Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 5
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/02/2015 :  23:47:41  Εμφάνιση Προφίλ
τι να πουμε για σενα που σε περιμενουν οι ακατανομαστοι (syzipaδες) με κοκκινα χαλια. εγω καλως ή κακως θελω 1 λεπτο βελτιωση για να φυγω απο την ΟΒΙΣ. με 31 ομως θα ειναι καλυτερη φαση! δε το πιεζω περισσοτερο απο το οριο ασφαλειας. μονο του με παει... δε κρυβω πως επειδη ειμαι και λιγο κοτα, ισως στον αγωνα να μη ρισκαρω και να παω για την ασφαλη βελτιωση βαση αρχικης εκτιμησης. ολα ειναι συγκεχυμενα. παντως βαρεθηκα να περιμενω το επομενο κυριακατικο μεγαλο (σε ρυθμο -8'' mp) για να βγαλω συμπερασματα. καθε κυριακη βραδυ τα συμπερασματα ειναι σαφεστατα τα ιδια και λενε για εξελιξη. ειδομεν.

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/02/2015 :  00:09:13  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by tzatzikis90

Ο ένας (el cid) βγάζει τα 32 χαλαρά σε τρομερό-για τα δεδομένα μας- χρόνο, ο άλλος (kalogeridis) σε λίγο θα κάνει διαλειμματικές και στον ύπνο του απ΄ότι βλέπω κι εγώ χάνω προπονήσεις.. καλά να περάσετε στον Αλέκο παιδιά :P

Τάσος

know your limits. then destroy them.

κοψε τη σατυρα ... οντως ο Γιωργος εκανε δυνατη επιδοση παραβιαζοντας ομως το στοχο της συγκεκριμενης προπονησης.βεβαια πηρε σαφεστατο δειγμα γραφης και μαλιστα ικανοποιητικοτατο... για μενα δεν ευσταθει αυτο που γραφεις αφου ειμαι στανταρ ο δρομεας με τα λιγοτερα εβδομαδιαια χλμ σε προετοιμασια μαραθωνιου στο φορουμ (τουλαχιστον).οσον αφορα τις δικες σου χαμενες προπονησεις οπως σε ξαναειπα, οι σπουδες πανω απο ολα στην παρουσα φαση. για την ξεκουραση που δινεις στον οργανισμο σου θα αποζημιωθεις με φρασκαδα απο την Παρασκευη και μετα.
υγ.μελετησα καποια δεδομενα που ισως σε ενδιαφερουν.περισυ τον Αλεκο τον ετρεξα με το sportstracker στο κινητο. ο δορυφορος με επιασε μετα απο μιαμιση ωρα. τελικα κατεγραψε 26χλμ. στα τελευταια 21 με εχει να κινουμαι σταθερα κοντα στα 11χλμ/ωρα... 5'27''. ομως βασει αποτελεσματων κινηθηκα σταθερα σε ολο το μηκος της διαδρομης στο 6'25''. δηλαδη η εφαρμογη στο δικο μου τουλαχιστον κινητο εχει αποκλιση ανω του 15% απο την πραγματικη αποσταση. Βεβαιωσου για τις αποστασεις που τρεχεις ξανα και ξανα γιατι εγω τωρα συνειδητοποιησα την πατατα που εφαγα. εγραφα στο φορουμ για επιδοσεις που οντως εκανα βαση εφαρμογης αλλα που στην πραγματικοτητα δεν πραγματοποιηθηκαν , με αποτελεσμα να βαζω ανεφικτους στοχους που φυσικα ποτε δεν επιασα. μια αποκλιση της ταξης του 15% σε εναν δρομεα του επιπεδου μας σε μαραθωνιο αντιστοιχει σε περιπου 17' (για δρομεα της ταξης 6'/χλμ)

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...

Edited by - kalogeridis on 24/02/2015 00:11:47
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/02/2015 :  01:51:26  Εμφάνιση Προφίλ
εγώ αυτό που ξέρω είναι πως όλοι εκ του αποτελέσματος θα κριθούμε και τότε θα καταλάβουμε -στο περίπου πάλι- τα λάθη που θα πρέπει να αποφύγουμε την επόμενη φορά. ελπίζω να πάνε όλα καλά και να βρεθούμε και οι 4 τόσο στην εκκίνηση όσο και στον τερματισμό!

για το πρόγραμμα τώρα.. οι περισσότερες προπονήσεις μου είναι διπλοτσεκαρισμένες με google earth και αυτοκίνητο οπότε αν είναι αυτά ακριβή, δεν υπάρχουν αποκλίσεις από το tracker. το μόνο πρόβλημα που έχω εντοπίσει είναι πως συνήθως αργεί να με βρει -όχι πολύ- και ελάχιστες φορές με έχει χάσει για κάποια χιλιόμετρα. το οποίο ωστόσο καταλαβαίνω βάσει χρόνου οπότε βρίσκω μόνος το σωστό. Στο ότι αργεί να με βρει δεν υπάρχει θέμα καθώς δεν ξεκινάω μέχρι να με εντοπίσει. επομένως με το πρόγραμμα είμαστε καλυμμένοι!

