Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Διατροφή
 Κυνηγώντας το Μαγνήσιο.....
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

blofas
Forum-Runner



82 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 10/12/2014 :  10:25:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα σας

Δεν ειμαι ούτε διατροφολόγος ούτε τίποτα συναφή, ούτε θα πώ τι είναι το μαγνήσιο πόσο σημαντικό ειναι, οχι μόνο για δρομείς αλλά για όλο τον κόσμο ,αυτά είναι γνωστά και δεν θέλω να κουράσω, αφορμή ήταν η ενασχόληση με το τρέξιμο και η ευκόλη λύση πολλών "πάρε ένα μαγνήσιο κάνεις πολλά χιλιόμετρα" ,
Ειμαι κατά των συμπληρώματων την ώρα που μπορούν να καλυπτούν σε τροφή ΑΛΛΑ
Αυτό το μεγάλο ΑΛΛΑ με κάνει να γράψω και θα ήθελα φυσικά και την γνώμη σας
Θα παραθέσω με νούμερα ΟΧΙ δικά μου φυσικά αλλά αυτά που βγάζουν διατροφολόγοι και άλλοι ειδικοί μπορειτε να τα βρειτε τα νουμερα στο Internet βασικα παντού.

Συνιστώμενη ημερήσια πρόσληψη μαγνησίου 400-420 (ΑΝΔΡΕΣ 25+) 320 (ΓΥΝΑΙΚΕΣ 25+)

Ξεκιναω με ενα ενυσχιμενο διατροφολογιο για καλυψη μαγνησιου
και θα δειτε οτι ΔΕΝ φτανετε ευκολο το ΗΜΕΡΗΣΙΟ!

6 ΓΕΥΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΕΡΑ

Πρωινό
* 1 ποτήρι γαλα και 2 φέτες ψωμί ολικής άλεσης με λίγο ταχίνι = 100mg
ΤΟ ΣΝΑΝΤΑΡ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΑΝΟΥΜΕ ΤΟ 1/4 ΑΛΛΙΩΣ ΓΑΛΑ ΜΕ ΔΗΜΗΤΡΙΑΚΑ = 80-90

Σνακ
* 1 μπάρα δημητριακών ολικής άλεσης με κομματάκια αποξηραμένων φρούτων
=40mg

Γεύμα
*κοτοπουλο (μονο 20mg στα 100gr!),Πένες ολικής άλεσης + τυρι τριμενο = 100mg Μαγνήσιο
Σαλατα δεν βαζω εδω γιατι εχω μακαρονι(αν και η σαλατα οσο και να βοσκισεις εχει 17mg στα 100gr οποτε πρεπει να φας ενα κιλο χορτα να παρεις το 1/4 σε μαγνησιο!)
δεν λεω ομως οτι αποφευγω να τρωω σαλατα απλα στο συγκεκριμενο γευμα δεν εβαλα

Απογευμα

τοστ ολικης +γαλαπουλα+μυζηθρα αναλατη(βαζω μυζηθρα γτ εχει τα λιγοτερα λιπαρα) = 50mg
Ή μια μπανανα = 35mg

Βραδυ
Παρομιο με μεσημερι =100mg

Πριν υπνο
Γαλα =30mg Ή φρουτο max 20mg

Συνολο 400-420

ΤΡΩΜΕ ΜΟΝΟ ΟΛΙΚΗΣ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ ΤΟ ΗΜΕΡΙΣΙΟ ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΛΕΥΚΟ ΨΩΜΙ ,
ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΟΙΤΑΞΕΙ ΘΕΡΜΙΔΕΣ ΕΔΩ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΜΟΝΟ ΜΑΓΝΗΣΙΟ
ΤΕΛΟΣ ΕΧΩ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙ ΤΗΝ ΖΕΑ Η ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ 50% ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΑΓΝΗΣΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΟΛΙΚΗΣ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ 3,5 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΑΚΕΤΟ ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ!!!!
Η ερωτηση ειναι οτι αυτη ειναι μια τυπικη διατροφη να "πιασει" το μαγνησιο θεωρω οτι ο περισσοτερος κοσμος δεν φτανει ουτε τα 300mg και ολοι ξερουμε τις συνεπιες ελλειψης του (δεν μιλαω μονο για κραμπες και δρομικα)
ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΙΑΤΡΟΦΟΛΟΓΟΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑΝΕ ΟΛΟΙ ΓΙΑΤΙ ΤΙΣ ΘΕΡΜΙΔΕΣ ΣΕ ΟΠΟΙΑ ΕΚΠΟΜΠΗ ΜΙΛΑΝΕ?
Οι πιο ψαγμενοι ξερετε οτι μπορουμε να τις παρουμε και απο παστελι που το σουσουμι ειναι δυνατο για μαγνησιο , τα αμυγδαλα , αλλα μιλαω για μια τυπικη διατροφη , που θεωρω οτι το 80% δεν πιανει το απαιτουμενο,


