Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 5
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2015 :  21:19:32  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Νίκο πήγαινε Ναύπλιο (θα είμαι για δουλειά εκεί :P ) αλλά μην το αφήσεις, αν δεις ότι δεν... κάνε αναπροσαρμογή του στόχου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2015 :  21:28:03  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν έχει νόημα, ρε Γιώργο...
Πάω που πάω σε 2-3 αγώνες τον χρόνο όλους κι όλους, αν είναι να μην βελτιώνω και τους χρόνους μου...
Πάντως, στο Ναύπλιο θα είμαι ακόμη κι αν δεν τρέξω. Το πολύ πολύ να με πάρεις στην δούλεψή σου για εκείνη την μέρα!


"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2015 :  21:40:28  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Αυτό το σκέφτομαι και εγώ καμιά φορά, τι νόημα έχει να τρέχω αν δεν βελτιώνομαι.
Μάλλον το βλέπω λάθος όμως, μήπως δεν αγαπάω πραγματικά το τρέξιμο? Δεν ξέρω...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2015 :  22:11:44  Εμφάνιση Προφίλ
Αν με ρωτάτε, βέβαια το πιο λογικό είναι να έχεις ως στόχο τη βελτίωση εφόσον συμμετέχεις σε αγώνες. Είναι ουσιαστικά η επιβράβευση των κόπων σου τόσο καιρό αλλά και ένα κύμα αυτοπεποίθησης. Βλέπεις τον κόσμο με άλλο μάτι (πιο ψωνίστικο :P), στον καθρεύτη σου κοιτιέσαι κι από μόνος σου αγαπιέσαι κλπ.. Ωστόσο θεωρώ πως θα κάνεις μεγαλύτερο κακό στον εαυτό σου μη τρέχοντας καθόλου αυτό τον αγώνα εφόσον είναι μάλιστα στους αγώνες-στόχους σου, καθώς έτσι αδειάζεις ουσιαστικά όλη τη δουλειά και τον ιδρώτα που έχυσες τόσους μήνες. Αν βέβαια αλλάξεις τον αγώνα αυτόν με αντίστοιχο ίδιων χιλιομέτρων σε κοντινό διάστημα δεν ισχύουν όλα τα παραπάνω καθώς αυτόματα έχεις νέο αγώνα-στόχο και περισσότερο χρόνο να προετοιμαστείς. Προσωπική άποψη πάντα.

Στα σημερινά μου, βγήκα για 12 "εύκολα" χιλιόμετρα αποκατάστασης κι εγώ. Τα 2 απ'αυτά βέβαια έγιναν ακόμα πιο εύκολα καθώς συνάντησα γνωστούς και πήγα για λίγο μαζί τους περπατώντας. Τελικά, γύρω στο 7ρι μέσο όρο. Τέλος, 30' ενδυνάμωση κορμού για να φύγει η μπάκα χαχα!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2015 :  22:22:10  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Deorum

Αυτό το σκέφτομαι και εγώ καμιά φορά, τι νόημα έχει να τρέχω αν δεν βελτιώνομαι.
Μάλλον το βλέπω λάθος όμως, μήπως δεν αγαπάω πραγματικά το τρέξιμο? Δεν ξέρω...



Καλά, σ' αυτό έχω απαντήσει ήδη!
Περνώντας πίσω από το ΣΕΦ σε κάθε τρέξιμό μου, είναι ένα γηπεδάκι μπάσκετ όπου κάνουν προπόνηση κάτι πιτσιρικάδες.
Ε, κάθε φορά σταματάω και τους κοιτάζω από τα σύρματα, όπως το κοριτσάκι με τα σπίρτα...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2015 :  22:27:41  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by echetlos

Τελικά όλα είναι θέμα ψυχολογίας και ημέρας...
Μιας κι από τις αρχές του χρόνου είμαι σε πολύ μέτρια κατάσταση, κυρίως στο αερόβιο, και χθες είχα κάτι 1000άρια Βατερλώ που με έριξαν ακόμη περισσότερο, είπα σήμερα να κάνω ένα 13άρι easy που είχα, χωρίς να κοιτάξω καθόλου το GPS.
Να πηγαίνω άνετα βάσει αίσθησης και στο τέλος να δω που βγήκε. Κι αν τα μαντάτα ήταν κακά, το Ναύπλιο αναβάλλεται...
Ρολάροντας εντελώς αβίαστα, υπολόγιζα ότι ήμουν με ρυθμό 5:05-5:10 παρά τον δυνατό αέρα που είχε. Σίγουρα πιο αργά από το καθορισμένο προπoνητικό pace αλλά με ενδιέφερε το easy να ήταν όντως easy.
Τελικά όταν είδα στο τέλος το ρολόι, ήμουν στο 4:47 average και ατσαλάκωτος.
Επειδή όμως τέτοιες προπονήσεις είναι η εξαίρεση τον τελευταίο καιρό, θα μου δώσω μία ακόμη ευκαιρία σ' ένα tempo την Παρασκευή και θα αποφασίσω αν θα πάω Ναύπλιο.

