Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Εκλογές 2015
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 86

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/01/2015 :  22:59:20  Εμφάνιση Προφίλ
Όλγα δεν είμαι ευαίσθητος με τέτοια θέματα. Τέτοιες εκφράσεις γίνονται αμέτρητες καθημερινά, αν θέλαμε να τις αποφύγουμε, θα έπρεπε να έχουμε ραμμένα τα στόματά μας. Προσωπικά, δεν προσκυνώ κανέναν, όποιος άλλα λέει και άλλα κάνει, από εμένα έχει και θα έχει την ίδια αντιμετώπιση, όπως και ο συγκεκριμένος αν αλλάξει τροπάριο. Tο λέω από χρόνια για τη περίπτωση που θα βγει αν θα τη κάνει γυριστή.

Αυτό που θα ήθελα, γενικά, και όχι ειδικά για εσένα που μιλάμε, θα ήταν να γίνονταν συζητήσεις σε κάθε θέμα, επιχειρημάτων και όχι επιθέτων.

Ας πούμε ότι θέλω να δείξω ότι κάποιος πολιτικός είναι ψεύτης ή κλέφτης. Με ένα επίθετο, είναι δυνατό να πείσω κάποιον? Αν γράψω ένα κείμενο που να προσπαθώ να εξηγήσω μερικά πράγματα, τότε μόνο θα υπάρχουν ελπίδες να πειστούν συνομιλητές.

Όπως και να έχει, είναι ένα θέμα ξεχασμένο, έτυχε και το επικαλέστηκα για άλλο λόγο όπως είδες, μια και αυτό θυμήθηκα πρόχειρα όταν έγραφα στο άλλο thread.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Queen
Senior Forum-Runner



647 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/01/2015 :  23:03:22  Εμφάνιση Προφίλ
Όπως είπα, δεν υποστηρίζω κανέναν. Απλά ορισμένες φορές δεν ξέρω αν πρέπει να γράφω πια, μην τυχόν παρεξηγηθεί κανένας. Τέσπα, το καλύτερο αποτέλεσμα για τη χώρα θέλουμε, ανεξάρτητα από το ποιος θα την κυβερνά.

___________________
Citius Altius Fortius!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/01/2015 :  23:23:54  Εμφάνιση Προφίλ
Και εγώ έχω αναρωτηθεί αν αξίζει να γράφω, αφιερώνοντας και ώρες ορισμένες φορές. Κατέληξα στο ναι, πρέπει να γράφει και να λέει κάποιος, αν θέλουμε να πάμε μπροστά, είτε στο τρέξιμο, είτε ως χώρα, είτε οπουδήποτε.
Το ότι ο τρόπος γραφής μου είναι εύκολο να οδηγήσει σε παρεξηγήσεις, και αυτό το ξέρω, αλλά κατά τη γνώμη μου αν δεν σπάσεις αυγά, ομελέτα δεν γίνεται. Μακάρι όλα να λύνονταν με το σεις και με το σας. Καλή θέληση και καλή πρόθεση να υπάρχει, και ας είναι οι απόψεις εκ διαμέτρου αντίθετες. Συμφωνώ ότι σχεδόν όλοι εδώ, θέλουν το καλύτερο και έχουν καλή διάθεση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/01/2015 :  11:41:08  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
https://www.youtube.com/watch?v=ik7lOQX3qPs

Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεότεροι!

Ελπίζω να προβληματιστείτε πόσα πράγματα μπορεί να σημαίνει το βίντεο αυτό.

Edited by - Deorum on 23/01/2015 12:04:44
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/01/2015 :  11:47:33  Εμφάνιση Προφίλ
Πολύ ωραίο το βίντεο του Τσίπρα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/01/2015 :  12:38:33  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Deorum

https://www.youtube.com/watch?v=ik7lOQX3qPs

Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεότεροι!

Ελπίζω να προβληματιστείτε πόσα πράγματα μπορεί να σημαίνει το βίντεο αυτό.



Και αυτό επίσης:

https://www.youtube.com/watch?v=JoIv36LlNg4

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/01/2015 :  12:46:18  Εμφάνιση Προφίλ
Σας έχω προλάβει

ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ Ο ΘΕΟΣ
Ο κ. Τσίπρας πήρε τη διερευνητική εντολή σχηματισμού κυβέρνησης


Να κυβερνήσει το παιδί
να κυβερνήσει
και τον μεγάλο παπατζή
να μας θυμίσει

Όπως παλιά έτσι κι αυτός
σκορπά ελπίδες
κι ακολουθεί ο κεραυνός
κι οι καταιγίδες

Τον προωθούν από ψηλά
Δε λέει κάτι;
Κι εμείς πιστεύουμε ξανά
σ’ οφθαλμαπάτη

Όμως μπροστά είναι γκρεμός
και πίσω ρέμα
Ας βοηθήσει ο θεός
κι ας είναι ψέμμα

10-5-2012
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/01/2015 :  12:54:28  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Αν και δεν έχω ποστάρει κάτι που ευθέως κράζει τον ΣΥΡΙΖΑ, (νομίζω δλδ) απλά γενικά κάνω ενστάσεις σε λάθος σκέψεις και επιχειρήματα, όταν πρωτά τα λένε οι άλλοι, αλλά με αφορμή την κουκουβάγια.

