Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Εκλογές 2015
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 86

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/02/2015 :  16:16:44  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by sam

Φαντάσου ότι έχεις ένα δάνειο και έχεις δόση 500-600 ευρώ το μήνα την οποία δεν μπορείς να καλύψεις και να ζήσεις κιόλας αξιοπρεπώς (γιατί βγάζεις 900-1000) και έτσι δανείζεσαι τελικά διαρκώς με επιπλέον δάνεια για να πληρώσεις αυτά, πιθανότατα μάλιστα διογκώνοντας το χρέος σου...

Αυτό που λέγεται τώρα είναι να συμφωνήσεις με τον πιστωτή και αντί να πληρώνεις 500-600 ευρώ το μήνα να γίνουν αορίστου χρόνου οι δόσεις σου (θεωρητικά μέχρι να αποφασίσεις εσυ να πληρώσεις το κεφάλαιο) και να πληρώνεις μόνο ένα πολύ μικρό ποσό σε άπειρες δόσεις για το τόκο που π.χ. θα μπορούσε να ήταν 50 ευρω λέω εγω....Για πάντα ...αλλα χωρίς ποτέ κανείς να σου ζητήσει το κεφάλαιο....

Πάλι θα χρωσταγες αλλα δεν θα σε ένοιαζε ενώ το χρέος σου κάποια στιγμή σε βάθος χρόνου θα μηδενιστεί (λόγο πληθωρισμού αλλα και μέσω άλλων διαδικασίων απομείωσης που υπάρχουν για αυτά τα ομόλογα)

Είναι good deal γιατί θα απαλλαχθούμε απο μεγάλα ποσά τοκοχρεολυσίων κάθε χρόνο και στην ουσία είναι σαν να ξεκινάς απο το μηδέν... παρά το θεωρητικό χρέος (αφου έτσι και αλλιώς το χρέος μας θα ανατροφοδοτούταν αλλα με μεγαλύτερες δόσεις με τον παραδοσιακό τρόπο αποπληρωμής). Για αυτο και θεωρείται κούρεμα στη πραγματικότητα...

Θα μου πεις θα τα δεκτεί κανείς τέτοια ομόλογα στο διηνεκές...?

Well, δεν είναι τόσο εξωτική ως ιδέα. Ασε που όποιος έχει χρήματα τα αγοράζει επίσης αυτα τα ομόλογα στη δευτερογενή αγορά ...και του αποδίδουν κάποιο ποσό ετησίως ενώ μπορεί οποιαδήποτε στιγμή να τα ξαναπουλήσει (από όπου και εμείς ακόμαμπορούμε να τα αγοράζουμε όποτε θέλουμε για να μειώνουμε το ονομαστικό μας χρέος). Δηλαδή τα ομόλογα αυτά είναι και αυτά κάτι σαν χρήμα με "εγγυημένη" απόδοση ...οπότε εάν το χρέος μας πέρναγε σε τέτοια ομόλογα θα ήταν σαν να τυπωναμε "χρήμα" εμείς οι ίδιοι αποπληρώνοντας ένα μεγάλο ποσοστό του χρέους μας ενώ οι το ποσό που θα πληρώνουμε τελικά θα αντιστοιχούσε σε ένα αρκετά μικρότερο ποσοστό χρέους με το σημερινό τρόπο αποπληρωμής ....και αρα θα ήταν σα να έβγαινε περίπου αληθινή η Μακρή με τα 100 δις για να κάνω και λίγο πλάκα.




Νομιζω Σταματη απο τι ακουσα οτι θα πληρωνουμε το κεφαλαιο με ρητρα αναπτυξης.Δηλαδη αν εχουμε αναπτυξη απο ενα ποσοστο και πανω θα πληρωνουμε, αν οχι δεν θα πληρωνουμε.
Αλλα διορθωσε με γιατι δεν το εψαξα επαρκως, απλα το ακουσα στο ραδιοφωνο το πρωι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/02/2015 :  16:40:31  Εμφάνιση Προφίλ
Όλα αυτά Σάββα είναι λεπτομέρειες της συμφωνίας που θα γίνει εάν γίνει... Εγω είπα τη θεωρία σε ένα χοντροκομμένο παράδειγμα... Δεν είναι απαραίτητο να είναι έτσι..

