Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 kinsei 5
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

kwma
Forum-Runner

110 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 17/12/2014 :  06:39:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημερα...(και καλα χιλιομετρα)!
Ονομαζομαι Κωστας και ασχολουμαι πρωτη φορα με το τρεξιμο (εδω και 4 μηνες).
Ειμαι 45 ετων, 185 υψος και 97 βαρος (βαρυς σκελετος).
Η προπονηση μου την παρουσα φαση ειναι 3 φορες της εβδομαδα (6χλμ, 12χλμ,18χλμ στο παρκο Τριτση με σταθερο χρονο 6,5' ανα χλμ) και εφ οσον παρακολουθω την προοδο μου, ανεβαζω σταδιακα.
Απο το 12χλμ, αισθανομαι ενοχληση στα γονατα (εμπρος και χαμηλα), οποτε αποφασισα να αναβαθμιστω οσο αφορα τα παπουτσια τρεξιματος.
(φορω ενα ζευγαρι admiral κοστους 35 ευρω, και επειδη δεν μπορουσα να τρεξω ουτε 5χλμ χωρις πονο στην καμαρα, εβαλα κατι πατους σιλικονης με θετικα αποτελεσματα, αλλα τελικα συνηδειτοποιησα οτι οσοι αγοραζουν ακριβα παπουτσια, τελικα δεν ειναι ψωναρες).
Μου συνεστησαν τα Kinsei 5, αλλα ριχνοντας μια ματια στο διαδυκτιο, ειδα μια σχετικη γκρινια οσο αφορα την αντοχη τους....Υπαρχει καποια αποψη περι αυτου???
Επισης μια εναλλακτικη θα με ενδιεφερε για προφανεις λογους.
Τρεχω με προσγειωση στην φτερνα, και το πελμα μου παταει ισια.
Ρωτω εσας, διοτι ο πωλητης στα intersport προσπαθουσε ΠΟΛΥ να μου πουλησει οτιδηποτε, και οτι μου εδειχνε "ηταν το τελευταιο" και επρεπε να το αγορασω αμεσως, αφου θα μου εκανε και μικρη εκπτωση.
Παιδια, δεν τιθεται θεμα χρηματων, ετσι κι αλλιως θα αγορασω απο εξωτερικο (οι διαφορες της τιμης που ειδα δεν μου αφηνουν περιθωρια).
Ευχαριστω, και περιμενω τις αποψεις σας για να καταλληξω καπου με σχετικη ασφαλεια.
Καλη συνεχεια,
Κωστας.

Edited by - kwma on 17/12/2014 06:44:21

than
Senior Forum-Runner

Greece
474 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/12/2014 :  07:06:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν μένεις Αθήνα πηγαινε στο runner's corner στην Καλλιθέα. Θα σε παρακολουθήσει πάνω στον διάδρομο κ θα σε βάλει να δοκιμάσεις 2-3 ζευγάρια προτού καταλήξεις.
Οκ, στο Ίντερνετ θα το βρεις ίσως κ 20€ φθηνότερα αλλα γιατί να πειραματίζεσαι με μοντέλα, μάρκες, drop, cushioning κλπ κλπ?
Ειδικά για το πρώτο ζευγάρι παπούτσια που θα αγοράσεις ΘΕΛΕΙΣ τη γνώμη ειδικού , κ ο νικος στο runners corner είναι ειδικός.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/12/2014 :  07:24:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συμφωνώ με το than. Καλύτερα για πρώτη φορά να πας στο Νίκο στο runner's corner. Ξέρει πολύ καλά το αντικείμενο και η Brooks έχει παπούτσια για όλα τα πόδια βάρη και πατήματα. Μετά που θα έχεις και πείρα θα κάνεις τα δικά σου "πειράματα" με διάφορα παπούτσια. Όσο αφορά το Kinsei είναι πολύ βαρύ και το πιο ακριβό της Asics. Όσοι φορούν Asics και θέλουν κάτι πολύ προστατευτικό προτιμούν Nimbus ή Kayano αναλόγως το πάτημά τους. Όσον αφορά τις φθορές και αυτό είναι θέμα που διαφέρει. Εγώ είχα πρόβλημα εσωτερικής φθοράς των Kayano από τις φτέρνες μου γιατί η Asics στα ακριβά της μοντέλα βάζει ποιο ποιοτικά αλλά και πιο ευαίσθητα υλικά. Κράτησα δύο ζευγάρια στα 950 χιλιόμετρα και οι φθορές άρχιζαν από τα 400. Με τα Brooks Ravena έχω φτάσει στα 650 χλμ και δεν έχω τέτοιο πρόβλημα. Ωστόσο άλλοι που χρησιμοποιούν Kayano δεν έχουν καμία φθορά. Άρα είναι και θέμα πατήματος και σχήματος του ποδιού. π.χ. μια φίλη έχει ο ίδιο πρόβλημα με τα adidas. Πάντως για πρώτη φορά σου προτείνω και εγώ να πας στο Νίκο στο Runner's Corner είναι και ο ίδιος δρομέας και μαραθωνοδρόμος καλός.

