Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Εκλογές 2015
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 86

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/02/2015 :  13:00:27  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by sam

quote:
Originally posted by Rigelian

quote:
Originally posted by sam

quote:
Originally posted by Rigelian

Ωπ, τι έχουμε εδώ: http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231388183
Ας ενημερώσει ρε παιδιά τους συντρόφους κάποιος, κρίμα να μην είναι επαρκώς πληροφορημένοι, ας διαβάσουν λίγο φόρουμ τουλάχιστον...



Εχεις πάρει χαμπάρι ότι ο Ανταρσύα δεν ανήκει στον Σύριζα εεεε?

Αντιπολίτευση είναι (εξωκοινοβουλευτική μάλιστα του 1%)





Πω πω μένος ενάντια στην πραγματική αριστερά...



Σόρρυ αλλά η απάντηση σου είναι επιεικώς ΑΝΟΗΤΗ ... Μένος είναι να σου παραθέτει κάποιος ένα πραγματικό γεγονός χωρίς καν σχολιασμό του?



Ωπ, εδώ είσαι ακόμα;
Ε, τι να κάνουμε, δεν είμαστε όλοι έξυπνοι σαν κι εσένα! Σε λίγο να μας λες και τι επιτρέπεται να γράφουμε και τι όχι!

Άντε, θα αργήσεις στο ραντεβού!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/02/2015 :  13:01:16  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Rigelian

quote:
Originally posted by sam

Ξέρω και ένα τρελό στο χωριό μου που λέει ότι ο τσίπρας είναι εξωγήινος ...για 0,01% τον κόβω ....Να βάλουμε και την άποψη του εδώ ως επιχείρημα για τη δική μας άποψη?

edit: Ωπ τι έχουμε εδώ:
http://www.oxafies.com/2015/01/blog-post_5648.html

καλά είναι δυνατόν να είναι ο κ. Σαμαράς gay προδότης? Ας του ενημερώσει κάποιος να δίαβάσουν το φορουμ ότι είναι ένας ικανός πρωθυπουργός και το "μη χείρον βέλτιστον"



Υποθέτω ότι αυτό: "Ξέρω και ένα τρελό στο χωριό μου "
σε συνδυασμό με την παράθεση αυτού "http://www.oxafies.com/2015/01/blog-post_5648.html"
είναι μια όμορφη απόπειρα αυτοτρολιάς, ε;
Προφανώς κάνεις πλάκα!

Είναι αλήθεια ότι αν δεν πάρεις κάποιο καλό ποσοστό στις εκολγές και είσαι εξωκοινοβουλευτική αντιπολίτευση εξισώνεσαι με τρελλούς! Ε, ρε, Δελαστίκ που σας χρειάζεται!



Δεν ξέρω βρε ρίγκο. Αυτοί που πιστεύουν ότι ο Σαμαράς είναι ένας gay προδότης ...τους κόβω να είναι περισσότεροι απο τους ανταρσύα. Τι να σου πω βέβαια, εσύ δείχνεις να ξέρεις κάλύτερα τα πάντα...


edit: Ευχαριστώ και για την ανησυχία σου για το ραντεβού μου. Θα σε σκέφτομαι με τρυφερότητα

Edited by - sam on 25/02/2015 13:02:30
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/02/2015 :  13:03:49  Εμφάνιση Προφίλ
Α, φτάσαμε και σε επίπεδο σεξισμού τώρα... Κατάντια...

Ναι, βέβαια, αν κάτι το πιστεύουν πολλοί είναι αληθές, βασική αρχή που μου διέφυγε!

(μην στήσεις τον άνθρωπο, κρίμα είναι!)

edit, είδα το edit: Να με σκέφτεσαι και να παίρνεις δύναμη!

Edited by - Rigelian on 25/02/2015 13:04:29
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/02/2015 :  13:25:23  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
quote:
Originally posted by sam

Επαναλαμβάνω την ερώτηση μου:

Θα πληρωθούν ΠΛΗΡΩΣ οι δανειακές μας υποχρεώσεις με τον Σύριζα στη κυβέρνηση?
Θα αλλάξουν μνημονιακοί νόμοι?

(χωρίς προυποθέσεις/ναι μεν αλλα κτλ κτλ)



Η ερώτηση δεν είναι σωστά διατυπωμένη, γιατί οι δανειακές υποχρεώσεις δεν εξαντλούνται (ΠΛΗΡΩΣ) όσο έιναι ο ΣΥΡΙΖΑ στην κυβέρνηση. Υπάρχουν και θα υπάρχουν για δεκάδες χρόνια ακόμα, πριν και μετά τον ΣΥΡΙΖΑ (γιατί μάλλον δεν θα κυβερνάει 8 σερί τετραετίες). Οπότε ΌΧΙ. Γιατί στο ΣΥΡΙΖΑ αναλογούν μόνο 3-4χρόνια, από τα 30 χρόνια που διαρκούν τα μνημόνια.
Οπότε δεν θα πληρωθούν ΠΛΗΡΩΣ οι δανειακές μας συμβάσεις με τον ΣΥΡΙΖΑ.
Θα χρειαστούν και καμιά 10ριά κυβερνήσεις ακόμα.