Όμως αυτό που γίνεται τώρα είναι πως δεν μπορούμε να καλύψουμε τις ανάγκες μας σε τοκοχρεωλύσια (κάπου εάν θυμάμαι καλά είχα διαβάσει ότι για το 2014 αυτά υπολογίζονταν για πάνω απο 62 δις... ίσως και περισσότερο) και έτσι, τη στιγμή μάλιστα που οι αγορές δεν μας δανείζουν, είμαστε εγκλωβισμενοι στη διαδικασία να παίρνουμε διαρκώς νέες δόσεις απο τους μηχανισμούς στήριξης (με διαρκείς συγκρούσεις/ανασφάλεια/επικυριαρχία εντός της ευρωζώνης) για να πληρώσουμε τις παλιές, μεταφέροντας στη πραγματικότητα το πρόβλημα στο επόμενο "έτος". Εκεί πάει αύτό που λέει ο Βαρουφάκης. Πως ένα πρόβλημα χρεωκοπίας προσπαθούμε να το λύσουμε ως πρόβλημα ρευστότητας.

Εαν όμως μπούμε στη διαδικασία να ΜΗΝ χρειαζόμαστε νέα δάνεια για να πληρώσουμε τα παλιά (εκεί πάει και το ότι δεν "θέλουμε" τη δοση που είναι να μας δοθεί τώρα) και πληρώνουμε μόνο μέσα απο αυτά που μας περισσεύουν τότε το πρόβλημα λύνετε θεωρητικά για το χρέος μας ως τωρα. Μάλιστα ακόμα και οι αγορές θα ανοίξουν για εμάς όπως θα άνοιγαν για τον δανειολήπτη οι "εγκρίσεις" όταν έχει δόση 100 το μήνα αντί για 500 (κάτι που θα είναι αρκετά επικίνδυνο φυσικά για να ξαναπέσουμε στα ίδια εάν δεν προσέξουμε)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/02/2015 :  16:49:28  Εμφάνιση Προφίλ
Ο Βαρουφάκης άλλωστε νομίζω έχει μιλήσει και για τους 2 τρόπους αποληρωμής και ίσως και το συνδιασμό τους. Και για ομόλογα στο διηνεκές και για αποπληρωμές με ρήτρα ανάπτυξης...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/02/2015 :  16:57:46  Εμφάνιση Προφίλ
Και να σημειώσω εδώ ότι δεν είμαι καθόλου σίγουρος για τα 60 δις για τοκοχρεολύσια που έγραψα πιο πριν για τι 2014... Μου φαίνονται πολλα να πω την αλήθεια. Μπορεί να είναι και λιγότερα, πάντως δεν πρέπει να ήταν κάτω απο 30 δις... Εαν ξέρει κάποιος εας μας ενημερώσει...

Ενω εαν π.χ. γύρναγες ΟΛΟ το χρέος σου των 300 δις σε perpetual bonds με απόδοση 2% ετησιως, θα έδινες 6 δις
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/02/2015 :  17:11:12  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by sam

Ο Βαρουφάκης άλλωστε νομίζω έχει μιλήσει και για τους 2 τρόπους αποληρωμής και ίσως και το συνδιασμό τους. Και για ομόλογα στο διηνεκές και για αποπληρωμές με ρήτρα ανάπτυξης...




Καλα αυτο εννοουσα, τι ειπε ο Βαρουφακης οτι ΘΑ προτεινει, οχι οτι συμφωνηθηκε κατι, παντως και εγω αυτο ακουσα, δηλαδη για συνδυασμο των δυο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/02/2015 :  17:31:57  Εμφάνιση Προφίλ
Τι είναι τα ομόλογα perpetual bonds που πρότεινε ο Βαρουφάκης. Που έχουν εφαρμοστεί
http://www.huffingtonpost.gr/2015/02/03/oikonomia-perpetual-bonds-varoufakis_n_6601850.html?1422956455&utm_hp_ref=greece
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/02/2015 :  18:29:44  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Μερικά πρώτα θετικά.
Το πάρκο μας απέκτησε μια στοιχειώδη μέριμνα (ανάβουν τα φώτα ας πούμε...), ε είναι ένα ελάχιστο δείγμα. Ίσως κάποιοι στη νομαρχία (εκεί δεν ανήκει?) φοβούνται για τις καρέκλες.
Κάτι κλούβες από την Βασ. Σοφίας κτλ, έφυγαν, γιατί πάντα προκαλούσαν τρελή κίνηση χωρίς λόγο, αφού έκλειναν 1 λωρίδα μονίμως σε ώρες αιχμής.
Τα αρνητικά τα φυλάω για μετά. Μην με λέτε προκατειλημμένο.
:P
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/02/2015 :  19:02:24  Εμφάνιση Προφίλ
Είδες ξανάρχησε η λειτουργία της ζωής και έπονται αρκετά ακόμα για να γίνουν, ένα εκ των οποίων πάντα σκεφτόμουν είναι η βελτίωση των απάνθρωπων συνθηκών των Ελληνικών φυλακών που είναι κολαστήρια ψυχών! Πέθαναν δυο κρατούμενοι γιατί δεν υπήρχε αλλά και δεν καλέστηκε γιατρός! στις "φημισμένες Γ΄τύπου" φυλακές Δομοκού που χτίστηκαν πρόσφατα από την κυβέρνηση Σαμαρά ως «υψίστης ασφαλείας». http://www.efsyn.gr/arthro/deyteros-nekros-stis-fylakes-domokoy
Εχουμε πολύ δρόμο ακόμα να διανύσουμε και φυσικά να μην ξανακάτσουμε στους καναπέδες όπως τα προηγούμενα χρόνια αλλά να συμετέχουμε ενεργά.

