Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 5
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/12/2014 :  23:54:47  Εμφάνιση Προφίλ
που θα πάει, θα κάνω κάποια στιγμή
και η "κουτσή μαρία" πλέον έχει κάνει...
το βασικό (εαν δουλεύεις με παλμούς) είναι ότι μαθαίνεις που είσαι, είναι σημαντικό,
πάνω εκεί βγάζεις πρόγραμμα
δεν έχω πάει γιατί α) ξέρω που είμαι "εμπειρικά" απο παλμούς β) ακολουθώ πλέον πρόγραμμα πιο πολύ "tempotempeliasis πρόγραμμα"
και γ) και πιο σημαντικό.....βαριέμαι αφάνταστα την διαδικασία
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/12/2014 :  00:08:38  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by zoro

που θα πάει, θα κάνω κάποια στιγμή
και η "κουτσή μαρία" πλέον έχει κάνει...
το βασικό (εαν δουλεύεις με παλμούς) είναι ότι μαθαίνεις που είσαι, είναι σημαντικό,
πάνω εκεί βγάζεις πρόγραμμα
δεν έχω πάει γιατί α) ξέρω που είμαι "εμπειρικά" απο παλμούς β) ακολουθώ πλέον πρόγραμμα πιο πολύ "tempotempeliasis πρόγραμμα"
και γ) και πιο σημαντικό.....βαριέμαι αφάνταστα την διαδικασία

ενδιαφερον ακουγεται το προγραμμα σου!!! οι ζωνες απασχολουν κι εμενα. και η καταναλωση υδατ/κων ειναι χρησιμη πληροφορια... τεσπα, χρησιμο ειναι αλλα εμαθα οτι κραταει κανα 2ωρο και ερχομαστε στο (γ) σχετικο σου που με βρισκει συμφωνο!

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/12/2014 :  11:02:48  Εμφάνιση Προφίλ
...σημερα 9 χλμ στο στιβο του Ζηρινειου σε 42'10"!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

panos1966
Advanced Forum-Runner

Greece
271 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/12/2014 :  11:34:53  Εμφάνιση Προφίλ
Επιτέλους τέλος η βροχή και χτές βράδυ 55' σε ρυθμό από 5.40' - 5.10'.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

VTRunner
Advanced Forum-Runner

Greece
254 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/12/2014 :  11:53:52  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by kalogeridis

επισης αποφασισα να κανω εργομετρικο ελεγχο. ποτε πρεπει να τον κανω σε σχεση με τον αγωνα στοχο? αν τον κανω τωρα που ειναι νωρις θα μου δωσει συμπερασματα που θα μου φανουν χρησιμα στην ολοκληρωση της προετοιμασιας ή τα αποτελεσματα εχουν να κανουν αποκλειστικα με πληροφοριες για τον αγωνα που θα τρεξω?

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...



Όπως ακριβώς το λες αν κάνεις την εργομετρηση τώρα θα βγάλεις συμπεράσματα για την τώρα κατάσταση και πως μπορείς να κινηθείς στη συνέχεια της προετοιμασίας σου.
Αν την κάνεις 3 βδομάδες πριν τον αγώνα στόχο θα δεις ποιά είναι η κατάσταση σου τη δεδομένη στιγμή και τι μπορείς να κυνηγήσεις στον αγώνα.
Το ιδανικό θα ήταν να κάνεις και τώρα και μετά αλλά αν είναι να κάνεις μια φορά ίσως είναι καλύτερα να κάνεις πιο κοντά προς τον αγώνα κατα τη γνώμη μου.
Εγώ έκανα εργομέτρηση 25 μέρες πριν τον ΑΜΑ και διαπίστωσα οτι ήμουν σε καλύτερη κατάσταση απ'ότι νόμιζα.
Αν θες η εργομέτρηση να σου κατευθύνει την προετοιμασία τότε πρέπει να γίνει τώρα η το πολύ στον ερχόμενο μήνα.
Ελπίζω να βοήθησα.

Μιχάλης-VTRunner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tazi
Senior Forum-Runner



726 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/12/2014 :  13:05:32  Εμφάνιση Προφίλ
Με πολυ καλη παρεα 27,5 σε ρυθμο 522. Το φοβομουνα λιγο γιατι ειχα καιρο να κανω τετοια αποσταση, κακώς όμως. Σα να μην ετρεξα καθολου!! Ουτε πεινασα καθολου, περιεργο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/12/2014 :  15:36:42  Εμφάνιση Προφίλ
καλά, εγώ πεινάω πλέον και πριν το τρέξιμο οποιασδήποτε απόστασης....
ο χειμώνας φταίει...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Etien
Master Forum-Runner



5171 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/12/2014 :  21:16:09  Εμφάνιση Προφίλ

Πανέμορφη κ τέλεια η σημερινή ημέρα :Ένας πεντακάθαρος με έντονο μπλε ουρανός,. ...ο Ήλιος απολυτος άρχοντας...Ζωηρό πράσινο γύρω μου η φύση...Ηρεμία ζηλευτή....Πως να μην απολαύσω 20 υπέροχα χιλιόμετρακια;;!!!!

