Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Άλλα παπούτσια για προπόνηση και άλλα για αγώνα.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2014 :  10:58:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by roberto4carlos

quote:
Originally posted by winarg

quote:
Originally posted by andrem

Και εγω εχω 2 ζευγαρια,το ελαφρυ το βαζω στο χαλαρο τρεξιμο κ το σκληρο σε διαλειματικη,χωρις να μου εχει πει καποιος η να εχω διαβασει κατι,ετσι το ενιωσα καλυτερα στην πραξη.
Γνωριζει καποιος σιγουρα τι ειναι καλυτερο η δεν εχει σημασια;


Σίγουρα είναι καλό (αλλά όχι φτηνό) να κάνεις εναλλαγές στα παπούτσια.
Έχω διαφορετικά παπούτσια για κάθε είδος προπόνησης και βλέπω πως βοηθάει αρκετά. Αυτό βέβαια είναι και προσωπικό και είναι απόλυτα λογικό κάποιον να τον βολέυει να έχει μόνο ένα ζευγάρι.



Με τι κριτήρια?

Τι πρέπει να είναι το παπούτσι για easy run
Τι πρέπει να είναι το παπούτσι για long run
Τι πρέπει να είναι το παπούτσι για tempo run




Θα σου πω τα παπούτσια που έχω αυτή τη στιγμή σαν παραδείγματα και μπορείς να κρίνεις μόνος σου (επαναλαμβάνω, δε θεωρώ πως είμαι πρότυπο για αντιγραφή)

Easy run: 2 x Adidas Energy Boost, 1xSaucony Kinvara 3
Long run: 1 x Adidas Energy Boost, Adidas Boston Boost 5
Tempo Run: Adidas Boston Boost 5, Saucony Virrata, Adidas Boston Boost

Γενικά για τα easy θες κάτι άνετο (πχ Energy Boost) αλλά εγώ χρησιμοποιώ και τα Kinvara για να μαθαίνει το πόδι σε μικρότερα drop (προσωπική άποψη)
Για τα long run θέλω κάτι άνετο (και πάλι Energy) αλλά και κάτι που πρέπει να μπορώ να το φοράω για πολλή ώρα σε αγώνα (Boston)
Για τα tempo θέλω κάτι ελαφρύ ώστε να μη με δυσκολεύει οπότε έχω "σχετικά" ευλαφριά παπούτσια.
Ελπίζω να βοήθησα λίγο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dkoukou
Senior Forum-Runner

Greece
591 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2014 :  19:36:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by roberto4carlos
Με τι κριτήρια?

Τι πρέπει να είναι το παπούτσι για easy run
Τι πρέπει να είναι το παπούτσι για long run
Τι πρέπει να είναι το παπούτσι για tempo run




Ξεκινάμε απο το γεγονός οτι αν "το'χεις", ακόμα και με τσαρούχια γρήγορος θα είσαι.
Το κατάλληλο παπούτσι θα βοηθήσει να αποφύγεις τραυματισμούς και θα σε βοηθήσει να πάρεις το 100% απο την προσπάθεια σου είτε μιλάμε για προπόνηση είτε για αγωνα. Φυσικά μπορείς να είσαι αρκουντως γρήγορος ακόμα και με θεωρητικά "ακατάλληλα" (ή και καθόλου...) παπούτσια
Για αργες προπονησεις (easy-long run) και πολυωρους αγώνες χρειάζεσαι ενα παπούτσι με καλη απορρόφηση κραδασμών και στιβαρότητα ώστε να υποστηρίζει το πόδι σε προσπάθεια μεγάλης χρονικής διάρκειας. Ενδεικτικά αναφέρω ως παράδειγμα τέτοιων παπουτσιών τα asics nimbus, brooks glycerin. Εδώ το βάρος του πατουμενου ειναι δευτερεύον ζητούμενο.
Για γρήγορες προπονησεις (τέμπο, διαλειμματικες) και αγώνες που ο μέσος ρυθμός ανα χιλιόμετρο ειναι υψηλός (πχ αγώνας εώς 10.000m) ενα ελαφρύ, σχετικά σφιχτό και με σκληρή αίσθηση παπούτσι θα βοηθησει περισσότερο τους δρομεις που μπορούν να κινηθούν σε πιο υψηλές ταχύτητες. Παραδειγμα τέτοιου είδους παπουτσιού ειναι τα adidas adios (και τα new balance rc1600 ως πιο "καθαρόαιμο" racing). Για τους πιο αργους και βαρύτερους σωματικά δρομεις ωστόσο το racing flat παπούτσι ίσως να ειναι χειρότερη επιλογή απο ενα πιο προπονητικό παπούτσι λόγω της σκληρής σολας (και οχι μόνο).
Τρίτη κατηγορία (και μάλλον η πιο χρήσιμη για όσους δεν θέλουν να γεμίσουν μια παπουτσοθηκη με δρομικα παπούτσια) ειναι τα lightweight/performance trainers. Ελαφρύτερα απο καθαρόαιμα προπονητικα (βάρος συνήθως γύρω στα 250-260gr), αρκετά απορροφητικά για να τρέξεις μαραθώνιο και ταυτόχρονα μπορούν να χρησιμοποιηθούν για τις διαλειμματικες προπονησεις ερασιτεχνών (και οχι μόνο) δρομεων χωρίς πρόβλημα.

Συνοψιζοντας, αν τώρα ξεκινάς το τρέξιμο, ενα ζευγάρι παπούτσια με καλη απορρόφηση και υποστήριξη αρκεί για όλες τις προπονησεις σου. Αργότερα, όταν εχεις αποκτήσει περισσότερη εμπειρία και ταχύτητα ενα ελαφρυτερο παπούτσι ΙΣΩΣ σου φανεί χρήσιμο για τις γρήγορες προπονησεις σου και τους αγωνες που θα λαμβανεις μέρος. Αν υπάρχει η δυνατότητα πιθανώς να ειναι καλύτερο (για τους λόγους που προανεφεραν οι συμφορουμιτες) να διαθέτεις και δεύτερο ζευγάρι προπονητικα παπούτσια, τα οποία όπως ανέφερε και ο trexantiris ιδανικά θα πρέπει να ειναι απο άλλο κατασκευαστή για τις οποιες προσαρμογές.
Αυτά απο μένα (και συγνώμη προκαταβολικά για τα οποια λάθη βρίσκετε).

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."

Edited by - dkoukou on 25/11/2014 19:37:55
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

cranfield
Advanced Forum-Runner

Greece
344 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2014 :  21:56:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σημαντικός βέβαια παράγοντας επιλογής είναι το σωματικό μας βάρος αλλά συμφωνώ απόλυτα με την λογική του rotation για προσαρμογή που αναφέρει παραπάνω ο Trexantiris αν και λιγουλάκι ακριβή...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/11/2014 :  13:54:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σας ευχαριστώ όλους για τις απόψεις και τις σκέψεις σας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000