Edited by - blofas on 10/12/2014 10:29:39

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/12/2014 :  17:54:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μπλόφες είναι, μπλόφα:)
Εγώ γενικά κάνω μια ισορροπημένη διατροφή ποιοτικά...ποσοτικά να μην το συζητήσουμε, ειδικά από τότε που ξεκίνησα να τρέχω (περίπου 3 χρόνια)...
Δεν έχω πάρει ποτέ έξτρα μαγνήσιο ούτε πριν από αγώνα, ούτε κατά την προετοιμασία. Παίρνω μόνο έμμεσα, μέσω των saltsticks, την ώρα του αγώνα (έχουν λίγο, ψάξε το πόσο). Φέτος ας πούμε, για 4 ώρες περίπου Μαραθώνιο, πήρα 5 saltsticks νομίζω. Δε με έχει πιάσει ποτέ κράμπα, ούτε είχα ποτέ προβλήματα λόγω έλλειψης μαγνησίου. Το φαί πρέπει να κόψω (γράφω τρώγοντας μια μακαρονάδα και ελπίζοντας να σταματήσει η βροχή μπας κ τρέξω λιγουλάκι...)
Μην τρελαίνεσαι με τη ζέα, τα βιολογικά και τα σουπερφαγητά και τις λοιπές αλχημείες...Έχε μια ισορροπημένη δίαιτα και δε θα έχεις πρόβλημα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/12/2014 :  19:11:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by big-blue


Δεν έχω πάρει ποτέ έξτρα μαγνήσιο ούτε πριν από αγώνα, ούτε κατά την προετοιμασία. Παίρνω μόνο έμμεσα, μέσω των saltsticks, την ώρα του αγώνα (έχουν λίγο, ψάξε το πόσο). Φέτος ας πούμε, για 4 ώρες περίπου Μαραθώνιο, πήρα 5 saltsticks νομίζω. Δε με έχει πιάσει ποτέ κράμπα, ούτε είχα ποτέ προβλήματα λόγω έλλειψης μαγνησίου.


Ακριβως τα ιδια κι εγω. Όποτε εχω κανει εξετασεις ηταν μια χαρα, οπότε δεν εχω ασχοληθει καθολου με διατροφη και συμπληρωματα. Στην προετοιμασια παιρνω 1-2 saltsticks στα LR ανω των 20 χλμ. κι αυτα οχι τοσο για το μαγνησιο, οσο για το οριακα χαμηλο νατριο που εχω.

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

blofas
Forum-Runner



82 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/12/2014 :  21:49:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
πολυ σωστά τα λέτε και οι δυο σας, εγω παρεθεσα ενα προβληματισμο , γτ ακουω πολυ "παρε εκεινο" πάρε το άλλο, η ευκολη λυση ,
δεν κρυβω το μονο που περνω ειναι ηλεκτρολυτες μετα απο βαριες προπονησεις , αυτη που παιρνω (δεν θελω να κανω και διαφημιση) επίσης περιεχει 100mg μαγνησιου,
ολο αυτο γραφτηκε γιατι τελικα η ευκολη λυση δεν ειναι παντα και η σωστη παντα και επισης γτ τοσοι διατροφολογοι δεν προτεινουν διατροφες βαση μαγνησιου και σιδηρου κτλ και κοιτουν μονο τις θερμιδες...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

