Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 5
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

el Cid
Advanced Forum-Runner

Greece


412 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/02/2015 :  12:01:00  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by winarg

quote:
Originally posted by spy


Σημερα ειχα προγραμματισει να τρεξω κανονικα 19 χλμ κοντα στο 5/χλμ...αλλα μονο στην ιδεα αυτη ...ειπα "δεν παει αλλο"!!!


Βρε Σπύρο, εντελώς φιλικά, που αποσκοπούσε αυτή η "βαριά" προπόνηση?
19χλμ σε ρυθμό περίπου 5 (όπως το καταλαβαίνω 5:00-5:05) είναι ουσιαστικά ένα Long Run για κάποιους που έχουν πχ. μαραθώνιο κάτω απο 3:10 αλλά δεν έχει να προσφάρει κάτι ουσιαστικό σε εμάς που στοχεύουμε σε 3:30-3:40. Θα δεις κάποια στιγμή πως οι καλύτερες προπονήσεις δεν είναι και αυτές που ακούγονται πιο εντυπωςσιακές ;-)


Tώρα μπερδεύτηκα. Εσύ έγραψες χθες ότι την Κυριακή έκανες 19 χλμ. στο 5:10". Μήπως ο Σπύρος πήγε να σε αντιγράψει;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/02/2015 :  12:05:59  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by el Cid

quote:
Originally posted by winarg

quote:
Originally posted by spy


Σημερα ειχα προγραμματισει να τρεξω κανονικα 19 χλμ κοντα στο 5/χλμ...αλλα μονο στην ιδεα αυτη ...ειπα "δεν παει αλλο"!!!


Βρε Σπύρο, εντελώς φιλικά, που αποσκοπούσε αυτή η "βαριά" προπόνηση?
19χλμ σε ρυθμό περίπου 5 (όπως το καταλαβαίνω 5:00-5:05) είναι ουσιαστικά ένα Long Run για κάποιους που έχουν πχ. μαραθώνιο κάτω απο 3:10 αλλά δεν έχει να προσφάρει κάτι ουσιαστικό σε εμάς που στοχεύουμε σε 3:30-3:40. Θα δεις κάποια στιγμή πως οι καλύτερες προπονήσεις δεν είναι και αυτές που ακούγονται πιο εντυπωςσιακές ;-)


Tώρα μπερδεύτηκα. Εσύ έγραψες χθες ότι την Κυριακή έκανες 19 χλμ. στο 5:10". Μήπως ο Σπύρος πήγε να σε αντιγράψει;


Δεν έχω ίδιους στόχους με τον Σπύρο... οπότε αν με αντέγραψε κακό του κεφαλιού του ;-)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

el Cid
Advanced Forum-Runner

Greece


412 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/02/2015 :  12:09:39  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by winarg

quote:
Originally posted by el Cid

quote:
Originally posted by winarg

quote:
Originally posted by spy


Σημερα ειχα προγραμματισει να τρεξω κανονικα 19 χλμ κοντα στο 5/χλμ...αλλα μονο στην ιδεα αυτη ...ειπα "δεν παει αλλο"!!!


Βρε Σπύρο, εντελώς φιλικά, που αποσκοπούσε αυτή η "βαριά" προπόνηση?
19χλμ σε ρυθμό περίπου 5 (όπως το καταλαβαίνω 5:00-5:05) είναι ουσιαστικά ένα Long Run για κάποιους που έχουν πχ. μαραθώνιο κάτω απο 3:10 αλλά δεν έχει να προσφάρει κάτι ουσιαστικό σε εμάς που στοχεύουμε σε 3:30-3:40. Θα δεις κάποια στιγμή πως οι καλύτερες προπονήσεις δεν είναι και αυτές που ακούγονται πιο εντυπωςσιακές ;-)


Tώρα μπερδεύτηκα. Εσύ έγραψες χθες ότι την Κυριακή έκανες 19 χλμ. στο 5:10". Μήπως ο Σπύρος πήγε να σε αντιγράψει;


