Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Hoka clifton
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 6

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/03/2015 :  21:31:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by NIKOS T.

Μόδα είναι θα περάσει Νίκο..
Βέβαια για να τα λέμε όλα έχουν και κάποια θετικά.
Όπως το drop,η εταιρεία ισχυρίζεται πως είναι 3-4 mm, είναι όμως 6 mm,που και πάλι είναι πολύ καλό.
Επίσης είναι ελαφριά παρά τον όγκο τους.
Τέλος υπάρχουν αναφορές ότι καθυστερούν τη μυϊκή κόπωση,κάτι που προσωπικά δεν το πιστεύω.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"



Έτσι, για να κάνουμε κουβέντα...
Σίγουρα είναι μόδα αλλά πιστεύω ότι δεν θα περάσει τόσο γρήγορα και απότομα όσο το minimal ρεύμα.
Επειδή παρακολουθώ και το forum του Runner's World, έχω να πω το εξής:
Υπήρχαν πάρα πολλοί δρομείς οι οποίοι δοκίμασαν τα minimal και παρ' όλο που δεν το "είχαν", επέμεναν. Είτε επειδή είχαν πειστεί για τα οφέλη (τα οποία σαφώς και υπήρχαν), είτε γιατί έτσι ένοιωθαν να ξεχωρίζουν ως πιο ικανοί. Οι περισσότεροι απ' αυτούς το γύρισαν αμέσως, μόλις η μόδα πέρασε, και πολλοί παραδέχτηκαν ότι είχαν παρασυρθεί.
Με τα max cushioned παπούτσια βλέπω ότι υπάρχει μια γενική αποδοχή από όλους. Ακόμη κι αυτοί που τρέχουν με πιο stripped down μοντέλα, όταν τα δοκίμασαν δεν ήταν αρνητικοί. Κι ας μην τα επέλεξαν τελικά.
Τα Hoka, όπως και όλα που ακολούθησαν και θα ακολουθήσουν, δεν υπόσχονται λαγούς με πετραχήλια (όπως τα minimal), ούτε κι έχουν μια μουτζαχεντίν προσέγγιση στο πώς πρέπει να είναι ένα δρομικό παπούτσι.
Σου λένε, "υπάρχει κι αυτή η επιλογή, δες αν σ' αρέσει"...
Κι είναι και πολύ πιο κοντά στα παραδοσιακά trainers απ' όσο ήταν τα μινιμαλιστικά.
Τώρα, αν ο τόσο μαλακός αφρός δεν είναι για όλους, θα φανεί στο μέλλον. Προς το παρόν, δείχνει να έχει μια θέση στο rotation καθενός.

Το χαμηλό drop είναι όντως μια σημαντική κληρονομιά από τα minimal παπούτσια, κατά την γνώμη μου.

"My sport is your sport's punishment"

Edited by - echetlos on 02/03/2015 22:17:43
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/03/2015 :  22:08:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με τόσο στενό toebox Νίκο ακόμα και να θελα να τα δοκιμασω δεν θα μπορουσα..

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/03/2015 :  22:18:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και να μπορούσες δεν θα ήθελες...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

notaSOL
Advanced Forum-Runner

257 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/03/2015 :  22:29:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...καλά, ε, νίκησες και το χρόνο! ...μου λες: "τα δοκιμάζω, θα γράψω εντυπώσεις..." ...και τι διαπιστώνω; ...ότι ήδη τοχεις κάνει! ...δηλαδή, πρέπει να κοιτάμε όλα τα θέματα να μη μας ξεφύγει τίποτα; ...α και κάτι άλλο: στο στοίχημα "πότε θα τα παρατήσεις" , να παίξω πολλά ή λίγα;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/03/2015 :  22:34:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χαχαχα... Όχι ρε φίλε, τα έχω καιρό.
Δες την πρώτη σελίδα του θρεντ...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

notaSOL
Advanced Forum-Runner

257 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/03/2015 :  22:54:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...την είδα...την είδα...αλλά παρόλαυτα λέω να παίξω πολλά...μάλλον λέω, λίγα είναι τα ψωμιά τους...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/03/2015 :  22:55:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μπααα... θα τα κρατήσω.
BTW, το πόδι τούμπανο με το που γύρισα...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

notaSOL
Advanced Forum-Runner

257 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/03/2015 :  23:04:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...ωχ, ωχ...καλά που μου τοπες...λέω να αλλάξω δρόμους, τότε, για κανά τρίμηνο...δεν με συμφέρει να σε "τρακάρω" πουθενά με το πόδι τούμπανο!...(... τι να πω; ...ελπίζω, αύριο, να παρουσιάσει βελτίωση...)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/03/2015 :  07:32:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ ξέρω ότι όσοι κάνουν υπεραποστάσεις και τα δοκιμάσουν δε τα αλλάζουν. Οπότε έχουν σίγουρα πιάσει ένα δικό τους κοινό. Από την άλλη παρατηρώ ότι έχουν χαμηλό drop και δε ξέρω αν αυτό είναι μονόδρομος επειδή γενικά όλη η σόλα είναι ψηλά από το έδαφος.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thesalos
Advanced Forum-Runner