διαλειμματική όπως και δήποτε αύριο και διήμερο ρεπό μετά!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/02/2015 :  11:32:47  Εμφάνιση Προφίλ
14άρι το Σαββάτο σε αργούς ρυθμούς αλλά με παρέα 2 υπερμαραθωνοδρόμων!
19άρι την Κυριακή (και καλά Long Run) σε ρυθμό 5:10 με πολύ ωραίο καιρό
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/02/2015 :  11:48:29  Εμφάνιση Προφίλ
Κυριακη: 28 κμ τα 8 σε mp μαζι με εκλεκτη παρεα (Μανολη κ Μαριο)...
Καθαρα Δευτερα: διαλειματικη με ουζακι, καλαμαρακι, χταποδακι, λαγανα ταραμα!!!
σημερα ρεπο για αποκατασταση της χθεσινης διαλειματικης

....με βλεπω να κατεβαινω στο Ναυπλιο για περιπατο a tourist

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trickster
Advanced Forum-Runner



211 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/02/2015 :  12:26:29  Εμφάνιση Προφίλ  Visit trickster Προσωπική Σελίδα
Χαίρετε τι κάνετε.
Είχα καιρό να μπω αλλά βλέπω η παρέα συνεχίζει και γράφει χιλιόμετρα ακατάπαυστα. Ενόψει και του Μεγαλέκου έχουν ανάψει τα αίματα.

Στα δικά μου μετά τον τον τραυματισμό του Σεπτεμβρίου και το χάσιμο του αυθεντικού από Δεκέμβρη και όλο αυτό το διάστημα έχω επανέλθει κανονικά. Αλλά ο Φεβρουάριος με τα χιόνια άφησε το στίγμα του με αρρώστιες ιώσεις και αποχές βδομάδας.

Τελευταία προπόνηση Σάββατο 3x6km στο 5.05 βγήκε σχετικά άνετα στο 5'/km. Σήμερα τέμπο 4x5km στο 5΄.
Για να δούμε φέτος τι μας επιφυλάσσει το Ναύπλιο και αργότερα ίσως Σαλόνικα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sak14
Advanced Forum-Runner

349 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/02/2015 :  12:35:40  Εμφάνιση Προφίλ
10 αρι στο5με αρκετη υγρασια κ ζεστη μου φανηκε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/02/2015 :  14:11:15  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Καλησπέρα,

Δυστυχώς κρύωσα, ένα ήπιο κρύωμα, αλλά κρύωσα, γιαυτό 2-3 μέρες ήμουν πεσμένος, χωρίς όρεξη ή δυνάμεις.

Μάλλον το Αγρίνιο αναβάλλεται λοιπόν, εκτός αν πιστεύετε πως μια 4-5μερη απουσία, ακριβώς 8-9 μέρες πριν τον αγώνα είναι καλή. Δλδ θα έχω κάτσει 5μέρες, για να κάνω 2 προπονήσεις πριν τον αγώνα. Τελευταία προπόνηση ήταν την πέμπτη που μας πέρασε. Απο τότε έχω κάνει 1-2 ψευτοαπόπειρες που δεν τράβαγα της μισής ώρας, αργά αργά.

Δεν ξέρω τι να πώ, ενώ πέταγα, θα διαλέξω άλλον ημί στο καπάκι να ρεφάρω? Δεν ξέρω πραγματικά. Πρέπει πάντως να επικυρώσω την καλή φόρμα που ήμουν πριν με έναν αγώνα, όχι στα λόγια και σε προπονήσεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

runner1979
Senior Forum-Runner

Greece


637 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/02/2015 :  14:20:11  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Deorum

Καλησπέρα,

Δυστυχώς κρύωσα, ένα ήπιο κρύωμα, αλλά κρύωσα, γιαυτό 2-3 μέρες ήμουν πεσμένος, χωρίς όρεξη ή δυνάμεις.

Μάλλον το Αγρίνιο αναβάλλεται λοιπόν, εκτός αν πιστεύετε πως μια 4-5μερη απουσία, ακριβώς 8-9 μέρες πριν τον αγώνα είναι καλή. Δλδ θα έχω κάτσει 5μέρες, για να κάνω 2 προπονήσεις πριν τον αγώνα. Τελευταία προπόνηση ήταν την πέμπτη που μας πέρασε. Απο τότε έχω κάνει 1-2 ψευτοαπόπειρες που δεν τράβαγα της μισής ώρας, αργά αργά.

Δεν ξέρω τι να πώ, ενώ πέταγα, θα διαλέξω άλλον ημί στο καπάκι να ρεφάρω? Δεν ξέρω πραγματικά. Πρέπει πάντως να επικυρώσω την καλή φόρμα που ήμουν πριν με έναν αγώνα, όχι στα λόγια και σε προπονήσεις.