Edited by - xipolitos on 03/02/2015 19:05:38
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/02/2015 :  23:12:21  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Παίζει να είναι η πρώτη φορά που κάνω copy-paste σεντόνι. Καλό διάβασμα για όποιον μπει στον κόπο.

Στέφανος Μάνος
Ο κ. Βαρουφάκης και οι μεταρρυθμίσεις

Πριν τρία χρόνια, στις 2/3/2012, ο κ. Βαρουφάκης αφιέρωσε ένα μακροσκελές άρθρο (http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.8emata&id=13124) 3.300 λέξεων στο Protagon για το ερώτημα τι θα έλεγαν οι Keynes και Hayek, ιδίως ο Hayek, για το μνημόνιο. Στη συνέχεια έχοντας απαντήσει, διερμηνεύοντας τον Hayek, με έψεγε (ήμουν τότε πρόεδρος της Δράσης) επειδή δεν έλεγα όσα, κατ' αυτόν, θα έλεγε ο Hayek.

Απάντησα με συντομία την επομένη (http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.post&id=13136) ότι δεν με ενδιαφέρει τι θα έλεγε ο Hayek, αλλά τι θα έκανε αντιμέτωπος με την Ελληνική πραγματικότητα. Θα με ενδιέφερε επίσης να γνωρίζω τι θα έκανε ο κ. Βαρουφάκης. Απάντηση στο συγκεκριμένο ερώτημα δεν έλαβα. Το ερώτημα με απασχολεί περισσότερο σήμερα μια και ο κ. Βαρουφάκης είναι επικεφαλής του Υπουργείου Οικονομικών. Δεν απασχολεί μόνον εμένα, αλλά και τους πιστωτές μας που επαναλαμβάνουν συνεχώς ότι περιμένουν τις συγκεκριμένες προτάσεις της Ελλάδας. Στη δική μου απάντηση της 3/3/2012 υποστήριζα ότι πρέπει να εξαλειφθούν όλες οι περιπτώσεις όπου το κράτος έχει κατοχυρώσει τη δυνατότητα άκοπου πλουτισμού μιας κοινωνικής ομάδας σε βάρος άλλης. Υποστήριζα επίσης ότι είναι ανήθικο να πληρώνουμε φόρους για να αμείβονται αργόσχολοι που ουδέν προσφέρουν, ή για να συντηρούμε κρατικές υπηρεσίες τη στιγμή που την ίδια δουλειά μπορούμε να την κάνουμε καλύτερα με μη κρατικές.

Την επομένη, 4/3/2012, απάντησε ο κ. Βαρουφάκης (http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.8emata&id=13161). Εισαγωγικά σημείωνε "«Να εξαλειφθούν όλες οι περιπτώσεις όπου το κράτος έχει κατοχυρώσει τη δυνατότητα άκοπου πλουτισμού μιας κοινωνικής ομάδας σε βάρος άλλης». Με αυτά τα λιτά και εμπνευστικά λόγια περιγράφει ο κ. Μάνος το μανιφέστο του. Αυτά τα λόγια είναι που, προς τιμήν του, τον κατατάσσουν στους ριζοσπάστες της πολιτικής σκηνής, δηλαδή σε έναν μακρύ κατάλογο ανθρώπων που τα έβαλαν με τα (ανορθολογικά και εκμεταλλευτικά) κεκτημένα." Στη συνέχεια μετατοπίζει τη συζήτηση στις τράπεζες και άλλους οικονομολόγους του παρελθόντος.