Αυτό είναι πιο καραμπινάτο.

https://www.youtube.com/watch?v=Yly0cc4I_0M

Και όχι τα λόγια που λέγονται και μοιάζουν με του ΓΑΠ, λες οκ. Τα πιστεύει τα λέει. Μπορεί και να τα εφαρμόσει, δεν ξέρουμε. Μπορεί κάποιος να είναι καλόπιστος (εγώ δεν είμαι), και ο Τσίπρας πιο ικανός και να τα καταφέρει.

Αλλά εκεί που λέει για το χαράτσι, και μετά λέει δεν έχει σπίτι, και μετά ξανα-λέει έχω... σπίτι.
Καταλαβαίνεις ότι μας δουλεύει στα ίσια, και το τελευταίο επιχείρημα περί ηθικής πάει περίπατο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/01/2015 :  13:07:30  Εμφάνιση Προφίλ
Όπως είχα διαβάσει το 2010 κάπου αλλά δεν θυμάμαι που, αυτή η κρίση θα φάει πολλές κυβερνήσεις, δεξιές κι αριστερές. Όλα τα κόμματα εξουσίας (και ο ΣΥΡΙΖΑ έχει γίνει πλέον κόμμα εξουσίας, από την στιγμή που ο Τσίπρας, αντί για χωρισμό εκκλησίας-κράτους πετάει περιστέρια στα Θεοφάνεια και ζητάει αυτοδυναμία ξεχνώντας απλές και άδολες αναλογικές αλλά και τις κυβερνήσεις συνεργασίας, για τα προτερήματα των οποίων προσπαθούσε να μας πείσει το κόμμα του παλαιότερα) αμφισβητούν τα μνημόνια, τα σκίζουν θεωρητικά, υπόσχονται διαπραγματεύσεις και επαναδιαπραγματεύσεις, και τελικά υπό το βάρος των μέτρων που ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ λαμβάνουν τελικά δίνουν τη θέση τους στον επόμενο. Έτσι θα πάει το έργο για πολύ καιρό ακόμα, άγνωστο πόσο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/01/2015 :  13:26:08  Εμφάνιση Προφίλ
Εγώ βλέπω πάντως ενα νέο κίνημα αγανακτισμένων να γενιέται...Ιστορική στιγμή. Όχι όμως του συντάγματος, απο άλλες πλατείες είναι. Και δεν τους βλέπω να έχουν και καθόλου υπομονή αυτούς.... Προαγανακτίσμένοι

Αυτή τη τελευταία βδομάδα δεν συμμετέχω στις πολιτικές συζητήσεις. Εδώ δεν συμμετέχει ο πρωθυπουργός, θα συμμετέχω εγώ? Έχω πάρει όμως ποπ κορν και διαβάζω με ενδιαφέρον σε όλα τα μέσα όσους ακόμα ελπίζουν ότι θα τα καταφέρουν να μην έρθει ο αντίχριστος... Έχει το γουστο του και αυτό!

Edited by - sam on 23/01/2015 13:44:49
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/01/2015 :  13:39:44  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Εγώ προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα έρθει ο αντίχριστος ούτε η συντέλεια του κόσμου.
Εξάλλου με την μικρή μου εμπειρία στα κοινά, πάντα οι 2 πλευρές κάπως έτσι αντιδρούσαν πριν μια επικείμενη νίκη ή ήττα κτλ.
Το κακό αυτό είναι βασικά.
Πως δεν βλέπω τίποτα διαφορετικό.

ΥΓ. Και δεν είμαι στην μία πλευρά, απλά σίγουρα ξέρω σε ποια δεν είμαι. Που είμαι πραγματικά δεν ξέρω.
ΥΓ2. Βέβαια δεν κατάλαβα τι αγανακτισμένοι ακριβώς, και μάλιστα χωρίς υπομονή είμαστε όλοι όσοι είμαστε αντι-Συριζα, δλδ πιστεύεις ότι σε 1 χρόνο θα είμαστε έξω από το σύνταγμα να απαιτούμε εκλογές και κρεμάλες? Ή να πλημμυρίζουν τα blog και τα social media, επειδή είμαστε ... λιγότερο του πεζοδρομίου? Δεν το νομίζω. Εγώ προσωπικά αν δεν γίνει κάποιο βιβλικό γεγονός (πχ πόλεμος, πχ πραγματική χρεοκοπία - θα μου πεις πως το ορίζεις μεγάλη κουβέντα πάντως σίγουρα όχι όπως τώρα το ορίζετε εσείς) θα παλεύω, με το μελάνι μου πάντα, για εξάντληση της τετραετίας.

