι αν μένεις ακίνητος.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

charris
Forum-Runner

Greece
108 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/11/2014 :  21:38:59  Εμφάνιση Προφίλ  Visit charris Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
θα τον ενδιέφεραν κανέναν ένα ζευγάρι ASICS GEL - KAYANO 20 ? ΕΧΟΥΝ ΦΟΡΕΘΕΙ ΜΟΝΟ 2 ΦΟΡΕΣ , ΣΤΑ 25ΧΛΜ ΣΤΙΣ ΣΠΕΤΣΕΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΥΘΕΝΤΙΚΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΤΟΥ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΥ

για τι είναι σπουδαίο να ξεπερνάς τον εαυτό σου...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/11/2014 :  22:20:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by charris

θα τον ενδιέφεραν κανέναν ένα ζευγάρι ASICS GEL - KAYANO 20 ? ΕΧΟΥΝ ΦΟΡΕΘΕΙ ΜΟΝΟ 2 ΦΟΡΕΣ , ΣΤΑ 25ΧΛΜ ΣΤΙΣ ΣΠΕΤΣΕΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΥΘΕΝΤΙΚΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΤΟΥ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΥ

για τι είναι σπουδαίο να ξεπερνάς τον εαυτό σου...


....νούμερο
....τιμή
.....και το βασικό, σε άλλο θέμα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

laou laou
Forum-Runner

Greece
63 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/11/2014 :  22:37:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είμαι δρομέας του 5 λεπτά το χλμ δεν πετάω εύκολα τα παλιά μου παπούτσια.
Ετσι μετά από 15 χρόνια έχω 6 ζευγάρια,το πιο καινούργιο ζευγάρι αφού το φοράω για ένα μήνα συνεχώς για να στρώσει μετά μένει αποκλειστικά για τους αγώνες.
Και όλα τα άλλα μένουν για τις προπονήσεις τα πιο παλιά για το στάδιο,τα υπόλοιπα για βουνό,δρόμο κλπ.
Αναπνέει το πόδι και νοιώθω καλύτερα ψυχολογικά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/11/2014 :  23:45:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by kalogeridis

επισης υπαρχει και ο τρεχαντηρης (Μανωλης) ο οποιος γελαει και με τον τιτλο του θεματος , αφου δε θεωρει αναγκαιο το να φορας παπουτσια γενικοτερα... ειναι λιγο πιο χιπις!



…παρόλο αυτά θα τολμούσα να συμβουλεύσω τους ενυπόδητους συνδρομείς να εφαρμόζουν το λεγόμενο «rotation» στα παπούτσια! Δηλαδή όχι μόνο για διαφορετικές προπονήσεις να έχουν τουλάχιστον 2 διαφορετικά μοντέλα αλλά και για τις ίδιου τύπου προπονήσεις να έχουν στη φαρέτρα τους παραπάνω από ένα ζευγάρι παπούτσια! Και μάλιστα από ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ κατασκευαστές!!! Με την παραδοχή βέβαια ότι υπάρχει για όλα αυτά τα μοντέλα και μια τυπική «χημεία» πέλματος-υποδήματος (όχι φουσκάλες, περίεργες τριβές, συγκεκριμένο επίπεδο άνεσης και καλής εφαρμογής).

- Κάθε παπούτσι ενδέχεται να επιβάλει τους δικούς του κανόνες εμβιο-μηχανικής/πατήματος (κάτι που δε συμβαίνει στο ανυπόδητο), με άλλα λόγια το σώμα προσπαθεί να προσαρμοστεί σε κάθε νέα κατάσταση. Φρόνιμο είναι να μην «εθίζετε» το σώμα σας σε μια απολύτως συγκεκριμένη «γραμμή» που θα του δώσει ένα μόνο μοντέλο παπουτσιού.
- Επίσης κάθε υπόδημα μπορεί να διαθέτει κάπως διαφορετικά χαρακτηριστικά όπως είναι το drop, απόσβεση (cushioning), αίσθηση εδάφους, αναδραστικότητα (responsiveness), καθοδήγηση πέλματος κλπ, όπου με τη χρήση τους οι μυϊκές ομάδες που υποστηρίζουν την κίνηση του τρεξίματος υφίσταται και διαφορετικές επιβαρύνσεις. Μην «καλομαθαίνετε» σε ένα μόνο μοτίβο επιβαρύνσεων!

Είναι ακριβή η διαδικασία του «rotation»; Όχι κατά τη γνώμη μου και αυτό γιατί όσα πιο πολλά ζευγάρια χρησιμοποιείτε, τόσο πιο πολύ καιρό θα τα έχετε! Απλά στην αρχή δίνει κάποιος κάποια χρήματα παραπάνω…

Free your feet...free your senses!

εννοειται πως ησουν ακομα μια φορα χορταστικα κατατοπιστικος! πηρες ευκολα την πασα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000