cranfield
Advanced Forum-Runner

Greece
344 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/12/2014 :  21:59:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σας ισσοροπημενη διατροφή δεν χρησιμοποιώ ούτε gels στους μαραθώνιους (δρόμου/βουνού) μόνο salt sticks κάθε 1,3 ώρα και συνήθως παίρνω μαγνήσιο σε χάπι 2 εβδομάδες πριν τον αγώνα καθώς βοηθάει στην αποθήκευση υγρών Φυσικά στους αγώνες τρώω τα πάντα απο λίγο στους σταθμούς.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/12/2014 :  23:08:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εάν τρώς απ'όλα και 80χλμ την βδομάδα να κάνεις δεν χρειάζεσαι τίποτε, αρκεί να τσεκάρεις τιμές σιδήρου/φεριτίνης 2 φορές τον χρόνο. Ε, με την ζέστη και λίγο αλατάκι και είσαι ok.
Για παραπάνω χλμ δεν ξέρω...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/12/2014 :  00:20:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ένας εργομέτρης θα σου πει αν χρειάζεσαι επιλέον

+ τα δύο τσεκ τη χρονιά του ζορο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/12/2014 :  10:47:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by cranfield

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σας ισσοροπημενη διατροφή δεν χρησιμοποιώ ούτε gels στους μαραθώνιους (δρόμου/βουνού) μόνο salt sticks κάθε 1,3 ώρα και συνήθως παίρνω μαγνήσιο σε χάπι 2 εβδομάδες πριν τον αγώνα καθώς βοηθάει στην αποθήκευση υγρών Φυσικά στους αγώνες τρώω τα πάντα απο λίγο στους σταθμούς.


αν κάνεις την υδατανθράκωση που πρέπει πριν τους αγώνες αυτούς θα ''κρατήσεις'' αρκετό νερό. Δε νομίζω πως έχει καμιά ιδιαίτερη αξία η επιπρόσθετη λήψη μαγνησίου
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/12/2014 :  12:37:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by cranfield

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σας ισσοροπημενη διατροφή δεν χρησιμοποιώ ούτε gels στους μαραθώνιους (δρόμου/βουνού) μόνο salt sticks κάθε 1,3 ώρα και συνήθως παίρνω μαγνήσιο σε χάπι 2 εβδομάδες πριν τον αγώνα καθώς βοηθάει στην αποθήκευση υγρών Φυσικά στους αγώνες τρώω τα πάντα απο λίγο στους σταθμούς.



1) Μαγνήσιο και αποθήκευση υγρών: από ότι γνωρίζω το μαγνήσιο (όπως και το κάλιο) προτείνεται εάν θέλεις να αποβάλλεις την περίσσεια υγρών που κατακρατεί το σώμα σου! Εσύ όμως θέλεις το αντίθετο για τον αγώνα, κάτι που επιτυγχάνεται με τη παραπάνω λήψη νατρίου (π.χ. μέσα από το αλάτι) και που οδηγεί αυτόματα σε «κατακράτηση» υγρών! Επίσης το πρωτόκολλο της λεγόμενης «υπερ-ενυδάτωσης» πριν τον αγώνα επιτυγχάνεται γενικά με τη χρήση της γλυκερίνης και όχι με κάποιον ηλεκτρολύτη.

2) Τζελς και φαγητό από τους σταθμούς: υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που δε χρησιμοποιείς τζελς (χειροποίητα ή του εμπορίου) σε αγώνες μεγάλης διάρκειας, αλλά προφανώς τρως αυτά που παρέχουν οι σταθμοί υποστήριξης;
Το αναφέρω αυτό γιατί κατά τη διάρκεια της προπονητικής περιόδου προφανώς θέλεις μια ισορροπημένη (αν και πιο στοχευμένη) διατροφή, αλλά κατά τη διάρκεια του ίδιου του αγώνα θέλεις την πιο αποτελεσματική διατροφή!
Αν δεν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος που το πεπτικό σου προβληματίζεται με τη χρήση των τζελς, τότε κατά την – απολύτως βέβαια προσωπική – άποψή μου τα τζελς αποτελούν από τις ιδανικές τροφές «ενεργειακής συμπλήρωσης» κατά τη διάρκεια άσκησης/αγώνα:
- 100% άμεση και εύκολα απορροφήσιμη ενέργεια από υδατάνθρακες (και μόνο)
- 0% λιπαρά (τα λιπαρά είναι ότι χειρότερο κατά τη διάρκεια του αγώνα!)
- 0% πρωτεΐνες (μόνο σε πραγματικά πολύωρους αγώνες πιθανόν να ωφεληθείς από τη λήψη αμινοξέων της διακλαδισμένης αλυσίδας = BCCAs & γλουταμίνης). Οι πρωτεΐνες «ως έχουν» απαιτούν χώνεψη από το στομάχι (όπως και τα λιπαρά οξέα), πράγμα που καθυστερεί την απορρόφηση των υπόλοιπων συστατικών που το σώμα χρειάζεται πραγματικά κατά τη διάρκεια του αγώνα (=υδατάνθρακες, ηλεκτρολύτες και νερό).
- σχεδόν 0% δημιουργία στερεών υπολειμμάτων στον εντερικό σωλήνα (όπου κάποια στιγμή θα χρειαστεί να κενωθεί!).

