Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 5
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/02/2015 :  13:01:25  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Κοίτα μπορεί κάποιος να ονομάζει δίαθλο και το κολύμπι-> ποδήλατο.

Αλλά το δίαθλο σαν άθλημα, είναι ποδήλατο & τρέξιμο.
Για την ακρίβεια, τρέξιμο -> ποδήλατο -> τρέξιμο.

Όλα τα άλλα είναι απλά δύο αθλήματα, όχι δίαθλο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/02/2015 :  13:01:33  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by echetlos

quote:
Originally posted by oldman

Ναι, αλλά με τι παπούτσι πρέπει να το κάνεις;

Νίκο, σε ότι αφορά στα προγράμματα μαραθωνίου του Daniels, το λάθος αυτό είναι πολύ δύσκολο να το κάνει κανείς. Θέλω να πω, κάθε προπόνηση tempo έχει τουλάχιστον 40-45 λεπτά σε αυτόν το ρυθμό, σε 1-4 κομμάτια. Σιγά μη μπορεί κανείς να κάνει τέτοια διαστήματα σε μια προπόνηση σε ρυθμό χαμηλότερο του tempo.

Για όσους προπονούνται για 10-ρια βέβαια, που τους αρέσουν και οι ταχύτητες, πιθανά υπάρχει όντως ο κίνδυνος...


A little less conversation, a little more action please...



Με ό,τι παπούτσι σού κάνει κέφι, Ζήση!
Αν και ο JD έχει αναφερθεί στα οφέλη του ελαφριού παπουτσιού...

Κοίτα, o Daniels αναφερόταν σε 20λεπτες προπονήσεις, διάστημα το οποίο θεωρεί ως το ιδανικό. Εκεί νομίζω ότι δεν είναι τόσο δύσκολο να ξεφύγεις.
Σε περίπτωση που μεγαλώσεις την διάρκεια, σπάζοντάς την σε κομμάτια (Pfitzinger..?), έχεις απόλυτο δίκιο, αν παρασυρθείς απλά δεν θα βγει η προπόνηση.

"My sport is your sport's punishment"

ρε παιδια δε σας προβληματιζει καθολου το οναμα του προπονητη που βγαζει αυτα τα πραγματα... jack Dianiels χμ... χικ... να σε πω ρε φιλαρακι χικ... καλα παμε επο δω για χικ... Λευκο Πυργο...χικ!!!

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/02/2015 :  13:44:36  Εμφάνιση Προφίλ
Κι όμως, υπάρχει (αν και δεν γίνεται επίσημος αγώνας στην Ελλάδα εκτός ίσως από την ΕΟΤΡΙ):

http://www.triathlon-hellas.com/

AQUATHLON

Το καινούργιο μέλος της Ελληνικής Ομοσπονδίας Τριάθλου, το οποίο αποτελείται από δύο αγωνίσματα.
Οι επίσημες αποστάσεις για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Aquathlon, είναι 2,5 χλμ τρέξιμο, 1 χλμ κολύμπι και 2,5 χλμ τρέξιμο.
Είναι το πιο απλό αγώνισμα για να μπει κάποιος στο αγώνισμα του τριάθλου.


Στο σάιτ αναφέρονται και όλα τα άλλα αγωνίσματα και αποστάσεις που κατ'επέκταση περιλαμβάνονται στο τρίαθλο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/02/2015 :  13:47:49  Εμφάνιση Προφίλ
Χαχαχαχα το ίδιο σκέφτηκα Παναγιώτη!

Ευχαριστώ Κώστα αυτό εννοούσα! Τώρα επίσημο ή μη δεν ξέρω,σε τέτοιο αγώνα θέλω να πάρω μέρος.

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldman
Advanced Forum-Runner



262 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/02/2015 :  14:02:14  Εμφάνιση Προφίλ
quote:


Με ό,τι παπούτσι σού κάνει κέφι, Ζήση!
Αν και ο JD έχει αναφερθεί στα οφέλη του ελαφριού παπουτσιού...

