Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Αγορά από sportsdirect
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 4

skull
Advanced Forum-Runner

Greece


408 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 18/02/2015 :  23:16:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πραγματοποίησα πριν μια εβδομάδα αγορά από το συγκεκριμένο site και μπορώ να πω πως η μάρκα τους (karimor) είναι καταπληκτική. μεγάλη βοήθεια για τα σωστά μεγέθη είναι τα reviews των χρηστών, όπου οι πιο πολύ είναι Έλληνες.
φοβερές εκπτώσεις και λίγα έξοδα αποστολής.
Πάντως, θεωρώ ανήθικο αυτό που διάβασα σε άλλο θρεντ, όπου φίλος προέτρεπε να δοκιμάσεις εδώ (Ελλάδα) και να παραγγείλεις απ' έξω. Έτσι κάνανε και πολύ συντοπίτες μου, και το μαγαζί όπου δοκίμαζαν έκλεισε τώρα. Να δω που θα δοκιμάζουν από 'δω και στο εξής.

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/02/2015 :  12:33:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα συν-φορουμίτη,

Ανήθικο θεωρείς ότι αγοράζουν από έξω κάτι που μπορούν να βρουν και εδώ πολύ ακριβότερα, ή ότι πρώτα το δοκίμασαν σε ένα μαγαζί και μετά το αγόρασαν από αλλού? Νομίζω και τα δύο στην ουσία είναι το ίδιο.

Μα όταν θες να αγοράσεις ένα ρούχο, ή μια συσκευή ή κάτι τέτοιο, δεν κάνεις μια έρευνα αγοράς? Δεν θα πας σε κάποιο κατάστημα να το δεις από κοντά , τι κάνει και πως λειτουργεί, και μετά θα δεις που το βρίσκεις φθηνότερα για να το αγοράσεις? Αν εκεί που πας να δοκιμάσεις και να δεις το προϊόν, η τιμή είναι τόσο καλή, σαφώς και θα το πάρεις επί τόπου.

Αρα, γιατί είναι ανήθικο όλο αυτό?
Και αν είναι ανήθικο όπως λες, το ότι πολλά προϊόντα υπερ-κοστολογούνται και τα πληρώνεις χρυσά εδώ, αυτό τι είναι? Πως λέγεται?

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skiritis
Advanced Forum-Runner

401 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/02/2015 :  12:47:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by roberto4carlos

Καλημέρα συν-φορουμίτη,

Ανήθικο θεωρείς ότι αγοράζουν από έξω κάτι που μπορούν να βρουν και εδώ πολύ ακριβότερα, ή ότι πρώτα το δοκίμασαν σε ένα μαγαζί και μετά το αγόρασαν από αλλού? Νομίζω και τα δύο στην ουσία είναι το ίδιο.

Μα όταν θες να αγοράσεις ένα ρούχο, ή μια συσκευή ή κάτι τέτοιο, δεν κάνεις μια έρευνα αγοράς? Δεν θα πας σε κάποιο κατάστημα να το δεις από κοντά , τι κάνει και πως λειτουργεί, και μετά θα δεις που το βρίσκεις φθηνότερα για να το αγοράσεις? Αν εκεί που πας να δοκιμάσεις και να δεις το προϊόν, η τιμή είναι τόσο καλή, σαφώς και θα το πάρεις επί τόπου.

Αρα, γιατί είναι ανήθικο όλο αυτό?
Και αν είναι ανήθικο όπως λες, το ότι πολλά προϊόντα υπερ-κοστολογούνται και τα πληρώνεις χρυσά εδώ, αυτό τι είναι? Πως λέγεται?





Νομίζω πως λέγεται αισχροκέρδεια...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/02/2015 :  14:50:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μανώλη, προφανώς ο skiritis αναφέρεται στις περιπτώσεις που ο καταναλωτής ξέρει εξ αρχής ότι θα αγοράσει online και στο κατάστημα πάει μόνο και μόνο για να δει το νούμερο ή πώς του κάθεται στο πόδι. Και για να είμαστε ειλικρινείς, οι περισσότερες τέτοιες είναι.
Προσωπικά, συμφωνώ 100% μαζί του.

Edit: ο Skull εννοούσα...

"My sport is your sport's punishment"

Edited by - echetlos on 21/02/2015 19:08:44
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/02/2015 :  19:22:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
πιστεύω δεν υπάρχει κάποιος που να έχει αποδεδειγμένα δίκιο ή άδικο σε αυτό το θέμα.

