Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Εκλογές 2015
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 86

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2015 :  15:14:01  Εμφάνιση Προφίλ
Επανέρχομαι στην τάξη!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2015 :  15:26:02  Εμφάνιση Προφίλ
Και στο θέμα μας:

http://www.lifo.gr/now/politics/61621
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2015 :  15:44:29  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Πείτε μου κάποιος ( Ο SAM o Vpol) ότι η είδηση ότι θέλουν να καταργήσουν τον ΑΣΕΠ είναι ένα ψέμα, μια λάσπη, κάτι βρε αδερφέ που πετάξαν και πιάστηκαν από μια κακώς ερμηνευμένη φράση.
γιατί δεν μπορώ και δεν θέλω να το πιστέψω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2015 :  15:53:59  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
"Γυμνόστηθη διαμαρτυρία υπέρ της Ελλάδας: Χόρεψαν συρτάκι πίνοντας ούζο έξω από τη Bild"

Ωραίο θεσμός αυτές οι FEMEN!

Όποτε κάτι πάει στραβά, έρχονται κάτι γυμνόστηθες κουκλάρες απέξω, και χτυπιούνται και διαμαρτύρονται!

Μου φαίνεται, θα τα κάνω όλα #$@@#$#@, και θα ελπίζω ότι θα έρθουν και σε εμένα!
Βάζω και μουσική και ξηρο-κάρπια, μεζέδες, ότι θέλετε. Μούρλια θα περάσουμε!

ΜΟΥ ΧΧΑΧΑΧΑΧ

Edited by - Deorum on 27/02/2015 15:55:01
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2015 :  16:35:13  Εμφάνιση Προφίλ
Μακάρι να αναβαθμίσουν τον ΑΣΕΠ και όχι να τον καταργήσουν για ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ διορισμό στο δημόσιο.
Έχω δει κάτι αδικίες που βγάζουν μάτι.

Επι τη ευκαιρία άκουσα σήμερα στο χαζοκούτι ότι ο ρυθμός ανάπτυξης για φέτος ναι μεν παρέμεινε στο 1,5% ΑΛΛΑ για του χρόνου θα είναι 4,5%. Η ΕΕ ανακάλυψε κάποιο μαγικό ραβδί;

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

Edited by - gargadua on 27/02/2015 16:49:10
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2015 :  18:38:44  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Deorum

"Γυμνόστηθη διαμαρτυρία υπέρ της Ελλάδας: Χόρεψαν συρτάκι πίνοντας ούζο έξω από τη Bild"

Ωραίο θεσμός αυτές οι FEMEN!

Όποτε κάτι πάει στραβά, έρχονται κάτι γυμνόστηθες κουκλάρες απέξω, και χτυπιούνται και διαμαρτύρονται!

Μου φαίνεται, θα τα κάνω όλα #$@@#$#@, και θα ελπίζω ότι θα έρθουν και σε εμένα!
Βάζω και μουσική και ξηρο-κάρπια, μεζέδες, ότι θέλετε. Μούρλια θα περάσουμε!

ΜΟΥ ΧΧΑΧΑΧΑΧ

Φαντάσου να ήτανε και μπροστά σου στην εκκίνηση του Μαραθωνίου και να έτρεχαν την διαδρομή να δεις πως θα κατέβαζες το χρόνο κάτω απο τις δύο ώρες!

Edited by - xipolitos on 27/02/2015 18:44:22
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2015 :  21:07:58  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Πάντως οι σκουριές, αρχίζουν και τρώνε καψώνια από τον υπουργό, ο οποίος ανακάλεσε μιά άδεια από όλες για επανέλεγχο.
Τι και αν το ΣτΕ πριν λίγο καιρό, τα βρήκε σωστά?

Είναι στα πλαίσια της διάκρισης εξουσιών. ?
Ή γράφουμε την δικαιοσύνη στα @@ μας και αποφασίζουμε εμείς για αυτήν.

