Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 5
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/02/2015 :  00:08:21  Εμφάνιση Προφίλ
Αγώνα βουνού είχε το πρόγραμμα σήμερα με άλλους να μιλάνε για 17.3 άλλους για 18.5χιλιόμετρα. Μικρη σημασία έχει αφού 18ρι ήθελα. 2 ώρες και 3 λεπτά σε ένα αρκετά απαιτητικό έδαφος λόγω υπερβολικής λάσπης και βροχής πριν άλλα και κατά τη διάρκεια του αγώνα. Σίγουρα πιο κουραστικό από ένα απλό L.R. ωστόσο το χάρηκα και πήρα δύναμη για τη συνέχεια! Στιγμή της ημέρας όταν πατώντας στο χωμάτινο έδαφος βρέθηκα να έχει μπει ΟΛΟ-καμία υπερβολή- το παπούτσι μέσα στη λάσπη και να προσπαθώ να ξεκολλησω απ το βούρκο!πρωτόγνωρη εμπειρία! Συνεχίζουμε δυνατά!

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/02/2015 :  08:22:55  Εμφάνιση Προφίλ
...σημερα πρωι-πρωι, για αλλη μια φορα, 16 χλμ χαλαρα γυρω απο την Κηφισια και στον στιβο του Ζηρινειου σε 1:31:14!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hiroshima
Senior Forum-Runner



488 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/02/2015 :  09:19:27  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα σας,

8αρι με avg 5/χλμ σε στάδιο.

Εμφανίζονται λίγο ψηλά οι καρδιακοί παλμοί, αλλά μάλλον ειναι απόρροια της απουσιας για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα (μάλλον)

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

chriscross
Advanced Forum-Runner



277 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/02/2015 :  11:06:36  Εμφάνιση Προφίλ
Το μενου ειχε εχθες Παρνηθα σκαλακια χ2 φορες(η πρωτη αναβαση και καταβαση με φακο)Παρεα με bro(ειχαμε prive την διαδρομη),αν και αισθανομουν λιγο ψοφιμι, η αισθηση και μονο να ξημερωνεις στο βουνο πραγματικα ΜΟΝΑΔΙΚΗ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/02/2015 :  11:26:03  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by echetlos

Γιώργο, δεν έχει την παραμικρή σχέση η καταστασή σου σε μια προπόνηση, με αυτή την ημέρα του αγώνα μετά από ένα σωστό φορμάρισμα.

"My sport is your sport's punishment"



Συμφωνώ και επαυξάνω!

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/02/2015 :  13:45:29  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Koukouvagia

quote:
Originally posted by echetlos

Γιώργο, δεν έχει την παραμικρή σχέση η καταστασή σου σε μια προπόνηση, με αυτή την ημέρα του αγώνα μετά από ένα σωστό φορμάρισμα.

"My sport is your sport's punishment"



Συμφωνώ και επαυξάνω!

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...


Να συμφωνησω και εγω,αλλα να τονισω οτι το φορμαρισμα εχει λογικη οταν εχεις κανει ενα καλο αριθμο χλμ στην προετοιμασια.Δεν εχει καμια αξια αμα τρεχεις 30-40 χλμ την εβδομαδα.Το προγραμμα του Daniels για αυτους που θα τρεξουν πρωτη φορα μαραθωνιο δεν περιλαμβανει ταπερ.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/02/2015 :  14:04:54  Εμφάνιση Προφίλ
το δικο μου που εχει μικρο εβδομαδιαιο ογκο (εως 45χλμ ) αλλα μεγαλη διαρκεια, περιλαμβανει φορμαρισμα 3 εβδομαδων. απο χλμ αγγιζει τα 700.

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/02/2015 :  14:47:11  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by kalogeridis

το δικο μου που εχει μικρο εβδομαδιαιο ογκο (εως 45χλμ ) αλλα μεγαλη διαρκεια, περιλαμβανει φορμαρισμα 3 εβδομαδων. απο χλμ αγγιζει τα 700.

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...


