Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Προπονηση πρωι-βραδυ,η γνωμη σας.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/12/2014 :  10:22:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@alexios33:

Οι διπλές προπονήσεις θα μπορούσαν να γίνονται στα πλαίσια στοχευμένου προπονητικού ερεθίσματος (π.χ. οι λεγόμενες «block» προπονήσεις) ή στα πλαίσια αποκατάστασης.

Θα πρότεινα να έχεις στο μυαλό σου αυτή τη στιγμή το στόχο απλά της αποκατάστασης! Σε αυτήν την περίπτωση και με δεδομένο ότι:
- Δε θα ξεπεράσεις τον εβδομαδιαίο όγκο που συμβουλεύει ο κανόνας του 10%.
- Έχεις αρκετό χρόνο και όρεξη.
- Στα πλαίσια της αποκατάστασης ο ρυθμός που ακολουθείς στην δεύτερη προπόνηση της ημέρας είναι πραγματικά χαλαρός…

…τότε αυτή η δεύτερη προπόνηση είναι από τους καλύτερους τρόπους (αν όχι ο καλύτερος) για να επανέλθει το σώμα από την κύρια (και δύσκολη) προπόνηση της ημέρας.

Τουλάχιστον αυτό έχω διαπιστώσει στο σώμα μου…

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/12/2014 :  10:22:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για να μπει ένας σε τέτοια διαδικασία-πρόγραμμα
χρειάζεται νομίζω καθοδήγηση από ειδικόν
Που σημαίνει κάποιον προπονητή
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANGEL1
Elite Forum-Runner

Greece


1089 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/12/2014 :  10:31:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by alexios33

quote:
Originally posted by runner1979

quote:
Originally posted by alexios33

Πρωτη φορα σημερα εκανα βαση σχεδιου(ο θεος να το κανει σχεδιο)δυο προπονησεις,μια νωρις το πρωι απο 7 ως 9 και μια βραδυνη σχεδον 6μιση εως 8μιση, Ποια η αποψη σας? καποια συμβουλη-γνωμη,σαν πρωτο στοχο εχω τον κλασσικο μαραθωνιο του 2015,και πρωτα ο Θεος να ειμαι καλα οσο περισσοτερους αγωνες και χιλιομετρα γινεται.

Όλα τα κομματια ενωμενα κατω από τα φωτα των ουρανων


εξαρτάται τί θελεις να κάνεις...


αν στόχος σου είναι να βγάζεις 140-150km την εβδομάδα επειδή στοχεύεις τις 2μιση ώρες και υπάρχει υποστήριξη για γρήγορη αποκατάσταση μάλλον επιβάλλεται να μπουν διπλές προπονήσεις αλλά για ερασιτέχνη δρομέα που κάνει το χόμπι του μάλλον είναι ο πιο ασφαλής τρόπος για να βγει τραυματισμός

εκτός και αν δεν αναφέρεσαι σε τρέξιμο αλλά για εναλλακτική προπόνηση (πχ κοιλιακούς, βάρη, γιόγκα, ποδήλατο ή κολύμπι)




Λιγο απ'ολα βασικα φιλε μου,αλλα σαφως μιλαμε για περισσοτερο τρεξιμο,αργο τρεξιμο βασικα αφου εχω τις ωρες να το κανω.

Όλα τα κομματια ενωμενα κατω από τα φωτα των ουρανων



Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι οι δύο προπονήσεις την ημέρα θα σε φορτώσουν (κάποια στιγμή) με πάρα πολύ κούραση, παρά θα σε οφελείσουν.
Κάποια στιγμή στο παρελθόν το είχα κάνει ως ημιεπαγγελματίας ποδοσφαιριστής (Έπαιζα στην Δ' Εθνική τότε). Στο βασικό στάδιο της προετοιμασίας μας τότε (Δύο εβδομάδες) κάναμε διπλές προπονήσεις. όπου η μία ήταν καθαρά φυσικά κατάσταση και η άλλη ενδυνάμωση ή τακτική. Οι διαφορές είναι ότι τότε δεν εργαζόμουν και ήμουν μόλις 21 χρονών.
Φαντάζομαι ότι και εσύ έχοντας τις τυπικές εργασικές και όποιες αλλές υποχρεώσεις, θα σου είναι δύσκολο να ανταπεξέλθεις σε βάθος χρόνου σε τέτοιο πρόγραμμα. Αν δεις ακόμα και σήμερα επαγγελματίες ποδοσφαιριστές, μετά το βασικό στάδιο της προετοιμασίας τους, σταματούν τις διπλές προπονήσεις. Για τους elite ή "επαγγελαμτίες" δρομείς δεν ξέρω τις ισχύει.
Αυτό που ξέρω και καταλήγω είναι ότι για όλους εμάς που τρέχουμε για χόμπυ, έχοντας πάντα κάποιο στόχο, είναι υπερβολικές οι διπλές προπονήσεις.

Αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη, αλλά η επιλογή είναι δική σου. Σε ότι αποφασίσες καλή επιτυχία.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/12/2014 :  11:00:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Από τα λίγα που έχω διαβάσει, οι διπλές προπονήσεις είχαν νόημα όταν ο εβδομαδιαίος όγκος είναι πάνω από 100χλμ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

alexios33
Forum-Runner

Greece
120 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/12/2014 :  13:58:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

@alexios33:

Οι διπλές προπονήσεις θα μπορούσαν να γίνονται στα πλαίσια στοχευμένου προπονητικού ερεθίσματος (π.χ. οι λεγόμενες «block» προπονήσεις) ή στα πλαίσια αποκατάστασης.

Θα πρότεινα να έχεις στο μυαλό σου αυτή τη στιγμή το στόχο απλά της αποκατάστασης! Σε αυτήν την περίπτωση και με δεδομένο ότι:
- Δε θα ξεπεράσεις τον εβδομαδιαίο όγκο που συμβουλεύει ο κανόνας του 10%.
- Έχεις αρκετό χρόνο και όρεξη.
- Στα πλαίσια της αποκατάστασης ο ρυθμός που ακολουθείς στην δεύτερη προπόνηση της ημέρας είναι πραγματικά χαλαρός…

…τότε αυτή η δεύτερη προπόνηση είναι από τους καλύτερους τρόπους (αν όχι ο καλύτερος) για να επανέλθει το σώμα από την κύρια (και δύσκολη) προπόνηση της ημέρας.

Τουλάχιστον αυτό έχω διαπιστώσει στο σώμα μου…

Free your feet...free your senses!



Κυριως σαν αποκατασταση ναι το θεωρω σωστο,διοτι δεν κανω τα γρηγορα χιλιομετρα απλα κανω κυριως τρεξιμο σε ρυθμους 6/χμ.Ακομα ενα στοιχειο ειναι οτι διπλη προπονηση δε θα κανω αν το εφαρμοσω καθε μερα αλλα 2 φορες την εβδομαδα σαν τρεξιμο αποκαταστασης,αν δω οτι το σωμα αντεχει θα προχωρησω λιγο παραπανω,αλλα οπως ειπαν οι περισσοτεροι φιλοι και ευχαριστω για την συμβουλη να μην ξεπερναω το 10% εβδομαδιαιως,θα ελεγα να μην ξεπερναω το 10% μηνιαιως,Ευχαριστω για την γνωμη σου φιλε τρεχαντηρι.

Όλα τα κομματια ενωμενα κατω από τα φωτα των ουρανων
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

alexios33
Forum-Runner

Greece
120 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/12/2014 :  17:51:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εαν θελω να κανω πιο εντονη προπονηση λογικο δεν ειναι να την κανω το πρωι? Το λεω διοτι εχω ακουσει για εντονη προπονηση το βραδυ,ευχαριστω εκ των προτερων.

Όλα τα κομματια ενωμενα κατω από τα φωτα των ουρανων
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/12/2014 :  18:30:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το ευκολο κομματι ειναι καλυτερα να γινεται το πρωι για να "κρατιεται" σε υψηλο επιπεδο το ph του αιματος.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

alexios33
Forum-Runner

Greece
120 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/12/2014 :  18:39:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by stratus

Το ευκολο κομματι ειναι καλυτερα να γινεται το πρωι για να "κρατιεται" σε υψηλο επιπεδο το ph του αιματος.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.



Κατι σαν ζεσταμα το πρωι, προπονηση το βραδυ

Όλα τα κομματια ενωμενα κατω από τα φωτα των ουρανων
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/12/2014 :  14:43:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
συνήθως διπλές προπονήσεις - και φαντάζομαι όχι καθ'όλη τη διάρκεια του χρόνου αλλά στο διάστημα (3μηνο?) της κυρίως προετοιμασίας τους - κάνουν ορισμένοι μόνο δρομείς οι οποίοι σκοπό έχουν να κερδίσουν πανελλήνιο ή να κάνουν pb (άπιαστο για το μέσο δρομέα εξυπακούεται) σε συγκεκριμένο αγώνα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/12/2014 :  14:45:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...και νομίζω πως πρέπει να τις κάνουν, όποτε τις κάνουν, (τις διπλές προπονήσεις εννοώ) κατόπιν εργομέτρησης & εξετάσεων του σώματος τους και μελέτης των αποτελεσμάτων που προκύπτουν από επιτελείο γυμναστών, ιατρών, φυσικοθεραπευτών κλπ