Αν μπορείς κάντο πιο συγκεκριμένα.

Για το διάστημα που του αναλογεί του ΣΥΡΙΖΑ, για το διάστημα που τρέχουν οι υποχρεώσεις (όπως δλδ σκάνε η δόσεις να στο πω έτσι όσο ο ΣΥΡΙΖΑ είναι κυβέρνηση) θα εξυπηρετούνται οι υποχρεώσεις ΠΛΗΡΩΣ? (βέβαια μια υποχρεώση μπορεί 5 λεπτά πριν το ληξιπρόθεσμο να αλλάξει, να ζητηθεί παραταση, πάλι θεωρείται ότι εξυπηρετείται ΠΛΗΡΩΣ) οπότε πάμε στο δεύτερο σκέλος.
ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ = ΝΑΙ.

Μάλιστα ο ΣΥΡΙΖΑ όχι μόνο (όπως γράφει δλδ) θα εξυπηρετήσει τις υφιστάμενες, για να μην διαταράξει τις σχέσεις ... ή τις αγορές... αλλά θα προσθέσει και επιπλέον δόσεις-υποχρεώσεις, έστω για αυτό το 4μηνο που συζητάμε.
Όμως και αυτό είναι = ΝΑΙ. Θα εξυπηρετεί πλήρως τις υποχρεώσεις (έστω και αν δανείζεται κάτι ακόμα για να μεταθέσει έτσι την υποχρέωση... με καλύτερους όρους στο μέλλον. Όπως ακριβώς δλδ έκαναν τα μνημόνια που σήκωναν το βάρος των δανείων, στις πλάτες της Ε.Ε.)

Οπότε, η ερώτηση είναι περίεργη.

2ο σκέλος.
Πως ορίζεις το "θα αλλάξουν" οι μνημονιακοί νόμοι?
Ε πιθανόν να αλλάξουν ναι,
Το μνημόνιο 3 (αυτό που σας λέμε ότι ετοιμάζεται), θα είναι αλλαγμένοι μνημονιακοί νόμοι. Φυσικό δεν είναι? Αφού είναι νέο. Αφού θα έχει άλλα χρήματα και άλλες προθεσμίες άλλες δόσεις...
Όπως ήταν το μνημόνιο 2.
Και πάει λέγοντας.
Ναι θα αλλάξουν, αλλά είναι κάτι απολύτως φυσιολογικό, αφού είναι επέκταση ενός υφιστάμενου προγράμματος, άρα αλλαγή.

Η ουσία είναι, πως ΤΡΟΙΚΑ-ΕΕ-ΕΚΤ μας χρηματοδοτούν και μας επιβλέπουν, και το κακό χρέος το πληρώνουμε. Μπορεί να αλλάξει κάτι, ΜΠΟΡΕΙ, όπως και ως τώρα, έχουμε κάνει 2 μνημόνια και 2 PSI, αλλά αυτό ήταν θα γινόταν πιθανόν έτσι κ αλλιώς. (ξέρω ότι ήταν με κακό τρόπο, όπως λέτε, αλλά έγιναν παρόλαυτά μια αλλαγή, έτσι για... ξεκάρφωμα βρε αδερφέ)

Όποτε με 2 λόγια μας λες, κοιτάχτε. Ναι μεν λίγο πολύ τα ίδια, αλλά εγώ πιστεύω, ότι θα αλλάξουν 3 εφαρμοστικοί νόμοι από τους 400, και θα είναι τεράστια αλλάγη.

Εντάξει, αν νομίζεις ότι ο κόσμος όταν άκουγε (και μετ'εκλογικα) ότι ΤΡΟΙΚΑ τέλος/ΜΝΗΜΟΝΙΑ τέλος, ότι έπρεπε να καταλάβει, ότι θα αλλάξει 3 από τα 400 παραγράφους,

Και φυσικά εσύ ακόμα ελπίζεις ότι θα πάνε καλά τα πράγματα.
Ελπίδα vs Mizeria,
Όμως μεταθέτουμε στο μέλλον την ελπίδα, και ακόμα μας λες απλά την αίσθησή σου, χειροπιαστά πράγματα, αντικειμενικά - αναμφισβήτητα γεγονότα δεν δείχνουν τίποτα τέτοιο. Οι υπογραφές είναι ξεκάθαρες, και μας λες ότι πιστεύω ότι στο μέλλον ... λίγο πολύ δεν θα τηρηθούν/θα αλλάξουν. Οκ. Θα δούμε, δεν χανόμαστε, υγεία να έχουμε.