1)Τα προγραμματα μαραθωνιου συνηθως ειναι 18 εβδομαδων,οποτε το δικο σου που ειναι 21 απο την αποψη της διαρκειας θεωρειται ελαχιστα παραπανω απο το κανονικο απο θεμα διαρκειας,αν σκεφτουμε οτι ηδη εχεις χασει 2 εβδομαδες λογω προβληματων
2)Η μεγαλη διαρκεια δεν υποκαθιστα τον ογκο και την ποιοτητα.Αν ηταν ετσι θα καναμε 30 εβδοαμαδες προετοιμασια απο 30 χλμ την εβδομαδα και θα ημασταν οκ
3)3 εβδομαδες ταπερ για τοσο μικρο ογκο μου φαινεται λαθος.Συνηθως το ταπερ ή φορμαρισμα (πιο σωστα) διαρκει 2 εβδομαδες
Για να μην γινει καμια παρεξηγηση συζητηση κανουμε,δεν κρινω το προγραμμα σου ,εξαλλου το χομπι μας κανουμε και εχουμε πιο σοβαρα πραγματα να κανουμε στη ζωη μας.Προσωπικα οταν γεννηθηκε η κορη μου για 6 μηνες εια κοψει την προπονηση,εσυ τουλαχιστον κανεις προπονηση.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/02/2015 :  15:11:34  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by spy

...Παναγιωτη ο μεσος ρυθμος στα 30 χλμ ηταν, οπως το γραφεις, 5'33"...σε δυσκολη διαδρομη καθαρης υψομετρικης διαφορας κοντα στα 220 μετρα, αλλα το θεμα δεν ειναι ο ρυθμος, αφου οταν τρεχω LR συνηθως δεν κοιταζω τι γραφει το ρολοι (ξερω, ειναι δυσκολο να με πιστεψεις)...απλα το χρησιμοποιω ...για να ξερω ποτε συμπληρωνεται η αποσταση που πρεπει...για να σταματησω!Το προγραμμα σημερα ελεγε για 19 χλμ...ομως αισθανομουνα σχετικα καλα...και ειπα να κανω παραπανω! Στο τελος μου φανηκε και σε μενα οτι κινηθηκα λιγο πιο γρηγορα (μπορει και να μην ειναι αξιοπιστο το garmin...τι να πω!)...σημασια εχει οτι το ευχαριστηθηκα...κι αυτο φυσικα μετραει περισσοτερο!!!Οσον αφορα στην επιδοση του μαραθωνιου ... νομιζω οτι για τις τρεις ωρες και μισο απαιτειται ρυθμος 5...που φυσικα στην παρουσα φαση δεν τον εχω!Ταλανιζομαι και με κατι μικροενοχλησεις στο δεξι γονατο, αλλα, οπως με διαβεβαιωσαν τοσο ο ορθοπεδικος οσο κι ο φυσιοθεραπευτης, δεν συντρεχει λογος ανησυχιας!

Σ'ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια...για την ιστορια κοινοποιω το link του σημερινου LR:
http://connect.garmin.com/activity/691497567

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!



…εξαιρετική προπόνηση Σπύρο! Και μια που ανέφερες την ώρα εκκίνησης: το προηγούμενο Σάββατο την ώρα που πάτησες το start σε αυτή σου τη συνεδρία, είχα ήδη καλύψει 22Κ (από τα 50)

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/02/2015 :  15:27:02  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by runner1979

τελικά μάλλον το μηχάνημα σαραβαλιάστηκε και πρέπει να πάει για απόσυρση. Πέμπτη πρωί αποφάσισα να επιστρέψω ύστερα από 15 μέρες off(ίωση και θλάση μαζί).
Ήθελα να δω αν το κατσαριδάκι δουλεύει ακόμη ή αν πρέπει να το πάω απ την αρχή.
Έτρεξα 23km/4:53. Καρδιοαναπνευστικά περιέργως μετά από τέτοια αποχή ήμουν άψογα, όταν τελείωσα ήμουν ευχαριστημένος αφού νόμιζα ότι όλα εντάξει και συνεχίζω κανονικά. Το απόγευμα όμως βγήκε ένας άσχετος πόνος με έξαρση γύρω από το γόνατο (κυρίως πίσω από αυτό) που εκτείνεται προς τα πάνω από τον τετρακέφαλο μέχρι τον τροχαντήρα και προς τα κάτω κνήμη και μέχρι εξωτερικά του αστραγάλου. Ακόμη και τώρα δεν μπορώ να περπατήσω καλά-καλά
είμαι τραυματισμένος ή ματιασμένος; Να πάω σε γιατρό ή σε ξεματιάστρα; α σταδιάλα πια




