Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Asics gel-hyperspeed 6
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

giannis1971
Newbie Forum Runner

Greece
43 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 21/01/2015 :  09:42:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με ενδιαφερει η αγορα του και θα ηθελα τι γνωμη απο αυτους που το εχουν δοκιμαση η ξερουν καποιες πληροφοριες.Ειμαι 68 κιλα με ουδετερο πατημα και τα θελω για μαραθωνιο στις 3 ωρες περιπου.

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/01/2015 :  21:29:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προσεξε μονο το νουμερο,στα 5 που ειχα παραγγείλει ηθελε μισο νουμερο πανω,ετσι την πατησα εγω και τα εδωσα..κατα τα αλλα ειναι εξαιρετικα παπουτσια.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giannis1971
Newbie Forum Runner

Greece
43 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/01/2015 :  08:35:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστω νικο,τα παραγγειλα χθες οταν τα δοκιμασω θα γραψω εντυπωσεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mashine
Advanced Forum-Runner

259 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/10/2015 :  22:39:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το πρώτο μου asics!(Μπορεί και το τελευταίο)
Αστειεύομαι αλλά μην γνωρίζοντας την σπογγώδη αίσθηση του gel μου φάνηκε περίεργο.Είναι θέμα συνήθειας μάλλον.
Το παπουτσάκι είναι πανάλαφρο,λιτό με φοβερή γλώσσα αλλά με λίγα eyelets για racing,σχεδόν χωρίς ραφές upper,άνετο μεν χωρίς να έχει μεγάλο toebox δε.Φοριέται για μεγάλο εύρος ταχυτήτων και χιλιομέτρων αλλά στον στίβο χωρίς να είμαι και σίγουρος (σε 1000αρια το δοκίμασα) δεν έχει κρατήματα όπως έχουν άλλα της ίδιας κατηγορίας.Δίνει την αίσθηση lightweight trainer και όχι racer.Οντως θέλει μισό νούμερο παραπάνω γιατί είναι κοντό.Εμ νομίζω ότι ο echetlos είναι κατάλληλος για μια εκτενέστερη παρουσίαση.46 πρέπει να είναι το νουμερό του...
Θα επανέλθω όταν το φορέσω καμμία δεκαριά φορές...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/10/2015 :  22:47:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν το ξέρω, ρε Πάνο...
Το DS Racer όμως που έχω δοκιμάσει, είναι όντως έτσι όπως περιγράφεις το Hyper.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/01/2016 :  21:50:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
λοιπόν αλάνια.. ψάχνω racing flat για να αντικαταστήσω τα hitogami 2 που τρέχω τώρα τις διαλειμματικές και τα γρήγορα τέμπο και ψάχνοντας στο sportsshoes.com το hyper speed είναι το φτηνότερο της κατηγορίας. ε λέω τρελή μούφα θα είναι. είχε όμως από κάτω πληθώρα σχολίων και αν όχι όλοι, οι περισσότεροι είναι κάτι παραπάνω από ευχαριστημένοι με το παπουτσάκι. πανάλαφρο, γρήγορο και με καλή προστασία (cushioning που λένε και στο χωριό μου) για τα δεδομένα του όπως λένε. επειδή ωστόσο δεν τους πολυεμπιστεύομαι τους αγοραστές εκεί καθώς δεν έχεις ιδέα ποιος είναι, πόσο τρέχει, τι ρυθμούς κλπ, υπάρχει κάποιος από εδώ που μπορεί να μεταφέρει την εμπειρία του!?

mashine αν μας διαβάζεις.. περιμένω την επιστροφή σου για εντυπώσεις! ή οποιοσδήποτε άλλος το έχει δοκιμάσει..

ΥΓ. αυτή τη στιγμή τρέχω με 9ρι και 8ρι drop. στο 6ρι που είναι το hyper speed δε θα έχω θέμα λογικά έτσι? πέραν μιας φυσιολογικής προσαρμογής υποθέτω..