Ελπίζω να αντέχετε αυτή την καταγραφή διότι έχει συνέχεια. Στον κ. Βαρουφάκη απάντησα ξανά στις 5/3/2012 (http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.post&id=13180) και ανταπάντησε ο κ. Βαρουφάκης (http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.article&id=13221). Στη τελευταία αυτή απάντηση υπάρχει η διαβεβαίωση, που ευτυχώς διαψεύστηκε: "Μου μήνυσαν φίλοι, εδώ στην μακρινή Αυστραλία στην οποία γράφω τούτες τις γραμμές, ότι διαδίδεται πως θα είμαι υποψήφιος, και μάλιστα στην Β’ Αθηνών (!), συγκεκριμένου κόμματος (π.χ. βλέπε http://www.inewsgr.com/…/o-varoufakis-stous-anexartitous-el…). Για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις, ακολουθεί δήλωση: Δεν θα είμαι υποψήφιος κανενός κόμματος. Αντ’ αυτού θα ενοχλώ, ελπίζω εποικοδομητικά, όλα τα κόμματα με σχολιασμό των θέσεων και πολιτικών τους."

Ο κ. Βαρουφάκης ήταν τελικώς υποψήφιος και σήμερα είναι Υπουργός Οικκνομικών. Ευτυχώς. Υποστήριξα ότι πρέπει να αναλάβει την αποκλειστική αρμοδιότητα των διαπραγματεύσεων (http://www.capital.gr/News.asp?id=2217123) με τους πιστωτές μας με στόχο ένα πολυετές πρόγραμμα βιώσιμης ανάπτυξης.

Ήδη έχει επιδείξει ευελιξία και προσαρμοστικότητα απέναντι στην πραγματικότητα. Μικρό πρωτογενές πλεόνασμα στο διηνεκές και ρύθμιση αντί κουρέματος του χρέους αρχίζουν να δημιουργούν τις βάσεις μιας συμφωνίας. Απομένει η σαφής περιγραφή των μεταρρυθμίσεων που θα ενισχύσουν δραστικά την ανταγωνιστικότητα. Οι μεταρρυθμίσεις όμως είναι η αχίλλειος φτέρνα του πολιτικού συστήματος (δεξιού και αριστερού). Πριν από τρία χρόνια ο κ. Βαρουφάκης με αντιμετώπισε με χιλιάδες λέξεις αλλά προκαλούμενος για συγκεκριμένες μεταρρυθμίσεις δεν είπε λέξη.

Η αλήθεια είναι όμως, ότι χαιρέτισε τη φράση μου «Να εξαλειφθούν όλες οι περιπτώσεις όπου το κράτος έχει κατοχυρώσει τη δυνατότητα άκοπου πλουτισμού μιας κοινωνικής ομάδας σε βάρος άλλης». Θα μπορούσε λοιπόν να αρχίσει με μια τέτοια μεταρρύθμιση: Να καταργήσει όλους τους υπέρ τρίτων φόρους. Οι υπέρ τρίτων φόροι είναι ακριβώς φόροι που πληρώνονται από τους πολίτες για τον άκοπο πλουτισμό προνομιούχων ομάδων.

Μια άλλη μεταρρύθμιση με τεράστια αναπτυξιακή σημασία είναι η ολοσχερής οικονομική αυτονόμηση της τοπικής αυτοδιοίκησης. Η ηθική λογική της μεταρρύθμισης είναι ότι οι δημότες (που απολαμβάνουν τις υπηρεσίες του δήμου) τον χρηματοδοτούν. Κατ εξαίρεση το κράτος επιχορηγεί τους λίγους πραγματικά φτωχούς δήμους. Η αυτοχρηματοδοτούμενη τοπική αυτοδιοίκηση θα ενδυναμωθεί και θα αναλάβει αναπτυξιακές πρωτοβουλίες. Αντί μιας "νεκρής" συγκεντρωτικής διοίκησης εκατοντάδες ζωντανές αυτοδιοικήσεις θα κυνηγούν την ανάπτυξη.

