Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 5
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

georun
Forum-Runner

Greece


198 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/12/2014 :  08:55:17  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by zoro

αυτος που κανει 2:40 ας μην τρωει το φαγακι του,
εμεις με το 3:40 εχουμε και αλλες "φυσιολογικες" αδυναμιες..

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Paraskeuas
Newbie Forum Runner

35 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/12/2014 :  09:59:36  Εμφάνιση Προφίλ
οτι αφορα την βελτιωμενη αποδοση μετα την καταναλωση superfoods...ισως θα πρεπει να σκεφτεις σοβαρα το φαινομενο placebo.

ενα πραγματικο τεστ θα ηταν να ειχες καποιον να σου ετοιμαζει το φαγητο σου ετσι ωστε εσυ να μην ξερεις (ουτε καν υποψια) αν εχεις καταναλωσει superfood η οχι και να εβλεπες την αποδοση σου μακροπροθεσμα συγχρονως φροντιζοντας να εκμηδενισεις κατα το δυνατον επηρεασμους (αρνητικους η θετικους) απο αλλους παραγοντες (εργασια, προσωπικη ζωη κτλ)

χωρις την παραπανω μεθοδολογια, το αποτελεσμα θα ειναι τουλαχιστον αμφιλεγομενο αν οχι παντελως αβασιμο.

"it's ok to not be shinobu, it's not ok to relinquish the pursuit of shinobuness"
-Lao Tsi (chinese philosaupher)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/12/2014 :  10:07:10  Εμφάνιση Προφίλ
Παναγιώτη το να κάνεις σε αγώνα μισό λεπτό πιο γρήγορα απ'ότι στην μοναχική προπόνηση νομίζω ότι είναι φυσιολογικό.
Όσο για τον διάδρομο και εγώ νομίζω ότι καλό κάνει απλώς το μισάωρο είναι...αιώνας, άσε δε ο ιδρώτας, ποτάμι!
Πάντως στον αγώνα εσύ την "ντόπα σου" την είχες στον τερματισμό!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/12/2014 :  10:37:00  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by zoro

Παναγιώτη το να κάνεις σε αγώνα μισό λεπτό πιο γρήγορα απ'ότι στην μοναχική προπόνηση νομίζω ότι είναι φυσιολογικό.
Όσο για τον διάδρομο και εγώ νομίζω ότι καλό κάνει απλώς το μισάωρο είναι...αιώνας, άσε δε ο ιδρώτας, ποτάμι!
Πάντως στον αγώνα εσύ την "ντόπα σου" την είχες στον τερματισμό!!

Γιωργο δε μιλαμε ομως για μισο λεπτο στο συνολικο χρονο αλλα για 23 δευτερα στο χιλιομετρο, με ανηφορες στο φινις, και στα 14,6χλμ.
8χλμ 14,6χλμ
5'44''/χλμ 5'21''/χλμ
154bpm 158bpm
διαδρομος ασφαλτος με ανηφορικο φινις 3χλμ.
σκασμενος αερατος

με τα παραπανω απαντω και στον Παρασκευα... ποσο placebo δηλαδη... δεν ειναι σουπερμαντολινι η φαση. στα 16αρια λονγκ μεχρι στιγμης (σε ασφαλτο) εχω κινηθει στο 6''14''-20'' αλλα με αισθηση κουρασης στα ποδια περισσοτερο (137 παλμους)

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/12/2014 :  12:37:29  Εμφάνιση Προφίλ
Γι' αυτό προπονείσαι σε μη αγωνιστικούς ρυθμούς, φορμαρίζεσαι και μετά πας τον αγώνα σε... αγωνιστικό ρυθμό.
Έτσι δουλεύει το πράγμα Παναγιώτη, μην σου κάνει καμμία εντύπωση.
Όσον αφορά στο ιπποφαές, πώς ακριβως εσύ νομίζεις ότι σε βοήθησε;
Μιλάμε για μία απόσταση που ακόμη και η υδατανθράκωση που έκανες δεν είχε ιδιαίτερο νόημα...
Άσε λοιπόν τα μεταφυσικά και μείνε στο πραγματικό γεγονός: προπονήθηκες σωστά και με συνέπεια, χωρίς ταρζανιές, και αυτό το εισέπραξες στον αγώνα.-

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/12/2014 :  13:01:36  Εμφάνιση Προφίλ
Νικο μου, δε ξερω τι αλλο να αντιπαραθεσω... θα συνεχισω τη δουλεια που κανω και στους αγωνες θα περνω του σουπερμαντολινι μου... στο τελος του προγραμματος θα συνοψισω ολες τις παραμετρους των προπονησεων (22 εβδομαδες) και θα βγαλουμε τοτε τα συμπερασματα. θα στα δωσω πριν τον αγωνα , και αφου τα μελετησεις να μου δωσεις την θετικοτατη εκτιμηση σου. στο ενδιαμεσο αισιοδοξω να εχω και μια εργομετρηση για να εχεις την πληρεστερη εικονα.μεχρι τοτε μονο δουλεια!

