Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Μαραθώνιος Ολυμπίας 29 Μαρτίου 2015
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 5

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2015 :  09:05:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
https://www.youtube.com/watch?v=D4E7SYlD3aI

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SKOTEINOS
Σκοτεινές Δυνάμεις

Greece


11053 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2015 :  09:07:30  Εμφάνιση Προφίλ  Visit SKOTEINOS Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα σε όλους!
Για την ιστορία και μόνο-γιατί έχει περάσει στα ψιλά-ο εν λόγω Μαραθώνιος είναι αφιερωμένος στον 1ο Μαραθωνοδρόμο,τον Χαρίλαο Βασιλάκο,του οποίου αρκετά από τα κειμήλια και τα έπαθλά του,φυλλάσονται στο Μουσείο της Αρχαίας Ολυμπίας!

ΚΡΟΝΙΟΝ ΠΕΡΑΣΜΑ-18/07/2015
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2015 :  10:32:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Elda

quote:
Originally posted by ALEXANDRA



Ρε παιδιά, για ποιον λόγο να θέλουν οι διοργανωτές του μαραθωνίου Αρχ. Ολυμπίας να πλήξουν τον μαραθώνιο της Μεσσήνης; Ίσα ίσα που όποιος θα σκεφτόταν έτσι, τον εαυτό του θα έπλητε. Αν εγώ κάθε χρόνο πηγαίνω στης Μεσσήνης και είμαι και πολύ ευχαριστημένη με τον αγώνα και ξαφνικά φέτος μου βάζουν άλλον αγώνα την ίδια μέρα, ε δε θα άφηνα τον ωραίο αγώνα για να πάω σε κάποιον καινούριο. Ίσα ίσα, που όταν κάνεις αγώνα την ίδια ημέρα με άλλον, επιτυχημένο αγώνα, ρισκάρεις να μην έχεις κόσμο στον δικό σου αγώνα.



Οταν ανακοινωνεις ενα μαραθωνιο (οχι οποιοδηποτε αγωνα αλλα μαραθωνιο, που θελει τουλαχιστον 3 και 4 μηνες πρετοιμασιας) μολις 8 εβδομαδες πριν και μαλιστα τις λεπτομερειες του αγωνα (ωρα εκκινησης, δαδρομη κλπ) μολις 1.5 μηνα πριν, τοτε απευθυνεσαι καθαρα στους δρομεις που προετοιμαζονται για καποιον απο τους 3 κοντινους ημερολογιακα μαραθωνιους και ο στοχος σου εναι να παρεις κοσμο απο αυτους τους αγωνες.

Το θεμα κατ εμε δεν εναι τοσο οτι ο μαραθωνιος τς Ολυμπιας διοργανωνεται την ιδια μερα με εκεινον της Μεσσηνης (και μια εβδομαδα πριν δε θα εκανε διαφορα, λιγοι τρεχουν καθε βδομαδα μαραθωνιο ), οσο οτι ανακοινωθηκε μολις 8 εβδομαδες πριν. Εφοσον δεν ηταν ετοιμοι οι διοργανωτες νωριτερα, γιατι τοση πρεμουρα να γινει φετος? Θα μπορουσε να γινει μονο ο ημι φετος και του χρονου να ανακοινωθει νωρις ο μαραθωνιος και οσοι αποφσισουν να παρουν μερος να προετοιμαστουν αποκλειστικα για εκεινο το μαραθωνιο.

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις





Οκ, σωστό όπως το θέτεις αλλά, ποιος διοργανωτής θα ρίσκαρε, να τσαντίσει τους δρομείς και να μην πατήσει κανένας; Ή, για να το πω πιο σωστά, το θεωρώ ανόητο να πω "θα κάνω αγώνα την ημέρα του άλλλυ αγώνα".

Πάντως, προσωπικά, δεν έτρεχα με τίποτα μαραθώνιο σε Ναύπλιο, Μεσσήνη, Ολυμπία με 100-200 άτομα. ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ! Ακόμη και Θεσσαλονίκη με 1500 άτομα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2015 :  18:53:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχεις δίκιο Αλεξάνδρα. Έτρεξα 2 φορές την Κλασσική τα τελευταία 2 χρόνια και από το 30χλμ και μετά ήθελα από κάπου να "πιαστώ" και ο κόσμος είχε θετική επίδραση. Χάζευα τον κόσμο, χάζευα τους άλλους δρομείς, πιανόμουν από κάποιο τραγούδι που ακουγόταν και ξεχνιόμουν. Άμα έτρεχα μόνος μου σε άδειους δρόμους θα έτρεχα πολύ πιο αργά, σαν να έκανα long run, για να το βγάλω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/03/2015 :  12:04:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Elda