Edited by - Deorum on 23/01/2015 13:41:05
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/01/2015 :  13:42:42  Εμφάνιση Προφίλ
Τι λέτε? Θα δώσει συγχαρητήρια ο Σαμαράς στον Τσίπρα όπως συνηθίζεται το ίδιο βράδυ για τους τύπους τουλάχιστον με τις γνωστές ατάκες "θα μαστε δίπλα στη χώρα και στη κυβέρνηση όταν χρειαστεί κτλ κτλ κτλ" ή θα ρίξει κάνα καντήλι? ...Μοιρασμένες τις βλέπω τις πιθανότητες.

Τέλος, δεν μπορώ να σας πω εγώ τι καλό θα κάνει ο αλέξης, πάντως είναι γεγονός ότι πολύ ακροδεξιά όδηγούσαμε τελευταία το κάρο και έχει χαντάκι εκεί.

Εάν είναι και πασόκος ο αλεξης όπως σχίζετε τα ρούχα σας ορισμένοι δυο φορές πρέπει να χαίρεστε. Τουλάχιστον δεν θα το πάει το κάρο απο την άλλη μεριά... Δεν γίνεται και πασόκ μαζί και κούβα... πως να το κάνουμε!

(εάν και είναι η αλήθεια ότι αυτό δεν είναι το μεγαλύτερο λογικό σφάλμα στα διάφορα επιχειρήματα που ακούστηκαν κατα καιρούς για τον χλε χλε αλέξη)

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/01/2015 :  13:56:48  Εμφάνιση Προφίλ
Εγώ γιώργο μου θα δώσω μια ευκαιρία στη νέα κυβέρνηση για να τα κάνει καλύτερα απο πριν, όπως έκανα (και είναι πραγματικότητα αυτό το πιστεύεις δεν το πιστεύεις) ΑΚΟΜΑ και στον Σαμαρά όταν εμφανίστηκε στο κάδρο και στον Γιωργάκη.... Και χωρίς να τους έχω ψηφίσει! Αλλα αφου ΑΥΤΟΙ βγήκαν πήραν ένα περιθώριο για να με πείσουν για τις ειλικρινείς προθέσεις τους. Οχι τετραετία φυσικά. Δεν έχουμε τέτοιες πολυτέλειες.... Θα πεθάνουμε γρήγορα άλλωστε. Όσο όμως εκτίμησα ότι χρειάζοταν για να εκφέρω τελεσίδικη άποψη... Και πλέον ΕΧΩ ΤΕΛΕΣΙΔΙΚΗ ΑΠΟΨΗ.

Το ξέρω ότι κάποιοι βέβαια είναι πιο έξυπνοι απο μένα εδώ και αλλού και τα ξέρουν όλα απο πριν (ορισμένοι είναι η αλήθεια πάντως ότι εάν ψάξω τα ποστς του έχουν πει πέντε διαφορετικά πράγματα για το τι θα γίνει εάν έρθει ο αλέξης απο το ότι θα γίνουμε βενεζουέλα μέχρι το ότι δεν θα αλλάξει τίποτα -τελευταία το λένε αυτο- οπότε δεν τους λες και αξιόπιστους προφήτες) ....όμως έχω συμβιβαστεί με την "ανοησία" μου...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/01/2015 :  13:58:00  Εμφάνιση Προφίλ
Εγώ πάλι πιστεύω ότι η Ευρώπη έχει αποφασίσει για μας. Δεν έχει σημασία το πρόσωπο.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/01/2015 :  14:16:11  Εμφάνιση Προφίλ
Και έτσι να είναι βασίλη που δεν σου κρύβω ότι και εγώ έχω αυτή την υποψία για ένα μεγάλο βαθμό ζητημάτων (όχι για όλα), υπάρχει και πάντα και η άποψη ότι το πρόσωπο μπορεί να αλλάξει όμως λίγο-πολύ κάποιες λεπτομέρειες της διαπραγμάτευσης που έχουν να κάνουν με το κοινωνικό αντίκτυπο των όποιων μέτρων. Ποιος θα πληγεί περισσότερο π.χ. και τι θεωρείται ανάπτυξη για το Α' πρόσωπο ή το Β' ...οπότε αυτή τη στιγμή και ελλειψη καλύτερης εναλλακτικής θεωρώ προσωπικά πάντα- καλύτερο χαρτί για τη χώρα εκεί τον Τσίπρα και τον Βαρουφάκη παρα τον Σαμαρά και τον Βενιζέλο... Και είχαμε ήδη κάποιες ενδείξεις ότι μόνο και με την υποψία της "αριστερής" κυβέρνησης άνοιξαν κάποια θέματα στη συζήτηση και φάνηκε μια απρόσμενη διαλακτικότητα που πριν (ας αναλογιστούμε γιατί) ήταν ταμπού... Κάτι είναι και αυτό ακόμα και εάν είναι απλά στρατηγική για να δείξουμε μέχρι που φτάνουν οι κόκκινες γραμμές μας και να μην μας ζητήσουν παραπάνω.

Σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι η προεκλογική περίοδος έχει λήξει οπότε προσωπικά θα το σεβαστώ ηθικά (σε εμάς δεν υπάρχει φυσικά κάποια νομική απαγόρευση αλλα για το δικό μου "πολιτισμό") και δεν θα κάνω κάποιο άλλο ποστ.

Καλη εκλογική διαδικασία
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 86 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000