Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Hoka clifton
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 6

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/02/2015 :  22:17:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συμφωνώ για το drop, Μανώλη.
Βασικά, σε ρωτάω από περιέργεια, έτσι για να δω τι λένε κι οι ultras. Εγώ, όπως κι οι περισσότεροι, δεν συζητάμε για τέτοιον όγκο χιλιομέτρων.
Γενικότερα πάντως, είμαι της άποψης ότι όσο προσαρμογή θέλει ένα σκληρό-αγωνιστικό παπούτσι, σχεδόν άλλο τόσο απαιτεί κι ένα υπερβολικά μαλακό. Πολύ πιθανό ο φίλος σου να εισέπραξε όλη αυτή την αστάθεια του αφρού στα γόνατα.
Καλό σου βράδυ.


"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

psaras
Senior Forum-Runner

Denmark


559 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/02/2015 :  07:10:22  Εμφάνιση Προφίλ  Visit psaras Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Νικο εχεις δικιο .
Να πω επίσης οτι ,εφόσον τελικά ολα πανε καλα μαζι τους τα παπούτσια αυτα εκτος απο την άσφαλτο θα σε πάνε πολυ καλά και σε δασικά κομμάτια όταν ειναι στεγνά, γιατι στο βρεγμένο φεύγεις.Ακομα και σε τεχνικό μονοπάτι στεγνό ,πιστα ΜΤΒ ,δεν ειχα πρόβλημα ακόμα και στο γρήγορο, όμως ήμουν προσεχτικός.Σε χιονι μαλακο εισαι άρχοντας αλλα από μέσα πάπια.Σε κρύσταλλο χιόνι,πας για προβλήματα .Σε -13 που έχω τρέξει με λάθος κάλτσες είχα πρόβλημα.
Εαν έχετε φαρδιά ποδια, το πολυ μεγαλύτερο νούμερο δεν θα σώσει την κατάσταση αρα πάρτε το κανονικό σας νούμερο για να καθετε σωστα το ποδι και κοψτε το μπροστα.
Συγνώμη που τα γράφω κομματιαστά αλλά δεν υπάρχει ελεύθερος χρόνος
Καλημερα

Edited by - psaras on 17/02/2015 07:29:27
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2015 :  20:24:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και μια χαρακτηριστική φωτο που βρήκα τυχαία, για το πώς πιστεύει η Hoka ότι είναι το ανθρώπινο πόδι:





"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/03/2015 :  01:49:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λογικό μου φαίνεται αφού τα παπούτσια τους είναι λες θα τα φορέσει ο Μεγαλοπόδαρος ή το Γιέτι των Ιμαλαϊων
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/03/2015 :  09:39:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dimitrissss

Λογικό μου φαίνεται αφού τα παπούτσια τους είναι λες θα τα φορέσει ο Μεγαλοπόδαρος ή το Γιέτι των Ιμαλαϊων



Κι όμως Δημήτρη, ακριβώς το αντίθετο υπονοεί.
Το toebox είναι πολύ στενό...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/03/2015 :  10:27:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Απορώ πως κάποιοι τα χρυσοπληρώνουν..
Τελικά ο καταναλωτής ή οι εταιρείες καθορίζουν τις ανάγκες??

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/03/2015 :  10:46:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προφανώς οι εταιρείες, Νίκο...
Δες πώς εν μία νυκτί περάσαμε από το minimalism στο maximalism.
Βέβαια, οφείλουμε να δώσουμε credits στην Hoka αφού ήταν πιστή στην φιλοσοφία της ακόμα κι όταν η τάση της αγοράς ήταν εντελώς αντίθετη.
Η αλήθεια πάντως είναι πως στην κατηγορία Nimbus, Energy, κτλ, (max cushioning, δηλαδή), το πάτημά τους είναι πολύ ανώτερο.
Λογικά, στις δεύτερες εκδόσεις θα δώσουν βάση και στην εφαρμογή του επάνω μέρους.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/03/2015 :  11:25:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χιούμορ κάνω. Η αλήθεια είναι ότι όταν τα δεις από κοντά δε φαίνονται τόσο ογκώδη όπως στις φωτογραφίες. Θα ήθελα να τα δοκιμάσω από περιέργεια αλλά από τη στιγμή που δε κάνω υπεραποστάσεις δε νομίζω να μπω στη διαδικασία και λόγω κόστους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vasilis dr
Senior Forum-Runner

