Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Εκλογές 2015
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 86

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/02/2015 :  11:17:33  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by sam

Βρε θα μου απαντήσεις ή όχι ...?

Δεν θα αλλάξει κανέναν απο τους "400 εφαρμοστικοί νόμοι και τα 25.000 περίπου άρθρα των Μνημονίων"?

Εάν θες να τους κατηγορήσεις επειδή "κορόιδεψε" 'η δεν πρόκειται να είναι "αξιόπιστος" προς τους δανειστές και παίρνεις το μέρος τους ...αυτό είναι άλλο θέμα. Γιατί μέχρι τώρα τους κατηγορούσες ότι κορόιδεψε εμάς...



Σταμάτη, ξεπέρασες το quote τον ερωτήσεών σου!

Σε ρώτησα δίπαξ(sic N Δήμου) και δεν απαντάς. Δεν είναι σωστό να κάνεις την πάπια και να συνεχίζεις να ρωτάς!

(ναι, ΔΕΝ θα αλλάξει τίποτα αν δεν συμφωνήσουν οι ...Θεσμοί. Εσύ θα απαντήσεις τώρα; )

Επίσης για πολλοστή φορά θα γράψω ότι δεν τους κατηγορώ που έκαναν κωλοτούμπα πελώρια. Τους στηρίζω για τη στροφή στον ρεαλισμό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/02/2015 :  11:19:48  Εμφάνιση Προφίλ
Θέλετε να το κάνουμε 10 ευρώ? .....1 ευρώ?....να είναι συμβολικό να μην μας κατηγορούν και για κερδοσκοπία στο φορουμ...

Εγω την ελπίδα μου (ότι θα αλλάξει κάτι προς το καλύτερο και ότι το χρέος μας δεν μπορεί να πληρωθεί ως έχει και ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΕΙ ΣΚΛΗΡΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ) είμαι έτοιμος να τη πληρώσω και ας απογοητευτώ....

Χαλάλι της...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/02/2015 :  11:24:40  Εμφάνιση Προφίλ
....έστω 100 δραχμές κάποιος?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/02/2015 :  11:25:10  Εμφάνιση Προφίλ
Μπας κι είμαι αριστερός;

Του Ανδρέα Ανδριανόπουλου

Ελάχιστες διαφωνίες μπορώ να έχω με τα σημεία - προτάσεις που υπέβαλε η κυβέρνηση στο Eurogroup. Υπάρχει βέβαια το ζήτημα της ειλικρίνειας των προθέσεων και της τελικής της αποφασιστικότητας για την εφαρμογή τους. Εντούτοις η ετοιμότητά της για ορθολογικές αλλαγές στον δημόσιο τομέα της οικονομίας, για μειώσεις άχρηστων και καταχρηστικών δαπανών (που λογικά μεταφράζεται σε κατάργηση φορέων που δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα στην καθημερινότητα και την ευημερία των πολιτών), στην καταπολέμηση της φοροδιαφυγής με εξοβελισμό όλων αυτών των μικρών ή μεγάλων εξαιρέσων που διευκόλυνε μερικές χιλιάδες πολιτών να ξεφεύγουν από την τσιμπίδα της εφορίας και συνακόλουθα υποχρέωνε όλους τους υπόλοιπους να γίνονται τα υποζύγια της κρατικής αυθαιρεσίας και επιβολής.

Εξ ίσου σημαντικές είναι οι προϋποθέσεις για την κατάργηση των λογής ανισοτήτων στο ασφαλιστικό σύστημα, η ενοποίηση όλων των ταμείων ("ευγενών" και μη) και η επιβολή γενικών κανόνων που θα αφορούν όλους τους δικαιούχους κοινωνικών παροχών. Εξυπακούεται πως τέτοιες ρυθμίσεις καταργούν όλες τις ειδικές εξαιρέσεις διαφόρων κατηγοριών δικαιούχων που απολαμβάνουν συντάξεων και άλλων παροχών χωρίς ουδέποτε να έχουν αναλογικά συνεισφέρει στον φορέα από τον οποίο απολαμβάνουν και απαιτούν -διαμαρτυρόμενοι μάλιστα- παροχές.