Όπως έχω πει κάποια στιγμή θα βγούμε από την κρίση.
Το ίδιο έλεγα κ με τον Σαμαρά. Οι συνθήκες είναι ώριμες με τον Τσίπρα, παρέλαβε, έναν ψευτο-ισοσκέλισμενο προυπολογισμό, και μια ισχνή ανάπτυξη, σε σχέση με το χάος πριν.
Και δείχνει σημάδια, ότι η λογική νικάει την ιδεοληψία.
Οπότε και εγώ είμαι αισιόδοξος ότι θα πάνε καλά τα πράγματα.
Και μάλιστα αν, επειδή κάπως θα μπορεί, δείξει μια στοιχειώδη κοινωνική πολιτική μπορεί να μείνει για επιπλέον τετραετιές. Γιατί θεωρώ ότι ο Ελληνικός λαός, είναι βαθύτατα "πασοκικός" στο, και αυτά δεν αλλάζουν εύκολα. Τα ίδια ακριβώς μέτρα περνάνε πιο εύκολα, και με λιγότερες αντιδράσεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/02/2015 :  13:45:59  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Νόμος του κράτους πριν τις 28 Φεβρουαρίου
Με τον χαρακτήρα του κατεπείγοντος η επέκταση της δανειακής σύμβασης στη Βουλή

Aθήνα
Με τον χαρακτήρα του κατεπείγοντος αναμένεται να κατατεθεί στη Βουλή το νομοσχέδιο για την τρίτη τροποποίηση (Third Amendment Agreement) της κύριας σύμβασης χρηματοδοτικής διευκόλυνσης μεταξύ της Ελληνικής Δημοκρατίας, του Ευρωπαϊκού Ταμείου Χρηματοπιστωτικής Σταθερότητας (EFSF), του Ταμείου Χρηματοπιστωτικής Σταθερότητας (ΤΧΣ) και της Τράπεζας της Ελλάδος προκείμενου να είναι νόμος του κράτους πριν τις 28 Φεβρουαρίου.


ΥΓ. Αυτό δεν πάει τόσο για αυτά που λέγαμε... αλλά για το κατεπείγον.
Γιατί και το κατεπείγον... ή αν ήταν πχ μετά τις 10 το βράδυ, ήταν αντικείμενο σφοδρού σχολιασμού.
Βέβαια, γιατί από αρχές μαρτίου, 2-3εκ άνθρωποι περιμένουν να δούν χρήματα στους λογαριασμούς τους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/02/2015 :  15:58:08  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
http://www.avgi.gr/article/4594505/suriza-i-katastrofi-stis-skouries-tha-stamatisei-apo-tin-kubernisi-tis-aristeras

Όταν ο ΣΥΡΙΖΑ γίνει κυβέρνηση θα σταματήσει την καταστροφή στις Σκουριές, θα ακυρώσει την σκανδαλώδη σύμβαση παραχώρησης των μεταλλείων Χαλκιδικής", δήλωσε στο ΚΟΚΚΙΝΟ η βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ Κατερίνα Ιγγλέση.
http://www.stokokkino.gr/article/1000000000000838/K-Igglesi-O-SURIZA-tha-stamatisei-tin-katastrofi-stis-Skouries
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Η εξόρυξη χρυσού στις Σκουριές Χαλκιδικής από την Eldorado Gold δεν πρόκειται να σταματήσει, δήλωσε σήμερα ο αν. υπουργός Περιβάλλοντος Γιάννης Τσιρώνης, ο οποίος είπε ότι δεν είναι δυνατόν να ακυρωθούν υπογεγραμμένες συμβάσεις. Ο υπουργός ανέφερε ότι μπορεί να γίνει μόνο έλεγχος των αδειοδοτήσεων που έχουν δοθεί για το έργο. Ο κ. Τσιρώνης δήλωσε ότι το υπουργέιο του θα προχωρήσει στην ανάκληση επιμέρους τεχνικών αδειοδοτήσεων που αφορούν πλημμέλειες στο πεδίο εργασιών, κάτι που θα γίνει μέσα στις επόμενες ημέρες για την επένδυση κατασκευής της μονάδας εμπλουτισμού. Έτσι, όπως είπε, θα εξακριβωθεί αν η Eldorado Gold τηρεί όσα προβλέπονται στις σχετικές αδειοδοτήσεις. Το υπουργείο στέλνει μάλιστα επιθεωρητές περιβάλλοντος στις Σκουριές ώστε να πραγματοποιήσουν ελέγχους. Ο υπουργός τόνισε ότι στηρίζει την υγιή επιχειρηματικότητα, παραδεχόμενος ότι υπάρχουν υπάρχουν τεράστιες ελλείψεις στις ελεγκτικές υπηρεσίες.


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ψάχνω να βρω, πόσο με τις λέξεις μπορεί κανείς να παίξει, για να μην θεωρείται και αυτό... υφαρπαγή ψήφων.