Κοίτα, o Daniels αναφερόταν σε 20λεπτες προπονήσεις, διάστημα το οποίο θεωρεί ως το ιδανικό. Εκεί νομίζω ότι δεν είναι τόσο δύσκολο να ξεφύγεις.
Σε περίπτωση που μεγαλώσεις την διάρκεια, σπάζοντάς την σε κομμάτια (Pfitzinger..?), έχεις απόλυτο δίκιο, αν παρασυρθείς απλά δεν θα βγει η προπόνηση.

"My sport is your sport's punishment"



Στο πρόγραμμα μαραθωνίου ο Daniels έχει 2x20, 4x10, 2x15 + 10, 8x5-6 mins, με αντίστοιχα διαλείμματα ενδιάμεσα. Ο Pfitzinger είναι πιο χαλαρός. Όλα αυτά βέβαια προϋποθέτουν ότι ξέρεις ακριβώς το tempo σου, πράγμα που μήνα με το μήνα, αλλάζει κιόλας.

Εμπειρικά και μόνο μιλώντας, νομίζω ότι στη βελτίωση του κατωφλίου με βοηθάει περισσότερο το αερόβιο τρέξιμο (πιθανά έτσι γίνεται σε εμάς τους γέρους ). Ο κίνδυνος της no man training land είναι πιο πιθανός σε εσάς τους αναερόβιους!

A little less conversation, a little more action please...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/02/2015 :  14:18:09  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Μα δεν είπα ότι δεν υπάρχει, ότι δεν λέγεται "δίαθλο" είπα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/02/2015 :  17:29:55  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by oldman

Στο πρόγραμμα μαραθωνίου ο Daniels έχει 2x20, 4x10, 2x15 + 10, 8x5-6 mins, με αντίστοιχα διαλείμματα ενδιάμεσα. Ο Pfitzinger είναι πιο χαλαρός. Όλα αυτά βέβαια προϋποθέτουν ότι ξέρεις ακριβώς το tempo σου, πράγμα που μήνα με το μήνα, αλλάζει κιόλας.

Εμπειρικά και μόνο μιλώντας, νομίζω ότι στη βελτίωση του κατωφλίου με βοηθάει περισσότερο το αερόβιο τρέξιμο (πιθανά έτσι γίνεται σε εμάς τους γέρους ). Ο κίνδυνος της no man training land είναι πιο πιθανός σε εσάς τους αναερόβιους!

A little less conversation, a little more action please...



Για να το λες, έτσι θα είναι...
Απλά, στα 3-4 αποσπάσματα που είχα διαβάσει δεν ήταν ξεκάθαρο σε τι προετοιμασία ενέτασσε τα tempo αλλά αναφερόταν σε γενικότερες αρχές.


"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/02/2015 :  18:02:23  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Τι σημαίνει όταν .... δεν έχει δύναμη να δώσεις και άλλο, σαν κόφτης, αλλά ούτε παλμούς έχεις ακόμα ανεβάσει?
Δλδ σήμερα ένιωθα κάπως αδύνατος, δεν μπορούσα να πιεστώ ιδιαίτερα, αλλά ούτε και παλμούς μπορούσα να ανεβάσω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/02/2015 :  18:31:02  Εμφάνιση Προφίλ
...σημερα το απογευμα στο στιβο του Ζηρινειου 10 χλμ χαλαρα σε 54'35"!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

el Cid
Advanced Forum-Runner

Greece


412 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/02/2015 :  19:18:06  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by spy

...σημερα το απογευμα στο στιβο του Ζηρινειου 10 χλμ χαλαρα σε 54'35"!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!


Κάνεις κανένα ρεπό ή μόνο όταν κοιμάσαι;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

el Cid
Advanced Forum-Runner

Greece


412 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/02/2015 :  19:34:04  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by echetlos

quote:
Originally posted by oldman

Στο πρόγραμμα μαραθωνίου ο Daniels έχει 2x20, 4x10, 2x15 + 10, 8x5-6 mins, με αντίστοιχα διαλείμματα ενδιάμεσα. Ο Pfitzinger είναι πιο χαλαρός. Όλα αυτά βέβαια προϋποθέτουν ότι ξέρεις ακριβώς το tempo σου, πράγμα που μήνα με το μήνα, αλλάζει κιόλας.

Εμπειρικά και μόνο μιλώντας, νομίζω ότι στη βελτίωση του κατωφλίου με βοηθάει περισσότερο το αερόβιο τρέξιμο (πιθανά έτσι γίνεται σε εμάς τους γέρους ). Ο κίνδυνος της no man training land είναι πιο πιθανός σε εσάς τους αναερόβιους!