...θα αναφερθώ σε προσωπικό παράδειγμα:
...λόγω σπασμένου δακτύλου στο πόδι, μπήκα στα πιτς για 3 γεμάτες βδομάδες! Σε αυτό το διάστημα έκανα πολύ ενδυνάμωση στα πόδια (βάρη-λάστιχα-ελεύθερες ασκήσεις) και μετά την αποθεραπεία έκανα μια προπόνηση με κάτι γρήγορα 400άρια. Δεν τα πίεσα πολύ, καρδιοαναπνευστικά "πετούσα", τα πόδια τα αισθανόμουνα καλά...αλλά τις επόμενες μέρες είχα τέτοιο πιάσιμο στα τετρακέφαλα που ήταν λες και έτρεχα για πρώτη φορά στη ζωή μου!!!

...η ξεκούραση ισχύει μόνο για λίγες μέρες...μετά αρχίζει η "απο-προσαρμογή" στις πλειομετρικές φορτίσεις του τρεξίματος. Και για αυτό όταν μιλάμε για "ξεκούραση" μπορεί απλά να μιλάμε για "αποφόρτιση" από εντάσεις και όγκο, κάνοντας απλά λίγα ιζάκια τρεξίματα. Αν το τρέξιμο κοπεί για οποιαδήποτε λόγο μαχαίρι (πολλές φορές αναπόφευκτα λόγω τραυματισμού), τότε η "επανένταξη" πρέπει να γίνεται πολύ ομαλά και...προσεκτικά!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/02/2015 :  15:33:49  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by tazi

Σημερα το προγραμμα ελεγε ποδήλατο, ετσι λοιπον πηγα με το ποδήλατο στον Υμηττο να δω και κανα φιλο, τελικα κατέληξα να τρεξω κιόλας. Η μερα ηταν υπέροχη και τα παιδια στον αγωνα με ξεςηκωςαν. Ετσι συνολικά 30+ ποδήλατο και 21 η διαδρομη του Υμηττου σε πολυ πολυ χαλάει ρυθμο, 610. Η λαγοκνημιαια στάθηκε στο ύψος της, με ενόχλησε χωρις ομως να πονέσω, μετα στο σπίτι αμέσως πάγο κΙ τωρα ειμαι μια χαρα. Μονο που συγκαηκα αρκετα επειδη έτρεξα με ποδηλατικό σορτςακι. Αυριο ξεκινάω προπονηση, εχω σκοπο να κανω μονο ελεύθερα σταδιακά μεγαλύτερα. Ελπιζω ολα να πανε καλα.



...δηλαδή αν πήγαινες στην αφετηρία κανενός αγώνα ironman (με το ποδήλατο) θα τον έτρεχες κι όλας για να δεις και τις παρέες...

...Νίκο είσαι "απαίχταμπλ"...χιχιχιχι Όλα καλά λοιπόν και καλή βδομάδα να έχεις. Έχω χαθεί για λίγο από τον Υμηττό, μετά την Ψάθα όμως θα επανεμφανιστώ να τα πούμε και από κοντά!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/02/2015 :  15:36:35  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by chriscross

Το μενου ειχε εχθες Παρνηθα σκαλακια χ2 φορες(η πρωτη αναβαση και καταβαση με φακο)Παρεα με bro(ειχαμε prive την διαδρομη),αν και αισθανομουν λιγο ψοφιμι, η αισθηση και μονο να ξημερωνεις στο βουνο πραγματικα ΜΟΝΑΔΙΚΗ



Μέχρι να αξιωθώ να σας ακολουθήσω (μετά την Ψάθα όμως), θα ξημερώνει πιο νωρίς και θα χάσω αυτές τις μοναδικές εικόνες! Η ελπίδα όμως πεθαίνει πάντα τελευταία!...keep in touch!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/02/2015 :  15:52:31  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by stratus

quote:
Originally posted by kalogeridis

το δικο μου που εχει μικρο εβδομαδιαιο ογκο (εως 45χλμ ) αλλα μεγαλη διαρκεια, περιλαμβανει φορμαρισμα 3 εβδομαδων. απο χλμ αγγιζει τα 700.

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...


