Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Εκλογές 2015
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 86

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/02/2015 :  11:35:01  Εμφάνιση Προφίλ
Ειλικρινά Σταμάτη, θα χαιρόμουν (και θα χαρώ) πολύ αν πάνε όλα καλά για την χώρα μας και για εμάς! Δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να παραδεχτώ ότι έβλεπα τα πράγματα λάθος τόσο καιρό, ούτε φυσικά να στενοχωρεθώ αν η κυβέρνησή μας πετύχει το ζητούμενο!

Ειλικρινά και ανεπιφύλακτα...

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

foris
Advanced Forum-Runner



220 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/02/2015 :  11:42:45  Εμφάνιση Προφίλ
Η άποψή μου για τον Τσίπρα έχει αλλάξει σημαντικά προς το καλύτερο από την ώρα που έγινε πρωθυπουργός και παρατηρώ τις κινήσεις του.

Το ίδιο όμως δυστυχώς δεν βλέπω να συμβαίνει με την πλειοψηφία των υπουργών του οι οποίοι ακόμη πετούν στα σύνεφα και σκέφτονται πως θα καταφέρουν να αλλάξουν τον κόσμο.

Γιατί καλή ιδέα (σε οποιοδήποοτε χωρο άρα και στην πολιτική) είναι μόνο μια εφαρμόσιμη ιδέα.
Αλλιώς καλύτερα να ασχοληθείς με την ποίηση την συγγραφή και γενικότερα τον καλλιτεχνικό χώρο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/02/2015 :  11:52:58  Εμφάνιση Προφίλ
Το το κερδίσαμε και τι χάσαμε θα μπορέσουμε να το αξιολογήσουμε όταν θα έρθει η κατάλληλη ώρα και θα μπορούμε να κάνουμε απολογισμό...

Δεν έχει έρθει ακόμα αυτή η ώρα.

Προσωπικά είμαι πλέον πεπεισμένος ότι θα μάστε σε θετικό πρόσημο αλλα αυτό είναι η δική μου εκτίμηση.

Σε κάθε περίπτωση.... όχι: ΔΕΝ θέλω να "υπάρξει επιστροφή στη (προηγούμενη) πραγματικότητα"

Λίγο υπομονή λοιπόν.... Αυτά για τα οποία κατηγορούνται απο ορισμένους σήμερα, μπορεί αύριο να θεωρούνται οι πιο σοφές στρατηγικές κινήσεις τους... Και οι "απειλές", και τα "θυμικά".
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/02/2015 :  12:13:52  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
quote:
Originally posted by foris

Δεν είδα κάποιον να χαίρεται.
Επισημάνσεις κάνουμε (τώρα που δεν μπορούν να μας κατηγορήσουν για τρομοκρατία εν΄ όχει εκλογών όπως πριν λίγο καιρό )και μας επιτρέπεται πλέον να πουμε την άποψή μας... Μπας και υπάρξει επιστροφή στην πραγματικότητα κάποια στιγμή.



Πριν τρομοκρατούσαμε, και πουλάγαμε/πουλάγανε φόβο.
Τώρα υπονομεύουμε το έργο της κυβέρνησης.

Όταν μπορέσουμε να πούμε ότι αυτά που γίνονται/ή πάνε να γίνουν/ή προτείνονται θεωρούμε πως είναι καταστροφικά, παρακαλώ να μας ενημερώσετε για να μην περιμένουμε άδικα.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/02/2015 :  12:20:06  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Κοίτα SAM και εγώ θετικό πρόσημο θεωρώ πως θα έχουμε, Δεν κάνω πλάκα.
Απλά υπό ποιο πρισμα δεν ξέρω αν θα συμφωνήσουμε.
Να στο θέσω αλλιώς.
Και τα ίδια ακριβώς να κάνει με τον Σαμαρά.
Και ακόμα πιο βαριά μέτρα να πάρει...
Για εμένα είναι θετικό το πρόσημο.
Γιατί? Γιατί θα έχει μεγαλύτερη συναίνεση, και θα έχει εκτονωθεί κάπως η οργή.
Οπότε χαλάλι.

Στο αν θα είναι τα ίδια απλά πιο "αδιάφθορα" / "καθαρά" / κτλ κτλ, και αυτό παίζει, αν και δεν το νομίζω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/02/2015 :  12:39:58  Εμφάνιση Προφίλ
"θετικό πρόσημο" ....και "θεωρούμε πως είναι καταστροφικά" απλά δεν ταιριάζουν...

Εάν λοιπόν κάνεις τις διαρκείς ενστάσεις σου στο παραμικρό γιατί θεωρείς ότι "είναι καταστροφικά" όσα γίνονται και θες να μας προειδοποιήσεις (για τι όμως...? για να κάνουμε επανάσταση και να τα αποτρέψουμε?) ...τότε καλώς.