Edited by - Deorum on 25/02/2015 16:01:14
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/02/2015 :  16:00:49  Εμφάνιση Προφίλ
Έλα ρε Γιώργο τώρα, πας και στέκεσαι σε λεπτομέρειες και "αποσπασματικές προεκλογικές κορώνες"!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GLOU GLOU
Master Forum-Runner

France


2585 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/02/2015 :  16:07:29  Εμφάνιση Προφίλ
πολύ μιλάτε, οι εκλογές έχουν γίνει, δεν λέγατε πριν «με την δύναμη της ψήφους»...ε έγινε, εγώ περιμένω να δω πως θα βελτιώθει η οικονομική μου κατάσταση γιατί δεν μπορώ να τους αφήσω και πολύ χρόνο!!!!, πάντως τα 7 δις που δεν ήθελε ο Bruce τελικά...έρχονται
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/02/2015 :  16:27:39  Εμφάνιση Προφίλ
Deorum είναι απλό, η κυβέρνηση υπέγραψε ότι θα αποπληρώσει όλες τις υποχρεώσεις και μάλιστα εγκαίρως, τι να λέμε τώρα; Τα άλλα όλα είναι αμπελοφιλοσοφίες στις οποίες δεν αξίζει καν να απαντάς...
Κώστα (Βολιώτη) για το κατοχικό δάνειο είμαι 100% μαζί σου (μη σου πω 1000%). Δεν έχω και πολλές ελπίδες βέβαια, αλλά πολύ θα ήθελα να τα επιστρέψουν όλα με τόκο, κατά τον ίδιο τρόπο που θεωρώ σωστό να αποπληρώσουμε κι εμείς ό,τι έχουμε δανειστεί (και πολύ περισσότερο μάλιστα, γιατί πρόκειται για αναγκαστικό δάνειο που το συνάψαμε με το ζόρι και υπο κατοχή). Για τις πολεμικές επανορθώσεις/αποζημιώσεις φοβάμαι ότι είναι πιο δύσκολο, χωρίς να ξέρω καλά το θέμα που ασφαλώς δεν είναι μόνο νομικό.
Για ειδικά δικαστήρια, επιτροπές λογιστικού ελέγχου κ.λπ. μην περιμένεις και πολλά. Ο Τσίπρας έδωσε το μήνυμα στη βουλή μιλώντας για δύσκολους καιρούς και για συναίνεση, ψηφίζοντας μετά Παυλόπουλο για ΠτΔ...
Για αυτό που λες ότι ο Σαμαράς δεν δέχτηκε να πάρει εξάμηνη παράταση αλλά μόνο δίμηνη δεν καταλαβαίνω ακριβώς το παράπονό σου. Είσαι βέβαιος ότι έδιναν εξάμηνη παράταση χωρίς μέτρα οι δανειστές; Ρωτάω, δεν ξέρω, αλλά έχω σοβαρές αμφιβολίες. Αν συμφωνούσε η κυβέρνηση, δεν θα έλεγες μετά κι εσύ ότι δεν έχει λαϊκή νομιμοποίηση να το κάνει;
Τώρα για την απάντηση που λες ότι έδωσες στην σελίδα 67, προσωπικά δεν την βρήκα επαρκή γι'αυτό και σε ξαναρωτάω. Είναι θεμελιώδες ζήτημα η αναγνώριση του συνόλου του χρέους, η με όποιο κόστος παραμονή στο ευρώ (που εσύ γράφεις ότι θεωρείς καρκίνο) και η συνέχιση προγράμματος και μέτρων υπό την απόλυτη εποπτεία της τρόικας. Εάν διαφωνείς σε όλα αυτά (που, ξαναλέω, έχει ήδη υπογράψει η κυβέρνηση, άρα μην περιμένεις εκπλήξεις) και απλά περιμένεις να δεις πως θα επιμερίσουν το κόστος που η παραπάνω θεμελιώδης επιλογή συνεπάγεται και πως θα κυβερνήσουν γενικά απέναντι σε νταβατζήδες, μαφιοκρατία κ.λπ. που λες, εγώ φυσικά το κατανοώ αλλά επίτρεψέ μου να θεωρώ με τη σειρά μου ότι απέχει 180 μοίρες από την θέση έξω από όλα, δεν πληρώνω και όπου μας βγάλει. Δηλαδή και Καζάκης και Βαρουφάκης ταυτόχρονα δεν γίνεται. Αν καταφέρει η κυβέρνηση και είναι πιο αποτελεσματική στην εφαρμογή του προγράμματος και των μεταρρυθμίσεων και πιο δίκαιη στα μέτρα που θα πάρει, ποιος θα αντιλέξει; Μόνο όποιος θεωρεί λανθασμένο συνολικά τον δρόμο αυτό, και όχι όποιος τον αποδέχεται. Εσύ τον αποδέχεσαι και θέλεις καλύτερη, δικαιότερη και αποτελεσματικότερη εφαρμογή του μνημονίου ή θες να φύγουμε από την ευρωζώνη;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/02/2015 :  16:34:00  Εμφάνιση Προφίλ
Γιώργο δεν θέλω να επανέλθω απο την αρχή στο θέμα των ερωτήσεων μου καθώς ήμουν ΣΑΦΗΣ. Εσείς το περιπλέκετε (και αντιλαμβάνομαι και το γιατί καθώς η απάντηση σε ότι ρώτησα δεν είναι εύκολη) Είπα όσο διάστημα κυβερνάει ο σύριζας εάν θα πληρωθούν ΟΛΑ ΠΛΗΡΩΣ (ούτε εάν θα "εξυπηρετείται" το χρέος με άλλο τρόπο, ούτε τι θα γίνει μετά, ούτε εάν θα πάρει άλλα δάνεια, ούτε εάν θα συμφωνήσουν οι άλλοι, ούτε εικασίες για το τι θα γινόταν με τους προηγούμενους. Για κάποιες δοσεις ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ μιλάμε που λήγουν το 2015, το 2016 κλπ. και τι θα γίνει ΜΕ ΑΥΤΕΣ και εάν θα πληρωθούν ΠΛΗΡΩΣ απο τον Συριζα στη κυβέρνηση στο σύνολο τους (δηλαδή όχι μισές/με ρύθμιση/με περίοδο χάριτος και δεν ξέρω τι άλλο). Μη το περιπλέκουμε αλλο)