το βλέπω και σ εμένα προσωπικά. ναι οκ συμφωνώ πως πρέπει να δίνουμε τα λεφτά μας στη δική μας αγορά για να την τονώσουμε μπλα μπλα..
ΟΜΩΣ την περίοδο αυτή και πιθανότατα για αρκετό καιρό ακόμα, δεν υπάρχει η οικονομική άνεση για 30-40 ευρώ παραπάνω σε κάθε προϊόν(παπούτσια κυρίως αλλά και μπουφάν,σακίδια κλπ). Για κάποιον που ασχολείται συστηματικά οι αγορές που θα κάνει σε ένα χρόνο είναι αρκετές. Αυτονόητο είναι πως θα προτιμήσει το διαδίκτυο και τις εταιρίες του εξωτερικού που οι τιμές έχουν τεράστια διαφορά. και επίσης αυτονόητο θεωρώ το να θες να δοκιμάσεις αυτό που πρόκειται να αγοράσεις. στο διαδίκτυο δεν γίνεται, επομένως αναγκαστικά θα πας σε μαγαζί που έχει το προϊόν. Ανήθικο μεν, αναγκαίο δε. άποψή μου πάντα.

ΥΓ. εγώ το έκανα αυτό στα τελευταία μου παπούτσια. 180 στο κατάστημα, 130 στο διαδίκτυο. με τα νούμερα στα τυφλά φυσικά δεν αγοράζεις, ε πήγα τα δοκίμασα στο κατάστημα τι να κάνω.

ΥΓ2. αν η διαφορά τιμής είναι μικρή, θα προτιμήσω την αγορά από το ελληνικό κατάστημα εννοείται.

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/02/2015 :  19:32:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by tzatzikis90

ΥΓ. εγώ το έκανα αυτό στα τελευταία μου παπούτσια. 180 στο κατάστημα, 130 στο διαδίκτυο. με τα νούμερα στα τυφλά φυσικά δεν αγοράζεις, ε πήγα τα δοκίμασα στο κατάστημα τι να κάνω.




Τι να κάνεις;
Να μην φας την ώρα του μαγαζάτορα ή του υπαλλήλου... Μαζί με το κέρδος σου, πάρε και το ρίσκο σου.
Τα ίδια έκαναν για πολύ καιρό στο Runner's Corner. Τους έκανε βιντεοσκόπηση, ανάλυση, δοκίμαζαν διάφορα μοντέλα στον διάδρομο και στο τέλος έφευγαν για να τα πάρουν online. Μέχρι που χρέωσε την βιντεοσκόπηση, αν δεν πάρεις παπούτσια, και ησύχασε...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/02/2015 :  19:47:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos
Μέχρι που χρέωσε την βιντεοσκόπηση, αν δεν πάρεις παπούτσια, και ησύχασε...

"My sport is your sport's punishment"



χαχαχα απίστευτος!

δικαίωμά σου είναι φίλε μου να αγοράσεις ή όχι. όπως και όσοι δουλεύουν εκεί είναι υποχρεωμένοι να σε εξυπηρετήσουν είτε πάρεις κάτι είτε όχι. το ίδιο με το διαδίκτυο μπορεί να γίνει απλά με άλλο μαγαζί στην ίδια ή και σε άλλη πόλη.

απλά είναι ανήθικο, τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο. το οποίο όμως δικαιολογείται εν μέρει από τις οικονομικές δυσκολίες της εποχής. Πραγματικά αν είχα την άνεση, θα αγόραζα τα πάντα από τη ντόπια αγορά. δυστυχώς δεν την έχω κι έτσι αναγκάζομαι να κάνω αυτό χωρίς ωστόσο να είναι παράνομο.

Πάντως εκείνη τη φορά που το έκανα, ένιωσα άσχημα και αγόρασα κι ένα ζευγάρι φτηνά που ήθελα για έξω από εκεί να μην έχουν παράπονο

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/02/2015 :  20:03:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ακριβώς επειδή είναι δικαίωμα σου και υποχρέωση τους, συζητάμε περί ηθικής και όχι περί παρανομίας ή παρατυπίας...
Εν πάση περιπτώσει, ο καθένας το βλέπει όπως τον βολεύει.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/02/2015 :  20:26:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα μπορούσες να τους πεις πως τα βρίσκεις online τόσο, ώστε να προσαρμοστούν κάποια στιγμή κ αυτοί (που προφανώς αισχροκερδούν).
*Σήμερα πήρα άλλο ένα ride 7, (στο σωστό νούμερο αυτή τη φορά) σε τιμή που δεν υπάρχει online, λόγω εκπτώσεων (50%!)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/02/2015 :  20:55:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
κι όμως. τους είπα! και μου έλεγε δεν υπάρχει αυτή η τιμή, λογικά μούφα σελίδα είναι. ε συμφώνησα κι εγώ και μετά πήγα τα πήρα από εκεί..

