Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Εκλογές 2015
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 86

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/01/2015 :  09:58:11  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by sam


Ποιος ξέρει λοιπόν, ίσως η αυριανή κοινωνία βρεί κάποια αξιόπιστα τεστ και για τη κριτική σου ικανόητα (ειδικά όταν επηρρεάζει πολύ περισσότερο κάποιους που θα ζήσουν για πολλά ακόμα χρόνια μετά απο εσένα) και έτσι μετα απο κάποια ηλικία τσεκάρει την ικανότητα κρίσης σου και ανανεώνει το δικαίωμα σου και για το εκλέγειν και για το εκλεγεσθαι



Το κακό όμως είναι ότι η κριτική ικανότητα είναι εντελώς υποκειμενική.

Πάντως, λίγο άσχετο αλλά και σχετικό, έχω σκεφτεί πολλές φορές ότι οι άνθρωποι θα έπρεπε κάθε 3 χρόνια να περνάμε από ΚΤΕΟ, δηλαδή από ψυχίατρο. Κυκλοφορούν πολλοί παλαβοί ανάμεσά μας και σκεφτείτε ότι μπορεί να είναι ο γιατρός μας, ο δικηγόρος μας, ο πρωθυπουργός μας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/01/2015 :  11:24:08  Εμφάνιση Προφίλ
....εγώ πάλι θα πω πως μετρώντας τις χάντρες ξεχνάς οτι στα χέρια σου κρατάς κομπολόι.

Οταν κάποιος προσπαθεί να μου πει πως αυτο που βλέπω δεν συμβαίνει... κοίτα έχω κάποια νουμερα εδώ, τότε γκεμπελίζει. Το αναφέρω αυτό τόσο για την αυξηση της δυσθιμίας των πολιτών (καταθλίψεις, απογοητευση και συνεπως τραγικά αδιέξοδα όπως πχ αυτοκτονίες), για την φτωχοποιηση (οπερ και πεινα και άστεγους κτλ ).

Πραγματικά όταν ακουω πως τα παραπάνω δεν υπάρχουν ή πως στην αφρική ζουν χειρότερα βγαίνω απο τα ρουχα μου. Ο μοναδικος σκοπος ενός νοημονα συνομιλιτή σε αυτήν την περίπτωση είναι να τρολάρει ή να τριπλάρει αντιμέτωπος με το αδιεξοδό του ή την ...υποκρισία του.

Εδώ ο Αυγερόπουλος, τώρα πρέπει να βγαίνει στο κινηματογράφο:

τρειλερ:
http://vimeo.com/108372095

Περισσότερα:
http://www.exandasdocumentaries.com/gr/documentaries/chronologically/2014-2015/380-agora

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/01/2015 :  11:52:57  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Πάντως, λίγο άσχετο αλλά και σχετικό, έχω σκεφτεί πολλές φορές ότι οι άνθρωποι θα έπρεπε κάθε 3 χρόνια να περνάμε από ΚΤΕΟ, δηλαδή από ψυχίατρο. Κυκλοφορούν πολλοί παλαβοί ανάμεσά μας και σκεφτείτε ότι μπορεί να είναι ο γιατρός μας, ο δικηγόρος μας, ο πρωθυπουργός μας.

Με κάτι τέτοιες ιδεες ξεκίνησε και το Γ΄Ράιχ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/01/2015 :  12:08:09  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by xipolitos

quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Πάντως, λίγο άσχετο αλλά και σχετικό, έχω σκεφτεί πολλές φορές ότι οι άνθρωποι θα έπρεπε κάθε 3 χρόνια να περνάμε από ΚΤΕΟ, δηλαδή από ψυχίατρο. Κυκλοφορούν πολλοί παλαβοί ανάμεσά μας και σκεφτείτε ότι μπορεί να είναι ο γιατρός μας, ο δικηγόρος μας, ο πρωθυπουργός μας.

Με κάτι τέτοιες ιδεες ξεκίνησε και το Γ΄Ράιχ!