Για περισσότερα από 20 χρόνια, όσα προτείνω, αντιμετωπίζονται ακρίτως από αγέλες παθιασμένων ηλιθίων ως νεοφιλελεύθερες συμφορές. Είναι όμως;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/02/2015 :  23:18:26  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Deorum

Μερικά πρώτα θετικά.
Το πάρκο μας απέκτησε μια στοιχειώδη μέριμνα (ανάβουν τα φώτα ας πούμε...), ε είναι ένα ελάχιστο δείγμα. Ίσως κάποιοι στη νομαρχία (εκεί δεν ανήκει?) φοβούνται για τις καρέκλες.
Κάτι κλούβες από την Βασ. Σοφίας κτλ, έφυγαν, γιατί πάντα προκαλούσαν τρελή κίνηση χωρίς λόγο, αφού έκλειναν 1 λωρίδα μονίμως σε ώρες αιχμής.
Τα αρνητικά τα φυλάω για μετά. Μην με λέτε προκατειλημμένο.
:P



Μην ανησυχείς-έχουν πάει πίσω από το Ζάππειο. Καλύτερα- είμαι πιο ασφαλής που τρέχω στο σκοτάδι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2015 :  07:25:56  Εμφάνιση Προφίλ
Κριτική στις νεοφιλελεύθερες απόψεις του Μάνου

Μάνος "ή για να συντηρούμε κρατικές υπηρεσίες τη στιγμή που την ίδια δουλειά μπορούμε να την κάνουμε καλύτερα με μη κρατικές".

Βασική αρχή του νεοφιλελευθερισμού (νεοκαπιταλισμού) είναι η αποκρατικοποίηση και παράδοση των κρατικών υπηρεσιών σε ιδιώτες, τα έσοδα των οποίων δεν θα χρησιμοποιούνται για να υποστηριχθεί το κοινωνικό σύνολο, αλλά θα συσσωρεύση τον πλούτο σε ιδιώτες και εταιρίες. Η χώρα και το κοινωνικό σύνολο χάνουν τα κέρδη απο αυτές τις υπηρεσίες που θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν προς όφελος του συνόλου.

Μάνος "Μια άλλη μεταρρύθμιση με τεράστια αναπτυξιακή σημασία είναι η ολοσχερής οικονομική αυτονόμηση της τοπικής αυτοδιοίκησης. Η ηθική λογική της μεταρρύθμισης είναι ότι οι δημότες (που απολαμβάνουν τις υπηρεσίες του δήμου) τον χρηματοδοτούν. Κατ εξαίρεση το κράτος επιχορηγεί τους λίγους πραγματικά φτωχούς δήμους. Η αυτοχρηματοδοτούμενη τοπική αυτοδιοίκηση θα ενδυναμωθεί και θα αναλάβει αναπτυξιακές πρωτοβουλίες. Αντί μιας "νεκρής" συγκεντρωτικής διοίκησης εκατοντάδες ζωντανές αυτοδιοικήσεις θα κυνηγούν την ανάπτυξη".

Δηλαδή ιδιωτικοποίηση του δήμου, οι πολίτες θα πρέπει να πληρώνουν τις ιδιωτικές εταιρείες που θα μπούνε στο χορό για να "απολαμβάνουν" τις υπηρεσίες τους ανεξαρτήτου οικονομικής κατάστασης φτωχοί, πλούσιοι θα αναλαμβάνουν πιθανόν το ίδιο μέρισμα. Θα είναι δε απροστάτευτοι στις "ορέξεις" του δήμου και των ιδιωτικών συμφερόντων. Δεν μας εξηγεί το πως και απο ποιούς θα λαμβάνονται οι αποφάσεις μέσα σ΄αυτό το μοντέλο της "ελέυθερης" αγοράς με μειοψηφία και πυραμιδικά, ή με πλειοψηφία και οριζόντια;

Μάνος "Για περισσότερα από 20 χρόνια, όσα προτείνω, αντιμετωπίζονται ακρίτως από αγέλες παθιασμένων ηλιθίων ως νεοφιλελεύθερες συμφορές. Είναι όμως;"