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/01/2016 :  22:21:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στο midfoot υπάρχει λόγος να συγκρίνουμε drop? Αν όχι τότε και τα δύο της asics θέτουν υποψηφιότητα διαδοχης των cumulus σε περίπτωση που η εφαρμογή τους στο πόδι είναι εφαμιλη. Την προστασία που παρέχουν τα cumulus στο πίσω μέρος δε τη χρειαζομαι και τη χρυσοπληρωνω σε σχέση με τα 2 ds...

Knock knock knocking on suzi's door...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/01/2016 :  22:27:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Hold your horses, Πανάγο...
Τα Hyper ουσιαστικά δεν έχουν cushioning.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/01/2016 :  22:41:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κουλουρακι; Αν είναι τόσο σκληρό δε ρισκάρω... Το drop να το κοιτάω πλέον με μέσο πάτημα; Ευχαριστώ για την αμεσότητα! Ε ρε τι κάνει ένας τραυματισμός!

Knock knock knocking on suzi's door...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mashine
Advanced Forum-Runner

259 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/01/2016 :  23:00:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε Τάσο έχω κάνει καμμιά 80αριά χλμ συνολικά σε επαναλήψεις 1000-1600-400 ,ένα 10αρι και ένα 20αρι(αργό).Είναι ένα απλό παπουτσάκι χωρίς εξώσολα ο αφρός σφουγγάρι της asics είναι ενιαίος και στο κέντρο έχει μια τρύπα για αποστράγγιση.(η οποία δίνει αστάθεια υποψιάζομαι αν το πατημά σου είναι πίσω από αυτή)
Την πρώτη φορά δεν μου άρεσε καθόλου στο πάτημα γιατί δεν είναι καθόλου responsive με μηδενικό σχεδόν pop.Κατά τα άλλα δεν ενοχλεί πουθενά, σηκώνεται εύκολα (150γρ) και παραδόξως δεν φθείρεται γρήγορα.Με λίγη συνήθεια γίνεται half marathon-marathon weapon.
Αν λοιπόν είσαι κάτω από 67kg δεν κτυπάς φτέρνες και δεν κάνεις 200αρια<30" (χάνει πολύ σε ταχύτητες τέτοιες) αγορασέ το αφοβα αν ξέρεις το νούμερο σου.



Edited by - mashine on 19/01/2016 23:11:49
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/01/2016 :  23:19:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by mashine

Φίλε Τάσο έχω κάνει καμμιά 80αριά χλμ συνολικά σε επαναλήψεις 1000-1600-400 ,ένα 10αρι και ένα 20αρι(αργό).Είναι ένα απλό παπουτσάκι χωρίς εξώσολα ο αφρός σφουγγάρι της asics είναι ενιαίος και στο κέντρο έχει μια τρύπα για αποστράγγιση.(η οποία δίνει αστάθεια υποψιάζομαι αν το πατημά σου είναι πίσω από αυτή)
Την πρώτη φορά δεν μου άρεσε καθόλου στο πάτημα γιατί δεν είναι καθόλου responsive με μηδενικό σχεδόν pop.Κατά τα άλλα δεν ενοχλεί πουθενά, σηκώνεται εύκολα (150γρ) και παραδόξως δεν φθείρεται γρήγορα.Με λίγη συνήθεια γίνεται half marathon-marathon weapon.
Αν λοιπόν είσαι κάτω από 67kg δεν κτυπάς φτέρνες και δεν κάνεις 200αρια<30" (χάνει πολύ σε ταχύτητες τέτοιες) αγορασέ το αφοβα αν ξέρεις το νούμερο σου.




αυτό με τα κιλά ήταν τακλιν στην καρωτιδα...