1)Τα προγραμματα μαραθωνιου συνηθως ειναι 18 εβδομαδων,οποτε το δικο σου που ειναι 21 απο την αποψη της διαρκειας θεωρειται ελαχιστα παραπανω απο το κανονικο απο θεμα διαρκειας,αν σκεφτουμε οτι ηδη εχεις χασει 2 εβδομαδες λογω προβληματων
2)Η μεγαλη διαρκεια δεν υποκαθιστα τον ογκο και την ποιοτητα.Αν ηταν ετσι θα καναμε 30 εβδοαμαδες προετοιμασια απο 30 χλμ την εβδομαδα και θα ημασταν οκ
3)3 εβδομαδες ταπερ για τοσο μικρο ογκο μου φαινεται λαθος.Συνηθως το ταπερ ή φορμαρισμα (πιο σωστα) διαρκει 2 εβδομαδες
Για να μην γινει καμια παρεξηγηση συζητηση κανουμε,δεν κρινω το προγραμμα σου ,εξαλλου το χομπι μας κανουμε και εχουμε πιο σοβαρα πραγματα να κανουμε στη ζωη μας.Προσωπικα οταν γεννηθηκε η κορη μου για 6 μηνες εια κοψει την προπονηση,εσυ τουλαχιστον κανεις προπονηση.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.

στο φορμαρισμα μετραω και την εβδομαδα του αγωνα. στο δικο μου ξεκιναει στις 16/3 αμεσως μετα το 32αρι. εννοειται πως καθε προγραμμα εχει τα δικα του θετικα και αρνητικα. εννοειται οτι δε δικαιουμαι να εχω τις προσδοκιες που εχει ενας δρομεας που στο ιδιο πληθος προπονησεων εχει δουλεψει περισσοτερα χλμ συν διαλλειματικες ή που προπονειται υπο την επιβλεψη-καθοδηγηση ενος προπονητη. το αποδεικνυει αλλωστε και η πολυ βραχεια εξελιξη μου (θα φανει αν υπαρχει τον απριλιο). οσο για την προπονηση σε συνδιασμο με τον μικρουλη, τα καταφερα με πολυ κοπο, αφου καθε μερα πλην αργιων, τον εχω αποκλειστικα για 6-8 ωρες . οποτε το κερδισα με το σπαθι μου .

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/02/2015 :  16:12:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by spy

...Παναγιωτη ο μεσος ρυθμος στα 30 χλμ ηταν, οπως το γραφεις, 5'33"...σε δυσκολη διαδρομη καθαρης υψομετρικης διαφορας κοντα στα 220 μετρα, αλλα το θεμα δεν ειναι ο ρυθμος, αφου οταν τρεχω LR συνηθως δεν κοιταζω τι γραφει το ρολοι (ξερω, ειναι δυσκολο να με πιστεψεις)...απλα το χρησιμοποιω ...για να ξερω ποτε συμπληρωνεται η αποσταση που πρεπει...για να σταματησω!Το προγραμμα σημερα ελεγε για 19 χλμ...ομως αισθανομουνα σχετικα καλα...και ειπα να κανω παραπανω! Στο τελος μου φανηκε και σε μενα οτι κινηθηκα λιγο πιο γρηγορα (μπορει και να μην ειναι αξιοπιστο το garmin...τι να πω!)...σημασια εχει οτι το ευχαριστηθηκα...κι αυτο φυσικα μετραει περισσοτερο!!!Οσον αφορα στην επιδοση του μαραθωνιου ... νομιζω οτι για τις τρεις ωρες και μισο απαιτειται ρυθμος 5...που φυσικα στην παρουσα φαση δεν τον εχω!Ταλανιζομαι και με κατι μικροενοχλησεις στο δεξι γονατο, αλλα, οπως με διαβεβαιωσαν τοσο ο ορθοπεδικος οσο κι ο φυσιοθεραπευτης, δεν συντρεχει λογος ανησυχιας!

Σ'ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια...για την ιστορια κοινοποιω το link του σημερινου LR:
http://connect.garmin.com/activity/691497567

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!



…εξαιρετική προπόνηση Σπύρο! Και μια που ανέφερες την ώρα εκκίνησης: το προηγούμενο Σάββατο την ώρα που πάτησες το start σε αυτή σου τη συνεδρία, είχα ήδη καλύψει 22Κ (από τα 50)

Free your feet...free your senses!