Και "κούρεμα" που σας υποσχέθηκε ο σύριζας θα έχετε
Και μνημονιακά μέτρα θα ακυρωθούν
Και (το κυριότερο) κάποιες απαραίτητες μεταρρυθμίσεις -επιτέλους- θα γίνουν.

ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ...όχι εικασίες ότι θα γίνονταν τα ίδια απο κάποιους άλλους (των οποίων το χαίρι άλλωστε το είδαμε)

Μέχρι και έτοιμος να βάλω στοίχημα για την εκτίμηση μου αυτή δήλωσα ότι είμαι. Εδώ είμαστε και θα τα λέμε και ελπίζω ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ χωρίς τη μιζέρια που σας έχει πιάσει -ΜΕΡΙΚΟΥΣ- απο το παράπονο υποθέτω που βγηκε και κάποιος άλλος πάνω ή ακόμα χειρότερα απο το καθαρά εγωιστικό ένστικτο ότι μπορεί και να είχατε λάθος εκτίμηση για τη καταστροφή που περίμενε τη χώρα με αυτούς.

Καλο απόγευμα. Πάω για το δεκαπεντάρι μου....

Edited by - sam on 25/02/2015 16:37:50
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/02/2015 :  20:29:43  Εμφάνιση Προφίλ
θα είναι πολύ ενδιαφέρον να δούμε πως μνημονιακά μέτρα θα ακυρωθούν χωρίς την σύμφωνη γνώμη της ευρώπης.
Επίσης ενδιαφέρον θα έχει πως θα γίνουν οι απαραίτητες μεταρρυθμίσεις χωρίς την σύμφωνη γνώμη των ελλήνων ολιγαρχών.
Όσο για το κούρεμα... μάλλον θα βαπτιστεί "ξανθές ανταύγειες".
Άντε να δούμε!!!
Γιατί ριζοσπαστικός είναι ο επαναστατικός ο πρωτοποριακός ή ο νεωτεριστής (από Μπαμπινιώτης) με αντίθετο του τον συντηρητικό.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/02/2015 :  22:48:49  Εμφάνιση Προφίλ
Εδώ είναι το θέμα για τη δίμηνη αντί 6μηνη παράταση που είχε πάρει η κυβέρνηση Σαμαρά. Δεν σχετιζόταν με διαφοροποίηση των συμφωνιών, των μνημονίων ή οτιδήποτε άλλου. Επιδιώχθηκε από τον Σαμαρά να είναι δίμηνη, ώστε αν έβγαινε όπως και βγήκε άλλη κυβέρνηση, αυτή να βρισκόταν σε αδιέξοδο όπως και έγινε λόγω της αδιαλλαξίας της τρόικας και της χειραγώγησης των αποφάσεων ακόμη και της ΕΚΤ. Θα υπήρχαν βάση του σκεπτικού Σαμαρά, τα εξής ενδεχόμενα και επιλογές για τη νέα κυβέρνηση: είτε συμφωνία με όχι καλούς όρους, είτε grexit, είτε εκλογές. Η πρώτη λύση θα ήταν η άσχημη για τον Σαμαρά, μια και θα ήλπιζε να γινόταν το 2ο ή το 3ο σενάριο, ώστε να έχει ελπίδες να ξαναπάρει την εξουσία, και μάλιστα να το παίζει ήρωας και δικαιωμένος. Ένα τέταρτο ενδεχόμενο, το δημοψήφισμα, θα οδηγούσε σε ένα από τα σενάρια 1 ή 2.
Όσο για τη περίπτωση που θα είχε κερδίσει ο Σαμαράς τις εκλογές της 25ης Ιανουαρίου, με μερικά ακόμη yes men θα έπαιρνε όσες παρατάσεις ακόμη ήθελε, οπότε καθόλου δεν τον ένοιαζε που πήρε τους 2 αντί τους 6 μήνες.
Τελικά όπως είδαμε, έγινε το σενάριο νο1. Η συμφωνία θα μπορούσε να ήταν πάρα πολύ καλύτερη (πως όμως όταν το παιχνίδι από τους ηγέτες της ΕΕ είναι στημένο και από πριν ξεπουλημένο?), αλλά θα μπορούσε να είναι και χειρότερη.

