Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Εκλογές 2015
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 86

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2015 :  22:06:18  Εμφάνιση Προφίλ
Πλάκα κάνεις Γιώργο; Ποια τεράστια ζημιά; Εδώ σου λέω ότι τα περισσότερα κτίρια δεν είχαν καθόλου άδεια. Ξέρεις τι σημαίνει αυτό αν το πας με το νόμο; Κατεδάφιση, φυλάκιση και πρόστιμο.

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=VPkwj%2bycnmg%3d&tabid=367&language=el-GR
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2015 :  22:07:34  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Νεκ το ένα άρθρο είναι του 2013 το άλλο του 2014 για τον ίδιο λόγο (ξανά και ξανά).
Μετά από καταγγελίες διακόπτονται ή πάνε να διακοπούν οι εργασίες το ΣτΕ, δεν βλέπει κάτι ουσιαστικό και διατάσσει να συνεχιστούν.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2015 :  22:10:52  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
δεν λέω για αυτούς ζημιά (και για αυτούς) λέω γενικά.
Όταν παίρνεις πίσω μια άδεια, διότι λες ότι κακώς εκδόθηκε (και όχι γιατί έκανες κάποια παρανομία) προκαλείς ζημιά.

Μα εδώ ... εξ ορισμού είχαν άδεια (αφού ανακλήθηκε η άδεια, άρα είχαν!) τι συζητάμε ότι δεν είχαν?

Για όσα δεν είχαν,τα υπόλοιπα, απλό είναι.

ΜΠΟΥΛΝΤΟΖΑ Και κατεδάφιση (αν το προβλέπει ο νόμος έτσι, ό,τι προβλέπει ο νόμος με 2 λόγια. Δεν σου αρέσιε ο νόμος, τον τηρείς ως τότε, πας στην βουλή περνάς νομοσχέδιο, και τον αλλάζεις.)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2015 :  22:16:32  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Οι μισές παραγράφους λένε, ότι κατά την αρχική έγκριση... υπήρχαν ελλειπή στοιχεία ή ήταν βασισμένα σε μεταγενέστερα νόμους κτλ.

αχαχαχα

Συγγνώμη, αλλά πρόβλημα του Υπουργείου.

Χωρίς να το έχω διαβάσει από κανέναν, ούτε να είμαι νομικός, θεωρώ ότι έτσι το υπουργείο εκτίθεται και ακόμα και απόλυτο δίκιο στην ουσία αυτών που λέει να έχει, μπορεί να βρεθεί σοβαρά εκτεθημένο, αν κάποιος σε ανώτερο επίπεδο (ευρωπαικό?) το κυνηγήσει.
Κύριε σύμφωνα με τους κανονισμούς σου, μου έδωσες μια άδεια να κάνω 5 δουλειές.
Ξεκίνησα να κάνω τις δουλειές, έριξα λεφτά, προσέλαβα κόσμο,
και χωρίς δική μου υπαιτιότητα μου ... αλλάζεις γνώμη, ή θεωρείς ότι κάτι έλλειπε.

ΑΣ ΜΗΝ ΜΟΥ ΕΔΙΝΕΣ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΤΟΤΕ. Τώρα είναι αργά.