220 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/03/2015 :  13:12:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
500 + τα χιλ απο το μπαντη το 3 αν θυμαμαι καλα. τρεχω με τα καγιανο ,νιμπους ,βομερο οποτε μαλον περασα ομαλα στο χοκα μοντελο. αργος δρομεας των 4 ωρ.στην κλασικη. το χοκα λοιπον αριθμει 500 + χιλ. και 1 ημι/νιο. εχω διαφορα πραγματακια για τρεξιμο ,ομως μου αρεσουν παρα πολλη το mp3 μου το οποιο δεν το αποχωριζομαι,το race ready σορτσακι (αερινο) και το τελευτεο μπορω να πω το χοκα .
στην περιοχη μου εχω αρκετες επιλογες για το τερεν το οποιο θα τρεξω . ετσι το εχω δοκιμασει σε ,ασφαλτο,χωματοδρομο καλο πατημενο-και κακο με πετρα χυμα και φυτευτη,παλιους εγκαταλειμενους χωματ/ους σε παρυφες βουνου με αρκετες πετρες και σκαμενη δρομοι απο τα πολλα νερα,και σε 2 προπονησεις σε 2 μονοπατια σε ολυμπο.το ενα μυλοι-γκολνα-καστανα -μυλοι και το αλλο στο ρεμα παππα -αλωνι-κρεβατια-αγ.τριαδα.

γενικη εντυπωση αρκετα καλη ,και αρχιζω και δεν τα βγαζω απο τα ποδια .για οσους αρεσει αυτο το μαλακο πατημα σιγουρα θα το βρουν αρκετα καλο .δινουν ενα ρολαρισμα στα ποδια ,στο ρυθμο ,που το βρηκα αρκετα καλο στην ασφαλτο και σε επιπεδα κοματια.
στην ανηφορα σαφεστατα καταλαβενεις τον ογκο του παπουτσιου σε σχεση με τα wings που εχω.οχι οτι περπαταω σημαντικα αργοτερα στην ανηφορα σε μονοπατι,καταλαβενω ομως τον ογκο του χωρις να με κουραζει .στην κατηφορα μου δινει μια αρκετα ανετη αισθηση
πατηματος και σε σημεια οπου παλια πατουσα με προσοχη ,τωρα ειμαι πιο χαλορος και ανετος και αυτο καποιες φορες μου δινει και λιγο πιο γρηγορο ρυθμο ,οχι τιποτα τρελο ρυθμο παντως. σε γλυστερα σημεια εχεις θεμα ,και πρεπει να εισαι 10 φορες προσεχτικος.ξερω οτι το μπαντι το δινουν για δρομο αλλα το βαζω παντου οπως και τα ποηγουμενα δρομου που ειχα.προσαρμοστηκα στο υψος του σχετικα γρηγορα και ευκολα και σε δυσκολα σημεια πιστευω με σωστο πατημα περνας ευκολα και με ασφαλεια.

μετα τα 70 περιπου χιλ παρατηρησα μια ενοχληση στον αστραγαλο στο κοτσι απο τη εξω πλευρα ,πραγμα το οποιο δεν το ειχα σε κανενα αλλο παπουτσι.εκει το υλικο που εχει η χοκα ειναι αρκετα λιγο ,σκληρο σε σχεση με τα καγιανο οπου ειναι τα δευτερα μου παπουτσια.δεν με χτυπησε σε αυτο το σημειο,ουτε καποιο σημαδι με αφησε,στο τρεξιμο δεν το καταλαβενω, αμα πατησω(περπατησω) καπως βαρια με την φτερνα εκει θα το καταλαβω.τωρα το πατηματου στο τρεξιμο το βρισκω αρκετα καλυτερο σε σχεση με το καγιανο που εχω.η αγορα εγινε απο το εσωτερικο απο τον λεο.το νουμερο μου εκατσε αρκετα καλα ,το ιδιο με τα αλλα μοντελα .



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 6 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000