Δεν έχω ίδιους στόχους με τον Σπύρο... οπότε αν με αντέγραψε κακό του κεφαλιού του ;-)


Ευχαριστώ πολύ, ξεμπερδεύτηκα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

el Cid
Advanced Forum-Runner

Greece


412 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/02/2015 :  12:12:00  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by than

http://runnersconnect.net/running-training-articles/aerobic-training-run-faster-by-running-easy/

Τυπώστε το και κολλήστε το σε παρμπρίζ, πόρτες, παράθυρα, διαδρόμους, δέντρα για να το βλέπετε ΣΥΝΕΧΕΙΑ.
Κατά τη γνώμη μου, το Α και το Ω για όλους εμάς που κυμαινόμαστε σε χρόνους μεταξύ 3:30 και 4:30 στο μαραθώνιο.


Coach Jeff,μικρός θεούλης!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sak14
Advanced Forum-Runner

349 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/02/2015 :  12:56:38  Εμφάνιση Προφίλ
10αρι στο 4:50
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/02/2015 :  13:05:56  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by winarg

quote:
Originally posted by spy


Σημερα ειχα προγραμματισει να τρεξω κανονικα 19 χλμ κοντα στο 5/χλμ...αλλα μονο στην ιδεα αυτη ...ειπα "δεν παει αλλο"!!!


Βρε Σπύρο, εντελώς φιλικά, που αποσκοπούσε αυτή η "βαριά" προπόνηση?
19χλμ σε ρυθμό περίπου 5 (όπως το καταλαβαίνω 5:00-5:05) είναι ουσιαστικά ένα Long Run για κάποιους που έχουν πχ. μαραθώνιο κάτω απο 3:10 αλλά δεν έχει να προσφάρει κάτι ουσιαστικό σε εμάς που στοχεύουμε σε 3:30-3:40. Θα δεις κάποια στιγμή πως οι καλύτερες προπονήσεις δεν είναι και αυτές που ακούγονται πιο εντυπωςσιακές ;-)



...Αργυρη...ολα ειναι σχετικα! Κατοπιν εορτης ολοι γινομαστε σοφοτεροι! Πολλες φορες το τελευταιο χρονο εχω υπερβει τον εαυτο μου στις προπονησεις...βελτιωνοντας την ταχυτητα μου αλλα και τον ρυθμο μου στα πολλα χλμ...και ασθανομουν μετα το τελος μια τεραστια ικανοποιηση και ευφορια για ο,τι καταφερνα...που πριν λιγο καιρο εμοιαζε απραγματοποιητο ονειρο!Σ'αυτα τα συναισθηματα...και σε πολλα αλλα...αποσκοπει η προπονηση μου, απλα πολλες φορες υπερβαλλουμε τοσο, που μοιραια το ιδιο μας το σωμα μας τιμωρει...βαζοντας μας ετσι φρενο, δημιουργωντας ομως παλι μια σειρα αλλων συναισθηματων οπως απογοητευσης, ελπιδας,περισυλλογης...!Τωρα δειχνουν ολα μαυρα...σε λιγο καιρο θα φαινεται περισσοτερο φως...κι οταν ολα ειναι λαμπερα...ελπιζω να πραγματοποιησω τη χθεσινη μου προπονηση με επιτυχια: 19 χλμ στο 4:55 το χλμ!Ειμαι βεβαιος οτι το εχω...και θα το κανω...!Αυτο μπορει να βγαζει μαραθωνιο κατω απο 3:30 ωρες, οπως λες...αλλα εγω θεωρω οτι αλλο πραγμα τα 20χλμ...αλλο τα 35 χλμ ...κι αλλο φυσικα τα 42 χλμ!Ολα αυτα τα γραφω με τεραστιο σεβασμο προς το προσωπο σου...διοτι και μεγαλυτερη εμπειρια απο μενα στο αθλημα εχεις ...και καλυτερος δρομεας απο μενα εισαι..

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/02/2015 :  13:10:39  Εμφάνιση Προφίλ
Σπύρο, τα 19χλμ στο 4:55 είναι βάσει κάποιου προγράμματος ή ένα "προσωπικό" τεστ;

Καλή επάνοδο!