Και το ένα λάθος ή παρανομία δεν ισοψηφίζεται με άλλο. Ειδικά από ένα υπουργείο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2015 :  22:24:18  Εμφάνιση Προφίλ
Γιώργο από ότι έχω καταλάβει δεν είναι μία άδεια που έβγαλαν στην αρχή και τελειώσε. Γα κάθε κάθε κτίριο-εργοστάσιο-εγκατάσταση χρειάζεται ξεχωριστή άδεια. Η απόφαση του ΣτΕ πρέπει να ήταν ότι μπορούν να συνεχιστούν οι εργασίες που είχαν εγκριθεί μέχρι τότε. Αυ΄το δεν σημαίνει ότι εσύ μπορείς μετά να κάνεις ότι θέλεις. Αφού σου λέω ότι η άδεια που ανακλήθηκε είναι από τον 08/2014. Δεν έχει καμία ισχύ η απόφαση του ΣτΕ από το 2013
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2015 :  22:46:40  Εμφάνιση Προφίλ
Ο υπάλληλος που υπέγραψε εκτίθεται, όχι τόσο το υπουργείο. Δεν μπρείς να συνεχίσεις το έργο αν δεν είναι νόμιμο ακόμα και αν έγινε άθελά σου. Είναι σαν να έκλεβες την εφορία πρν 10 χρόνια και επειδή κάποιος ελεγκτής σε είχε βγάλει καθαρό πριν 5 χρόνια, τώρα δεν μπορούν να σε κατηγορήσουν

Edited by - Nek2000 on 27/02/2015 22:48:05
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2015 :  22:46:53  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Ανακαλούνται άδειες που οι ίδιοι είχαν εκδώσει. Δεν συζητάμε γενικά για τα άλλα.
Για αυτές τις συγκεκριμένες άδειες που ανακαλούνται, έστω και αν είναι μια άδεια που αφορά ένα πολύ μικρό τμήμα της εταιρίας, επειδή πχ ... έλειπαν κάποια στοιχεία ή ο υπάλληλος τάδε βασίστηκε σε λάθος νόμο, η εταιρία μπορεί να επικαλεστεί και πιθανότατα να αποδείξει ζημιά.
Δεν λέω για γενικά ούτε για εσαεί ούτα για τα άλλα.
Μιλάω για τις συγκεκριμένες άδειες που το υπουργείο είχε εκδόσει, και μόνο για αυτές, και για αυτά που το ίδιο λέει ότι ανακαλούνται γιατί κάτι κάπου έλειπε.

Edited by - Deorum on 27/02/2015 22:50:32
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2015 :  22:49:56  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Φυσικά και εκτίθεται το υπουργείο,
Και δεν είναι το ίδιο με την κλοπή, το ... βασιστήκαμε εμείς σε λάθος νόμο ή έλειπε ένα χαρτί που ποτέ δεν στο ζητήσαμε.
Καμία σχέση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2015 :  23:11:29  Εμφάνιση Προφίλ
Αν όντως έλειπε κάτι και δεν έπρεπε να εκδοθεί, τότε καλώς έγινε η ανάκληση. Να δωθούν τα έγγραφα που έλειπαν, να γίνει επανέλεγχος και αν εγκριθούν συνεχίζονται οι εργασίες

Να το πούμε πιο απλά. Έστω ότι πας εσύ σε μία αρμόδια υπηρεσία και παίρνεις μία βεβαίωση που σου επιτρέπει να κάνεις κάτι οτιδήποτε που μπορείς να σκεφτείς και δεν απαγορεύεται γενικά (π.χ. άδεια στάθμευσης για κατοικους περιοχής) και που κανονικά δεν δικαιούσαι γιατί πρέπει να καταθέσεις κάποια δικαιολογητικά τα οποια εσύ δεν τα έχεις. Αν ο υπάλληλος σου δώσει την βεβαίωση (έκανε λάθος, δεν ήξερε, τον λάδωσες, ήταν μεθυσμένος). Αν κάποιος κάνει καταγγελία και η υπηρεσία δει ότι δεν έχεις δώσει τα απαραίτητα δικαιολογητικά θα σου ανακαλέσει την άδεια και θα σου πει να καταθέσεις τα δικαιολογητικά που χρειάζονται. Μέχρι τότε όμως δεν ισχύει η βεβαίωσή σου
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2015 :  23:21:38  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Deorum

Φυσικά και εκτίθεται το υπουργείο,
Και δεν είναι το ίδιο με την κλοπή, το ... βασιστήκαμε εμείς σε λάθος νόμο ή έλειπε ένα χαρτί που ποτέ δεν στο ζητήσαμε.
Καμία σχέση.



