Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Run The Lake 2014
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 8

dkoukou
Senior Forum-Runner

Greece
591 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2014 :  10:58:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by unforgiven

quote:
Originally posted by roberto4carlos

Πρώτο αγωνιστικό δεκάρι και για μένα μετά από τους 7 πρώτους μήνες ενασχόλησης με το τρέξιμο, γράφοντας τα 10000μ σε 57:13. Το στοίχημα ήταν να μπορέσω να κρατήσω σταθερό ρυθμό περί τα 5:40min/km κάτι το οποίο δεν είχα κάνει ως τώρα σε τέτοια απόσταση.

Πέρα από τα νούμερα, η διοργάνωση ήταν καλή σε γενικές γραμμές, με τα όσα προβλήματα να έχουν να κάνουν με το ότι μαζευτήκαμε πολλοί σε μικρό χώρο. Επίσης και η έλλειψη μπανανών με ξίνισε και ευτυχώς που στο δεύτερο τραπέζι είχαν ακόμα και πήρα μια στη ζούλα . Εντάξει, δεν θα σωθούμε από μια μπανάνα, αλλά είναι και αυτό κάτι σημαντικό για μετά τον αγώνα και ιδίως για κάποιους που δεν έχουν φέρει κάτι από το σπίτι να μασουλίσουν προς ανάκτηση δυνάμεων.
Εξάλλου, είναι μέσα στις παροχές προς τους δρομείς.

Κατά τα άλλα, ο καιρός πολύ καλός, η διάθεση του κόσμου στα ύψη, η διαδρομή όμορφη παρόλο που οι ανηφοροκατηφόρες δυσκόλευαν τα πράγματα και η γενική εντύπωση ήταν θετική.


Μπραβο!
Και σε εσένα και σε όλους που συμμετείχαν.
Τελικά, ή κουτσός είμαι ή τεμπέλης!

Δυστυχώς δεν κατάφερα να δω κανέναν. Ελπίζω την επόμενη φορά να τα καταφέρουμε! Αρκεί να με περιμένετε μετά για καφέ και να μην βαρεθείτε και ζητήσετε λογαριασμό!




Σας έψαξα αλλά με τόσο κόσμο ήταν πολυ δύσκολο να βρω κάποιον.
Βασίλη δεν είσαι ούτε κουτσός ούτε τίποτα. Ποικιλία, χρόνο και καμιά διαλειμματικη χρειάζεσαι.

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2014 :  11:00:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βασίλη, το να συγκρίνεις δύο δρομείς που έχουν ξεκινήσει μαζί αλλά έχουν φτάσει σε διαφορετικό σημείο, δεν οδηγεί σε ασφαλή συμπεράσματα.
Δανειζόμενος στοιχεία από αντίστοιχη συζήτηση (.Δ.) θα σου πω το εξείς.
Έστω ο δρομέας Α και ο δρομέας Β που ξεκίνησαν παράλληλα να τρέχουν.

Έχεις σκεφτεί πως ο Β, μπορεί να έχει φτάσει πιο μακρυά σε στόχους, αλλά μπορεί η προπόνηση που έχει κάνει να έχει επιβαρύνει το σώμα του πολύ περισσότερο με συνέπεια να του βγει πολύ πιο γρήγορα κάποιος τραυματισμός και στο τέλος να μείνει πίσω?

Έχεις σκεφτεί πως ο Β, αν έχει 10 κιλά λιγότερο σωματικό βάρος, τι σημαίνει για το σώμα? Για φαντάσου τον Α να τρέχει επί μια ώρα με 30 κιλά περισσότερο που θα πρέπει να κουβαλά(κατά το τρέξιμο τριπλασιάζεται το βάρος που έχει να σηκώνει το σώμα μας) ?

Έχεις σκεφτεί πως ο Α, αν έχει οικογένεια αυτό σημαίνει άλλες υποχρεώσεις, άλλες έννοιες, άλλα προβλήματα, άλλοι ελεύθεροι χρόνοι, άλλη διάθεση? Όλα αυτά δεν είναι παράμετροι σημαντικοί που καθορίζουν κάποια δεδομένα στις προπονήσεις?

Έχεις σκεφτεί πως ρόλο ακόμα παίζει και το που προπονείται κανείς? Το ίδιο είναι να τρέχεις στο δρόμο ανάμεσα στα αυτοκίνητα, το ίδιο μέσα στο στίβο, το ίδιο σε μια αλάνα ή σε ένα ανοικτό χώρο, το ίδιο σε διάδρομο?

