Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Από τα χειρότερα - ρήξη Αχιλλείου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

sotfireman
Forum-Runner

Greece


160 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2014 :  22:37:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDROSG

Περαστικά κι από μένα. Αν το χειρουργείο πήγε όπως πρέπει και είσαι υπομονετικός την περίοδο της αποκατάστασης, όλα θα πάρουν το δρόμο τους και θα επανέλθεις δυνατός! Σε παρόμοια περίπτωση με ολική ρήξη ο αδελφός μου επανήλθε κάνοντας και μερικά 12ωρα και 24ωρα!! Να αποφεύγεις όμως την ταχυέκρηξη στις κινήσεις. Ίσως θα ήταν πολύ σοφό, όσο κι αν ακούγεται οδυνηρό για σένα, να σταματήσεις, τουλάχιστον αγωνιστικά, το ποδόσφαιρο...

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ



Εγώ πάντως 4 χρόνια μετά το χειρουργείο παίζω σε 3 εργασιακά πρωταθλήματα 11χ11 και σε ενα 8χ8 και ξεκίνησα φετος και το τρέξιμο. Κάθε οργανισμός βεβαια είναι διαφορετικός αλλά η γνώμη μου είναι να μην το φοβηθείς.Με καλη αποκατάσταση δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα,πιο πιθανό αυτή τη στιγμή είναι να πάθω ρήξη στο αλλο πόδι παρά στο ίδιο.
Βέβαια έβαλα μυαλό και δεν ξεκινάω καμία δραστηριότητα χωρίς καλό ζέσταμα και πάντα έχω νερό μαζί μου για να εδυνατώνομαι.
Υ.Γ. Είμαι 37 χρονών,79 κιλά 1.80 ύψος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2014 :  23:06:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Περαστικά και υπομονή!
Για αποφυγή του συγκεκριμένου τραυματισμού ειδικά το σταδιακό ζέσταμα είναι μονόδρομος.
Εδώ και 6 χρόνια που ασχολούμαι εντατικά με το τρέξιμο είδα ότι δεν γίνεται με το ποδόσφαιρο "πάντρεμα", το σταμάτησα και όλα είναι πολύ καλύτερα.
Βέβαια για να μην έχουμε αυταπάτες μετά τα 40 μόνο για τρέξιμο είμαστε, όμως όσους ξέρω πρώην ποδοσφαιριστές γίνανε πολύ καλοί δρομείς, όχι σαν τους πρώην μπασκεμπολίστες........
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2014 :  23:09:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Περαστικά και υπομονή!
Για αποφυγή του συγκεκριμένου τραυματισμού ειδικά το σταδιακό ζέσταμα είναι μονόδρομος.
Εδώ και 6 χρόνια που ασχολούμαι εντατικά με το τρέξιμο είδα ότι δεν γίνεται με το ποδόσφαιρο "πάντρεμα", το σταμάτησα και όλα είναι πολύ καλύτερα.
Βέβαια για να μην έχουμε αυταπάτες μετά τα 40 μόνο για τρέξιμο είμαστε, όμως όσους ξέρω πρώην ποδοσφαιριστές γίνανε πολύ καλοί δρομείς, όχι σαν τους πρώην μπασκεμπολίστες........
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotfireman
Forum-Runner

Greece


160 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2014 :  23:35:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by zoro

Περαστικά και υπομονή!
Για αποφυγή του συγκεκριμένου τραυματισμού ειδικά το σταδιακό ζέσταμα είναι μονόδρομος.
Εδώ και 6 χρόνια που ασχολούμαι εντατικά με το τρέξιμο είδα ότι δεν γίνεται με το ποδόσφαιρο "πάντρεμα", το σταμάτησα και όλα είναι πολύ καλύτερα.
Βέβαια για να μην έχουμε αυταπάτες μετά τα 40 μόνο για τρέξιμο είμαστε, όμως όσους ξέρω πρώην ποδοσφαιριστές γίνανε πολύ καλοί δρομείς, όχι σαν τους πρώην μπασκεμπολίστες........