Από κάποιες ιδέες μερικών που δεν θέλουν άλλοι να ψηφίζουν, γιατί οι ίδιοι ξέρουν καλύτερα και μπορούν να αποφασίζουν και για τους άλλους ξεκίνησαν οι δικτατορίες... Και από κάποιους άλλους που δεν τους λέει τίποτα η έννοια της ατομικής ιδιοκτησίας (που είναι θεμελιώδες ατομικό δικαίωμα βάσει του Συντάγματος, για να μην ξεχνιόμαστε). Για την ώρα ευτυχώς οι απόψεις αυτές είναι μειοψηφία, τόσο στο φόρουμ όσο και στην κοινωνία...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/01/2015 :  12:39:49  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Επιστολή στον επικεφαλής του ΣΥΡΙΖΑ Αλέξη Τσίπρα έστειλε ο δημοσιογράφος Άρης Πορτοσάλτε ζητώντας του να τον προστατεύσει «από τη συκοφαντική επίθεση που εξαπέλυσε εναντίον μου ο διευθυντής του σταθμού σας «Στο Κόκκινο». Υπενθυμίζεται ότι ο Κώστας Αρβανίτης στην «περίφημη» ομιλία του με τον χαρακτηρισμό για τον Πρωθυπουργό, είχε αναφερθεί στο πρόσωπο του κ. Πορτοσάλτε.
«Αυτό που πάλευα και θα παλεύω πάντα είναι η ελευθεροτυπία του Πορτοσάλτε να μιλάει. Το πρόβλημα είναι ότι αυτοί οι Πορτοσάλτε δεν αφήνουν εμένα να μιλάω» είχε πεί. Πηγή: www.lifo.gr
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/01/2015 :  13:17:55  Εμφάνιση Προφίλ
Η έννοια της ατομικής ιδιοκτησίας του κάθε Μπόμπολα σε βάρος της ατομικής ιδιοκτησίας των Ελλήνων που βρίσκεται στο σύνταγμα οεο?
Αλλά ακόμη και "δίκαια" αποκτημένη να είναι, μια και του είναι άχρηστη, γιατί δεν θα έπρεπε να μην αποδοθεί το μεγαλύτερο της περιουσίας του, στους Έλληνες και στην Ελλάδα που τα έχουν άμεση ανάγκη, και θα πιάσουν τόπο?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/01/2015 :  13:49:51  Εμφάνιση Προφίλ
"Ο εργάτης γίνεται ολοένα και πιο φτωχός, όσο περισσότερο πλούτο παράγει και όσο περισσότερο η παραγωγή του αυξάνει σε έκταση και ισχύ. Όσα περισσότερα εμπορεύματα δημιουργεί ο εργάτης, τόσο περισσότερο γίνεται ο ίδιος ένα φθηνό εμπόρευμα. Με την αυξανόμενη αξία του κόσμου των πραγμάτων προχωρά σε ευθεία αναλογία και η υποτίμηση του κόσμου των ανθρώπων. Η εργασία δεν παράγει μόνον εμπορεύματα, παράγει τον ίδιο τον εαυτό της και τον εργάτη ως εμπόρευμα, μάλιστα το κάνει αυτό σε αναλογία με τα εμπορεύματα που γενικότερα παράγει"
Μαρξ, Οικονομικά και Φιλοσοφικά Χειρόγραφα (1844)

"Η κρίση δείχνει πως οι εργάτες δεν μπορούν να περιοριστούν στην πάλη για να πετύχει αυτές ή εκείνες τις απομονωμένες παραχωρήσεις από τους καπιταλιστές. η πτώχευση έρχεται και οι καπιταλιστές όχι μόνο παίρνουν πίσω όλες τις παραχωρήσεις που έκαναν, αλλά και επωφελούνται από τη αδυναμία των εργατών για να κατεβάσουν ακόμα πιο πολύ τα μεροκάματα. Και θα είναι μοιραία έτσι, ως τη μέρα που οι στρατιές του σοσιαλιστικού προλεταριάτου θ’ ανατρέψουν την κυριαρχία του κεφαλαίου και της ατομικής ιδιοκτησίας"
Λένιν Απαντα 15ος

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/01/2015 :  14:43:02  Εμφάνιση Προφίλ
Μη λέτε πράγματα που δεν στέκουν για την ατομική ιδιοκτησία και το Σύνταγμα και λέτε ότι είστε και σχετικοί με το θέμα...!