Εάν θες απο την άλλη να δηλώσεις εγκαίρως την αντίθεση σου ώστε μετα να πεις "δείτε ...εγώ τα λεγα" τότε νομίζω ότι η άποψη σου έχει ΗΔΗ κατατεθεί. Νομίζω επαναλαμβάνεσαι άσκοπα μέσα σε τόσο λίγο χρόνο... (να ξέρεις βέβαια ότι ανάλογα το αποτέλεσμα και οι άλλοι μπορούν να σου πουν ...ότι τα λέγανε και εσύ δεν άκουγες για χρόνια μάλιστα ...όχι για λίγες μέρες)

Σε κάθε περίπτωση ΔΕΝ στηρίζεις μια ΝΕΟεκλεγμένη κυβέρνηση πολύ λίγων ημερών χωρίς να έχεις καν ένα οποιοδήποτε ουσιαστικό και οριστικό αποτέλεσμα αποτυχίας σε οτιδήποτε. Καμία υπομονή... καμία ανοχή. Νομίζω ότι είσαι αρκετά χειρότερος δηλαδή απο όσους κατηγορούσες στο παρελθόν οι οποίοι "σκούζαν" για ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ αποτυχημένα αποτελέσματα σε διάφορους τομεις της κοινωνίας μας (ανεργία/κλείσιμο επιχειρήσεων/ύφεση/δραματική μείωση αεπ/εκτοξευση του χρέους σε σχέση με το ΑΕΠ και χίλια δυο άλλα)

Edited by - sam on 18/02/2015 12:56:37
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/02/2015 :  12:53:25  Εμφάνιση Προφίλ
Είμαστε στην αρχή της διαπραγμάτευσης ...όχι στο τέλος. Το έαν δεν αρέσει σε ορισμένους ο τρόπος που διαπραγματεύεται η κυβέρνηση αυτό έχει έτσι όπως έχουν εξελιχθεί τα πράγματα πολυ μικρή σημασία. Γιατί για αυτόν τον τρόπο εξελέγει η κυβέρνηση ...αλλά ακόμα περισσότερο ΑΥΤΟΝ ΕΠΙΚΡΟΤΕΙ το 70%-80% του λαού (και όχι απλά το 35% που τους ψήφισε) σε δημοσκοπήσεις ΜΕΤΑ τις εκλογές...

Είμαι πεπεισμένος ότι ανάμεσα στο 20%-30% είναι σίγουρα ο Σαμαράς και οι ακόλουθοι του που δεν το αποκλείω και καθόλου να προσπαθεί να βάλει τρικλοποδιές παρασκηνιακά (ενάντια στο καλό της πατρίδας) με επαφές στους συνεταίρους του στο Λαικό κόμμα για να μην δώσουν στον Τσίπρα κάτι παραπάνω καθως μετά θα πρέπει να λογοδοτήσει ο ίδιος ... Οπότε αυτούς τους θεωρώ απλά μειοδότες και δωσίλογους (όπους και όσους ...έχουν τις αντιρρήσεις του ΚΑΘΑΡΑ απο προσωπικά οφέλη...πχ. διάφορους διαπλεκόμενους καναλάρχες/επιχειρηματίες κτλ)

Οπότε τι ποσοστό να είναι αυτοι που πραγματικα ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ σε μια άλλη μόρφή διαπραγμάτευσης χωρίς σκοπιμότητες και ιδιοτέλειες... ένα 10%? ...ένα 15%?

Οπότε σόρρυ βρε παιδιά ...αλλα δεν είναι η ώρα να ασχοληθούμε τώρα με τις αντιδράσεις σας....

Edited by - sam on 18/02/2015 12:54:01
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/02/2015 :  13:19:05  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Αυτά που προτείνονταν είναι καταστροφικά, με τον τρόπο που προτείνονταν.
Αυτό το είχα πει, δεν άλλαξε, και δεν αλλάζει η άποψη μου.
Τέλος το χρέος, τέλος το μνημόνιο, (με έναν νόμο κ ένα άρθρο, γιατι ΕΤΣΙ παρουσιάστηκε ή δεν παρουσιάστηκε έτσι μήπως?).
Αν γίνονταν έτσι, όπως λέγαμε τότε ήταν καταστροφικά. Πάντα κατά την γνώμη μου.

Θετικό πρόσημο μπορεί να υπάρξει εφόσον μπει αρκετό νερό στο κρασί της τώρα κυβέρνησης.
Και αυτό γίνεται.
Γιατί από σκισμένα μνημόνια, τέλος το χρέος, τέλος τα μνημόνια από αύριο, φτάσαμε να συζητάμε για παράταση. Και μετά έχει ο θεός.
Οπότε ναι αυτό μπορεί να είναι θετικό πρόσημο.

Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μπορούν να υπάρξουν και τα 2.


Το στηρίζω, σημαίνει για μένα αναγνωρίζω, και είμαι συνεπής στις υποχρεώσεις μου ως πολίτης. ΤΗΡΩ τους νόμους, ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ ότι η κυβέρνηση αυτή είναι ΝΟΜΙΜΑ ΕΚΛΕΓΜΕΝΗ.
Αν εμένα με καλέσουν αύριο να πληρώσω έναν ΕΝΦΙΑ νο2, ΘΑ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΣΩ, και δεν θα καλώ σε αντίσταση τους άλλους να μην πληρώσουν, για να πέσει η κυβέρνηση.
Και όχι μόνο θα τηρώ εγω τις υποχρεώσεις μου, αλλά θα καλώ και τους άλλους να τηρούν τις δικές τους, που τους επιβάλλει η πολιτεία.
Πάντως δεν θα βαράω και παλαμάκια στο Σύνταγμα.
Μπορώ? Ή θεωρούμαι εχθρός? Όσοι πάντως το κάνουν, μπράβο τους, εγώ επειδή δεν το έχω ξαναδεί ακόμα και σε πανίσχυρες χώρες... θεωρώ ότι κάτι δεν πάει καλά έτσι.

Θα γράψω ένα post όμως, που θα εξηγώ για πράγματα όπως πχ ο ΕΝΦΙΑ νο2, γιατί θεωρώ ΛΑΘΟΣ (αν το θεωρώ, δεν είναι απαραίτητο) αυτό το μέτρο, και να πείσω και άλλους στις επόμενες εκλογές να διαλέξουν κάποιον που κατά την γνώμη μου θα πράξει σωστότερα. Όπως γίνεται στις δημοκρατίες δλδ. Χτίζουμε θέσεις, επιχειρήματα, για να εκφραστούμε όταν μας δοθεί η ευκαιρία.
Επίσης δεν θα πω την κυβέρνηση χούντα*, ούτε τώρα ούτε με διάφορα τεχνάσματα ακόμα και αν πχ σε 2 χρόνια είναι ΠΙΣΩ στις δημοσκοπήσεις για 10 μονάδες.

Και για να συνοψίσω, στα δευτερεύοντα ζητήματα για μένα κάνει την μία κοτσάνα πίσω από την άλλη. Βλέπε παιδεία, βλέπε ΠτΔ.
Στα βασικά όμως, για τα οποία εκλέχτηκε, κρατάω και εγώ στάση αναμονής.
Περιμένουμε απλά. Δεν έχω να πω κάτι. Μπορεί να βγεί κάτι θετικό. Οψόμεθα


* (είπαμε θεωρητικά διατηρώ το δικαίωμα αυτό, δεν στο λέω δογματικά πως ότι και να γίνει δεν θα το πω. αλλά όχι τουλάχιστον για όλους τους λόγους που έχω ακούσει εδώ και 15 χρόνια που λέτε τις κυβερνήσεις χούντες)

Edited by - Deorum on 18/02/2015 13:21:48
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/02/2015 :  13:26:28  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Μην ασχοληθείς ή ασχοληθείτε με τις αντιδράσεις μας. (δράση πάντως δεν υπάρχει... διάλογος υπάρχει αλλά ντάξει).
Απλά παρακαλούμε να μας επιτρέψετε να συνεχίσουμε να έχουμε το δικαιώμα να μιλάμε και να εκφραζόμαστε,
γιατί νιώθω μια μικρή πίεση τελευταία.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/02/2015 :  13:26:33  Εμφάνιση Προφίλ
Deorum σταμάτα να υπονομεύεις το έργο της κυβέρνησης! Θα μιλάς αλλά, όχι πριν τις εκλογές, ούτε μετά, και θα "ασχοληθούμε" (πληθυντικός ευγενείας είναι αυτός!) μαζί σου όταν αποφασίσουμε!!! Έτσι, δημοκρατικά, αλλιώς είσαι σαν τον Σαμαρά και τους "προδότες" που υπονομεύουν τη χώρα...
Τώρα για την περίφημη "διαπραγμάτευση" θα τα πούμε προσεχώς, όταν με το καλό (ή με το κακό - ελπίζω όχι) λήξει, εδώ είμαστε. Για την ώρα δεν βλέπω κανένα κέρδος ή κάποιο σημείο υποχώρησης των δανειστών. Το μόνο που βλέπω είναι να αδειάζουν τα ΑΤΜ, αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία.
It's not the fall that hurts, it's when you hit the ground...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/02/2015 :  13:28:48  Εμφάνιση Προφίλ
Οι θέσεις μας στο Eurogroup μέχρι σήμερα (δημόσια! για όσους υποστήριζαν ότι δεν είχαμε θεσεις)

http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/oikonomika/sth-dhmosiothta-oi-ellhnikes-theseis-pros-to-eurogroup-kai-oi-protaseis-moskovisi-kai-ntaiselmploym.3311987.html

