Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Κωλόκαιρος για τρέξιμο. Δρόμοι γεμάτοι νερά.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

nik_chrysos
Forum-Runner

Greece
71 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 09/12/2014 :  17:19:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χειρότερος καιρός για τρέξιμο δεν υπάρχει. Εδώ και χρόνια έχει να κάνει τέτοιον κωλόκαιρο !!! Στη Θεσσαλονίκη βρέχει αδιάλλειπτα από το Σάββατο. Για να τρέξεις σε ανοιχτό δρόμο ούτε λόγος. Στο πρώτο πεντάλεπτο βρέχεις τα πόδια σου στον πρώτο νερόλακκο. Το βουνό είναι γεμάτο λάσπη. Καλύτερα να είχε παγωνιά ή να ψιλοχιόνιζε. Η μόνη εναλλακτική το τρέξιμο σε διάδρομο ή σε σκεπασμένα μέρη (πχ. στέγαστρο Καυταντζογλείου). Ας ελπίσουμε να σταματήσει επιτέλους. Ίσως μέχρι τα Χριστούγεννα να το γυρίσουμε λίγο προς τις ασκήσεις κλειστού χώρου (πχ ενδυνάμωσης κορμού).

akira
Advanced Forum-Runner

Greece


285 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/12/2014 :  18:43:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μην σκας και εδω στην Κεφαλονια αν δεν βρεξει μια φορα την ημερα θα φανει παραξενο. Εγω απλα το εχω δεχθει, αν στην προπονηση με πιασει βροχη θα κατσω να βραχω και θα βγαλω την προπονηση. Απλα μετα στην επιστροφη βουρ για αλλαγη σε στεγνα ρουχα και ζεστο μπανιο για να συνελθω. Το αστειο της υποθεσης ειναι οτι παραλληλα ασχολουμε και με την αστροφωτογραφια τα βραδυα και φετος λογω του τρελου καιρου που εχουμε δεν εχω κανει σχεδον τιποτα και το τρεξιμο ειναι εναλακτικη για να μην σπασουν τα νευρα μου

Τα λεμε στο τερματισμο

Edited by - akira on 09/12/2014 18:44:08
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mastrolefteris
Senior Forum-Runner

560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/12/2014 :  06:42:22  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Mastrolefteris Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα,

Δεν πειράζει να μην τρέξουμε για λίγες μέρες!
Μπορεί να μας βγει και σε καλό! Ξεκούραση, τραυματισμοί, εναλλακτικές δραστηριότητες και τα λοιπά...

www.MountainRunning.gr

MountainRunner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/12/2014 :  07:20:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα, μη γκρινιάζουμε για το παραμικρό. Ζούμε σε ιδανική χώρα για τρέξιμο όσο αφορά τις κλιματολογικές συνθήκες. Στην κεντρική Ευρώπη τι να πουν που έχουν θερμοκρασίες υπό το μηδέν και πάγο το χειμώνα. Και όχι μόνο εκεί ακόμα στα υπόλοιπα Βαλκάνια ο χειμώνας είναι πολύ σκληρότερος. Αν χάσουμε λίγες μέρες δε χάλασε ο κόσμος.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/12/2014 :  07:23:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
περισυ στην προετοιμασια του Αλεκου καθε Κυριακη εριχνε ασταματητη βροχη. Ολα τα λονγκ βγηκαν σε καταιγιδες. απο τη μια το χαιρομουν, απο την αλλη ομως βγηκε και ο τραυματισμος. κατα τις συνεδριες με τον φυσικοθεραπευτη τραβουσε μεγαλες ποσοτητες νερου απο την πλατη μου με τις βεντουζες του. επρεπε να βλεπατε την απορια στα ματια του... με ειχε ρωτησει αν μενω σε ενυδριο... μετα απο το περιστατικο αυτο με τη μεση μου, αποφασισα οτι παλικαριες γιοκ. στον αγωνα θα τερχω ο,τι καιρο κι αν κανει αλλα στις προπονησεις οσο δεν εχω τον καταλληλο εξοπλισμο, θα κοιταω πρωτα την υγεια μου. καπως ετσι κατελληξα φετος να κανω μονο τα λονγκ σε ασφαλτο. εδω στον Χορτιατη εδω και 3 μερες γινεται της κακομοιρας... λεει οτι απο σημερα θα στρωσει αλλα θα κατεβει πολυ η θερμοκρασια...ειδομεν!

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/12/2014 :  08:14:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
χοντρη καλτσα, παπουτσι με τη μεγιστη δυνατη αδιαβροχη τεχνολογια, καπελο τζοκει για να μην ενοχλει η βροχη, γαντια γιατι παγωνουν τα ακρα, κ κυριως καλη διαθεση και βγαινει...πιστεψτε με δεν κανει κρυο στην Ελλαδα, ειδικα στα νοτια..