κατέβα στον Σταμόπουλο Καλαμπάκα-Τρίκαλα ακριβώς δύο εβδομάδες μετά (15/3). Αρκετό διάστημα για να επανέλθεις πλήρως και εκτός των άλλων ο αγώνας είναι ότι πρέπει για PB
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/02/2015 :  14:54:04  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Αυτη η μερα θα εχει φωτογραφικη καλυψη (μαλλον) στο ναυπλιο. Μετα ειναι ενας ημι στην αρτα, να παω να στηριξω κ την πατριδα , θα δουμε. Κατσε ισως αυριο ξημερωσω καλα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

alexios33
Forum-Runner

Greece
120 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/02/2015 :  15:48:54  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Deorum

Καλησπέρα,

Δυστυχώς κρύωσα, ένα ήπιο κρύωμα, αλλά κρύωσα, γιαυτό 2-3 μέρες ήμουν πεσμένος, χωρίς όρεξη ή δυνάμεις.

Μάλλον το Αγρίνιο αναβάλλεται λοιπόν, εκτός αν πιστεύετε πως μια 4-5μερη απουσία, ακριβώς 8-9 μέρες πριν τον αγώνα είναι καλή. Δλδ θα έχω κάτσει 5μέρες, για να κάνω 2 προπονήσεις πριν τον αγώνα. Τελευταία προπόνηση ήταν την πέμπτη που μας πέρασε. Απο τότε έχω κάνει 1-2 ψευτοαπόπειρες που δεν τράβαγα της μισής ώρας, αργά αργά.

Δεν ξέρω τι να πώ, ενώ πέταγα, θα διαλέξω άλλον ημί στο καπάκι να ρεφάρω? Δεν ξέρω πραγματικά. Πρέπει πάντως να επικυρώσω την καλή φόρμα που ήμουν πριν με έναν αγώνα, όχι στα λόγια και σε προπονήσεις.



Γιατι να ειναι κακο το οτι εκατσες 4-5 μερες, ισως ξεκουραστει καλυτερα το σωμα και αποδοσει καλυτερα στον αγωνα,δεν εχω πειρα,απλα το εκφραζω ως αποψη.

Όλα τα κομματια ενωμενα κατω από τα φωτα των ουρανων
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lemonidas1
Senior Forum-Runner

Greece


766 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/02/2015 :  17:43:21  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Deorum

Αυτη η μερα θα εχει φωτογραφικη καλυψη (μαλλον) στο ναυπλιο. Μετα ειναι ενας ημι στην αρτα, να παω να στηριξω κ την πατριδα , θα δουμε. Κατσε ισως αυριο ξημερωσω καλα.

Γιωργο,αν εισαι καλα μεχρι αυριο,ελα να τον τρεξεις.Δεν νομιζω να εχεις χασει κατι με αυτες τις λιγες μερες,ισως ξεκουραστηκες κιολας και εισαι και πιο φρεσκος!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/02/2015 :  17:56:20  Εμφάνιση Προφίλ
Συμφωνώ, με τον Λεωνίδα.
Απλά κάνε μια διαλειμματική (αύριο;) και ένα χαλαρό με 4-5 ανοίγματα, Παρασκευή απόγευμα ή ακόμη και Σάββατο πρωί, για να δώσεις μυικό τόνο.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/02/2015 :  18:04:41  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Σε 10 μέρες, θα έχω κάνει 2 προπονήσεις δλδ.
Εντάξει αν βγάλω 2 προπονήσεις Αύριο + Μεθαύριο, θα είμαι εντάξει.
Και το ΣΑΒ, θα χώσω ένα 20-25λεπτο μεγάλο ζέσταμα με μερικα ανοίγματα, αν λυθώ.

Αυτά όλα προϋποθέτουν αύριο να σηκωθώ γερός, ας μην είμαι και περδίκι, αλλά να κουνιέμαι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/02/2015 :  18:42:30  Εμφάνιση Προφίλ
να τα πω γρήγορα γρήγορα και πάω να χαθώ μέσα στα βιβλία μου!

διαλειμματική σήμερα με 1κμ,2κμ,1κμ,1κμ. 15 λεπτά ζέσταμα πριν με ανοίγματα και διατάσεις μέσα, 3λεπτά χαλαρό τρέξιμο ανάμεσα στα κομμάτια και αφού τελείωσα διαλειμματική έχωσα και 5κμ χαλαρό καθαρά για όγκο χιλιομέτρων που θα χάσω αυτή την εβδομάδα.Τέλος με διατάσεις. Σύνολο βγήκαν 13κμ.

Χρόνοι διαλειμματικής: 4.12-9.12-4.24-4.22
Χρόνοι χαλαρού: 6.10-6.05-6.15-5.50-5.50

Δεν τρελάθηκα κιόλας αλλά οκ.. Συνεχίζουμε!

ΥΓ. Γιώργο πάνε στον αγώνα αν είσαι καλά, μην το σκέφτεσαι!

Τάσος

know your limits. then destroy them.

Edited by - tzatzikis90 on 24/02/2015 18:43:24
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000