"My sport is your sport's punishment"

Edited by - echetlos on 25/02/2015 13:11:01
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/02/2015 :  13:18:02  Εμφάνιση Προφίλ
Σάββατο 13,5km ελεύθερο
Κυριακή 30άρι LR στην εξοχή. Διμηνιό-Πευκιάς-Ξυλόκαστρο
Δευτέρα Ρεπό & Σαρακοστιανά
Τρίτη 8,5km χαλαρό με κουτσαμάρα στο αριστερό & 16 ώρες διάβασμα PB καριέρας...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/02/2015 :  13:21:56  Εμφάνιση Προφίλ
...βασει προγραμματος...που εχω σχεδιασει ο ιδιος, αφου, οπως πολλες φορες εχω γραψει, δεν εχω προπονητη! Δεν φταιει η συγκεκριμενη προπονηση, που αλλωστε τελικα δεν την εκανα, αλλα τα πολλα χλμ των προηγουμενων εβδομαδων (μεταξυ 60 και 70 χλμ), καθως κι η συμμετοχη σε μηνιαια βαση τουλαχιστον σ' εναν αγωνα,ανω των 15 χλμ!Ολα αυτα εκτος απο την κολυμβηση και την γυμναστικη...!Πολυ απλα...το παρακανα!!!

Τωρα ψαχνω για συναθλητες...για την ομαδα συγχρονης κολυμβησης...που ετοιμαζω!Μια μικτη ομαδα θα ηταν ο,τι επρεπε...!!!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/02/2015 :  13:28:54  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by spy

quote:
Originally posted by winarg

quote:
Originally posted by spy


Σημερα ειχα προγραμματισει να τρεξω κανονικα 19 χλμ κοντα στο 5/χλμ...αλλα μονο στην ιδεα αυτη ...ειπα "δεν παει αλλο"!!!


Βρε Σπύρο, εντελώς φιλικά, που αποσκοπούσε αυτή η "βαριά" προπόνηση?
19χλμ σε ρυθμό περίπου 5 (όπως το καταλαβαίνω 5:00-5:05) είναι ουσιαστικά ένα Long Run για κάποιους που έχουν πχ. μαραθώνιο κάτω απο 3:10 αλλά δεν έχει να προσφάρει κάτι ουσιαστικό σε εμάς που στοχεύουμε σε 3:30-3:40. Θα δεις κάποια στιγμή πως οι καλύτερες προπονήσεις δεν είναι και αυτές που ακούγονται πιο εντυπωςσιακές ;-)



...Αργυρη...ολα ειναι σχετικα! Κατοπιν εορτης ολοι γινομαστε σοφοτεροι! Πολλες φορες το τελευταιο χρονο εχω υπερβει τον εαυτο μου στις προπονησεις...βελτιωνοντας την ταχυτητα μου αλλα και τον ρυθμο μου στα πολλα χλμ...και ασθανομουν μετα το τελος μια τεραστια ικανοποιηση και ευφορια για ο,τι καταφερνα...που πριν λιγο καιρο εμοιαζε απραγματοποιητο ονειρο!Σ'αυτα τα συναισθηματα...και σε πολλα αλλα...αποσκοπει η προπονηση μου, απλα πολλες φορες υπερβαλλουμε τοσο, που μοιραια το ιδιο μας το σωμα μας τιμωρει...βαζοντας μας ετσι φρενο, δημιουργωντας ομως παλι μια σειρα αλλων συναισθηματων οπως απογοητευσης, ελπιδας,περισυλλογης...!Τωρα δειχνουν ολα μαυρα...σε λιγο καιρο θα φαινεται περισσοτερο φως...κι οταν ολα ειναι λαμπερα...ελπιζω να πραγματοποιησω τη χθεσινη μου προπονηση με επιτυχια: 19 χλμ στο 4:55 το χλμ!Ειμαι βεβαιος οτι το εχω...και θα το κανω...!Αυτο μπορει να βγαζει μαραθωνιο κατω απο 3:30 ωρες, οπως λες...αλλα εγω θεωρω οτι αλλο πραγμα τα 20χλμ...αλλο τα 35 χλμ ...κι αλλο φυσικα τα 42 χλμ!Ολα αυτα τα γραφω με τεραστιο σεβασμο προς το προσωπο σου...διοτι και μεγαλυτερη εμπειρια απο μενα στο αθλημα εχεις ...και καλυτερος δρομεας απο μενα εισαι..

