Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 5
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

VTRunner
Advanced Forum-Runner

Greece
254 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/12/2014 :  23:12:31  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by kalogeridis

quote:
Originally posted by VTRunner

10χλμ χτες στο 5:27 κι αλλα 8 σημερα στο 5:18 αλλά ελλείψει ρυθμού οι παλμοί λιγο ανεβασμένοι.
Αυριο μπασκετάκι το οποίο παρεπιπτόντως βλέπω οτι βοηθάει στο πρόβλημα της πελματιαίας
@Kalogeridis εννοείται οτι η αλληλοβοήθεια και υποστήριξη είναι χαρακτηριστικά της Οβίδος .


Μιχάλης-VTRunner

φορτσατο σε βρισκω. ξεκινησες προγραμμα για ανοιξη?

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...



Βασικά όχι δεν έχω κάποιον αγώνα στόχο απλά να ξαναβρώ ρυθμό θέλω γιατί μετα τον ΑΜΑ έχω κάνει πολύ λίγες προπονήσεις..

Μιχάλης-VTRunner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2014 :  12:00:40  Εμφάνιση Προφίλ
ενα ακομα στατιστικο που βρηκα απο το προγραμμα που ακολουθω (απο το 12/12) και εχοντας τρεξει μεχρι σημερα 1734χλμ (υπολογιζονται ολα τα τρεξιματα), ο μεσος ρυθμος που κινουμαι ειναι στο 6'08''. στο διαστημα της τωρινης προετοιμασιας μου (169χλμ) κινουμαι με μεσο ρυθμο 6'04''. αισιοδοξω μεχρι την ανοιξη να εχουμε πεσει κατω απο τα 6' τουλαχιστον στο προγραμμα του αγωνα. μεχρι το τελος της χρονιας ισως το καταφερω και για το συνολικο ρυθμο απο αρχης του τρεξιματος.

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2014 :  13:13:08  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by zoro

καλά, εγώ πεινάω πλέον και πριν το τρέξιμο οποιασδήποτε απόστασης....
ο χειμώνας φταίει...



...αυτό με τη "μόνιμη" πείνα είναι ένα θεματάκι που έχω πάντως!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2014 :  13:16:50  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by panos1966

20' ζέσταμα,6χ80 ανοίγματα,10χ400 τα πρώτα 5 1.34'-1.36' και τα άλλα 1.38'-1.40',10' αποθεραπεία.Καθόλου κόσμος, ωραίες συνθήκες μόνο που όσο περνάει η ώρα η κάπνα απ' τα τζάκια γίνεται ενοχλητική.



...μια χαρά!

#Αυτό ξαναπέστο!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2014 :  13:41:28  Εμφάνιση Προφίλ
...η βδομάδα που πέρασε ήταν βδομάδα "αποφόρτισης" με σαφώς μειωμένο όγκο (=87Κ) σε σχέση με τα 133Κ της προηγούμενης αλλά και ήπιες εντάσεις. Έγινε και το πρώτο "επίσημο" pace σε αερόβιο ρυθμό για 8Κ, με το "Ρυθμό Μαραθωνίου" (MP) να είναι προς διερεύνηση για το επόμενο δίμηνο. Τουλάχιστον ξεκινάω στο 4'20'' και βλέπω στη συνέχεια πόσο μπορώ να το πιέσω.

Το Σάββατο 22.5Κ στον Υμηττό με πολύ καλή παρέα και πολύ "μπίρι-μπίρι". Βρήκαμε και 3-μελές γκρουπάκι που προετοιμάζεται για 100άρι Ψάθας που πήγαινε για 50άρη έχοντας ξεκινήσει πριν από τις 04:00 Μέσα σε αυτά τα 22.5Κ έβαλα και 6Κ με στόχο το ΜΡ, αλλά τελικά μου βγήκε στο 4'10''. Ο δροσερός καιρός βοήθησε και απλά παρασύρθηκα!

Την Κυριακή μετά από πολύ καιρό ανεβοκατέβηκα κεραίες Υμηττού, με τα 8Κ ανηφόρας να τα πηγαίνω ήρεμα, αλλά τα 8Κ μετά στην κατηφόρα τα πήγα δυνατά με μέσο ρυθμό 3'52'' και συχνά-πυκνά ήμουνα στο sub-3... Το αποτέλεσμα βέβαια ήταν να "τετρα-δικεφαλο-κωλοπιαστώ"!

Αυτή η βδομάδα προβλέπεται πάντως ζοοοοόρικη...