A little less conversation, a little more action please...



Για να το λες, έτσι θα είναι...
Απλά, στα 3-4 αποσπάσματα που είχα διαβάσει δεν ήταν ξεκάθαρο σε τι προετοιμασία ενέτασσε τα tempo αλλά αναφερόταν σε γενικότερες αρχές.


"My sport is your sport's punishment"


Απόψε είχα tempo 8 Km σε 40΄ (@5:00"). Το έτρεξα μονοκόμματα, έπρεπε να το κάνω 8x5 min με διαλείμματα , δεδομένου οτι τα 5΄ είναι το tempo μου για το εικοσάλεπτο, σύμφωνα με τους πίνακες του Daniels;
Χμ, μάλλον έκανα πατάτα και κουράστηκα υπερβολικά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/02/2015 :  19:42:11  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by el Cid

quote:
Originally posted by spy

...σημερα το απογευμα στο στιβο του Ζηρινειου 10 χλμ χαλαρα σε 54'35"!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!


Κάνεις κανένα ρεπό ή μόνο όταν κοιμάσαι;



...τρεχω 4 φορες την εβδομαδα...και κολυμπω 2-3 φορες απο 40' περιπου! Τις ημερες που κολυμπω ...κανω και ασκησεις ενδυναμωσης κορμου για μιση περιπου ωρα! Φιλε @el Cid...υπαρχουν παρα πολλοι απο εδω μεσα (και οχι μονο), που κανουν τα πολλαπλασια απ' αυτα που κανω εγω!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tazi
Senior Forum-Runner



726 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/02/2015 :  19:57:19  Εμφάνιση Προφίλ
Γεια σας παιδια, σημερα αρχισα κολύμπι!!! περιπου ενα χλμ συνολικά σε 6-7κατοσταρια ελέυθερου με ενδιαμεσο προσθιο η ποδια. Τωρα ειμαι πιασμενος και νιώθω κουρασμενοσ, λογικο φανταζομαι!!. το τρεξιμο για λιγο καιρο πρεπει να μπει στο ντουλαπι, ο τραυματισμός μου, ασυνηθιστος οπως μου ειπαν για δρομεα απαιτει αρκετη ξεκουραση, ( επαθα μερική ρήξη του γλουτιαίοιυ που οφείλεται στη βιαιη αποκκοληση της περιτονειας του μυ) και αποχη απο τους δρομους. Μπορω να κανω βεβαια και ποδηλατο αλλα κρυώνω!!!
Νιωθβ ελαφρα απογοητευμενοσ μια και απο τη μια ημουν σε πολύ καλη κατασταση και απο την άλλη ειναι η δευτερη φορα σρη σειρα που τραυματιζομαι μεσα σε ενα εξαμηνοι χάνοντας δυο μαραθωνιες στη κυριολεξια προετοιμασιες.
Βεβαια υπολογιζω να επανελθω δριμύτερος!!!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sak14
Advanced Forum-Runner

349 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/02/2015 :  20:11:21  Εμφάνιση Προφίλ
5 χλ σε 5:10 κ λιγα ανοιγματα.μπλοκαρισμεα τα ποδια λογω της χθεσινης ενδυναμωσης τους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/02/2015 :  21:26:46  Εμφάνιση Προφίλ
...Νικο περαστικα...η κολυμβηση θα βοηθησει πολυ στη ταχυτερη αποκατασταση!Θελει φυσικα κι αυτη το μετρο της!Σιγα -σιγα στην αρχη...κι οσο εξοικειωνεσαι με την ιδεα ... μεγαλωνεις την αποσταση η τον χρονο κολυμβησης. Παντως σ'εμενα προσωπικα εχει συμβαλλει σημαντικα στον περιορισμο δυσαρεστων καταστασεων...γι'αυτο και προσπαθω να την εχω ενταγμενη παντα σε οποιο προπονητικο προγραμμα ακολουθω!Ανησυχω ιδιαιτερα τωρα...μηπως ειμαι ο επομενος, μετα τις ενοχλησεις που εχω τελευταια στο δεξι ποδι...!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000