Αλλιώς δεν ξέρω πως μπορεί να γίνει η δουλειά!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/12/2014 :  16:25:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για να κανεις 3ωρο δεν χρειαζονται ουτε διπλες προπονησεις, ουτε 100χλμ απαραιτητα, ειναι θεμα αν μπορεις αντικειμενικα να το κανεις και αν δεν μπορεις θα πρεπει να δουλεψεις με εξυπνο τροπο και οχι μονο με αργα χιλιομετρα.
Και 200χλμ να κανεις πχ στο 6.00 δεν σημαινει απαραιτητα οτι μπορεις να κανεις και 3ωρο.
Με λιγα λογια δεν παιζει μονο ρολο η ποσοτητα αλλα και η ποιοτητα, αλλα και οι προσαρμογες που εχει κτλ.
Τωρα αν απλα σου αρεσει να τρεχεις, παω πασο, απλα προσεχε μην υπερβαλλεις και στο τελος σου βγει πολυ κουραση και σταματησεις για κανα 3μηνο να συνελθεις, αν δεν ειναι συνηθισμενος ο οργανισμος σου και δεν εχει ακομα τις απαραιτητες προσαρμογες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

alexios33
Forum-Runner

Greece
120 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/12/2014 :  22:55:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις,οπως προειπα θα ηθελα να τρεχω 2 φορες την εβδομαδα,αυτο που διαπιστωσα απο τις λιγες φορες που το δοκιμασα ειναι οτι ο οργανισμος ζηταει σωστη ξεκουραση και μονο για να ανταπεξελθει κατι που ακομα δε κανω σωστα,μαλλον ακομα δεν ειναι καιρος για διπλες προπονησεις,ειμαι και στην αρχη της καριερας μου(τρομαρα μου) οποτε μη το παρακανω μονο και μονο επειδη μ'αρεσει να τρεχω και παω στα πιτ απο υπερκοπωση.
ΥΓ. ΠΡΟΣ Γερμανο,στις καλες μου μερες μπορει να βγαλω το 10αρι σε 46 περιπου λεπτα,προτιμω να τρεχω σε δρομο και οχι στο σταδιο,αν τωρα ειναι απαραιτητο να κανω το τεστ σε σταδιο θα το κανω μεσα στην εβδομαδα μαλλον.

Όλα τα κομματια ενωμενα κατω από τα φωτα των ουρανων
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MasBass
Advanced Forum-Runner

Greece


389 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/12/2014 :  11:30:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
επίσης, το κακό με τους τραυματισμούς είναι οτι σε χαμηλές ταχύτητες και δρόμους αντοχής συσσωρεύεται η κούραση σταδιακά και κάποια στιγμή που θεωρείς οτι έχεις στρώσει το σώμα σου και αντέχεις άνετα πια πολλές προπονήσεις η ζημιά έχει ήδη γίνει. Έτσι φαινομενικά απ το πουθενά αρχίζει το ένα πόδι επίμονες αδυναμίες ή και πόνους μέχρι ν'αναγκαστείς να βγεις off για κανα διμηνο τριμηνο και μετα σιγα σιγα να ξαναμπεις. Ωραίοι οι χαμηλοι χρονοι και οι στοχοι αλλα δυστυχως θελεις καποια χρονια για να προσαρμοστει το σωμα σε τοσο ακραιες καταπονησεις. Βαλε και την ηλικια, βαλε και την λιγο ως πολυ καθιστικη ζωη που ολοι σχεδον κανουμε σπίτι και γραφείο, ε δε θες και πολύ. Και στα λέω αυτά έχοντας δύο απανωτούς τραυματισμούς εναλλάξ στα δύο πόδια από πέρυσι που έτρεξα δύο Μαραθώνιους πολύ κοντά (3 μήνες διαφορά). Μη φανταστείς τίποτε ακραίες ταχύτητες, το καλύτερο που πέτυχα ήταν 4.16 (κι οχι στον ΚΜΑ εδω που εχει ζορια) αλλά καθώς δεν έγινε σωστή αποκατάσταση κι η μία προετοιμασία πήγε κολλητά στην επόμενη έμεινα μετά 2 μήνες εκτός μέχρι να ισιώσει το ένα πόδι... και να πάει μετά στο άλλο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/12/2014 :  11:59:51  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Όπως λέει ο MassBass, Δυστυχώς όταν καμιά φορά ήδη έχει γίνει ο τραυματισμός, μπορεί να νιώθουμε υπέροχα, γιαυτό θέλει προσοχή.
Το παράδειγμα που δίνω είναι σαν ένα αμάξι, που όλα φαίνονται μια χαρά, αλλά ένα μπουλόνι είναι έτοιμο να σπάσει. Και αυτά όταν έχουν τραυματιστεί 1-2-3 μέρες ρεπό, δεν φτάνουν να επανακάμψουν 100%. Εσύ 1-2 μέρες ρεπό, ενώ νιώθεις υπέροχα, και λες, τώρα έχω επανέλθει, βγαίνω να τρέξω, και τσουπ γίνεται η ζημιά.
Μου έχει τύχει να μου βγεί τραυματισμός, μετά από 3-4 μέρες ρεπό, σε ένα easy run. Προφανώς η ζημιά είχε ήδη γίνει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000