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2014 :  13:57:27  Εμφάνιση Προφίλ
Άλλοι κάνουν back-2-back 35άρια και εγώ το σκ έκανα back-2-back 16άρια .
Το ένα βγήκε ωραία σε MP και το άλλο λιγο πιο αργά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zakis
Forum-Runner

149 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2014 :  14:08:36  Εμφάνιση Προφίλ
Χθες 13.5Κ στην Πυλαία Θεσσαλονίκης. Ύστερα από παρότρυνση φίλης του ΣΔΥΘ, συμμετείχα στον αγώνα "3ος Αγώνας Δρόμου, Γύρος της ΠΥΛΑΙΑΣ". Καλά πήγε τηρουμένων των αναλογιών μιας και το Σάββατο στο "tapering" έγινε μεγάλη κατανάλωση πρωτεϊνών και ..... υδρογονανθράκων (βλέπε κοψίδια, τσίπουρα και τα σχετικά).

Μια υπέροχη διαδρομή με το μεγαλύτερο μέρος μέσα σε δάσος. Υψομετρική 275 μέτρα με σχετικά έντονες κλίσεις τόσο στις ανηφόρες όσο και στις κατηφόρες. Ο χρόνος 1.15.51 (μ.ό ρυθμού 5.41, παλμών 161). Στα πρώτα 5Κ παρόλο που ήταν σχετικά κατηφορικά ανέβασα γρήγορα παλμούς. Μετά τον σταθμό τροφοδοσίας όπου ήπια αρκετό νερό, έστρωσε ο ρυθμός και είχα δυνάμεις να βγάλω σχετικά καλά τα ανηφορικά χιλιόμετρα και να επιταχύνω στα κατηφορικά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tazi
Senior Forum-Runner



726 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2014 :  14:34:03  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by trexantiris

...η βδομάδα που πέρασε ήταν βδομάδα "αποφόρτισης" με σαφώς μειωμένο όγκο (=87Κ) σε σχέση με τα 133Κ της προηγούμενης αλλά και ήπιες εντάσεις. Έγινε και το πρώτο "επίσημο" pace σε αερόβιο ρυθμό για 8Κ, με το "Ρυθμό Μαραθωνίου" (MP) να είναι προς διερεύνηση για το επόμενο δίμηνο. Τουλάχιστον ξεκινάω στο 4'20'' και βλέπω στη συνέχεια πόσο μπορώ να το πιέσω.

Το Σάββατο 22.5Κ στον Υμηττό με πολύ καλή παρέα και πολύ "μπίρι-μπίρι". Βρήκαμε και 3-μελές γκρουπάκι που προετοιμάζεται για 100άρι Ψάθας που πήγαινε για 50άρη έχοντας ξεκινήσει πριν από τις 04:00 Μέσα σε αυτά τα 22.5Κ έβαλα και 6Κ με στόχο το ΜΡ, αλλά τελικά μου βγήκε στο 4'10''. Ο δροσερός καιρός βοήθησε και απλά παρασύρθηκα!

Την Κυριακή μετά από πολύ καιρό ανεβοκατέβηκα κεραίες Υμηττού, με τα 8Κ ανηφόρας να τα πηγαίνω ήρεμα, αλλά τα 8Κ μετά στην κατηφόρα τα πήγα δυνατά με μέσο ρυθμό 3'52'' και συχνά-πυκνά ήμουνα στο sub-3... Το αποτέλεσμα βέβαια ήταν να "τετρα-δικεφαλο-κωλοπιαστώ"!

Αυτή η βδομάδα προβλέπεται πάντως ζοοοοόρικη...

Free your feet...free your senses!




Μανώλη ξερεις την αποψη μου, γραφεις παρα πολλα και εισαι συνεχως λιγο κουρασμενος με αποτελεσμα να μη βγαζεις το max που εχεις.
Εγω εδώ φοβαμαι το μελλον που μαλλον θα εχει 80+!!.

Πάντως το σαββατο περασα πολύ καλά, ελπιζω να το επαναλαβουμε συντομα, αυτη την εβδομαδα εχω long 22 στο γνωστο αργο ρυθμό.
Καλή εβδομαδα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

runner1979
Senior Forum-Runner

Greece


637 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2014 :  16:42:04  Εμφάνιση Προφίλ
Επιτέλους επιστροφή μετά από 4 εβδομάδες απραξίας εξαιτίας τραυματισμού!

Συμμετοχή χθες στο 7άρι της Ράξας με ρυθμό 4:30 (4¨45-4¨15) το δάκτυλο δεν ενόχλησε καθόλου
Σήμερα νωρίς το πρωί 14,5km με άνετο σταθερό ρυθμό στο 5 ακριβώς. Όλα καλά, αφού και πάλι δεν ενόχλησε
Ενώ απ' ότι φαίνεται δεν χάθηκαν και όλες οι προσαρμογές από την προηγούμενη προπόνηση, επομένως δεν χρειάζεται να το πάρω πάλι απ’ την αρχή! για να δούμε πώς θα πάει η εβδομάδα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2014 :  20:15:41  Εμφάνιση Προφίλ
...7 χλμ σημερα στο χορτο του Ζηρινειου σε 36'49"...και στη συνεχεια 30'ασκησεις ενδυναμωσης κορμου!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dkoukou
Senior Forum-Runner

Greece
591 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2014 :  20:32:14  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by spy

...7 χλμ σημερα στο χορτο του Ζηρινειου σε 36'49"...και στη συνεχεια 30'ασκησεις ενδυναμωσης κορμου!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!