Για το ευρώ όπως πολλές φορές έχω πει, υπάρχουν δυο παράμετροι:
Η πρώτη είναι αυτή που γίνεται τώρα. Γι'αυτό και στη σελίδα 67 έγραψα, "θεωρώ το ευρώ καρκίνο για την Ελλάδα και την Ευρώπη όσο κάνουν κουμάντο σε αυτό νταβατζήδες", και δεν έμεινα στις 4 πρώτες λέξεις. Σε ένα ευρώ όπου κάνουν άλλοι κουμάντο και μάλιστα με δόλο, δεν πρέπει να έχουμε καμμία θέση. Πως θα σου φαινόταν να σου έλεγε κάποιος, ας πούμε ο λογιστής σου, αναλαμβάνω εγώ τα οικονομικά σου. Έστω με τη προοπτική να ελπίζεις ότι με αυτόν τα οικονομικά σου θα απογειωθούν. Αν αυτός σε κάνει να ασφυκτιάς, ε κάποια στιγμή θα τον στείλεις πίσω, και θα πεις προτιμώ να είμαι όπως ημουν πρώτα, με αποφάσεις που θα παίρνω εγώ, και ας αντιμετωπίζω όσες δυσκολίες μου αξίζουν. Αν χρειαστεί να τυπώσω χρήμα θα το κάνω, αν χρειαστεί υποτίμηση θα τη κάνω. Κι ας είναι λύσεις υποκατάστατα. Από το να κοιτάζω την ΕΚΤ να παίρνει εντολές από τον Σόιμπλε για να με φέρει σε αδιέξοδο, είναι χίλιες φορές καλύτερα.

Η άλλη παράμετρος, θα ήταν, αν η ΕΕ ήταν ένωση για το λαό της Ευρώπης, και το ευρώ να προσαρμοζόταν στις ανάγκες του, άνευ φυσικά της παραμικρής χειραγώγησης των γνωστών "σωτήρων". Σε αυτή τη περίπτωση δεν θα είχα αντίρρηση για κοινό νόμισμα, και αν αποδεικνυόταν πως δεν θα δημιουργούσε προβλήματα λόγω των διαφορετικών αναγκών κάθε χώρας.


Οι επιθυμίες μου επαναλαμβάνω ότι είναι διαφορετικές από αυτές της τωρινής κυβέρνησης, και θα ήθελα απεμπλοκή από αυτό το στημένο από τους ευρωπαίους παιχνίδι. Είτε άμεση απεμπλοκή, είτε σε βάθος χρόνου με προσεκτικές κινήσεις ώστε να αποφευχθούν αρκετά παρατράγουδα. Όπως στις αρχές του 2000 μπήκαμε σταδικά από τη δραχμή στο ευρώ, έτσι σταδιακά πρέπει να προγραμματίσουμε το αντίστροφο. Εγώ το δέχομαι, κι ας χρειαστεί στη χειρότερη, για χρόνια να μαζεύουμε χόρτα από το βουνό για επιβίωση. Θα το δεχτεί όμως και η πλειοψηφία του κόσμου? Αν όχι, δεν φταίει για αυτό καμμία κυβέρνηση, αλλά η νοοτροπία του κόσμου, το ας μας βιάζουν, αλλά να μη πονέσουμε πολύ.

Σε αντίθεση από τις προηγούμενες κυβερνήσεις που τις είχα στη πυρά (όπως και η πλειοψηφία του κόσμου), με αυτή δεν μπορώ να κάνω το ίδιο, ακόμη και σε περιπτώσεις που κινήσεις τους συμπίπτουν. Οι προηγούμενες κυβερνήσεις ήταν βουτηγμένες στη διαπλοκή, τις είχαν στο χέρι με Ζήμενς, λίστες Λαγκάρντ και πάει λέγοντας, και ήταν αδίστακτες. Η τωρινή κυβέρνηση μέχρι νεοτέρας τουλάχιστον, έχει την εκτίμησή μου για τη προσπάθειά της σε έναν άνισο αγώνα. Με την ευκαιρία να ξανασχολιάσω με κάτι άλλο το "σας τά'λεγα" του Rigo. Οι προηγούμενες κυβερνήσεις ήταν αυτές που δημιούργησαν τη κρίση και έφεραν το μνημόνιο. Η τωρινή είναι ΑΜΕΤΟΧΗ σε όλα αυτά, αλλά καλείται να τα σώσει (και πως άραγε?). Χωρίς κέρδος, κερατιάτικα. Και αν δεν τα πάει καλά λόγω του στημένου παιχνιδιού από τους φίλους μας τους Ευρωπαίους, θα είναι και υπόλογη.