Όντως δεν συνδυάζονται,το βλέπω κι εγώ τώρα.Από καλοκαίρι μόνο τρέξιμο,μέχρι τότε μόνο 3 φορές την εβδομάδα τρέξιμο χωρίς πολύ πίεση.Άλλωστε όπως λένε στο forum πρώτα κατακταμε την απόσταση και μετά την ταχύτητα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2014 :  23:45:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by zoro
...ξέρω πρώην ποδοσφαιριστές γίνανε πολύ καλοί δρομείς, όχι σαν τους πρώην μπασκεμπολίστες........



Ούτε ο Jordan ήταν καλός στο baseball...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostao
Advanced Forum-Runner

Greece
410 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/12/2014 :  10:31:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το ποδόσφαιρο ήδη το έχω αποχαιρετήσει. Τώρα σκέφτομαι και το τένις που έπαιζα που και που με τη σύζυγο. Είναι σωστή η παρατήρηση για τις εκρηκτικές κινήσεις.
quote:
Originally posted by ALEXANDROSG

Περαστικά κι από μένα. Αν το χειρουργείο πήγε όπως πρέπει και είσαι υπομονετικός την περίοδο της αποκατάστασης, όλα θα πάρουν το δρόμο τους και θα επανέλθεις δυνατός! Σε παρόμοια περίπτωση με ολική ρήξη ο αδελφός μου επανήλθε κάνοντας και μερικά 12ωρα και 24ωρα!! Να αποφεύγεις όμως την ταχυέκρηξη στις κινήσεις. Ίσως θα ήταν πολύ σοφό, όσο κι αν ακούγεται οδυνηρό για σένα, να σταματήσεις, τουλάχιστον αγωνιστικά, το ποδόσφαιρο...

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostao
Advanced Forum-Runner

Greece
410 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/12/2014 :  10:37:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και εγώ πλέον αυτό πιστεύω, αν και για μια χρονιά χάρηκα στο ποδόσφαιρο την πρακτικά βελτιωμένη αντοχή, ακόμη και ταχύτητα σε σχέση με παλιότερα και σε σχέση με τους συμπαίκτες μου, αλλά είναι εμφανές ότι στο κάθε ένα από τα αθλήματα επιβαρύνονται και γυμνάζονται με διαφορετικό τρόπο οι μύες μας και οι εναλλαγές δεν είναι αυτονόητο ότι θα είναι ομαλές.
quote:
Originally posted by zoro

Περαστικά και υπομονή!
Για αποφυγή του συγκεκριμένου τραυματισμού ειδικά το σταδιακό ζέσταμα είναι μονόδρομος.
Εδώ και 6 χρόνια που ασχολούμαι εντατικά με το τρέξιμο είδα ότι δεν γίνεται με το ποδόσφαιρο "πάντρεμα", το σταμάτησα και όλα είναι πολύ καλύτερα.
Βέβαια για να μην έχουμε αυταπάτες μετά τα 40 μόνο για τρέξιμο είμαστε, όμως όσους ξέρω πρώην ποδοσφαιριστές γίνανε πολύ καλοί δρομείς, όχι σαν τους πρώην μπασκεμπολίστες........

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostao
Advanced Forum-Runner

Greece
410 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/12/2014 :  10:40:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η κολύμβηση είναι πολύ κατάλληλη άσκηση για την περίπτωσή μου αλλά το θέμα είναι ότι δε μου αρέσει καθόλου και δεν έχω και υποδομή, αλλά θα πρέπει να το σκεφτώ σοβαρά. Ευχαριστώ για τις συμβουλές.
quote:
Originally posted by Deorum

Καλή δύναμη. Στο μεταξύ σκέψου κάποιο υποκαταστατο, όταν στο επιτρέψει φυσικά ο γιατρός σου, όπως κολύμπι.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostao
Advanced Forum-Runner