Στον τομέα των ιδιωτικοποιήσεων επίσης η κυβέρνηση φέρεται διατεθειμένη να μην κάνει πίσω σε ό,τι έχει γίνει, ενώ σε κάθε άλλη περίπτωση δείχνει αποφασισμένη -δίχως χαριστικές ρυθμίσεις και φωτογραφικές επεμβάσεις- να προχωρήσει αντικειμενικά σε πραγματικές πωλήσεις δημόσιων περιουσιακών στοιχείων με προοπτική την εξασφάλιση του υψηλότερου δυνατού τιμήματος και της αποκατάστασης της ομαλής λειτουργίας της αγοράς με την κατάργηση κρατικών μονοπωλίων και την καθιέρωση ιδιωτικών πλέον αλλά ανταγωνιστικών επιχειρήσεων.

Είχα σημειώσει παλαιότερα πως αν η κυβέρνηση ακολουθούσε το παράδειγμα της Βραζιλίας, που με μαρξιστική κυβέρνηση του Προέδρου Λούλα ντα Σίλβα "άνοιξε" την οικονομία της και την έκανε δυναμική και ανταγωνιστική με αποτέλεσμα να μπει τους G20, στα BRICς και να ανακηρυχτεί η πλέον πετυχημένη οικονομία στον κόσμο, θα μπορούσε να είναι συνεπής με πολλές από τις προεκλογικές της τοποθετήσεις (λχ μείωση φόρων και συντήρηση ή αύξηση εισοδημάτων) και να προχωρήσει μπροστά. Με την προϋπόθεση βέβαια πως θα κονταροχτυπιόταν με τις συντεχνίες και τα ειδικά συμφέροντα που λυμαίνονται την ελληνική οικονομία. Με τις θέσεις - προτάσεις που υπέβαλε στο Eurogoup δείχνει διατεθειμένη να κινηθεί προς την κατεύθυνση αυτή. Σε μια τέτοια περίπτωση οι λογικοί και καθαροί Έλληνες θα βρεθούν σίγουρα δίπλα της.

Έλεγα πάντοτε πως αν ακόμη και το ΚΚΕ ενστερνιζόταν κάποιες από τις θέσεις μου και τις βάφτιζε κομμουνιστικές δεν θα δίσταζα να συμφωνήσω μαζί του. Αν πρόκειται αυτές οι προτάσεις της κυβέρνηση να εκφράζουν την ριζοσπαστική αριστερά -ακόμη κι αν διαφωνεί ο αγαπητός Μ. Γλέζος- εγώ θα είμαι μαζί τους. Λέτε να έγινα αριστερός;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/02/2015 :  11:32:57  Εμφάνιση Προφίλ
Μπράβο του... Λάθος του που δεν ψήφισε σύριζα και αυτούνου για να γίνουν αυτα που ήθελε.

Όσοι ψήφισαν μάλλον ήταν πιο έξυπνοι (εάν μας το επιτρέπει φυσικά πάντα ο κ. Αδριανόπουλος και ο κάθε Ρίγκο ...να μπορούν δηλαδή να είναι και άλλοι έξυπνοι)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/02/2015 :  11:33:59  Εμφάνιση Προφίλ
Ονομαστική διαγραφή δεν θα γίνει. Ας βάλουμε στοίχημα ένα δείπνο στο Da Bruno! Πόσο θέλεις να περιμένουμε; Τέλος 2015; Τέλος 2016;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/02/2015 :  11:38:01  Εμφάνιση Προφίλ
Τι παει να πει ονομαστική διαγραφή... ????

Είτε θα γίνει κούρεμα, είτε θα πάει στο διηνεκές, είτε θα γίνει κούρεμα επιτοκίων ...είτε θα γίνει ρύθμιση χρέους με ανταλλαγή με άλλο δάνειο με μηδενικά επιτόκια κτλ ....ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΕΛΑΦΡΥΝΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΟΥ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΥΡΙΖΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ...αυτο έγραψα ξεκάθαρα.