Υπομονή 4 μηνάκια, και όσο άλλο χρειαστεί κατόπιν. Το πιθανότερο είναι όσος ζήλος για λύση και αν υπάρχει, να μην υπάρξει τέλος στο πρόβλημα. Για ένα και μόνο λόγο: ΤΟ ΧΡΕΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΒΙΩΣΙΜΟ. Ό,τι προσπάθεια και αν γίνει, με τους τωρινούς όρους, δεν γίνεται ΤΙΠΟΤΑ. Ο κύκλος δεν τετραγωνίζεται. 500 δις δεν βρίσκονται για να ξεπληρώσουμε, πόσω μάλλον όταν κάθε λίγους μήνες χρειαζόμαστε καμμιά 10αρια δις για...αποπληρωμή χρεών. Κάποια στιγμή θα το καταλάβουμε και εμείς και η Ευρώπη ότι κυνηγάμε χίμαιρες. Και κάποτε το ευρώ θα αποτελέσει παρελθόν για την Ελλάδα και την Ευρώπη, εκτός και αν η Ευρώπη ξυπνήσει, σταματήσει τον κάθε Σόιμπλε να κάνει κουμάντο, και προκριθούν λύσεις περί κουρέματος ή διαγραφής χρεών.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/02/2015 :  23:34:46  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Το θέμα είναι Κώστα, αν όντως το χρέος δεν είναι βιώσιμο, ότι η ώρα να το καταλαβαίναν όλοι αυτοί, ήταν ΤΩΡΑ, όχι... ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ.
Τώρα βγήκε ο ΣΥΡΙΖΑ με αυτόν το μεγάλο στοίχημα (μην πω υπόσχεση).

Τα κείμενα που υπέγραψε (ότι πετύχαμε πολλά, βγάλαμε πλεόνασμα, κτλ κτλ κτλ) δείχνουν ότι το χρέος μάλλον βιώσιμο είναι, έστω με μερικές παρατάσεις ακόμα.
Η λέξη βιώσιμο είναι περίεργη.
Έχεις ΤΩΡΑ να μου δώσεις? ΌΧι θα έχω αύριο όμως.
Είναι βιώσιμο ή όχι?
Γιαυτό έχουμε πάρει 2 μνημόνια ως τώρα, πιθανόν και 3ο, με προληπτικές γραμμές στήριξης και δεν ξέρω κ εγώ πως θα τα ονομάσουν, γιατί απλά δεν θέλουν να σκάσει.
Άρα κατά μία έννοια, ναι. Δεν είναι βιώσιμο. Συμφωνώ. Γιαυτό ήρθε το ΔΝΤ-ΕΕ-ΕΚΤ γιατί θα σκάγαμε σαν καρπούζι.
Όμως έρχονται, και όταν χρειάζεται... σπρώχνουν λίγο, βήμα βήμα, και γίνεται βιώσιμο.

Έρχεται δόση που δεν έχεις να πληρώσεις τέλος μαρτίου 7δις?
Έρχεται.
Σου λέν οι "θεσμοί".
Πάρε από μένα 7δις, για να καλύψεις την τρύπα σου τώρα, πάρε και 10 μεταρυθμίσεις, και εμένα μου τα δίνεις... σε 10 χρόνια.

Άρα δεν ήταν βιώσιμο. Έγινε βιώσιμο.
Έλεγαν πριν 1 μήνα, ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ την δόση των 7δις θα την αρνηθούμε.
Τι καλά... ε?
Αλλά από ποιον θα την στερούσαν? Από τους κακούς Γερμανούς? Μάλλον όχι. Από τους συνταξιούχους των 350ευρώ και τους Δ.Υ. των 800-900 θα την στερούσαν.
Το ξανασκέφτηκαν. Την θέλουμε την δόση...


Ότι γενικά έχουμε πέσει έξω έχουμε πέσει.
Εσείς κατηγορείτε το ΔΝΤ, εγώ κατηγορώ εμάς γιατί θεωρώ πως δεν κάναμε αυτά που μας έλεγε, αλλά προσπαθούσαμε σε όλα να ξεφύγουμε. Με ισοδύναμα, με έτσι με αλλιώς. Δυστυχώς πρέπει να μπει το μαχαίρι στο κόκκαλο, και δεν μπαίνει. Και απλά κρύβουμε τα σκουπίδια στο χαλάκι. Κλεισμένα από τους ταξιτζίδες τα αεροδρόμια, ανυπακοή ο κόσμος, μια ψυχολογία που κανείς αν έχει 5000€ τα βάζει κάτω από το στρώμα, γιατί χρωστάει στην πιστωτική, και φοβάται τις αυτόματες κατασχέσεις, (αν έχει πιο πολλά μπορεί και τα έχει διώξει έξω...). Υποσχέσεις για όσους έχουν κόκκινα δάνεια πρακτικά να πάψουν να τα πληρώνουν... (και ας έχουν, γιατί μαύρο χρήμα υπάρχει) και το ένα φέρνει το άλλο. Και σχεδόν ποινικοποίηση της ελ.δραστηριοτητας, των οικονομικών κινήσεων. όποιος κάνει καταθέσεις πάνω από 300€ αναρωτιέται αν θα πρέπει να αποδείξει μήπως είναι ελέφαντας. ΆΣε την ψυχολογία, ποιος θα αγοράσει κάτι, θα φτιάξει κάτι, όταν δεν ξέρει αν αύριο τα πολύτιμα ευρώ του γίνουν... δραχμούλες? Ξέρω ότι το θέλετε, αλλά πρέπει και ο πιο φανατικός φίλος της δραχμής να παραδεχτεί ότι αυτή η αγωνία τι θα γίνει ΣΚΟΤΩΝΕΙ την αγορά, και δημιουργεί φαύλο κύκλο.