Δεν έχετε ποτέ ακουστά το δόγμα κάλβο το οποίο έχει μπει με τον έναν ή τον άλλο τρόπο στα περισσότερα συντάγματα του κόσμου και έχει ενσωματωθεί και στο διεθνές δίκαιο απο το 1962...?

http://www.elzoni.gr/html/ent/817/ent.14817.asp

Ψάξτε πρώτα πριν μιλήσετε για το ποιες είναι οι θεμελιώδεις αρχές του συντάγματος και εάν υπερισχύει το δημόσιο συμφέρον ή το ατομικό.

Στα ίδια τα άρθρα περί του δικαιώματος της ιδιοκτησία αναφέρονται ΡΗΤΑ και οι περιορισμοί και οι δυνατότητες του κράτους να απαλλοτριώσει το οτιδήποτε εάν πρόκειται για το δημόσιο συμφέρον.

Μη λέμε και ότι θέλουμε!

"τα δικαιώματα που απορρέουν από την ιδιοκτησία δεν είναι δυνατόν να ασκούνται σε βάρος του γενικού συμφέροντος (Άρ.17, παρ.1, Σ)"

"Επιπλέον, όπως ρητά προβλέπεται, η κρατική εξουσία είναι δυνατόν να απαλλοτριώσει την ιδιοκτησία ενός ατόμου όταν πρόκειται να προαχθεί η δημόσια ωφέλεια (Άρ.17, παρ.2, Σ)"

Επίσης το κάθε κράτος ΕΧΕΙ ΔΙΑΡΚΗ ΚΑΙ ΜΟΝΙΚΗ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ ΕΠΙ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΦΥΣΙΚΩΝ ΠΛΟΥΤΟΠΑΡΑΓΩΓΙΚΩΝ ΤΟΥ ΠΗΓΩΝ όποιος και να εμφανίζεται ως τυπικός ιδιοκτήτης.

edit: Και δεν θα μπω σε χαζή αντιπαράθεση πάλι αλλα δεν μπορώ να βλέπω να αφήνονται λάθος εντυπώσεις απο δήθεν ειδικούς....

ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ότι το κράτος δεν μπορεί να απαλλοτριώσει την ιδιοκτησία οποιοδήποτε ατόμου (έλληνα και ξένου) και αυτό μάλιστα προστατεύεται απο το Σύνταγμα είναι το λιγότερο αφελής.

Edited by - sam on 14/01/2015 15:16:01
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/01/2015 :  16:16:15  Εμφάνιση Προφίλ
Γι΄αυτό λοιπόν πρέπει να γίνει δήμευση των περιουσιών υπέρ του κοινωνικού συνόλου, όλων όσων με δόλο και ψεύδη εξαπάτησαν τον Ελληνικό λαό και κέρδισαν εις βάρος της δυστυχίας του.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/01/2015 :  16:28:18  Εμφάνιση Προφίλ
Τρία πουλάκια κάθονταν... Μου αρέσει που άτομο που παίζει να μην έχει περάσει ούτε απ'έξω από τη Νομική (έχει όμως κατά δήλωσή του φίλους και συγγενείς νομικούς, όπως ο Βέγγος ήθελε να γίνει μυστικός πράκτορας επειδή είχε πατέρα με ναυτικό πρακτορείο στην ακτή Τζελέπη και θείο με πρακτορείο αυτοκινήτων και αδερφό με πρακτορείο λαχείων και προ-πο), μου κάνει υποδείξεις για το τι θα γράψω για την ατομική ιδιοκτησία!!! Βέβαια στην χώρα της ημιμάθειας, όπου όλοι δηλώνουν ξερόλες επί παντός επιστητού, γιατί να μην το διαβάσουμε κι αυτό; Είναι βέβαια η άποψη του ιδίου που έλεγε ότι οι "εκλογές" με υποψηφίους ενός μόνο κόμματος είναι εκλογές... Και άλλα πολλά...
Επειδή έχω βαρεθεί να διαβάζω τόσα άκυρα, και ακόμα περισσότερο να τα απαντάω, γι'αυτό και εδώ και αρκετό καιρό λίγο διαβάζω παρόμοιες "θεματικές" και σπανίως γράφω σε αυτές και έτσι σκοπεύω να συνεχίσω. Καλά τρεξίματα σε όλους και καλές αποφάσεις την μεθεπόμενη Κυριακή! Εξάλλου, ως γνωστόν, η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/01/2015 :  16:45:58  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by sam