Εάν δεν γίνει θα πέσει η κυβέρνηση...

ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΡΙΖΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΟΥΝ ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΟΥΣ ΟΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΜΑΣ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ...στο ξαναλέω μπας και δεν το καταλαβαίνεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/02/2015 :  11:39:05  Εμφάνιση Προφίλ
Α, καλά κραshά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/02/2015 :  11:40:02  Εμφάνιση Προφίλ
Ας βάλουμε ένα στοίχημα επιτέλους ελπίδα vs μιζεριάς (δεν άντεχα να μην το γράψω)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/02/2015 :  11:42:24  Εμφάνιση Προφίλ
Είσαι η ελπίδα μας!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/02/2015 :  11:45:20  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Rigelian

Α, καλά κραshά...



μαλαματίνα να πίνεις....

Με τον Σαμαρά ήμουν πεπεισμένος ότι η κατάσταση της ασφυξίας θα έμενε ως έχει και ήταν διατεθειμένοι ΑΥΤΟΙ ΕΙΔΙΚΑ να συνεχίσουν στην αποπληρωμή όλων των υποχρεώσεων με κάθε κόστος για τη χώρα και χωρίς πολλα πολλά μέχρι να πέσουν απο τη καρέκλα (κάποτε θα πέφταν έτσι και αλιώς) για να έρθει κάποιος ικανότερος ή με μεγαλύτερη αγάπη για τη χώρα και το λαό της ...

Με τον Σύριζα όχι .... Σου αρκεί ως λόγος για να προτιμω τον σύριζα πάνω για το "καλό της χώρας"?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/02/2015 :  11:49:30  Εμφάνιση Προφίλ
Ε, μου αρκεί, υποκειμενική είναι άλλωστε όπως και η διαφορετική δική μου!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/02/2015 :  11:53:17  Εμφάνιση Προφίλ
...ναι αλλα το στοιχημα δεν το βάζεις παρόλο που έγραψες ότι ο Σύριζα θα πληρώσει το σύνολο των υποχρεώσεων του και δεν θα αλλάξει κανέναν μνημονιακό νόμο.

Κάνε καμία διόρθωση τουλάχιστον στην απόλυτη πρόβλεψη σου όσο σε παίρνει...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/02/2015 :  11:58:48  Εμφάνιση Προφίλ
Ρε Σταμάτη, επιτέλους, μάθε να ξεκολλάς και να διαβάζεις αυτό που γράφεται και από ποιον γράφεται και όχι αυτό που νομίζεις ότι έγραψα εγώ! Έλεος δηλαδή, εκεί, επιμένεις σαν το 5χρονο!

Τι'ν'τούτος ρε, θα μας επιβάλλει και το τι θα γράφουμε, ο δημοκράτης!

Πάμε πάλι: Πού έγραψα εγώ ότι θα πληρώσει ο Σύριζα όλες τις υποχρεώσεις του; Πού έκανα εγώ τέτοια πρόβλεψη;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/02/2015 :  12:03:11  Εμφάνιση Προφίλ
Βαριέμαι να ψάχνω τώρα ...έχω και άλλα να κάνω. Σίγουρα κάπους κάπως το χεις πει άλλωστε.

Το διαβασα εδω ξανά και τελευταία άλλωστε. Ετσι και αλλιως τα γράφετε μεταξύ σας ...βαζετε και απο δεκαπέντε +10000000 ο ένας στον αλλον και απο πέντε εξι ύμνους για την εξυπνάδα και την διορατικότητα σας για να καταλήξουμε τελικα ότι ούτε στα βασικα δεν συμφωνείτε?


edit: τώρα βλέπω και πρόσφατο αυτό για τους μνημονιακούς νόμους που δεν θα αλλάξει κανέναν... Ούτε αυτό το γραψες?

Edited by - sam on 25/02/2015 12:04:40
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 86 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000