Greece
1026 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/03/2015 :  01:25:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σήμερα στο 1ο City trail 14,5 χλμ. στην Ξάνθη, σ'έναν δύσκολο και απαιτητικό αγώνα με συνεχόμενα και ατελείωτα σκαλοπάτια, ανηφοροκατηφόρες, πλακόστρωτο, χωμάτινα μονοπάτια κτλ. αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι που είδα ότι αρκετοί ομολογουμένως Δρομείς φορούσαν διάφορα μοντέλα HOKA, ε λοιπόν πριν και μετά τον αγώνα πλησίασα και ρώτησα 9 από αυτούς την άποψή τους για τα ανωτέρω παπούτσια που χρησιμοποιούν.........αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι όχι μόνο τα σχόλιά τους ήταν εντελώς θετικά αλλά και ότι μιλούσαν 100% για αυτά φανατικά και με τρόπο απόλυτο!!!! Εκφράσεις όπως ''δεν τα αλλάζω με τίποτα'', ''φίλε μιλάμε για όνειρο'', ''δεν τρέχω πλέον με καμία άλλη μάρκα εκτός από HOKA'' κτλ. ακόμα ηχούν στα αυτιά μου.
Ενημερωτικά ο 2ος γενικής έτρεξε με HOKA, ενώ ο 3ος γενικής, ο φίλος μου ο Θανάσης Κοντογιάννης από τον Βόλο με τον οποίο ανέβηκα παρέα στην Ξάνθη και είχε μαζί του και αυτός ΗΟΚΑ αλλά την τελευταία στιγμή από προτροπή τοπικού Ξανθιώτη δρομέα έτρεξε τελικά με Adidas glide 6, όπως μου έλεγε στο τέλος το μετάνοιωσε 1000 φορές για την επιλογή του και ήταν σίγουρος ότι αν φορούσε τα HOKA θα ήταν άνετα 2ος!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

doctorinjury
Forum-Runner

175 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/03/2015 :  13:13:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σχετικά με τα Hoka, αξίζει να αναφερθεί ότι τα φορούν πολύ συχνά στις προπονήσεις τους δύο θρύλοι- ο ένας λιγάκι πιο παλιός- του ορεινού τρεξίματος στην Ελλάδα, ενώ έχουν άλλη εταιρεία χορηγό παπουτσιών και ρούχων. Aμφότεροι, μιλούν με τα καλύτερα λόγια (συγκεκριμένα, για το Stinson).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/03/2015 :  13:19:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα χοκα Βασίλη είναι ότι πρέπει για διάστρεμμα αστραγάλου,ειδικά σε trail αγώνες.
Το υπερβολικό cushioning έχει ενοχοποιηθεί για αυξημένη επιβάρυνση στις αθρώσεις.
Αν και το cushioning των χοκα είναι μαλακότερο από άλλα παπούτσια, το υπερβολικό τους πάχος τα κάνει δύσκαμπτα.Έτσι αυξάνονται τα φορτία στο πόδι.
Μα μην μιλήσω για τα δυναμικά στοιχεία και ειδικότερα το cadence,αυτό ειδικά πέφτει πολύ.
Για το πόσο στενα είναι μπροστά τα πανε οι φίλοι παραπάνω.


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/03/2015 :  13:41:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προσωπικά, πάντα ήμουν της άποψης ότι οι ευαίσθητες αρθρώσεις θέλουν σταθερή πλατφόρμα και όχι πολύ μαλακή, όπως αναζητούν οι περισσότεροι που έχουν θέματα, π.χ. στα γόνατα.
Το είδα κι εγώ με τα Energy, στα οποία βούλιαζα περισσότερο από τα Clifton, ότι οι χαλαρές μου ποδοκνημικές δυσφορούσαν μετά την προπόνηση. Και μιλάμε για 7ράκια αποκατάστασης, που να έκανα κανονικές προπονήσεις...
Νίκο, η ακαμψία τους πάντως, μέχρι ενός βαθμού αντισταθμίζεται από το σχήμα της σόλας (rocker).


"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/03/2015 :  13:43:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όπως και να 'χει πάντως, γεγονός είναι ότι όλοι είναι ενθουσιασμένοι μαζί τους. Οπότε η γνώμη μας περισσεύει...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/03/2015 :  20:29:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μόδα είναι θα περάσει Νίκο..
Βέβαια για να τα λέμε όλα έχουν και κάποια θετικά.
Όπως το drop,η εταιρεία ισχυρίζεται πως είναι 3-4 mm, είναι όμως 6 mm,που και πάλι είναι πολύ καλό.
Επίσης είναι ελαφριά παρά τον όγκο τους.
Τέλος υπάρχουν αναφορές ότι καθυστερούν τη μυϊκή κόπωση,κάτι που προσωπικά δεν το πιστεύω.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/03/2015 :  20:31:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βρήκα ενδιαφέρων τον παρακάτω αλγόριθμο.



The numbers in the decision chart above correspond to the notes below:

1.Do you suffer from twisted or weak ankles? Hokas are likely to make this problem worse.
2.Avoid Hokas, but consider minimalist shoes
3.Are your current shoes traditional or minimalist?
4.Are you willing to try out minimalist shoes? I'm a big proponent of minimalist footwear, but I realize not everyone wants to try it out.
5.See how one of these minimalist shoes works for you.
6.Try the Hokas, starting with the Hoka Clifton.
7.How far do you run? Hokas may have some advantages over minimalist shoes for longer ultramarathons.
8.Try the Hokas for your longer runs. Obviously test them out on shorter runs and build up, but I'd recommend using the Hokas for the long stuff and the minimalist shoes for the rest.
9.Do you run on rough trails, where your feet may get sore from stone bruises?
10.Try one of the trail Hokas, like the Stinson Evo or even the Mafate 2 if you want more protection.
11.You're probably best staying with the minimalist footwear, though it may be worth trying out a pair of Hokas.

http://fellrnr.com/wiki/File:Hoka.jpg

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"

Edited by - NIKOS T. on 02/03/2015 20:36:09
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 6 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000