...του χρόνου σε βλέπω σε κανένα ironman έτσι οπως πας!

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."

Edited by - dkoukou on 15/12/2014 20:32:38
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2014 :  20:40:43  Εμφάνιση Προφίλ
Kάτι ο καιρός,κάτι ένα απρόοπτο που είχα την παρασκευή είχε σαν αποτέλεσμα χθές,μετά απο 5 μέρες, να πάω για ενα 50άλεπτο ψιλοβουνό...

Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται συνήθως με τρείς τρόπους:την ελπίδα,το όνειρο και το χιούμορ.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2014 :  08:20:56  Εμφάνιση Προφίλ
...και σημερα πρωι-πρωι ... η προπονηση που δεν βγηκε...να ειναι καλα ο Morrissey (εκπληκτικος, οποιος δεν πηγε στη χθεσινη συναυλια του εχασε !!!).Το προγραμμα ειχε διαλειμματικη 3x2000 σε 9' με 2'30" αργοσυρτο τρεξιμο, οπως μου συνεστησε ο Αργυρης (@winarg) στην προηγουμενη φορα,αντι αργου βαδισματος, που εγω συνηθιζα να κανω!Ξυπνησα πρωι,παρα το χθεσινο ξενυχτι και το γεγονος οτι ειχα τρεξει 7 χλμ με ρυθμο 5:15,εκανα προθερμανση 4,5 χλμ στο 5:40 περιπου το χλμ και 2x 2000 μετρα σε 9'02" και 9'10" αντιστοιχα το καθενα αντι τριων που προβλεποταν ...με 2 χλμ αποθεραπεια σε 12'...συνολικα 10,9 χλμ περιπου σε 57' (μολις διαπιστωσα οτι δεν εβγαιναν οπως επρεπε, το παρατησα το τριτο) ...κι ολα αυτα επειδη δεν μπορουσα να προπονηθω απογευμα, επειδη εχω και σημερα να παω σε συναυλια!!! Αυριο REPO!!!!!!!!!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2014 :  09:40:51  Εμφάνιση Προφίλ
Μετα απο αποχη 25 ημερων ειπα εχθες να δοκιμασω να ξεκινησω τις προπονησεις με ενα χαλαρο 10αρακι που τελικα βγηκε σε 55' 5.30''/κμ στην διαδρομη του αγωνα του Αμαρουσιου...
Περιμενα οι παλμοι μου να φτασουν ψηλα αλλα τελικα ο μ ο βγηκε στους 149....Ο προσαγωγος, παρολο την ξεκουραση των 25 ημερων, τελειως καλα δεν τον λες

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2014 :  10:49:03  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by spy

...και σημερα πρωι-πρωι ... η προπονηση που δεν βγηκε...να ειναι καλα ο Morrissey (εκπληκτικος, οποιος δεν πηγε στη χθεσινη συναυλια του εχασε !!!).Το προγραμμα ειχε διαλειμματικη 3x2000 σε 9' με 2'30" αργοσυρτο τρεξιμο, οπως μου συνεστησε ο Αργυρης (@winarg) στην προηγουμενη φορα,αντι αργου βαδισματος, που εγω συνηθιζα να κανω!Ξυπνησα πρωι,παρα το χθεσινο ξενυχτι και το γεγονος οτι ειχα τρεξει 7 χλμ με ρυθμο 5:15,εκανα προθερμανση 4,5 χλμ στο 5:40 περιπου το χλμ και 2x 2000 μετρα σε 9'02" και 9'10" αντιστοιχα το καθενα αντι τριων που προβλεποταν ...με 2 χλμ αποθεραπεια σε 12'...συνολικα 10,9 χλμ περιπου σε 57' (μολις διαπιστωσα οτι δεν εβγαιναν οπως επρεπε, το παρατησα το τριτο) ...κι ολα αυτα επειδη δεν μπορουσα να προπονηθω απογευμα, επειδη εχω και σημερα να παω σε συναυλια!!! Αυριο REPO!!!!!!!!!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!



...εάν δε διαφαίνεται κίνδυνος τραυματισμού, τότε καλύτερα να κάνεις όλες τις επαναλήψεις της διαλειμματικής, έστω και πιο αργά. Το προπονητικό ερέθισμα υπάρχει!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000