Ε αν ένας ασθενής δεν κάτσει για την επεμβασούλα, και σε όλη την διάρκεια χτυπιέται...
Θα σηκωθεί σφαγμένος, και θα λέει,
είδατε? Κάτι ήξερα που δεν άκουγα τον γιατρό.

Και για εμάς έχει την εκτίμησή μας η κυβέρνηση.
Για την αντιπολίτευση που έκανε την κράζουμε, όχι για αυτά που κάνει τώρα (να το ξανα-γράψουμε).

Edited by - Deorum on 25/02/2015 23:40:17
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/02/2015 :  07:57:39  Εμφάνιση Προφίλ
Παρ΄ όλα αυτά ο δρόμος δεν είναι μόνο να καθήσει ο ασθενής στο τραπέζι αλλά να έχει και κάτι να ασχοληθεί. Χωρίς κάποια βασική μορφή ανάπτυξης δεν γίνεται να γράφεται για βιώσιμο χρέος. Υποθέτοντας ότι πιάνει όλους τους φοροφυγάδες και κλέφτες τι ακριβώς θα πετύχει; Ναι μεν θα έρθει κάποια μορφή δικαιοσύνης όμως τα λεφτά αυτά θα τα πάρει ΑΠΑΞ και όχι συνεχώς. Δεν είναι το λαθρεμπόριο (μόνο) που σκοτώνει την οικονομία αλλά και η ανυπαρξία βιομηχανίας και πρωτογενούς παραγωγής γενικότερα. Και έσοδα σημαίνει εξαγωγές ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ.
Τώρα αν περιμένουμε να πάνε οι μισθοί στα 200 € για να επενδύσουν ξένοι ή έλληνες... δεν το βρίσκω και πολύ καλό για τις επόμενες γενεές.

Επίσης πιθανόν και ο γιατρός να μην ξέρει ακριβώς πως να κάνει την εγχείρηση, μην ρίχνουμε τα λάθη μόνο στον ασθενή. Σε 1 προβληματική σχέση δεν φταίει μόνο ένας!!!

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/02/2015 :  09:27:47  Εμφάνιση Προφίλ
@KPVol
Γιατί, χρειαζόταν άλλους τέσσερις μήνες ο Τσίπρας για να σκίσει το μνημόνιο μέρα μεσημέρι με ένα νόμο; Αφού υποτίθεται δεν θέλαμε τα δανεικά τους, έτσι δεν έλεγε ο Βαρουφάκης;
Ξαναλέω, αν έπαιρνε μεγαλύτερη παράταση ο Σαμαράς, όλη η αντιπολίτευση θα φώναζε ότι μας δεσμεύει κυβέρνηση που δεν έχει νομιμοποίηση.
Στην τελική σκέφτηκε τη χώρα ο Σύριζα που προκάλεσε πρόωρες εκλογές με αφορμή την εκλογή του ΠτΔ, για να ψηφίσει μάλιστα τελικά τον Παυλόπουλο;
Κι αν θες τη γνώμη μου πολύ καλά έκανε και δεν πήρε μεγαλύτερη παράταση ο Σαμαράς (αν υποθέσουμε ότι μπορούσε να πάρει χωρίς μέτρα): φαντάσου να γύρναγε επί τέσσερις μήνες ακόμα ο Υπουργός όλη την Ευρώπη λέγοντας ότι είμαστε χρεοκοπημένοι κι ότι θέλουμε αέναα μποντς και δεν ξέρω εγώ τι. Έχεις την εντύπωση ότι θα συνέχιζαν να μας στέλνουν χρήματα οι δανειστές; Εδώ τώρα που έχουμε υπογράψει συμφωνία και δεν έχουμε πάρει φράγκο μέχρι να δουν τα μέτρα!!!!!!!!! Το μόνο που θα καταφέρναμε είναι να σηκωθούν και τα υπόλοιπα χρήματα από τις τράπεζες και να καταρρεύσουν τα πάντα, αν είχαμε "διαπραγμάτευση" για τέσσερις μήνες.
Για χίλια πράγματα μπορεί κανείς να κατηγορήσει στον Σαμαρά αλλά όχι για αυτό. Δεν γίνεται να κάνει την κωλοτούμπα ο Τσίπρας και να φταίει πάλι ο Σαμαράς, μην τρελαθούμε εντελώς...

Edited by - Gypaetos on 26/02/2015 12:34:52
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 86 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000