Ή αν έχει απορίες και αμφιβολίες ή δεν γουστάρεις βρε αδερφέ δεν είναι δυνατόν να καταπατείται η νομιμότητα ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΗΤΑΝ ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ. Δεν είμαστε FAR WEST. (τα ίδια που λέγαμε πχ... για τον ΣΑΚΚΑ, εφόσον πέρασε το 18μηνο να αποφυλακιστεί, παρόλο που ήταν τρύπα του συστήματος γιατί η νομιμότητα είναι πάνω από όλα).
Εφόσον ήδη κάτι έχει εγκριθεί, και αν όντως θες να βρεις νομικό πάτημα να το κλείσεις, τρέχεις παράλληλα μια έρευνα, βγάζεις τις προηγούμενες γνωματεύσεις off, και όταν έχεις στα χέρια σου κάτι σωστό, που ΑΝΑΙΡΕΙ το προηγούμενο, ανακαλείς την άδεια. Και όχι... με ένα τηλέφωνο να ανακαλείς άδειες που έχουν εκδοθεί μέσω διαδικασιών. Σε όλο το μεσοδιάστημα... συνεχίζει και τρέχει η προηγούμενη άδεια.

Τι είμαστε μπακάλικο ή οικογενειακή επιχείρηση?

Αυτό ξέρω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2015 :  21:29:48  Εμφάνιση Προφίλ
To ΣτΕ δεν νομίζω να έχει κάποια σχέση με το αν είναι νόμιμες οι άδειες δόμησης ή όχι. Η άδεια που ανακάλεσε είναι από 8-10-2014. Έβγαλε κάποια απόφαση το ΣτΕ μετά από αυτή την ημερομηνία; Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι μέχρι τον Δεκέμβριο τα περισσότερα κτίρια είχαν κατασκευαστεί χωρίς άδεια. Μετά εβγαλε ο υπουργός μία απόφαση λίγες μέρες πριν τις εκλογές ώστε να εγκριθούν όλες οι άδειες. Αυτό δεν σου λέει κάτι; Γιατί τόση βιασύνη;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2015 :  21:34:39  Εμφάνιση Προφίλ
Νομίζω Γιώργο ότι το υπουργείο δίνει τις άδειες ...το υπουργείο τις ανακαλεί και για επανέλεγχο εάν γίνουν καταγγελίες στο υπουργείο. Επίσης η δικαιοσυνη μπορεί να αναγκάσει το υπουργείο να ανακαλέσει μια άδεια ή να ανακαλέσει την "ανάκληση" όταν κάποιος προσφύγει στο ΣΤΕ.

Τι εχει γίνει παράνομα και που υποκαθιστά το υπουργείο την δικαιοσύνη?

Αμα γουστάρει το υπουργείο (εμείς δηλαδή) μέχρι και εθνικοποίηση κάνουμε (ειδικά όταν πρόκειται για φυσικές πηγές πλούτου μας που ούτως ή άλλως έχουμε την επικυριαρχια) ...και ας πάει ο καναδός επιχειρηματίας στο ΣΤΕ ή όπου γουστάρει να βρεί τα δίκια του και εάν συνταγματικά έχουμε ή δεν έχουμε το δικαίωμα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2015 :  21:41:14  Εμφάνιση Προφίλ
Γιώργο μην πέφτεις ευκολα στη προπαγάνδα ειδικά της eldorado στα μέσα, της οποίας οι "χορηγίες" άλλωστε σε καναλάρχες και δημοσιογράφους, έχουν αφήσει εποχή...