Γενικά λοιπόν θα έλεγα ότι το σημαντικό είναι κανείς να αθλείται και να τον ευχαριστεί. Το σίγουρο είναι πως η κάθε προπόνηση προσθέτει δρομική εμπειρία στο σώμα, και σίγουρα σε κάνει καλύτερο σε σχέση με πριν.

Αγαπητέ Βασίλη, η δρομική βελτίωση είναι μονόδρομος.
Οπότε πάμε γερά και δυνατά.




Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2014 :  11:05:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χάσαμε σκηνικό! Να η αστυνομική βία και οι παρακρατικοί, καλά τα έλεγαν, θέλω βίντεο με το σκηνικό (μόνο στα Εξάρχεια ξέρουν να την στήνουν οι οπερατέρ;)!
Πολύ ωραίος ο αγώνας όπως πάντα, φοβερός καιρός, ό,τι έπρεπε για τρέξιμο και για μπάνιο μετά, λίγο με χάλασαν (και όχι μόνο εμένα) οι αγριοφωνάρες του Σάμιου (;) στην αρχή επί περίπου 10 λεπτά να πάνε όλοι πιο πίσω κ.λπ. Μπανάνες ούτε εγώ πρόλαβα δυστυχώς, αλλά ούτε και τις καριόκες του Rigelian...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2014 :  11:05:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by SKOTEINOS

Καλημέρα σας.
Το ότι θα πλακωνόμουνα σε αγώνα τρεξίματος,το φανταζόμουν κάποια στιγμή ότι θα γινόταν,αλλά όχι σε έναν αγώνα που δεν συμμετείχα όμως.

Στον αγώνα της Λίμνης,είχα πόστο χρονομέτρησης στο 5ο χλμ.εκεί που γινόντουσαν και οι αλλαγές της σκυτάλης.
Κάποια στιγμή και ενώ τελείωνε ο αγώνας και περιμέναμε τις τελευταίες αλλαγές της σκυτάλης,σκάει στην διαστάυρωση ένας τυπάς μαινόμενος,και άρχιζε να βρίζει όλο το δρομικό κίνημα,γιατί ήταν 2 ώρες μέσα στο λεωφορείο,και ότι είχαν κλείσει τους δρόμους.

Τι κοπρίτες φώναζε τους δρομείς,τι ότι δεν ξέρουν τι κάνουν,τι ότι τρέχουν δίχως να πάρουν μετάλλια,τι ότι είναι όλοι κοιλαράδες(εμένα μάλλον θα είδε),κλπ,κλπ.

Κάποιοι δρομείς,λογικό ήταν να του ανταποδώσουν τα γαλλικά.Ο τυπάς λοιπόν κινήθηκε απειλητικά εναντίον τους,και ένας πιτσιρικάς αστυνομικός έσπευσε να τον ακινητοποιήσει.
Εκείνη την στιγμή όμως ο τυπάς απώθησε τον αστυνομικό,ο οπ[οίος έσπευσε να τον ακινητοποιησει,θέλοντας να τον συλλάβει!

Ο αστυνομικός δυσκολεύτηκε αρκετά-ήταν μυώδης και ψηλός ο τυπάς-και όταν τα βρήκε σκούρα για να τον συλλάβει,ζήτησε βοήθεια από τους παρευρισκόμενους.Θέλετε ότι άλλοι δεν ήθελαν να εμπλακούν,θέλετε ότι τραβάει ο οργανισμός μου τους καυγάδες,μπλέχτηκα και εγώ,προκειμένου την ακινητοποίηση του μαινόμενου τυπά.
Δεν θα επεισέλθω σε ''τεχνικές'' λεπτομέρειες της ακινητοποίησης του τυπά,αλλά καταφέραμε να τον ακινητοποιήσουμε αρκετά δύσκολα.
Εδώ να σημειώσω ότι κατά την διάρκεια της εμπλοκής,φώναζε πνιγομαι,έχω 2 παιδιά κλπ,κλπ.

Φτάνει εν τω μεταξύ και μία κλούβα με 5-6 ακόμα αστυνομικούς,όπου του πέρασαν τα βραχιολάκια.Με το που του τα παιρνάνε,ξαναξεκινάει να τα χώνει στο δρομικό κίνημα,ακόμα περισσότερο από πριν,περί κοπριτών,κοιλαράδων κλπ.
Τον φορτώνουν που λέτε στην κινόμενη ψειρού και γυρνάω στο πόστο μου,να μαζέψουμε μιας και ο αγώνας έκλεινε σιγά-σιγά.Μετά από λίγο σκάει εκεί που ήμουν ένας Ζητάς,και μου ζητάει να περάσω από το τμήμα για κατάθεση.
Μαζεύω που λέτε,και πάω στο τμήμα της Βουλιαγμένης για κατάθεση.
Εκεί βλέπω τον αστυνομικό-πιτσιρικά που πλακώθηκε με τον τυπά,και μου λέει να φύγω,γιατί του έκαναν αυτεπάγγελτη μήνυση-προσαγωγή.Μάλιστα μου ανέφερε,ότι ο συγκεκριμένος είχε κάνει φυλακή και είχε ποινικό μητρώο!!!