Είμαι και γω ένας με κριτική απο τις αγέλες παθιασμένων και βλέπω ότι αυτά που προτείνονται είναι νεοφιλελεύθερες συμφορές!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2015 :  07:43:00  Εμφάνιση Προφίλ
Sam
οκ το κατάλαβα όμως αυτό προϋποθέτει και 1 σειρά μεταρρυθμίσεων στο εσωτερικό (πχ σταθερή και δίκαιη φορολογία) και εκεί μάλλον τα πράγματα θα είναι πιο άγρια με τους λίγους έχοντες και τους πολλούς μη έχοντες. Θα μπορέσει άραγε να έρθει σε σύγκρουση με τους πρώτους ή ΔΟΛίως θα το σκεπάσει;
Βέβαια δεν πρέπει να μειωθεί μόνο η δόση της χώρας αλλά και να υπάρχει ανάπτυξη, και προς το παρόν δεν βλέπω κινητικότητα προς αυτή την κατεύθυνση. Ο παντοτινός φόβος του δανειολήπτη δεν είναι το ύψος της δόσης αλλά τα λεφτά που κερδίζει για να εξυπηρετείται το δάνειο-να έχει αξιοπρεπή ζωή.

Η μόνη παρατήρηση που έχω είναι ότι όσα ξέρουμε εμείς ξέρουν και οι άλλοι και έχω μια επιφύλαξη ως προς τι θα δεχτούν. Για να δηλώνουν ατύπως ότι δεν στηρίζουν τέτοιες δηλώσεις μάλλον δείχνει ότι χάνουν...και χάνουμε.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

Edited by - gargadua on 04/02/2015 07:44:45
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2015 :  12:12:11  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Θα σκάσω αν δεν το ρωτήσω και αν δεν λάβω κάποια απάντηση.

Μπορεί κάποιος να μου πει,
τι σημαίνει.
Φιλελευθερός κομμουνιστής & μαρξιστής?
Πως το διατύπωσε τελοσπάντων ο Βαρουφάκης?

Δεν τρολάρω, αλλά ρωτάω, μπορεί ρε παιδί μου να βρούμε μια καινούργια προσέγγιση, ένα πάντρεμα διαφορετικών κόσμων...

Για τον ΟΣΕ έγραψε... τον δίνουμε και με 1€, αρκεί να γίνουν επενδύσεις και να διασφαλιστούν στο μέλλον κάποια έσοδα (συμφωνώ απολύτως! τώρα μπαίνει μέσα εξάλλου...).

Θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέραμε!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2015 :  12:54:37  Εμφάνιση Προφίλ
Φιλελεύθερος κουμουνιστής?????

Μήπως λείπει ένα κόμμα εκεί?

Ο Βαρουφάκης αλλά και ο Σύριζα γενικά δεν λένε ότι είναι κουμμουνιστές (ούτε φιλελεύθεροι φυσικά!!!!). ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΟΙ αριστεροί λένε ότι είναι. Είναι γεγονός ότι μέσα στο σύριζα κάποιοι έχουν αυτή την αυτοαναφορά (κουμμουνιστές) και τιμή τους και καμάρι τους υποθέτω. Αλλα δεν είναι νομίζω η πλειοψηφία. Αληθεια το ριζοσπαστικός, δεν σου λέει κάτι??? Δεν υπάρχει μόνο άσπρο και μαύρο και όποιος συμφωνεί με μια ιδιωτικοποίηση δεν είναι απευθείας Φιλελεύθερος όπως υποθέτω ότι όποιος συμφωνεί με μια εθνικοποίηση ή κρατική επιχειρηματική δραστηριότητα (και μπορώ να σου βρω πάρα πολλές τέτοιες στις οποίες συμφωνει ο Μανος) ....δεν είναι απαραίτητα Κουμμουνιστής ...δεν συμφωνείς?

Νομίζω λοιπόν ότι είναι όντως "τρολάρισμα" το ποστ... όπως θα τρόλαρα και εγώ εάν σου ανέφερα αυτές τις απόψεις του Μάνου για να σου υπονοήσω ότι ο Μάνος είναι κουμμουνιστής...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2015 :  13:12:38  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Ως "φιλελεύθερος κομμουνιστής" αυτοπροσδιορίστηκε ο νέος υπουργός των Οικονομικών, Γιάνης Βαρουφάκης, μιλώντας στο ραδιόφωνο της Αυστραλίας ABC. Ενώ πρόσθεσε πως είναι και "μαρξιστής".

http://www.news.gr/politikh/politika-prosopa/article/205460/varoyfakhs-eimai-fileleftheros-kommoynisths-kai.html
http://www.newsbeast.gr/weekend/arthro/783583/poios-einai-o-giannis-varoufakis/

δεν είναι και τα ΠΙΟ αξιόπιστα site εκ πρώτης αυτά είδα, αλλά δεν είδα κάπου να αμφισβητείται
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 86 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000