Θα έλεγα ότι ειδικά αυτό το θέμα χρειάζεται πολυ ψαξιμο και σφαιρική ενημέρωση για να μπορει κάποιος να πει με σιγουριά το οτιδήποτε. Προσωπικα και τα έχουμε ξαναπεί με οσα έχω δει μέχρι σήμερα (εκτός απο τις αντιδράσεις των εργαζόμενων εκεί) κρυβεται ένα μεγάλο σκάνδαλο... Και δεν είναι καν σαν το ελληνικό ή τον οπαπ ή δεν ξέρω τι άλλο ... όπου το δημόσιο θα έχει και κάποιο κέρδος. Εκεί το μόνο κέρδος δείχνει να είναι οι δουλειές κάποιων οικογενειών ...Δινοντας εμείς τα πάντα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2015 :  21:46:33  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
ΝΕΚ δεν ξέρω αναλυτικά τις άδειες που εκδοθηκαν και για ποιον λόγο.
Άκουσα ότι είναι "μηχανολογικής" φύσης άδεια.

SAM Νομίζω ότι το απλοποιείς. Το υπουργείο τις δίνει, αλλά με διαδικασίες που προβλέπονται. Και η ανάκληση θεωρώ πως γίνεται βάσει διαδικασιών που προβλέπονται.
Και δεν νομίζω ότι οι διαδικασίες που προβλέπονται για ανάκληση είναι στην 1η ή στις 10 καταγγελίες, ανάλογα πως ο κάθε υπουργός το κρίνει, ανοίγει και κλείνει όποια επιχείρηση υπάγεται στο υπουργείο του. Τότε κάθε επιχείρηση θα ήταν όμηρος του οποιουδήποτε (ανταγωνιστή) βάλει 3 φίλους του να κάνουν από 5 τηλέφωνα. Και μέχρι... να εκδικαστούν... θα μένει κλειστή.

Προβλέπεται να γίνεται αυτό έτσι, εσύ που ψάχνεις ?
Δεν έχω ξανα-δει εταιρία να κλείνει έτσι, χωρίς να υπάρξει συγκεκριμένη διαδικασία, σχεδόν με ένα τηλέφωνο.

Από την άλλη δεν είμαι και καμιά τεχνική εταιρία ή κάποιος σε αντίστοιχο χώρο για να είμαι σίγουρος.

Edited by - Deorum on 27/02/2015 21:47:13
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2015 :  21:55:44  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
http://tvxs.gr/news/ellada/ste-nomimes-oi-ergasies-stis-skoyries

Στο ΣτΕ είχαν προσφύγει η Ελληνικός Χρυσός και το Εργατοϋπαλληλικό Κέντρο Χαλκιδικής ζητώντας την ακύρωση της απόφασης της Πολεοδομίας του Δήμου Αριστοτέλη (10/06/2013) με την οποία διατάχθηκε η διακοπή των εργασιών στις Σκουριές.

Σύμφωνα με την απόφαση του Συμβουλίου της Επικρατείας η Πολεοδομία προέβη στη διακοπή των εκτελουμένων έργων χωρίς να αποδίδει συγκεκριμένη νομική πλημμέλεια στις άδειες που είχαν εκδοθεί σύμφωνα με τον μεταλλευτικό Κώδικα από άλλη Αρχή και χωρίς να προσδιορίζει κάποιον συγκεκριμένο λόγο που επέτρεπε, σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, τη διακοπή των εργασιών στα μεταλλεία χρυσού.

Επιπλέον γίνεται λόγος για «αόριστες» αμφιβολίες της Πολεοδομίας σχετικά με τη νομιμότητα των έργων, σημειώνοντας πως οι εργασίες που εκτελούνται αφορούν την έδραση του ηλεκτρομηχανικού εξοπλισμού της εταιρείας (οι οποίες είναι σύμφωνες με τις άδειες εγκατάστασης) και όχι την ανέγερση κτιριακών εγκαταστάσεων, οι οποίες θα ακολουθήσουν.