Knock knock knocking on suzi's door...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/01/2016 :  00:10:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ προσπαθώ να θυμηθώ αν 67 κιλά ήμουν στο Δημοτικό ή στο Γυμνάσιο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/01/2016 :  00:16:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
τώρα έχω περισσότερες απορίες από πριν χαχα!
-σχετικά με τα κιλά πως το οριοθετείς τόσο στενά? δηλαδή αν τύχει και βάλω κανένα (66-67 είμαι τώρα!), θα είναι για πέταμα!?
-φτέρνα δεν πατάω εντάξει, στα γρήγορα τουλάχιστον για τα οποία το θέλω.
-200ρια<30"... γελάει η υφήλιος χαχα! στα 40 και πάλι με ζόρι!
-είναι αρκετά σκληρό δηλαδή? καλά καταλαβαίνω?

σε σχέση με τα hitogami έχει κανείς ιδέα? ήδη εκείνα μου φαίνονται αρκετά σκληρά και χωρίς καθόλου cushioning, για τις διαλειμματικές είναι λουκούμι όμως!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/01/2016 :  00:40:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βάλατε τώρα τον mashine να σας μιλήσει για παπούτσια...
Που αν ζυγίζουν πάνω από 200γρ., τα θεωρεί μπότες του σκι κι αν η σόλα είναι πάνω από 15mm, νομίζει ότι φοράει ξυλοπόδαρα...

Για να μην παιδεύεστε άδικα (κυρίως ο kalo):
Το Hyperspeed είναι ένα καθαρόαιμο αγωνιστικό όσον αφορά την σόλα αλλά με σχετικά ανετούτσικη εφαρμογή, πάντα σε σχέση με τα υπόλοιπα flats.
ΟΛΗ την δουλειά, όσον αφορά την απορρόφηση των κραδασμών, την κάνουν οι μύες και οι τένοντες των ποδιών σου, όχι το παπούτσι.-
Η σόλα είναι φτιαγμένη για να πατάς και να φεύγεις, χωρίς χρονοτριβές. Εν ολίγοις, θέλει ικανά και ησκημένα πόδια.
Κι αν πας να κάνεις κομμάτια στο ~3:45 πχ, δεν θα δεις διαφορά σε σχέση με ένα αρκετά βαρύτερο performance. Θέλουν ταχύτητα αυτά τα μοντέλα για να κάνουν την δουλειά τους.
Για προπονήσεις στην άσφαλτο, ας μην το συζητούμε καν.

Τάσο, τα Hito είναι πολύ πιο κοντά σε cushioning με τα 890 απ' όσο με τα asics. Και γενικότερα, το Hito δεν θεωρείται σκληρό.

Επίσης, μην είστε τόσο βέβαιοι ότι δεν χτυπάτε φτέρνα, δεν μπορείς να το καταλάβεις απλά με την αίσθηση.
Στην Αμερική, σε δείγμα 70 δρομέων που θεωρούσαν εαυτούς ξεκάθαρα midfoot strikers, η ανάλυση στον ειδικό διάδρομο έδειξε ότι στην πραγματικότητα ήταν μόνο οι... 6!
Πρόλαβε ο άλλος σε 30χλμ/εβδομάδα να δουλέψει και το πάτημά του...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/01/2016 :  07:05:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με τον γλυκό το λόγο αυτό το παιδί! Από τα cumulus 13 είχα ξεκινήσει να δουλεύω την αλλαγή ( θυμάσαι την απόπειρα με τα sketchers) και από τη τριβή τους πριν τα βγάλω εκτός ήταν σαφές ότι πήγαινε καλά το πράγμα. Τα πρώτα 16αρια με 500 χλμ στη σόλα έχουν κάποια φθορά στη φτερνα αλλά στο μέσο τμήμα είναι εμφανώς πιο ταλαιπωρημενα, και τα 2α 16αρια με 250+ χλμ έχουν στη φτερνα εικόνα βιτρίνας. Κράτησε πάνω από ενάμιση χρόνο η αλλαγή και voila...!

Knock knock knocking on suzi's door...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/01/2016 :  07:09:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν δε πιστεύεις έλα να τρέξεις μαζί μου Σαλονικη για να βλέπεις για πάνω από τρεις ώρες το πάτημα μου!!! Σκέψου τερματισμό παρέα οι δύο μαλλιαδες!

Knock knock knocking on suzi's door...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000