"τα δικαιώματα που απορρέουν από την ιδιοκτησία δεν είναι δυνατόν να ασκούνται σε βάρος του γενικού συμφέροντος (Άρ.17, παρ.1, Σ)"

"Επιπλέον, όπως ρητά προβλέπεται, η κρατική εξουσία είναι δυνατόν να απαλλοτριώσει την ιδιοκτησία ενός ατόμου όταν πρόκειται να προαχθεί η δημόσια ωφέλεια (Άρ.17, παρ.2, Σ)"

Επίσης το κάθε κράτος ΕΧΕΙ ΔΙΑΡΚΗ ΚΑΙ ΜΟΝΙΚΗ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ ΕΠΙ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΦΥΣΙΚΩΝ ΠΛΟΥΤΟΠΑΡΑΓΩΓΙΚΩΝ ΤΟΥ ΠΗΓΩΝ όποιος και να εμφανίζεται ως τυπικός ιδιοκτήτης.





Ωράια, αυτά. Αλλά που κολλάει με το

"Από κάποιες ιδέες μερικών που δεν θέλουν άλλοι να ψηφίζουν, γιατί οι ίδιοι ξέρουν καλύτερα και μπορούν να αποφασίζουν και για τους άλλους ξεκίνησαν οι δικτατορίες... Και από κάποιους άλλους που δεν τους λέει τίποτα η έννοια της ατομικής ιδιοκτησίας (που είναι θεμελιώδες ατομικό δικαίωμα βάσει του Συντάγματος, για να μην ξεχνιόμαστε)".


Over and out.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/01/2015 :  17:43:58  Εμφάνιση Προφίλ
Εγραψα αγαπητή μου Αλεξάνδρα ότι εάν σε μια τυχαία κοινωνία αύριο 99 στους 100 αποφασίσουν να μοιράσουν στο σύνολο τη περιουσία του 100ου γιατι αυτό απαιτεί το "δημόσιο συμφέρον" αυτό το θεωρώ -ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ- μια δίκαια απόφαση άσχετα με το εάν συμφωνώ ή όχι (και αν είμαι εγώ ο εκατοστός θα κανονίσω τη πορεία μου) και είδα να με κατηγορούν για ακραίες!!! απόψεις που οδηγούν σε δικτατορίες καθώς δεν μου λέει τίποτα! η έννοια της ατομικής ιδιοκτησίας (η οποία μάλιστα "προστατεύεται θεμελιωδώς στο Σύνταγμα")

Σορρυ αλλα κολοκύθια με τη ρίγανη δηλαδή καθώς ακόμα και το ελληνικό Σύνταγμα σήμερα όπως και όλα τα Συντάγματα του κόσμου (και ούτε καν μια τυχαία κοινωνία) αυτό που προστατεύει πρώτα απο όλα είναι το γενικό συμφέρον και τη δημόσια ωφέλεια (αυτό που βλεπουν οι 99 δηλαδή ...ποσο πιο γενικό να είναι?) και όχι το ατομικό του ενός.

Αυτο μάλιστα ΚΑΙ σε σοσιαλιστικές κοινωνίες αλλα ΚΑΙ σε δυτικές χώρες. Να μη πω ποιος είναι ακόμα και σήμερα ο μεγαλύτερος μέτοχος της Renault (που τη πήρε μάλιστα το γαλλικό κράτος χωρίς καμία αποζημίωση ...οι δέ αγωγές των κληρονόμων του πρωην ιδιοκτήτη της πάνε στα σκουπίδια εδω και χρόνια) ή το πόσες εθνικοποιήσεις έχουν γίνει κατα καιρούς ακόμα και απο τις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής (και αρκετά πρόσφατα μάλιστα με αιτιολογία τη δημόσια ασφάλεια)

Εκεί κολλάει...