Αυτά!Μπορεί να μην τρέχουμε πλέον,αλλά από κατς καλά το πάμε


ΚΡΟΝΙΟΝ ΠΕΡΑΣΜΑ-18/07/2015



Πολύ καλά τους έκανες!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2014 :  11:30:30  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Είχαμε την χαρά να δούμε και το κο. Πάγκαλο, το κάποτε αντιπρόεδρο της κυβέρνησης. Πω πω είναι πιο τεράστιος από ότι φαίνεται.
Δεν ξέρω αν τα φάγαμε μαζί, πάντως σίγουρα δεν φάγαμε τα ίδια έτσι όπως τον είδα, άγγιζε τα όρια του κήτους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2014 :  11:35:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Είχαμε την χαρά να δούμε και το κο. Πάγκαλο, το κάποτε αντιπρόεδρο της κυβέρνησης. Πω πω είναι πιο τεράστιος από ότι φαίνεται.
Δεν ξέρω αν τα φάγαμε μαζί, πάντως σίγουρα δεν φάγαμε τα ίδια έτσι όπως τον είδα, άγγιζε τα όρια του κήτους.



Μπορεί να έχει όμως λεπτά αισθήματα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

unforgiven
Advanced Forum-Runner

Greece


339 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2014 :  12:11:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by roberto4carlos

Βασίλη, το να συγκρίνεις δύο δρομείς που έχουν ξεκινήσει μαζί αλλά έχουν φτάσει σε διαφορετικό σημείο, δεν οδηγεί σε ασφαλή συμπεράσματα.
Δανειζόμενος στοιχεία από αντίστοιχη συζήτηση (.Δ.) θα σου πω το εξείς.
Έστω ο δρομέας Α και ο δρομέας Β που ξεκίνησαν παράλληλα να τρέχουν.

Έχεις σκεφτεί πως ο Β, μπορεί να έχει φτάσει πιο μακρυά σε στόχους, αλλά μπορεί η προπόνηση που έχει κάνει να έχει επιβαρύνει το σώμα του πολύ περισσότερο με συνέπεια να του βγει πολύ πιο γρήγορα κάποιος τραυματισμός και στο τέλος να μείνει πίσω?

Έχεις σκεφτεί πως ο Β, αν έχει 10 κιλά λιγότερο σωματικό βάρος, τι σημαίνει για το σώμα? Για φαντάσου τον Α να τρέχει επί μια ώρα με 30 κιλά περισσότερο που θα πρέπει να κουβαλά(κατά το τρέξιμο τριπλασιάζεται το βάρος που έχει να σηκώνει το σώμα μας) ?

Έχεις σκεφτεί πως ο Α, αν έχει οικογένεια αυτό σημαίνει άλλες υποχρεώσεις, άλλες έννοιες, άλλα προβλήματα, άλλοι ελεύθεροι χρόνοι, άλλη διάθεση? Όλα αυτά δεν είναι παράμετροι σημαντικοί που καθορίζουν κάποια δεδομένα στις προπονήσεις?

Έχεις σκεφτεί πως ρόλο ακόμα παίζει και το που προπονείται κανείς? Το ίδιο είναι να τρέχεις στο δρόμο ανάμεσα στα αυτοκίνητα, το ίδιο μέσα στο στίβο, το ίδιο σε μια αλάνα ή σε ένα ανοικτό χώρο, το ίδιο σε διάδρομο?

Γενικά λοιπόν θα έλεγα ότι το σημαντικό είναι κανείς να αθλείται και να τον ευχαριστεί. Το σίγουρο είναι πως η κάθε προπόνηση προσθέτει δρομική εμπειρία στο σώμα, και σίγουρα σε κάνει καλύτερο σε σχέση με πριν.

Αγαπητέ Βασίλη, η δρομική βελτίωση είναι μονόδρομος.
Οπότε πάμε γερά και δυνατά.








Έχεις απόλυτο δίκιο! Απλά τα λέω για να τα ακούω! χαχα

Όντως ο Πάγκαλος, μια αηδία σκέτη. Πιο σιχαμένος από την τηλεόραση. Τώρα που το σκέφτομαι, μπορεί ναι είναι και ο πρώτος πολιτικός που βλέπω ζωντανά!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2014 :  12:26:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Είχαμε την χαρά να δούμε και το κο. Πάγκαλο, το κάποτε αντιπρόεδρο της κυβέρνησης. Πω πω είναι πιο τεράστιος από ότι φαίνεται.
Δεν ξέρω αν τα φάγαμε μαζί, πάντως σίγουρα δεν φάγαμε τα ίδια έτσι όπως τον είδα, άγγιζε τα όρια του κήτους.