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

akira
Advanced Forum-Runner

Greece


285 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/12/2014 :  09:27:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
και μιας και ειναι της κουβεντας

http://www.runningnews.gr/item.php?id=19920

Τα λεμε στο τερματισμο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skiritis
Advanced Forum-Runner

401 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/12/2014 :  11:28:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Eντάξει, στην Θεσσαλονίκη δε βρέχει αδιάλειπτα από το Σάββατο. Το πρωί του Σαββάτου σταμάτησε και το βράδυ της Κυριακής ξανάρχισε...Σάββατο μεσημέρι πήγα για trail στο Σεϊχ-Σου και γύρισα καταλασπωμένος,αλλά δεν είχε κρύο. Τώρα, άλλο πράγμα το τρέξιμο με κρύο κι άλλο με βροχή. Με βροχή ελλοχεύει περισσότερο ο κίνδυνος τη υποθερμίας.Με το κρύο τουλάχιστον είσαι στεγνός.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/12/2014 :  10:08:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dpkouk

χοντρη καλτσα, παπουτσι με τη μεγιστη δυνατη αδιαβροχη τεχνολογια, καπελο τζοκει για να μην ενοχλει η βροχη, γαντια γιατι παγωνουν τα ακρα, κ κυριως καλη διαθεση και βγαινει...πιστεψτε με δεν κανει κρυο στην Ελλαδα, ειδικα στα νοτια..

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...




Ετσι είναι,αφού το λέει και το τραγούδιΑλλα δέν θα γίνει και τπτ άν δεν τρέξουμε και λίγες μέρες(όπως σωστά σημείωσε ο φίλος παραπάνω),σε καλό θα μας βγεί

Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται συνήθως με τρείς τρόπους:την ελπίδα,το όνειρο και το χιούμορ.


Edited by - ANASTASIOS on 11/12/2014 10:10:18
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dkoukou
Senior Forum-Runner

Greece
591 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/12/2014 :  11:16:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dpkouk

χοντρη καλτσα, παπουτσι με τη μεγιστη δυνατη αδιαβροχη τεχνολογια, καπελο τζοκει για να μην ενοχλει η βροχη, γαντια γιατι παγωνουν τα ακρα, κ κυριως καλη διαθεση και βγαινει...πιστεψτε με δεν κανει κρυο στην Ελλαδα, ειδικα στα νοτια..

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...



Για το αδιάβροχο παπούτσι έχω αντίθετη άποψη καθώς αν βραχεί στο εσωτερικό, το νερό αργεί υπερβολικά να στεγνώσει ακόμα και αν σταματήσει να βρέχει αφού δεν στραγγίζει το ύφασμα και τότε τα πράγματα γίνονται ακόμα πιο άβολα.
Σε ψιλοβροχο το gore text παπούτσι είναι σίγουρα καλύτερο από θέμα στεγανοτητας αλλά αν μιλάμε για τόσο ήπιες συνθήκες δεν αξίζει πιστεύω τον κόπο το επιπλέον κόστος αγοράς και η σαφώς μειωμένη διαπνοη .

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/12/2014 :  13:42:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
κοιτα, επειδη τρεχω κ με χιονι καποιες φορες, στις λουμπες πουναι παγωμενο νερο ή λιωμενο χιονι η καλτσα με το καλο παπουτσι σωνουν λιγο την κατασταση...λιγο βεβαια..

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostao
Advanced Forum-Runner

Greece
410 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/12/2014 :  18:00:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και ένα καλό κόλπο που δεν το έκανα παλιά είναι μικρές σακούλες στα πόδια σαν να τα κρατάνε λίγο καλύτερα από το νερό. Εμένα προσωπικά, μου αρέσει κρυφά να τρέχω σε ακραίες συνθήκες (ακόμα και σε χιόνια και σε καύσωνα, αλλά προτιμάω να μην είναι long) νιώθω ήρωας χαχα. Και καπελάκι και αδιάβροχο είναι χρήσιμα. Αυτές τις μέρες και σε λάσπες πήγα, ήθελα να έχω μια εμπειρία αν τύχει σε κανένα αγώνα, το μόνο κακό είναι πως θα μπεις σπίτι έτσι, πρέπει να ξεντυθείς από έξω
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2014 :  20:47:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kostao

Και ένα καλό κόλπο που δεν το έκανα παλιά είναι μικρές σακούλες στα πόδια σαν να τα κρατάνε λίγο καλύτερα από το νερό. Εμένα προσωπικά, μου αρέσει κρυφά να τρέχω σε ακραίες συνθήκες (ακόμα και σε χιόνια και σε καύσωνα, αλλά προτιμάω να μην είναι long) νιώθω ήρωας χαχα. Και καπελάκι και αδιάβροχο είναι χρήσιμα. Αυτές τις μέρες και σε λάσπες πήγα, ήθελα να έχω μια εμπειρία αν τύχει σε κανένα αγώνα, το μόνο κακό είναι πως θα μπεις σπίτι έτσι, πρέπει να ξεντυθείς από έξω



Αλλιώς έχει να πέσει παντόφλα

Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται συνήθως με τρείς τρόπους:την ελπίδα,το όνειρο και το χιούμορ.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000