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!


Σε ευχαριστώ για τους χαρακτηρισμούς αλλά δε με θεωρώ καλύτερο από εσένα. Απλά λιιιιγο εμπειρότερο.
Το θέμα είναι να μην παρασυρόμαστε και την πατάμε χωρίς λόγο (το έχω κάνει και για αυτό πιστεύω πως ξέρω κάτι).
Θυμάμαι σε ένα βιβλίο προπόνησης που περιέγραφε μια μορφή άσκησης και έλεγε συγκεκριμένα πως ο ρυθμός θα μας φαίνεται πολύ εύκολος αλλά σε εκείνο το ρυθμό είναι που γίνεται όλη η δουλειά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/02/2015 :  15:48:56  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Aroulio

Σάββατο 13,5km ελεύθερο
Κυριακή 30άρι LR στην εξοχή. Διμηνιό-Πευκιάς-Ξυλόκαστρο
Δευτέρα Ρεπό & Σαρακοστιανά
Τρίτη 8,5km χαλαρό με κουτσαμάρα στο αριστερό & 16 ώρες διάβασμα PB καριέρας...



...προπονείσαι για κάποιο 24ωρο διαβάσματος;

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/02/2015 :  17:24:58  Εμφάνιση Προφίλ
3,5κμ ζεσταμα,10*500μ σε ρυθμο 4.05''/κμ,3κμ αποθ. Το ισχιακο ενοχλεί..

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/02/2015 :  19:03:45  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by Aroulio

Σάββατο 13,5km ελεύθερο
Κυριακή 30άρι LR στην εξοχή. Διμηνιό-Πευκιάς-Ξυλόκαστρο
Δευτέρα Ρεπό & Σαρακοστιανά
Τρίτη 8,5km χαλαρό με κουτσαμάρα στο αριστερό & 16 ώρες διάβασμα PB καριέρας...



...προπονείσαι για κάποιο 24ωρο διαβάσματος;

Free your feet...free your senses!



πέσανε μαζεμένες οι υποχρεώσεις καθότι είμεθα fast finishers..... αλλά, τώρα που το λες πάλι......
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/02/2015 :  19:52:31  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Άυριο θα γραφτώ (τελευταία μέρα) στον Κούση.
Να πάει να μαμηθεί, δεν θα αφήσουμε 3-4 χαμένες προπονήσεις, έστω και της τελευταίας στιγμής, να μας χαλάσουν την διάθεση.
Πάμε και ότι γίνει>
Θα σας κρατήσω ενήμερους.
Πιστεύω με 2 προπονήσεις ακόμα, να στρώσουν οι ανάσες μου που έπεσαν λίγο (σήμερα βγήκα, πήγε αποδεκτά, όπως το περίμενα), η ταχύτητα δεν πολύ έπεσε, τα πόδια είναι σχετικά φρέσκα, τα πνευμόνια χάλασαν λίγο αλλά με ένα crash course θα ξυπνήσουν.

Οπότε κανά 40λεπτό αύριο κ μεθαύριο, με 2-3 χιλιάρια μέσα,

και τα μυαλά στα κάγκελα...

ΥΓ. Αν δεν βγεί, σε κοντινό διάστημα βάζω και δεύτερο ΗΜΙ. Δεν θα το αφήσουμε να περάσει έτσι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lemonidas1
Senior Forum-Runner

Greece


766 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/02/2015 :  20:41:00  Εμφάνιση Προφίλ
14χλμ στο 5'πριν λιγο,ευτυχως μονο λιγες ψιχαλες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000