Greece
410 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/03/2015 :  21:27:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σε όλους, επανέρχομαι στο θέμα με τον τραυματισμό μου για να μοιραστώ κάποιες εμπειρίες που απέκτησα αυτό το διάστημα της αποθεραπείας.
Όταν ένας τραυματισμός είναι είναι σοβαρός και θέλει πολύ χρόνο να επανέλθεις και ειδικά μετά από χειρουργείο πραγματικά η ψυχολογία είναι από τα βασικότερα. Όσο αυτό που έχουμε πάθει είναι αναστρέψιμο (αποδεδειγμένα) δεν πρέπει να τα παρατάμε. Πραγματικά, πρέπει να πιστεύουμε ότι θα πετύχουμε το στόχο της επανόδου. Είναι πολύ σωστό κάτι που είπαν εδώ αρκετοί φίλοι ότι την ώρα του τραυματισμού είναι σαν να ξεκινάει ένας αγώνας, ένας μαραθώνιος με στόχο την αποθεραπεία. Στην πορεία κατάλαβα ότι ακριβώς έτσι ένιωθα. Άρχισα να γίνομαι φίλος με το πρόβλημα, με την αποκατάσταση μου, μου άρεσε που είχα βραχυπρόθεσμους στόχους που τους κάλυπτα και σιγά σιγά γινόμουν αυτός που ήξερα.
Υπάρχουν τα δύο άκρα των αντιδράσεων, κάποιοι απογοητεύονται και αφήνονται τελείως και το αποτέλεσμα το τελικό δεν είναι το αναμενόμενο, κάποιοι παίρνουν κιλά, παρατάνε την ιδέα του αθλητισμού. Και άλλοι, που οι περισσότεροι από μας εδώ πέρα μάλλον έτσι είμαστε, που το πάνε πολύ δυναμικά με σκοπό να "σπάσουν τα κοντέρ", να επιστρέψουν σε χρόνο ρεκόρ, και άλλα. Εγώ τελικά προσπαθούσα να μην είμαι από τους ακραίους της δεύτερης ομάδας και να μην τραυματιστώ ξανά. Ακολούθησα σχετικά πιστά πρωτόκολλα αποκατάστασης και δούλεψα κάθε μέρα μόνος μου, και μπορώ να πω ότι πάω καλά. Σήμερα, ακριβώς όπως ήταν το σχέδιο, έτρεξα για πρώτη φορά μετά από 12 εβδομάδες. Κατάλαβα τι θα πει η λέξη "σκουριασμένος" για πρώτη φορά.Ήταν τετράλεπτα και πεντάλεπτα εναλλάξ με περπάτημα. Στο τέλος μπορώ να σας πω ότι ήμουν σε έκσταση. Το τρέξιμο είναι η απάντηση σε πολλά ερωτήματα τελικά. Καλά χιλιόμετρα σε όλους!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/03/2015 :  22:09:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
το έπαθε πριν ένα χρόνο κι ο πατέρας μου. πήγαμε σε 5χ5 κι επειδή έπαιζε μπάλα παλιά υπερέβαλλε εαυτόν κι έπαθε το ίδιο ακριβώς. μετά από 3-4 μήνες επανήλθε σιγά σιγά και τώρα είναι καλά. δε ρισκάρει επικίνδυνα σπορ όπως τα 5χ5 βέβαια πλέον αλλά δεν του έμεινε κάποιο μόνιμο πρόβλημα και αυτό είναι το κυριότερο πιστεύω.

καλή επάνοδο φιλαράκι!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/03/2015 :  00:16:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
το σημερινο τρεξιματακι σου φιλε μου, παιζει να ηταν απο τα πιο ομορφα της ζωης σου αν σε νιωθω καλα!

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostao
Advanced Forum-Runner

Greece
410 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/03/2015 :  00:32:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ακριβώς... Ευτυχώς συγκρατήθηκα να μην κάνω πολλά...
quote:
Originally posted by kalogeridis

το σημερινο τρεξιματακι σου φιλε μου, παιζει να ηταν απο τα πιο ομορφα της ζωης σου αν σε νιωθω καλα!

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/03/2015 :  00:38:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
η εγκρατεια που σε εφερε στο σημερινο σου τρεξιμο θα πρεπει να σε συντροφευει για τους εξισου σημαντικους επομενους μηνες της αποθεραπαειας σου. σιγα- σιγα και λιγα-λιγα... 1000 μπραβο σου!

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/03/2015 :  09:28:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ωραίος, μπράβο που ακολούθησες πιστά αυτά που έπρεπε να κάνεις, η αντιαμοιβή σου να είναι συνεχής στο μέλλον! Καλή επάνοδο!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/03/2015 :  10:29:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα εύσημα και απο εμένα.Απο την σύνεση και την εγκράτεια που έδειξες θα δείς τα αποτελέσματα πολύ σύντομα.Καλή δύναμη και καλή συνέχεια.

Το καλύτερο σου χαμόγελο να το φυλάς για κείνους που δέν το αξίζουν.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000