quote:
Originally posted by ALEXANDRA



Ρε παιδιά, για ποιον λόγο να θέλουν οι διοργανωτές του μαραθωνίου Αρχ. Ολυμπίας να πλήξουν τον μαραθώνιο της Μεσσήνης; Ίσα ίσα που όποιος θα σκεφτόταν έτσι, τον εαυτό του θα έπλητε. Αν εγώ κάθε χρόνο πηγαίνω στης Μεσσήνης και είμαι και πολύ ευχαριστημένη με τον αγώνα και ξαφνικά φέτος μου βάζουν άλλον αγώνα την ίδια μέρα, ε δε θα άφηνα τον ωραίο αγώνα για να πάω σε κάποιον καινούριο. Ίσα ίσα, που όταν κάνεις αγώνα την ίδια ημέρα με άλλον, επιτυχημένο αγώνα, ρισκάρεις να μην έχεις κόσμο στον δικό σου αγώνα.



Οταν ανακοινωνεις ενα μαραθωνιο (οχι οποιοδηποτε αγωνα αλλα μαραθωνιο, που θελει τουλαχιστον 3 και 4 μηνες πρετοιμασιας) μολις 8 εβδομαδες πριν και μαλιστα τις λεπτομερειες του αγωνα (ωρα εκκινησης, δαδρομη κλπ) μολις 1.5 μηνα πριν, τοτε απευθυνεσαι καθαρα στους δρομεις που προετοιμαζονται για καποιον απο τους 3 κοντινους ημερολογιακα μαραθωνιους και ο στοχος σου εναι να παρεις κοσμο απο αυτους τους αγωνες.

Το θεμα κατ εμε δεν εναι τοσο οτι ο μαραθωνιος τς Ολυμπιας διοργανωνεται την ιδια μερα με εκεινον της Μεσσηνης (και μια εβδομαδα πριν δε θα εκανε διαφορα, λιγοι τρεχουν καθε βδομαδα μαραθωνιο ), οσο οτι ανακοινωθηκε μολις 8 εβδομαδες πριν. Εφοσον δεν ηταν ετοιμοι οι διοργανωτες νωριτερα, γιατι τοση πρεμουρα να γινει φετος? Θα μπορουσε να γινει μονο ο ημι φετος και του χρονου να ανακοινωθει νωρις ο μαραθωνιος και οσοι αποφσισουν να παρουν μερος να προετοιμαστουν αποκλειστικα για εκεινο το μαραθωνιο.

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις





Ε, όχι και λίγοι!
Μια χαρά γίνοταν 4Χ4 αν η Ολυμπία ήταν την προηγούμενη Κυριακή, 22 Μαρτίου!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Zinia Sanoudou
Forum-Runner

Greece


121 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/03/2015 :  22:59:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά όλοι έχουν το δίκιο τους αλλά γενικά αυτοί οι αγώνες δεν σε προκαλούν να προετοιμαστεις για να τους τρέξεις δυνατά.Δεν προσφέρουν συγκινίσεις και η τοπική κοινωνία δεν μπορει να καταλάβει τη διαφορά ενος αγώνα 10 και 42 χιλιομέτρων γι αυτο και δύσκολα θα έχουν μεγάλο κοινό.Γι αυτό και την άνοιξη οι περισσότεροι προτείνουν έναν μεγάλο αγώνα του εξωτερικού. η Θεσσαλονικη πάντως χωρις αξιόλογη διαδρομή και κοινο τα έχει καταφέρει, υποθέτω λόγω βορειοελλαδιτών και συμπάθειας στην πόλη.
Θα προσθέσω ότι κι εγώ χωρίς ενοχλήθηκα που η προκήρυξη της Ολυμπίας έγινε μόλις 8 εβδομάδες και πάνω στην ημερομηνία της Μεσσήνης.Ας το οργάνωναν για του χρόνου και ως πρώτοι στο καλεντάρι ας διάλεγαν την ημερομηνία .
Αλλά μάλλον ισχύει που είπαν κάποιοι ... ει αι πολλά τα λεφτά Αρήηηηη.

Τρέχω γιατί υπάρχω- υπάρχω για να τρέχω
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

papako
Senior Forum-Runner

Greece
689 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/03/2015 :  22:35:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καταρχάς συγχαρητήρια σε όλους όσους τερμάτισαν και στην ολυμπια και στην μεσσήνη.

αλλα μαραθώνιοι με 69 ( ολυμπια ) και 92 ( μεσσήνη) δεν γίνονται.