Επίσης για όσους έχουν κουράγιο να το αναλύσουν το "plan Β" όχι ως άμεσο πραγματικό ενδεχόμενο αλλά ως θεωρητική άμυνα και διαπραγματευτικό χαρτί που εκτιμώ εγώ ότι υπονοούν ως απάντηση στο τι θα μπορούσαν να κάνουν εάν τους επιβαλλόταν μόνο η ρήξη ή η απόλυτη υποταγή ως αποκλειστικοί μονόδρομοι...

http://www.nakedcapitalism.com/2015/02/robert-parenteau-get-tan-yanis-timely-alternative-financing-instrument-greece.html



edit: Εγώ είπα και σε προηγούμενο ποστ ότι φυσικά και να μιλάς... Ειδικά όταν βλέπω για το τι πραγματικά βρίσκεις τελικα να κατηγορήσεις την κυβέρνηση ...χαίρομαι γιατί τα θεωρώ τελείως ανούσια και άρα αφού οι "εχθροί" της δεν βρίσκουν κάτι άλλο (οι φίλοι της έτσι και αλλιώς μπορεί να μην ασχολουνται) τότε μάλλον δεν έχουν κάνει κάτι πραγματικά σοβαρό...

Απο την άλλη θα μου επιτρέπεις και μενα όποτε το θεωρώ να λέω τη γνώμη μου για αυτές τις κατηγορίες... και το εάν θεωρώ "ανυπόμονους" ή ότι άλλο για όσους τις απαγγέλουν


Οπότε όλοι νομιζω είμαστε ικανοποιημένοι με την ελευθερία που μας δίνεται

Edited by - sam on 18/02/2015 13:49:54
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/02/2015 :  13:34:50  Εμφάνιση Προφίλ
Deorum+Gypaetos, +πολλά, πάρα πολλά!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/02/2015 :  13:47:50  Εμφάνιση Προφίλ
Το δεύτερο άρθρο που παρέθεσα για όποιον σπεύσει να το θεωρήσει ως κουμουνιστικές ανοησίες να πω ότι ήδη σε ένα βαθμό εφαρμόζεται στην Ελβετία αλλά και στις Ηνωμένες πολιτείες της Αμερικής ενώ η τεχνολογία που εξελίσεται μέρα με τη μέρα μας βοηθάει όλο και περισσότερο στο να γίνουν ακόμα πιο εφικτές τέτοιες πρακτικές και εργαλεία.

Τώρα όποιος δεν αντιλαμβάνεται ότι μπορεί να υπάρχουν έλληνες που ΕΙΝΑΙ προδότες και αυτή τη στιγμή που μιλάμε μπορεί και να κινούνται παρασκηνιακά ενάντια στο καλό της πατρίδας τους και καθαρά για τη δική τους ωφέλεια ή ασυλία είναι άξιος της μοίρας του (εκτίμηση μου πάντα )

Edited by - sam on 18/02/2015 13:49:29
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/02/2015 :  14:09:24  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Αν πιστεύεις πως η κυβέρνηση με καθαρή νίκη, και ξεκάθαρη λαϊκη υποστήριξη (70-80%) + μαζί με τις πλατείες.. ίσως υπονομεύεται από μια μειοψηφία όπως εμείς που είναι επιφυλακτική σε αυτόν τον ενθουσιασμό. Ή ότι εμποδίζουμε το οποιοδήποτε έργο? Μέχρι και πλατείες όλου το κόσμου γεμίσανε, που δεν έχει ξαναγίνει ποτέ.
Σκέψου να ήταν και πιο γκρίζα τα πράγματα.
Ακριβώς επειδή λοιπόν δεν τίθεται θέμα αμφισβήτησης από οποινδήποτε λογικό άνθρωπο, δεν τίθεται και θέμα ότι με οποιονδήποτε τρόπο εμποδίζεται το έργο.
Εκτός αν πιστεύετε πως θα έπρεπε να έχετε πιάσει το απόλυτο 100%. Ολοκληρωτικό... ποσοστό δλδ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/02/2015 :  14:49:32  Εμφάνιση Προφίλ
Αυτό κατάλαβες?

Ότι ΕΣΥ υπομονεύεις το εργο? ....ή ότι ο μονος τρόπος υπομόνευσης είναι με το να γράψει κάποιος άσχετος μια καφενειακού επιπέδου κατηγορία σε ένα δρομικό φόρουμ?

Για άλλες πιθανές και πολυ πιο σοβαρές υπομονεύσεις μίλησα εγώ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 86 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000