http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=371575
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2015 :  21:56:27  Εμφάνιση Προφίλ
Ο υπουργός Παραγωγικής Ανασυγκρότησης Περιβάλλοντος και Ενέργειας, Παναγιώτης Λαφαζάνης προχώρησε την Παρασκευή στην ανάκληση δύο αδειών που αφορούν τη θεώρηση της Αρχιτεκτονικής και μηχανολογικής μελέτης του εργοστασίου εμπλουτισμού της Ελληνικός Χρυσός στις Σκουριές

Όπως αναφέρεται στην ανακοίνωση του υπουργείου, ο επανέλεγχος αυτός κρίθηκε επιβεβλημένος, μετά από έγγραφες καταγγελίες φορέων και έχει ως στόχο να προασπίσει με όσο το δυνατόν πιο αποτελεσματικό και ουσιαστικό τρόπο τη νομιμότητα και πρώτα απ' όλα το περιβάλλον και το δημόσιο συμφέρον.
Αυτή είναι απόφαση του ΣτΕ από το 2013. Η άδεια είναι μεταγενέστερη. Δεν μπορεί να ισχύθει η αποφαση του ΣτΕ για άδειες που δεν είχαν εκδοθεί ακόμα

Edited by - Nek2000 on 27/02/2015 22:00:28
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2015 :  21:59:55  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Νομίζω ότι αφορά το ίδιο ακριβώς πράγμα. (αυτό που έβαλα πάνω από τον ΝΕΚ)

Τώρα αν κατάλαβα καλά, δεν ανακαλλούν ακριβώς την άδεια... αλλά ακυρώνουν την δική τους άδεια. (ανάκληση μπορεί να συμβαίνει λόγω κάποιας παραβίασης κανονισμού, ενώ ακύρωση δική σου της άδειας, είναι σαν να λές... έκανε λάθος ο υπάλληλος τελικά δεν ήταν έτσι. Αυτό το λέω γιατί στην ουσία το υπουργείο είπε, η άδεια εκδόθηκε... βασισμένη σε μεταγενέστερο νόμο = ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ για εμένα).

Σε κάθε περίπτωση το υπουργείο (είτε αυτό είτε το παλαιό) είναι εκτεθημένο, προκαλώντας εν δυνάμει τεράστιες ζημιές σε κάποιον.
(σκέψου να μου δώσεις εμένα άδεια, έστω και ψεύτικη, εγώ να ρίξω τα λεφτά μου, και μετά να μου πεις... κοίτα... δεν ήταν σωστή η άδεια που σου έδωσα).




NEK. Η έγγραφη καταγγελία ΦΟΡΕΩΝ συγγνώμη αλλά δεν λέει τίποτα, και δεν έχει καμία συνέπεια για τον καταγγέλλοντα. Δεν είναι μύνηση, δεν είναι δυσφήμιση. Είναι μια ανησυχία. Δεν έχει μεγάλη διαφορά από το... τηλέφωνο. Απλά είναι επώνυμο, αλλά χωρίς κάποια συνέπεια. (εκτός αν αποδειχτεί με δόλο, συστηματικό κτλ κτλ πιάσε το αυγό και κούρευτο, που στο κάτω κάτω δεν είναι και η αλήθεια αυτή).
Φορέας μπορεί να είναι οποιοσδήποτε. Σύλλογος κατοίκων για την ανάπλαση του πάρκου. (με πρωτοδικείο αν χρειάζεται και αυτό, και αν το άρθρο ακριβολογεί τόσο πολύ)

Edited by - Deorum on 27/02/2015 22:03:11
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2015 :  22:02:28  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν ξέρω καν τι γίνεται εκεί ...

Έκλεισε όλη η επιχείριση όπως λές? Δεν ξέρω... Διάβσα ότι καλεί κάποιες άδειες για επανέλεγχο... Ακόμα και στο άρθρο που αναφέρεις νομίζω πως εννοεί "διακοπή εργασιών" για τις συγκεκριμένες οικοδομικές εργασίες ...και όχι για όλη την επιχείριση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 86 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000