Και όμως την ίδια ευθύνη έχει και αυτός που κάνει την αίτηση γιατί ξέρει τι διακαιολογητικά χρειάζονται. Αν ήταν εκπρόσθεσμα φταίει και ο ίδιος.
Άλλο παράδειγμα: για έκδοση ΑΔΤ χρειαζόταν πιστοποιητικό γεννήσεως μέχρι 6 μήνες νομίζω. Αν τους πήγαινες παλιότερο και το δεχόταν ο υπάλληλος αλλά το έβλεπαν μετά και σου έλεγαν να τους πας ένα πρόσφατο θα ήταν λάθος; Ή δεν θα είχες ευθύνη εσύ; Ξέρεις από πριν τι πρέπει να καταθέσεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2015 :  23:32:17  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα,
και δεν είναι βεβαίωση είναι "έγκριση" είναι "άδεια".
Δεν είναι το ίδιο πράγμα.

Και όπως και να έχει ποιος πληρώνει το λάθος?
Να ανακληθεί αν δόθηκε κακώς, επειδή κάποιος κατάλαβε ότι έκανε λάθος. Πραγματικά συμβαίνει.
Αν εγώ έχω σηκώσει μια πολυκατοικία ως τότε, ποιος θα μου την πληρώσει για λάθος που δεν έχω κάνει? (δεν μιλάμε για πλαστή βεβαίωση, ή για κάποιο χαρτί που έλειπε ενώ μου ζητήθηκε, κτλ) Αυτά βέβαια ακριβώς αποδεικνύονται σε ένα δικαστήριο, αλλά αν είναι όπως τα λέω... τότε είναι απλά μια παράνομη απόφαση του υπουργείο.
Σχεδόν με το έτσι θέλω ανακαλεί άδειες, γιατί ... άλλαξε γνώμη. Και δίκιο να έχεις, αυτό κοστίζει, και κοστίζει πολύ. (και σαν χώρα μας έχει κοστίσει πολλές φορές)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2015 :  23:50:56  Εμφάνιση Προφίλ
Αν έχεις σηκώσει πολυκατοικία και είναι σύμφωνα με τους Κανονισμούς τότε θα πας απλά τα δικαιολογητικά που έλειπαν. Αν όχι, διακοπή των εργασιών και γκρέμισμα (που δεν γίνεται). Ξέρεις από πριν τις προδιαγραφές και πώς πρέπει να χτίσεις. Τι βεβαίωση, τι άδεια; Δεν αλλάζει κάτι στη νομιμότητα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2015 :  00:03:03  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Η έγκριση, επικυρώνει και "κλείνει" οποιεσδήποτε άλλες αμαρτίες έχουν γίνει πιο πριν (όχι βέβαια ποινικά αδικήματα, πλαστά χαρτιά, απάτη κτλ).
Γιαυτό και είναι έγκριση, πιθανόν από συμβούλια, υπηρεσίες και γενικά πράγματα που δεν είναι εντελώς απλά και διαδικαστικά (πχ για μια βεβαίωση, θες 3 χαρτιά και τέρμα).

Είναι πράγματα που περνάνε επιτροπές, ελέγχους κτλ.
Είναι διαφορετικό επιμένω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2015 :  03:14:35  Εμφάνιση Προφίλ
VIDEO / Οι Σκουριές στην Χαλκιδική θα έχουν την ίδια τύχη με την Μοντάνα στις ΗΠΑ / Τοξικά δηλητήρια σκοτώνουν / Οι υποσχέσεις έμειναν στα ...χαρτιά

O αρχιτέκτονας Γ. Λαζαρίδης δημοσιεύει στον "τοίχο" του στο φ/β ένα σύντομο πλην όμως περιεκτικό και διδακτικό σημείωμα σχετικά με τις επιπτώσεις στο περιβάλλον και στην υγεία των ανθρώπων από την λειτουργία των μεταλλείων ανοιχτού τύπου. Σαν αυτό που ήδη κατασκευάζεται στις Σκουριές στην Χαλκιδική. Διαβάστε το και δείτε και το βίντεο από... μια παρόμοια δραστηριότητα στις ΗΠΑ:

Για να μάθουμε όλοι τι σημαίνει ανοιχτού τύπου μεταλλευτική δραστηριότητα σε έναν τόπο Για να μη μας πιάνουν στον ύπνο, πρέπει να γνωρίζουμε όλοι μας, τι σημαίνει μεταλλευτική δραστηριότητα ανοιχτού τύπου, για την εξόρυξη χρυσού και χαλκού. Όσο και αν ψάξει καλοπροαίρετα κανείς, δε θα βρει κάτι το θετικό. Δείτε παρακάτω τι συμβαίνει.

1. Τόνοι τοξικών αποβλήτων που θα διαρρεύσουν ακατέργαστοι στο βουνό, μέσα σε τεράστια τέλματα-χαβούζες που θα δημιουργηθούν ειδικά γι’ αυτά.

2. Εμφάνιση του φαινομένου της Όξινης Απορροής Μεταλλείων

(ΟΑΜ), της μόλυνσης των υπόγειων νερών στις εκμεταλλεύσεις μεταλλείων μικτών θειούχων πετρωμάτων, η οποία οφείλεται στην οξείδωση των πυριτών (αρσενικό, κάδμιο, χρώμιο, νικέλιο, αντιμόνιο, ψευδάργυρος αλλά και κυανιούχος πολτός) κατά την επαφή τους με το νερό είτε βρόχινο είτε του εργοταξίου είτε υπόγειο και την εκροή θειικού οξέος και βαρέων-τοξικών μετάλλων. Αποτέλεσμα του φαινομένου αυτού είναι η επιπρόσθετη μόλυνση του νερού.

3. Μόλυνση του υδροφόρου ορίζοντα.

4. Μόλυνση των ποταμών και των ρεμάτων της περιοχής.


5. Λειψυδρία λόγω άντλησης τεραστίων ποσοτήτων νερού για χρήση στο μεταλλείο.

6. Μόλυνση του αέρος από τα αέρια που απελευθερώνονται κατά τη διάσπαση και το άλεσμα των πετρωμάτων.

7. Μόλυνση της γης από τα μεταλλικά στοιχεία τα οποία θα κατακάθονται στη γη με τη βροχή (θειικό οξύ, γνωστό και ως βιτριόλη κ.ά.) – Αναγκαστική παύση κηπευτικών καλλιεργειών.

8. Ηχορύπανση από τα συνεχόμενα φουρνέλα σε απόσταση αναπνοής από τις κατοικημένες περιοχές.

9. Η ένταξη μιας περιοχής εντός του μεταλλευτικού χώρου
περιορίζει κατά πολύ κάθε εμπράγματο δικαίωμα των κατοίκων της περιοχής αυτής έναντι του απόλυτα επικρατούντος στο μεταλλευτικό χώρο εμπράγματου δικαιώματος της μεταλλειοκτησίας. Έτσι προβλέπεται, με διαδικασίες fast track, η ταχεία, μαζική και με εξευτελιστικές αποζημιώσεις διεκπεραίωση όλων των ομαδικών και μεγάλης κλίμακας αναγκαστικών απαλλοτριώσεων που θα προηγηθούν της έναρξης εργασιών στο μεταλλευτικό χώρο.

10. Καταστροφή της χλωρίδας και της πανίδας.

11. Καταστροφή των αρχέγονων δασών.

12. Καταστροφή του ανάγλυφου του βουνού. Καμία δυνατότητα ουσιαστικής μελλοντικής αποκατάστασης του βουνού, καθώς θα έχουν διαλυθεί τα πετρώματα και θα έχουν αφαιρεθεί απ’ αυτά όλα τα μεταλλικά στοιχεία τους.