Αναφέρω τα παραπάνω γιατί πιστεύω ότι δημιουργούνται κάποιοι «αστικοί» μύθοι γύρω από τη διατροφή πάνω στον αγώνα, π.χ. πολλοί δρομείς την «πέφτουν» στα πατατάκια, ενώ τα τελευταία είναι μια ακατάλληλη τροφή! Με 30% (!!!) λιπαρά, μέτρια περιεκτικότητα σε υδατάνθρακες και πολύ αλάτι…δεν είναι αυτό που θέλεις. Η βραστή πατάτα είναι απείρως καλύτερη! Σε κάποιες περιπτώσεις μάλιστα δρομείς την «πέφτουν» σε λιπαρά κρεατικά (μπιφτέκια, λουκάνικα), ενώ κανονικά αυτά θα έπρεπε να απαγορεύονται «αυστηρώς και δια ροπάλου» να δίνονται στους σταθμούς οποιαδήποτε αγώνα!!!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/12/2014 :  12:53:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πεσ' τα, ρε Μανώλη...!!!

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANGEL1
Elite Forum-Runner

Greece


1089 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/12/2014 :  12:58:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αναφέρω τα παραπάνω γιατί πιστεύω ότι δημιουργούνται κάποιοι «αστικοί» μύθοι γύρω από τη διατροφή πάνω στον αγώνα, π.χ. πολλοί δρομείς την «πέφτουν» στα πατατάκια, ενώ τα τελευταία είναι μια ακατάλληλη τροφή! Με 30% (!!!) λιπαρά, μέτρια περιεκτικότητα σε υδατάνθρακες και πολύ αλάτι…δεν είναι αυτό που θέλεις. Η βραστή πατάτα είναι απείρως καλύτερη! Σε κάποιες περιπτώσεις μάλιστα δρομείς την «πέφτουν» σε λιπαρά κρεατικά (μπιφτέκια, λουκάνικα), ενώ κανονικά αυτά θα έπρεπε να απαγορεύονται «αυστηρώς και δια ροπάλου» να δίνονται στους σταθμούς οποιαδήποτε αγώνα!!!

Επίσης η coca cola που δίνουν στον Μαραθώνιο δεν βοηθάει, αντιθέτως το ανθρακικό εμποδίζει...

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/12/2014 :  13:02:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μελομακάρονα να τρώμε;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANGEL1
Elite Forum-Runner

Greece


1089 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/12/2014 :  13:56:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

Μελομακάρονα να τρώμε;




Κουραμπιέδες
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/12/2014 :  20:54:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:

Επίσης η coca cola που δίνουν στον Μαραθώνιο δεν βοηθάει, αντιθέτως το ανθρακικό εμποδίζει...


τι εμποδίζει το ανθρακικό;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANGEL1
Elite Forum-Runner

Greece


1089 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/12/2014 :  08:47:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by big-blue

quote:

Επίσης η coca cola που δίνουν στον Μαραθώνιο δεν βοηθάει, αντιθέτως το ανθρακικό εμποδίζει...


τι εμποδίζει το ανθρακικό;



Το στομάχι την ώρα που τρέχεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/12/2014 :  09:03:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα αναψυκτικά και οι διάφοροι χυμοί είναι υπερτονονικά. Κατά τη διάρκεια αγώνα ή προπόνησης μεγάλης διάρκειας προτιμώνται υποτονικά ποτά για να μην προβληματίζεται το στομάχι και καταναλώνεις ενέργεια στην πέψη τους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000