Ελπίζω του χρόνου να συνεννοηθούνε καλύτερα.

Αν και νομίζω ότι 3 μαραθώνιοι στην ίδια περιοχή και την ίδια περίπου εποχή δεν γίνετε να πετύχουν.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Constantine S.
Newbie Forum Runner



39 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/04/2015 :  11:51:10  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Constantine S. Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Έτρεξε τελικά κανείς απο το forum να μας μεταφέρει εντυπώσεις?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zakis
Forum-Runner

149 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/04/2015 :  15:17:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Constantine S.

Έτρεξε τελικά κανείς απο το forum να μας μεταφέρει εντυπώσεις?



Όχι απλά έτρεξε φορυμίτης αλλά πήρε και την πρωτιά στην γενική κατάταξη.

RANK GENDER AGE CAT BIB NAME SEX CLUB Χρόνος Καθ. Χρόνος
1 1 1 50 ΦΕΙΔΙΑΣ ΜΠΟΥΡΛΑΣ Α 03:18:17 03:18:15

Αν δεν κάνω λάθος είναι ο φίλος @Pheidias, σωστά; Θερμά συγχαρητήρια!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spyroskol
Newbie Forum Runner

Greece


7 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/04/2015 :  10:27:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα και Καλή Ανάσταση!
Έχει κάποιος τίποτα πληροφορίες για μαραθώνιο ή ημιμαραθώνιο Ολυμπίας (διοργάνωση, τροφοδοσία, δυσκολία για νέους δρομείς κ.λπ); Έχω ένα αρνί να τσακίσω την Κυριακή και θέλω να δω αν θα το χωνέψω του χρόνου κατά κει μιας που παίζει και συγγενικό σπίτι!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/04/2015 :  23:25:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δες εδώ για πληροφορίες:www.olympiamarathon.gr

Αν και είχα δηλώσει στον ημιμαραθώνιο (λόγω σχέσης με τον Πύργο), δεν έτρεξα λόγω συναχιού. Είχα τρέξει παλιότερα όμως, το Ολυμπία-Πύργος. Είναι flat διαδρομή. Για την διοργάνωση δεν ξέρω να σου πω διότι τότε ήταν αλλός αγώνας, άλλη διοργάνωση. Και απ' ότι φαίνεται κανείς δεν πήγε απο το φόρουμ να μάθουμε πως ήταν.

Πάντως νομίζω μέχρι τον αγώνα του χρόνου, θα έχεις φάει πολλά αρνιά, οπότε ένας ημιμαραθώνιος ή μαραθώνιος δεν σε σώζει. Εκτός και αν πίνεις Coca-Cola light.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spyroskol
Newbie Forum Runner

Greece


7 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/04/2015 :  12:25:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ Αλεξάνδρα!

Coca-Cola light;;;; Γμτ, είδα αργά το μήνυμα και έμπλεξα με μπύρες...!

quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Δες εδώ για πληροφορίες:www.olympiamarathon.gr

Αν και είχα δηλώσει στον ημιμαραθώνιο (λόγω σχέσης με τον Πύργο), δεν έτρεξα λόγω συναχιού. Είχα τρέξει παλιότερα όμως, το Ολυμπία-Πύργος. Είναι flat διαδρομή. Για την διοργάνωση δεν ξέρω να σου πω διότι τότε ήταν αλλός αγώνας, άλλη διοργάνωση. Και απ' ότι φαίνεται κανείς δεν πήγε απο το φόρουμ να μάθουμε πως ήταν.

Πάντως νομίζω μέχρι τον αγώνα του χρόνου, θα έχεις φάει πολλά αρνιά, οπότε ένας ημιμαραθώνιος ή μαραθώνιος δεν σε σώζει. Εκτός και αν πίνεις Coca-Cola light.


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dimosthenis
Master Forum-Runner

Greece
4411 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2015 :  22:04:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μήπως έχει κανείς την διαδρομή του μαραθωνίου σε Garmin?

...........................................................................
Τα προς το ζην τα κερδίζεις από αυτά που παίρνεις. Τη ζωή, όμως, την κερδίζεις από αυτά που δίνεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Kastro running team
Forum-Runner

Greece


64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/12/2015 :  11:00:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πρώτος Μαραθώνιος με στόχο 1) τερματισμό 2) γύρω στις 4 ώρες και 30 λεπτά.

Κάποιος με παρόμοιο στόχο?

Έκανα φίλο μου το τρέξιμο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/12/2015 :  13:33:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προσωπικά θα σου πρότεινα ο πρώτος σου μαραθώνιος να είναι σε διοργάνωση με πολλές συμμετοχές και κόσμο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 5 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000