Edited by - dimitrissss on 17/12/2014 07:27:07
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kwma
Forum-Runner

110 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/12/2014 :  10:49:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.Προφανώς προτιμώ σίγουρη και πετυχημένη επιλογή, εφ οσον η επιβάρυνση είναι σε λογικά πλάισια....
Θα έρθω σε επαφη το συντομότερο, πριν κάνω οτιδήποτε άλλο.
Γεια και χαρά,
Κώστας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/12/2014 :  15:21:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
nimbus η kayano πάντως είναι ιδανικά για πολλά χλμ στου τρίτση
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kwma
Forum-Runner

110 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/12/2014 :  22:04:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
....πάντως έκτος απο παπούτσια πρεπει να ψαχτω και περί προπόνησης....Ένας φίλος μου επισήμανε οτι ξεκίνησα πολύ ατσαλα, και ο ενθουσιασμός των αυξημένων αποστάσεων δεν θα μου βγει σε καλό.....θα ψαξω στο φόρουμ για οδηγίες οργανωμένης προπόνησης.
Μάλλον τα 36χλμ/εβδομαδα είναι πόλλα για κάποιον που τρέχει 4μηνες (λίγη μπάλα σαν πιτσιρικας νομιζω πως δεν μετράει)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/12/2014 :  22:15:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kwma

....θα ψαξω στο φόρουμ για οδηγίες οργανωμένης προπόνησης...




Να και κάποιος που κάνει τον κόπο να ψάξει στην "αναζήτηση"..!!

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

than
Senior Forum-Runner

Greece
474 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/12/2014 :  22:35:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν έψαχνε πραγματικά, δεν θα άνοιγε εξαρχής το θέμα...!!!
πλάκα κάνω βέβαια, φίλε Κώστα καλή δύναμη και καλωσόρισες στη δρομική κοινότητα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kwma
Forum-Runner

110 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/12/2014 :  17:13:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ναι, ναι, ναι.....εχεται δικαιο....γιατι να το κρυψουμε αλλωστε?
Το μονο ελαφρυντικο για παρτυ μου, ειναι οτι οντας ασχετος, επρεπε σε ελαχιστο χρονο να αποκτησω γνωση που αλλοι καλλιεργουν επι δεκαετιες.
Εννοιες οπως "τερρεν, τεμπο, διασκελισμος, διατασεις, ζεσταμα, διατροφη, καταλληλα παπουτσια, αποθεραπεια, ηλεκτρολυτες, παλμοι, ουδετερο πατημα, θλασεις, αντιανεμικο, κλπ κλπ κλπ " δεν τις ηξερα, και δεν τις κατεχω ουτε τωρα....(και γνωριζω πως δεν εχω αναφερει ουτε τις μισες απο αυτες που επηρεαζουν την αποδοση/ασφαλεια)
Να τις μαθω μαζεμενες αποκλειεται.....μονο μεσω της προσεκτικης και συντηρητικης τακτικης προπονησης, μια μια θα αποσαφηνιζονται.
Και φυσικα το ερωτημα "τι να κανω για να ανεβω αμεσα πανω απο τα 18χλμ της μεγαλης προπονησης μου"....παει περιπατο, (και εγω αυριο για χαλαρο 10αρι).
Γεια και ευχαριστω....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

than
Senior Forum-Runner

Greece
474 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/12/2014 :  19:59:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλό είναι να διαβάζεις όσο το δυνατόν περισσότερα (βιβλία, άρθρα, forum κλπ) αλλα όσον αφορά στο τι θα κάνεις τελικά με την προπόνηση μόνο ένας προπονητής δρόμων αντοχής θα στο πει. Όλοι οι υπόλοιποι εδώ γράφουμε το μακρύ μας και το κοντό μας όποτε φιλτραρε και διπλόκοσκίνισε όσα γράφονται εδώ μέσα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/12/2014 :  22:35:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
χάσε και μερικά κιλά, θα δείς μεγάλη διαφορά
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gligoros
Advanced Forum-Runner

Greece


302 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/12/2014 :  22:41:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλώς όρισες κι' απο εμένα Κώστα... Με τη σειρά λοιπόν:

1) Runner's Corner ψηφίζω και εγώ, τουλάχιστον για πρώτη φορά. Θα πάρεις χρήσιμες πληροφορίες για το τρέξιμο σου και σίγουρα κατάλληλα παπούτσια.

2) Τα Kinsei είναι για τα μπάζα, άντε και για καμιά καφετέρια..!!

3) Όπως προείπε και ο zoro, χάσε κανα κιλάκι και να δεις πως θα σε ευγνωμονούν τα γόνατά σου..!!!

4) Θεωρώ υπερβολικά τα χλμ. που κάνεις για αρχάριο και βαρύ δρομέα, πρόσεχε τους τραυματισμούς.... Κάθε εβδομάδα 18χλμ. με 6'30", δηλαδή 2 ώρες long run ???????

Άντε και καλή συνέχεια..