Edited by - sam on 14/01/2015 18:21:50
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/01/2015 :  18:03:59  Εμφάνιση Προφίλ
αααααα, αναφέρεσαι σε αυτά που έγραψες χθες, στην σελ. 19!


Διότι εγώ αναφερόμουν σε αυτά που παρέθεσα. Τα άρθρα του Συντάγματος.Αυτά π δεν κατάλαβα που κολλάνε. Σε σχέση με αυτά που έγραψε ο Gypaetos. Αλλά εσύ θες να πας αλλού την κουβέντα.ΟΚeeeyyyy!


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/01/2015 :  18:19:50  Εμφάνιση Προφίλ
Να σου πω και εγώ εδώ ότι διαφωνώ και με την αλλη άποψη που κατηγόρησε εσένα ότι το 3 ράιχ ξεκίνησε απο τις ιδέες σου ότι καλό είναι να περνάμε και κανα κτεό που και που, ειδικά αυτοί που είναι σε ευαίσθητες θέσεις....

Να ξεκαθαρίσουμε καταρχάς ότι -άποψη μου πάλι- δεν απαγορεύεται ΤΡΕΛΟΙ να ακολουθούν ή να πιστεύουν σε λογικές ιδέες και δεν πρέπει να κρίνουμε τις ιδέες κάτω απο αυτό το πρίσμα. Αυτό που είπες ΓΙΝΕΤΑΙ ήδη σήμερα για πάρα πολλά επαγγέλματα. Δεν μπορείς να γίνεις ούτε οδηγός, ούτε αστροναύτης εάν σου λείπουν συγκεκριμένα προσόντα τα οποία μάλιστα επαναξιολογούνται πολλές φορές (στην αστυνομία π.χ. θεωρητικά). Αύριο μπορεί να γίνεται και για περισσότερα. Πως να το κάνουμε τωρα...? Έτσι αποφάσισε η κοινωνία. Μπορείς έαν θες να πας στο τζιμπουντί που μπορεί να οδηγάνε απο τα 10 τους χωρίς δίπλωμα και να βγάλεις εκεί το άχτι σου ή να οδηγάς μεθυσμένος στο οικόπεδο σου που δεν θα συναντας κανέναν άλλον εάν γουστάρεις έτσι. Όχι στο δημόσιο δρόμο όμως. Η κάθε κοινωνία έχει κανόνες και έαν θέλουμε να είμαστε μέλη της, αναγκαστικά τους ακολουθούμε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/01/2015 :  18:33:54  Εμφάνιση Προφίλ
Welcome to Greece!
http://youtu.be/bitEdzVpGfA
http://youtu.be/g6AqYPqJlHo

"Όποιος δεν φοβάται το πρόσωπο του τέρατος, πάει να πει ότι του μοιάζει [...] Η πιθανή προέκταση του αξιώματος είναι, να συνηθίσουμε τη φρίκη, να μας τρομάζει η ομορφιά [...] Η υποταγή ή ο εθισμός σε μια τέτοια συνύπαρξη, ή συνδιαλλαγή, δεν προκαλεί τον κίνδυνο της αφομοίωσης ή της λήθης, του πως πρέπει, του πως οφείλουμε να σκεφτόμαστε, να πράττουμε και να μιλάμε; Αναμφισβήτητα αρχίσαμε να το ανεχόμαστε. Και η ανοχή, πολλαπλασιάζει τα ζώα στη δημόσια ζωή, τα ισχυροποιεί και τα βοηθά να συνθέσουν με ακρίβεια τη μορφή του τέρατος που προΐσταται, ελέγχει και μας κυβερνά. Η μορφή του τέρατος είναι αποκρουστική. Όταν όμως το πρόσωπο του τέρατος πάψει να μας τρομάζει, τότε πρέπει να φοβόμαστε... γιατί αυτό σημαίνει ότι έχουμε αρχίσει να του μοιάζουμε".
Μάνος Χατζιδάκις
http://youtu.be/1ZHP2SUbBg0
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 86 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000