13. Δυσφήμιση της περιοχής λόγω της περιβαλλοντικής καταστροφής που θα έχει προξενηθεί.

14. Οριστική και αμετάκλητη εξαφάνιση θέσεων εργασίας στην αγροτική και κτηνοτροφική παραγωγή , στη μελισσοκομία, στην αμπελουργία, στη δασοπονία, στην υλοτομία, στον οικοτουρισμό, στη μεταποίηση τοπικά παραγόμενων προϊόντων κ.ά.. Δημιουργία αντ’ αυτού ελάχιστων νέων θέσεων εργασίας, ανθυγιεινών, υψηλού κινδύνου για τη ζωή από τη χρήση τοξικών ουσιών και των αερίων που θα αιωρούνται, για συγκεκριμένες ειδικότητες και για λίγο χρονικό διάστημα.

Αναρωτιόμαστε λοιπόν, αν υπάρχει ένας άνθρωπος που θα ήθελε την πραγματική κόλαση στον τόπο μας, πιστεύοντας στις υποσχέσεις ευημερίας που εκφράζουν κάποιοι ολίγοι, οι οποίοι παραβλέπουν σκόπιμα όλα τα παραπάνω.
Τι άλλο θα έπρεπε να γνωρίζει κάποιος για να πει ένα βροντερό ΟΧΙ στις δόλιες μεθοδεύσεις του ΥΠΕΚΑ; Αρκεί να γνωρίζουμε όλοι, πως το Υπουργείο θεώρησε σκόπιμο να μη μας ενημερώσει ,τους πολίτες, για τα σχέδια του. Απ’ ότι φαίνεται ήθελε να δημιουργήσει τετελεσμένα γεγονότα.

Πρέπει όλοι μας να επαγρυπνούμε και να τους εμποδίσουμε δυναμικά και μαζικά.

Οποιοσδήποτε δεν έχει πειστεί ακόμη από τα γραφόμενα, ας δει τις φωτογραφίες από το Στρατώνι Χαλκιδικής, για να συνειδητοποιήσει τι σημαίνει η λειτουργία ενός τέτοιου μεταλλείου στην περιοχή της πανέμορφης Χαλκιδικής.
http://xronika05.blogspot.gr/2014/07/video.html

Εξόρυξη χρυσού στις αναπτυγμένες χώρες
http://youtu.be/hTN94S3rSfQ

Ο Θησαυρός της Κασσάνδρας
http://youtu.be/pYpH3QkvIHc

Υ.Γ. Επειδή με την καταστροφή του περιβάλλοντος την ζωή μας και την υγεία μας δεν παίζουμε...!

Edited by - xipolitos on 28/02/2015 03:46:08
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2015 :  11:53:47  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Τέλος ο ΑΣΕΠ.

Οι υπόλοιποι διορισμοί θα γίνονται βάσει κριτηρίων που θα αφορούν προϋπηρεσία, προσόντα και κοινωνικά κριτήρια. Πηγή: www.lifo.gr


Πραγματικά δλδ, ξέρω έχετε τις προτιμήσεις σας - και εγώ τις δικές μου-, θα καταδικάσετε κάτι κάπου επιτέλους, έτσι για ξεκάρφωμα βρε παιδί μου.

Μα δεν μπορεί να μην βρίσκετε κάτι από ... αυτό ας πούμε, εξωφρενικό.

Καταργείται ένας αντικειμενικός θεσμός, μια ανεξάρτητη αρχή, από διορισμούς με κοινωνικά κριτήρια? Με προϋπηρεσία? (που δεν λέει τίποτα σχεδόν?) με... προσόντα? Εμπρός στην συλλογή χαρτούρας δεξιά και αριστερά για να πιάσουμε την θέση στο δημόσιο?
Τι και αν κάποιος είναι απλά ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ από εμάς?


Edited by - Deorum on 28/02/2015 11:59:17
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 86 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000