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hiroshima
Senior Forum-Runner



488 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/12/2014 :  16:10:17  Εμφάνιση Προφίλ
Επιστροφή στις προπονήσεις με διατάσεις και περπάτημα μόνο (μέχρι αρχή του νέου έτους). Υπάρχει αισθητή βελτίωση (δικέφαλος και τροχαντηρίτιδα) αλλά είμαι επιφαλυκτικός μεχρι να να κάνω τα πρώτα γερά τεστ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lemonidas1
Senior Forum-Runner

Greece


766 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/12/2014 :  18:33:44  Εμφάνιση Προφίλ
Καλησπερα!Μετα τα χθεσινοβραδινα 15χλμ σε 1'17,σημερα εκανα την πρωτη διαλειματικη προπονηση ενοψει Ναυπλιου(αν φυγουν μερικοι ενδοιασμοι που εχω,λογω που ακουω διαφορα για την διοργανωση).4χλμ στο 5'20,λιγα ανοιγματα,5χ100,και μετα 5 χιλιαρια σε 3'55,3'52,3'49,3'47 και 3'46 το τελευταιο,ολα με2'30 λεπτα διαλειμα.Τελος αλλα 4χλμ αποθεραπεια στο 5'45.Ολα καλα,ο καιρος ιδανικος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/12/2014 :  18:38:09  Εμφάνιση Προφίλ
7 χλμ σήμερα σε 41΄. Αν και το πόδι αποκρίθηκε καλύτερα από την τελευταία προσπάθεια δείχνει να θέλει ακόμα λίγο χρόνο. Αυτά 7 χλμ όμως ήταν αρκετά αναζωογονητικά.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/12/2014 :  21:20:35  Εμφάνιση Προφίλ
@gargadua χαιρομαι ιδιαιτερα που επανερχεσαι σιγα-σιγα, διοτι παρακολουθουσα ολες τις προσπαθειες σου εναλλακτικης προπονησης για την συντηρηση ενος καλου επιπεδου φυσικης καταστασης!Ευχομαι απο καρδιας να πανε ολα καλα...ωστε να επανελθεις δριμυτερος!!!

στα δικα μου τωρα...σημερα 9 χλμ στον στιβο του Ζηρινειου σε 44'08!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nick F
Master Forum-Runner

Greece


2942 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/12/2014 :  10:48:58  Εμφάνιση Προφίλ
εχθές... 10κμ χαλαρά το πρώι
μεσημέρι 20 λεπτά ζέσταμα 3χ800 στο 2:33 με 3 λεπτά διάλειμμα & 2χ400 στο 1:11 με 1:20 διάλειμμα 4χ150 στα 30sec με 30sec διάλειμμα, 5 λεπτά αποθεραπεία γτ είχε κουνούπια...

______________________
Βάφλα με παγωτό παρφέ σοκολάτα & κρέμα,με καραμελωμένους ξηρούς καρπούς και σιρόπι σοκολάτας...!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/12/2014 :  13:40:24  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Σήμερα, το γράφω από τώρα για να το πιστέψω και να δεσμευθώ, στο πάρκο μας (το ανηφορο-κατηφορικό πάρκο μας) θα βάλουμε ένα 5ρι, περίπου στα 20'30" λεπτά. (που δείχνει 19'30" φλατ). cross fingers να βγει, όπως και να έχει θα βγούν συμπεράσματα πολύ χρήσιμα.
Θα σας ενημερώσω... (ελπίζω να μην με κρεμάσουν οι λαγοί μου, γιατί η βοήθειά τους είναι υπερ-πολύτιμη!)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/12/2014 :  13:48:09  Εμφάνιση Προφίλ
Πες τους να μην σε κρεμάσουν, διαφορετικά θα έχει στιφάδο το βράδυ!

Καλή επιτυχία σου εύχομαι!

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/12/2014 :  13:56:32  Εμφάνιση Προφίλ
Δε βαζεις λαγουδινα να το εχεις σιγουρο;

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/12/2014 :  18:40:36  Εμφάνιση Προφίλ
8 γρηγορα χλμ στο διαδρομο σε πιο ανθρωπινες συνθηκες μιας και πηγα σε πιο ηρεμες ωρες. ξεκινησα απο 10,3χλμ/ωρα και ανα χλμ ανεβαζα 0,1χλμ/ωρα. στο 7ο χλμ ανεβασα 0,2χλμ/ωρα και τελειωσα με 11,1χλμ/ωρα. μεσος ρυθμος 5'39'' και οι παλμοι 154. υπεροχη αισθηση... τα cumulus 13 τα βαφτιζω <<τα κουρελια τραγουδανε ακομα>> με 754χλμ. αρκει να μην εχει κατοχυρωσει πνευματικα δικαιωματα ο spy.
υγ. επεσα στα 80 κιλα μετα απο πανω απο χρονο...

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000