Δεν μου το είπατε νωρίτερα να βγάλω σέλφι!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

unforgiven
Advanced Forum-Runner

Greece


339 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2014 :  12:43:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

quote:
Originally posted by Deorum

Είχαμε την χαρά να δούμε και το κο. Πάγκαλο, το κάποτε αντιπρόεδρο της κυβέρνησης. Πω πω είναι πιο τεράστιος από ότι φαίνεται.
Δεν ξέρω αν τα φάγαμε μαζί, πάντως σίγουρα δεν φάγαμε τα ίδια έτσι όπως τον είδα, άγγιζε τα όρια του κήτους.



Δεν μου το είπατε νωρίτερα να βγάλω σέλφι!



Θα χωράγατε στο κάδρο και οι δύο; Δεν νομίζω!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2014 :  12:52:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλά δεν τον είδες Κώστα???? Εγώ νόμιζα ότι είχε έρθει μαζί σου

Εντωμέταξύ φόραγε ένα μπουρνούζι απο πάνω ως κάτω και πήγαινε πέρα δώθε με μια ξινή φάτσα και ήταν όντως σα να είχε βγει θαλάσσιος ελέφαντας στη στεριά ... Δεν μπορω να φανταστώ καλύτερο παράδειγμα.


Edited by - sam on 15/12/2014 12:55:07
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mashine
Advanced Forum-Runner

259 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2014 :  12:59:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Υπέροχη μέρα για τρέξιμο αν δεν υπήρχε και το λάθος σημείο εκκίνησης (ο δρόμος 20 μέτρα πιο πέρα άδειος ήταν) αφού επόμενο ήταν με τόσο κόσμο να γίνει μπάχαλο.Κατά τα άλλα όλα καλά.
Τελικά 10.000μ ήταν?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2014 :  13:05:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μα πραγματικά δεν τον είδα! (τυφλός θα ήμουν!)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dimosthenis
Master Forum-Runner

Greece
4411 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2014 :  13:12:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Είχαμε την χαρά να δούμε και το κο. Πάγκαλο, το κάποτε αντιπρόεδρο της κυβέρνησης. Πω πω είναι πιο τεράστιος από ότι φαίνεται.
Δεν ξέρω αν τα φάγαμε μαζί, πάντως σίγουρα δεν φάγαμε τα ίδια έτσι όπως τον είδα, άγγιζε τα όρια του κήτους.



Αστα φίλε εγώ τον έχω δει με μαγιό. Εμπειρία!!!

...........................................................................
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε, αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2014 :  13:49:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Ναι μα συνήθως τέτοιες ακραίες αντιδράσεις δεν είναι από τυχαίους αγανακτισμένους πολίτες.



...ακριβώς αυτό!!!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nimi
Advanced Forum-Runner

Greece
281 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2014 :  14:49:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λοιπόν ήταν πολύ ωραίος αγώνας και νομίζω ότι πλέον θα πρέπει να αποφασίσουν να δίνουν στο εξής την εκκίνηση έξω από τη λίμνη λόγω των συμμετοχών. Εξάλλου είναι περισσότερο από 10 οπότε μικρό το κακό.
Δεν περίμενα τόσα υψομετρικά παρόλο που το λέγατε. Σε κάθε τέτοιο αγώνα σκέφτομαι "τί θέλω κι έρχομαι σε τέτοιες διαδρομές" αλλά τις κατηφόρες πολύ τις ευχαριστιέμαι μετά. Γενικά κατέληξα ότι θέλω πιο φλατ αγώνες.
Είναι χαρούμενος αγώνας γιατί ακριβώς λόγω της διαδρομής κανένας δεν πάει για ΡΒ αλλά για το κέφι.
Έτρεξαν και τα παιδιά μου, το ευχαριστήθηκαν παρόλο που δεν έχουν πιάσει το νόημα ακόμα και χαζεύανε κάτι σκυλάκια εκεί τριγύρω. Στο τέλος με κορόιδεψαν κιόλας που πήρα ίδιο μετάλλιο με αυτά ενώ έτρεξα και τον παιδικό μαζί τους και το 10άρι!
Χρόνος 51:42 που για τα δεδομένα μου δε θα μπορούσε να είναι καλύτερος σε αυτή τη διαδρομή.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 8 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000