<<ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ - ΒΙΕΤΝΑΜ>>

Edited by - gligoros on 20/12/2014 22:45:25
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mikegr
Forum-Runner

173 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/12/2014 :  11:49:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
[quote]Originally posted by kwma

Καλημερα...(και καλα χιλιομετρα)!
Ονομαζομαι Κωστας και ασχολουμαι πρωτη φορα με το τρεξιμο (εδω και 4 μηνες).
Ειμαι 45 ετων, 185 υψος και 97 βαρος (βαρυς σκελετος).
Η προπονηση μου την παρουσα φαση ειναι 3 φορες της εβδομαδα (6χλμ, 12χλμ,18χλμ στο παρκο Τριτση με σταθερο χρονο 6,5' ανα χλμ) και εφ οσον παρακολουθω την προοδο μου, ανεβαζω σταδιακα.
Απο το 12χλμ, αισθανομαι ενοχληση στα γονατα (εμπρος και χαμηλα), οποτε αποφασισα να αναβαθμιστω οσο αφορα τα παπουτσια τρεξιματος.
(φορω ενα ζευγαρι admiral κοστους 35 ευρω, και επειδη δεν μπορουσα να τρεξω ουτε 5χλμ χωρις πονο στην καμαρα, εβαλα κατι πατους σιλικονης με θετικα αποτελεσματα, αλλα τελικα συνηδειτοποιησα οτι οσοι αγοραζουν ακριβα παπουτσια, τελικα δεν ειναι ψωναρες).
Μου συνεστησαν τα Kinsei 5, αλλα ριχνοντας μια ματια στο διαδυκτιο, ειδα μια σχετικη γκρινια οσο αφορα την αντοχη τους....Υπαρχει καποια αποψη περι αυτου???
Επισης μια εναλλακτικη θα με ενδιεφερε για προφανεις λογους.
Τρεχω με προσγειωση στην φτερνα, και το πελμα μου παταει ισια.
Ρωτω εσας, διοτι ο πωλητης στα intersport προσπαθουσε ΠΟΛΥ να μου πουλησει οτιδηποτε, και οτι μου εδειχνε "ηταν το τελευταιο" και επρεπε να το αγορασω αμεσως, αφου θα μου εκανε και μικρη εκπτωση.
Παιδια, δεν τιθεται θεμα χρηματων, ετσι κι αλλιως θα αγορασω απο εξωτερικο (οι διαφορες της τιμης που ειδα δεν μου αφηνουν περιθωρια).
Ευχαριστω, και περιμενω τις αποψεις σας για να καταλληξω καπου με σχετικη ασφαλεια.
Καλη συνεχεια,
Κωστας.

Μια πρόταση για οικονομικότερα παπούτσια με πολύ καλή απόσβεση είναι τα Saucony Ride 7...φυσικά μόνο με δοκιμή να τα δεις στο πόδι σου. Όσον αφορά στα δρομικά καταστήματα αν ψάξεις θα τα βρεις μόνος σου...Καλή αρχή !

Edited by - Mikegr on 22/12/2014 16:30:02
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kwma
Forum-Runner

110 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/12/2014 :  09:42:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kwma

γεια σας και χρονιά πολλά.
Τα περισσότερα συνεχομενα χλμ που ετρεχα ηταν οντως 18, μια φορά την εβδομαδα όμως.Ετρεχα και 18χλμ επιπλέον, άλλα όχι σε μια προπόνηση.
Δεν ξέρω αν τα 18 θεωρούνται long run, αλλά αύτη η απόσταση (σε τέμπο σταθερά 6,5/χλμ) ηταν το όριο μου πριν αρχίσω να λέω "ζοριστικα πολυ".
Τώρα τρέχω σταθερά 5-6 χλμ με αυτό το τέμπο, για να "βάλω χλμ στα ποδιά" όπως μου ειπαν 4-5 φορες/εβδομαδα, με ασκήσεις ενδυνάμωσης των μυών περί του γόνατου.
(εχθες δεν αντεξα και ετρεξα 11χλμ ακριβως σε μια ωρα, διότι ήρθα στην Ανδρο για γιορτές, και δεν μπορω να περιγράψω το περιβαλλον.....χαλαλι λοιπον η κατάχρηση).
Τελικά απο παπούτσι έχω πάρει nimbus 15, διότι αυτό μου έκατσε καλυτερα στο πέλμα μου (αίσθηση ομοιογένειας σε όλη την κινηση,χωρίς περιοχές με ασαφή αίσθηση κλπ.
Αναφορικά με το βαρος, έχω χασει αρκέτα κίλα, και η ζυγαριά βαίνει πτωτικά (5 κιλά νομιζω πως πρεπει να χάσω ακόμα....στα 90 με "κόβω").
Προφανώς θα δω διάφορα στο δρόμο, διότι οι εταιρίες κανουν "τούμπες" για να μειώσουν το βαρος στα αθλητικά ειδη σε επίπεδο γραμμαρίων.
Γεια σας, και καλες γιορτές.
(αν πω πως τον Μάρτη θέλω να επιχειρισω 20αρι, θεωρειται Υβρις?)


Edited by - kwma on 28/12/2014 09:56:55
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000