Παναγιώτης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

panos1966
Advanced Forum-Runner

Greece
271 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/12/2014 :  21:49:10  Εμφάνιση Προφίλ
20' ζέσταμα,6χ80 ανοίγματα,10χ400 τα πρώτα 5 1.34'-1.36' και τα άλλα 1.38'-1.40',10' αποθεραπεία.Καθόλου κόσμος, ωραίες συνθήκες μόνο που όσο περνάει η ώρα η κάπνα απ' τα τζάκια γίνεται ενοχλητική.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/12/2014 :  22:17:45  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by VTRunner

quote:
Originally posted by kalogeridis

επισης αποφασισα να κανω εργομετρικο ελεγχο. ποτε πρεπει να τον κανω σε σχεση με τον αγωνα στοχο? αν τον κανω τωρα που ειναι νωρις θα μου δωσει συμπερασματα που θα μου φανουν χρησιμα στην ολοκληρωση της προετοιμασιας ή τα αποτελεσματα εχουν να κανουν αποκλειστικα με πληροφοριες για τον αγωνα που θα τρεξω?

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...



Όπως ακριβώς το λες αν κάνεις την εργομετρηση τώρα θα βγάλεις συμπεράσματα για την τώρα κατάσταση και πως μπορείς να κινηθείς στη συνέχεια της προετοιμασίας σου.
Αν την κάνεις 3 βδομάδες πριν τον αγώνα στόχο θα δεις ποιά είναι η κατάσταση σου τη δεδομένη στιγμή και τι μπορείς να κυνηγήσεις στον αγώνα.
Το ιδανικό θα ήταν να κάνεις και τώρα και μετά αλλά αν είναι να κάνεις μια φορά ίσως είναι καλύτερα να κάνεις πιο κοντά προς τον αγώνα κατα τη γνώμη μου.
Εγώ έκανα εργομέτρηση 25 μέρες πριν τον ΑΜΑ και διαπίστωσα οτι ήμουν σε καλύτερη κατάσταση απ'ότι νόμιζα.
Αν θες η εργομέτρηση να σου κατευθύνει την προετοιμασία τότε πρέπει να γίνει τώρα η το πολύ στον ερχόμενο μήνα.
Ελπίζω να βοήθησα.

Μιχάλης-VTRunner

αν βρω κανα κονε στην Αθηνα μεσω του αδερφου μου, ισως κανω στις γιορτες που θα κατεβω. αλλιως μονο την ανοιξη πριν τον αγωνα. υγ.φυσικα και βοηθησες. η Οβις αλληλοστηριζεται και σε τεχνικα θεματα !

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/12/2014 :  12:33:00  Εμφάνιση Προφίλ
...30' ασκησεις ενδυναμωσης ...και στη συνεχεια 2 χλμ κολυμβητικα (ελευθερο) σε 54'!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/12/2014 :  20:55:16  Εμφάνιση Προφίλ
το μενου ειχε ενα 16αρι σε ανετο ρυθμο. 6'51-6'17''/χλμ. τελικα βγηκε σε 6'11/χλμ στους 141 παλμους. οι παλμοι βεβαια πηραν την ανηφορα λογω καποιων κωμικων καταστασεων που μου συνεβησαν κατα την προπονηση. ξεκινησα με 2 βαθμους θερμοκρασια και 85% υγρασια , τελειωσα με 5 βαθμους και 76% υγρασια. κολαν, κοντομανικο τεχνικο, αντιανεμικο, buff, cumulus 16. τελειωσα και την 6η (απο 22) εβδομαδα με συνολικο χλμ ογκο 32χλμ (169 στο προγραμμα). το προγραμμα γραφει οτι ολοκληρωσα το 25% των προπονησεων μου, το 23% των απαιτουμενων χλμ και κινουμαι 76% ταχυτερα των απαιτησεων του. περιμενω με αγωνια την προταση αναπροσαρμογης του προγραμματος στοχευοντας σε χαμηλοτερο χρονο απο το 4:15:15.

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

panos1966
Advanced Forum-Runner

Greece
271 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/12/2014 :  21:17:37  Εμφάνιση Προφίλ
40' χαλαρά στο 6.00 για αποθεραπεία.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

VTRunner
Advanced Forum-Runner

Greece
254 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/12/2014 :  21:46:34  Εμφάνιση Προφίλ
10χλμ χτες στο 5:27 κι αλλα 8 σημερα στο 5:18 αλλά ελλείψει ρυθμού οι παλμοί λιγο ανεβασμένοι.
Αυριο μπασκετάκι το οποίο παρεπιπτόντως βλέπω οτι βοηθάει στο πρόβλημα της πελματιαίας
@Kalogeridis εννοείται οτι η αλληλοβοήθεια και υποστήριξη είναι χαρακτηριστικά της Οβίδος .


Μιχάλης-VTRunner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/12/2014 :  21:50:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by VTRunner

10χλμ χτες στο 5:27 κι αλλα 8 σημερα στο 5:18 αλλά ελλείψει ρυθμού οι παλμοί λιγο ανεβασμένοι.
Αυριο μπασκετάκι το οποίο παρεπιπτόντως βλέπω οτι βοηθάει στο πρόβλημα της πελματιαίας
@Kalogeridis εννοείται οτι η αλληλοβοήθεια και υποστήριξη είναι χαρακτηριστικά της Οβίδος .


Μιχάλης-VTRunner

φορτσατο σε βρισκω. ξεκινησες προγραμμα για ανοιξη?

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000