...Mανωλη ευχαριστω πολυ...!Θα μπορουσα να βγω και νωριτερα...αλλα δυστυχως στα μερη μας υπαρχουν πολλα αδεσποτα που κυκλοφορουν σε αγελες...και στο παρελθον ειχα πικρη εμπειρια!Παρεπιπτοντως, καλη επιτυχια στον αγωνα της Ψαθας ευχομαι...ειμαι βεβαιος οτι θα δια πρεψεις!!!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

runner1979
Senior Forum-Runner

Greece


637 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/02/2015 :  17:10:09  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by runner1979

τελικά μάλλον το μηχάνημα σαραβαλιάστηκε και πρέπει να πάει για απόσυρση. Πέμπτη πρωί αποφάσισα να επιστρέψω ύστερα από 15 μέρες off(ίωση και θλάση μαζί).
Ήθελα να δω αν το κατσαριδάκι δουλεύει ακόμη ή αν πρέπει να το πάω απ την αρχή.
Έτρεξα 23km/4:53. Καρδιοαναπνευστικά περιέργως μετά από τέτοια αποχή ήμουν άψογα, όταν τελείωσα ήμουν ευχαριστημένος αφού νόμιζα ότι όλα εντάξει και συνεχίζω κανονικά. Το απόγευμα όμως βγήκε ένας άσχετος πόνος με έξαρση γύρω από το γόνατο (κυρίως πίσω από αυτό) που εκτείνεται προς τα πάνω από τον τετρακέφαλο μέχρι τον τροχαντήρα και προς τα κάτω κνήμη και μέχρι εξωτερικά του αστραγάλου. Ακόμη και τώρα δεν μπορώ να περπατήσω καλά-καλά
είμαι τραυματισμένος ή ματιασμένος; Να πάω σε γιατρό ή σε ξεματιάστρα; α σταδιάλα πια




...θα αναφερθώ σε προσωπικό παράδειγμα:
...λόγω σπασμένου δακτύλου στο πόδι, μπήκα στα πιτς για 3 γεμάτες βδομάδες! Σε αυτό το διάστημα έκανα πολύ ενδυνάμωση στα πόδια (βάρη-λάστιχα-ελεύθερες ασκήσεις) και μετά την αποθεραπεία έκανα μια προπόνηση με κάτι γρήγορα 400άρια. Δεν τα πίεσα πολύ, καρδιοαναπνευστικά "πετούσα", τα πόδια τα αισθανόμουνα καλά...αλλά τις επόμενες μέρες είχα τέτοιο πιάσιμο στα τετρακέφαλα που ήταν λες και έτρεχα για πρώτη φορά στη ζωή μου!!!

...η ξεκούραση ισχύει μόνο για λίγες μέρες...μετά αρχίζει η "απο-προσαρμογή" στις πλειομετρικές φορτίσεις του τρεξίματος. Και για αυτό όταν μιλάμε για "ξεκούραση" μπορεί απλά να μιλάμε για "αποφόρτιση" από εντάσεις και όγκο, κάνοντας απλά λίγα ιζάκια τρεξίματα. Αν το τρέξιμο κοπεί για οποιαδήποτε λόγο μαχαίρι (πολλές φορές αναπόφευκτα λόγω τραυματισμού), τότε η "επανένταξη" πρέπει να γίνεται πολύ ομαλά και...προσεκτικά!

Free your feet...free your senses!



Μανώλη όπως φαίνεται έτσι ακριβώς είναι. Και γω είχα την εντύπωση πως με την ενδυνάμωση που έκανα και την αντικατάσταση με το ποδήλατο την δεύτερη εβδομάδα πως ελάχιστα είχαν χαθεί μιας και καρδιοαναπνευστικά δεν πιεζόμουν καθόλου όμως εκ των υστέρων αποδείχτηκε πως μυικά ήταν πολύ διαφορετική η κατάσταση.
Βέβαια μέσα από τα λάθη μαθαίνουμε πώς να αντιδρούμε σε ανάλογες περιπτώσεις στο μέλλον αρκεί να μην δημιουργούνται τραυματισμοί. Ευτυχώς στην περίπτωσή μου φαίνεται πως τελικά την σκαπούλαρα με ένα πολύ έντονο μυικό πιασιματάκι από πάνω μέχρι κάτω στο δεξί πόδι, πάντως αυτή η εβδομάδα θα συνεχιστεί μόνο με easy τρεξιματάκια. Εξάλλου μέχρι τα τέλη του Απρίλη που προγραμμάτισα έναν αγώνα υπάρχει αρκετός καιρός

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000