"My sport is your sport's punishment"

μπραβο ρε Νικο!!! και εδω μου γενναται η απορια , ποιος ο λογος να μη παρεις τη σημερινη προπονηση σαν σημειο αναφορας της καταστασης σου (σε μια περιοδο που αν θυμαμαι ταλαιπωρηθηκατε στην Αθηνα απο καιρο, ιωσεις κλπ) και να κρινεις απο την παρασκευη? αν συντρεξουν λογοι που δε τραβηξει το αλογο στο τεμπο, δε τρεχει μια. κατα την ταπεινη μου αποψη και τη φτωχη μου γνωση παντα μιλαω...

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2015 :  22:30:37  Εμφάνιση Προφίλ
και μη ξεχνας οτι με το κοψιμο του τσιγαρου θα δεις πολλες αλλαγες, ευχαριστες παντα! ισως σημερα να ειδες μια απο τις πολλες!

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2015 :  22:41:51  Εμφάνιση Προφίλ
Παναγιώτη, με ξέρω...
Όπως το φθινόπωρο έβλεπα ότι πετάω (για τα δεδομένα μου) κι έλεγα π.χ. ότι θα κάνω 10άρι <41', έτσι εδώ και καιρό έχω διαπιστώσει ξεκάθαρα ότι δεν τραβάω.
Δεν με χαλάει, λογικό είναι άλλωστε να μην είσαι και κάποιες περιόδους σε καλή κατάσταση, πόσω μάλλον όταν μιλάμε για τέτοιες ηλικίες...
Σ' ευχαριστώ πάντως!

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2015 :  22:44:27  Εμφάνιση Προφίλ
στα δικα μου, 7 χλμ στο χαλαρο 6'35'' στους 128 παλμους κουβεντιαστο σε διαδρομο. νιωθω παρα πολυ καλα και περιμενω με ανυπομονησια την ΚΑΘΕ επομενη προπονηση!στην προκειμενη αυριο εχω να βγαλω κατι παραπανω απο 10,86χλμ σε μια ωρα. θελω μεχρι τον απριλιο να μπορω να βγαλω 11χλμ την ωρα. δε σας κρυβω οτι ετοιμαζω ενα προγραμματακι 27(!) εβδομαδων για τον αυθεντικο που πιστευω θα με στειλει ταμειο. βλεπω οτι η μεγαλυτερη προετοιμασια σε χρονο (22 εβδομαδες) μπορει να μην αντισταθμιζει τα λιγα χλμ ανα εβδομαδα(περιπου 30-40 μαξ 45) αλλα με ανεβαζει αργα και σταθερα χωρις τραυματισμους και λοιπα απροοπτα. λεω να επενδυσω στο χρονο λοιπον και ο Αλεκος θα μου δειξει αν κανω καλα. στο επομενο προγραμμα θα ανεβουν λιγο τα χλμ στα 45-55 με μια προπονηση ανηφορες ανετο. θα ειναι η πρωτη και τελευταια φορα που θα τρεξω (πρωτα ο Θεος) 2 μαραθωνιους στο ιδιο ετος και θελω να μεινει κατι καλο απο το 15!

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2015 :  22:48:54  Εμφάνιση Προφίλ
Από μεγάλα τι κάνεις, Παναγιώτη;

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2015 :  23:19:49  Εμφάνιση Προφίλ
τσιγαρα...χαχαχαχαχα


-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2015 :  23:28:33  Εμφάνιση Προφίλ
Καλά κάνεις!

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2015 :  23:29:49  Εμφάνιση Προφίλ
στο παρον προγραμμα 3χ16, 2χ18, 2χ20, 2χ24, 2χ28, 1 32αρι και δυστυχως μονο ενα σκαρτο αγωνιστικο 15αρι. απλα δε κανω καθολου διαλλειματικες περισσοτερο απο δυσκολια πεοσσεγγισης σταδιου αλλα και απο φοβο τραυματισμου. στο επομενο θα εχω περα απο τα παραπανω 2χ26, ενα ακομα 32αρι και 27 ανηφορες διαρκειας απο 8 μεχρι 15χλμ.

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2015 :  23:35:25  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by echetlos

Καλά κάνεις!

"My sport is your sport's punishment"

εννοειται πως αστειευομαι, δε το λεω για σενα που αντιλαμβανεσαι το χιουμορ μου αλλα καποιοι που ειναι πιο φρεσκοι ισως παρεξηγησουν! η αληθεια ειναι πως λογω του μωρου (εχω παρι 3 μηνες αδεια ανατροφης τεκνου και τα πρωινα εχω 6+ ωρες babysitting) εχω περιορισει το καπνισμα στα 8 μαξ τσιγαρα. δε παω για κοψιμο αλλα τοσα βλεπω οτι μου ειναι αρκετα. ειναι καποιες μερες που κανω λιγοτερα αλλα τα 8 τα εχω ταβανι.

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2015 :  23:36:06  Εμφάνιση Προφίλ
Κάτσε ρε φίλε... και πώς σου βγαίνουν μόνο 40Κ την εβδομάδα;
Πόσες προπονήσεις κάνεις;

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000