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/02/2015 :  22:49:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
επειδη υποψιαζομαι οτι ο φιλος μας , ισως αναφερεται σε δικη μου τοποθετηση, θα ηθελα να αποσαφινισω τους λογους που μπορω να προτρεψω καποιον να λειτουργησει ανηθικα... διαβαστε ομως πριν κρινετε:
α)προ 4ετιας αποφασισα με τη γυναικα μου να παρουμε απο ενα ζευγαρι σταρακια μποτακια σε ιδιο χρωμα... να κυκλφορουμε ασορτι... με τα πολλα καναμε μια ερευνα αγορας και η χαμηλοτερη τιμη που πετυχαμε σε καταστημα της Αθηνας ηταν 65 ευρω το ζευγος. επειδη τοτε μεναμε σε χωριο της Ευβοιας, πηγαμε σε τοπικο κταστημα και τα βρηκαμε στα 70 ευρω... απογοητευση... το ιδιο βραδυ η γυναικα σε αναζητηση στο ιντερνετ τα βρηκε και τα παρηγγειλε 64ευρω τα 2 ζετγαρια στην πορτα του σπιτιου... μιλαμε για πανω απο 100% κλοπη. η παραγγελια εγινε αφου λειτουργοντας ανηθικα, πηγαμε στο καταστημα της Κυμης και δοκιμασαμε το νουμερο μας ωστε να παραγγειλουμε σωστα. αν κρινομαι ανηθικος που στην αισχροκερδια του Ελληνα εμπορου δεν υπηρξα μ@λ@κ@ς, χαιρομαι για την ελλειψη ηθικης μου. αν αναλογες κινησεις απο αλλους πολιτες εχουν σαν αποτελεσμα το κλεισιμο των επιχειρησεων, δε προβληματιζει εμενα ... θα πρεπει να προβληματιζει τους επιχειρηματιες που αντι να πονταρουν στη μαζικη πωληση με μικροτερο κερδος, παλευουν απο πωληση ελαχιστων κομματιων να βγαλουν τα σπασμενα 3ετιας.
β)προ 2ετιας σε μαγαζι στο κεντρο της Θεσ/νικης βρηκα τα cumulus 13 στα 65 ευρω. ηταν στο 50% και δεν εκανα καν ερευνα αγορας. οπως τα ειδα , ετσι και τα πηρα. του αξιζε να τον στηριξω , τον στηριξα εγω, του εστειλα και ενα φιλο που πηρε αλλα 2 ζευγαρια παλι στο 50%...
γ)τον περασμενο οκτωβριο παρηγγειλα και πηρα τα cumulus 16 στα 90 ευρω (αν θυμαμαι καλα) και ο ταιβανεζος μου εκανε και δρομικες καλτσες τις asics δωρο... στην Ελλαδα σαν καινουργιο παπουτσι ειχε μαρκε τιμη 133 ευρω... δεν εκανα την ανηθικη κινηση για το νουμερο αφου ειχα το παλαιοτερο μοντελο...
δ)αυριο αν ειναι ακομα διαθεσιμο, θα παρω 2ο ζευγαρι 16αρια στα 96,5 ευρω απο Ελλαδα γιατι η διαφορα με το εξωτερικο δεν υποτιμα τη νοημοσυνη μου...
αν μετα απο αυτα εξακολουθεις να θεωρεις ανηθικη τη θεση μου, χαιρομαι για αυτο... ισως θα πρεπει παραλληλα να σκεφτεις αν εσυ στο βωμο της ηθικης σου, επιτρεπεις τον εμπορο να λειτουργει ανηθικα εις βαρος σου, βαφτιζοντας σε ... θυμα.


-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nimi
Advanced Forum-Runner

Greece
281 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/02/2015 :  23:19:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
αν νομίζουμε-βλέπουμε ότι κάποιος αισχροκερδεί μπορούμε απλά να τον αφήσουμε εκτός των επιλογών μας. Το ανήθικο είναι ότι εκμεταλλευόμαστε τη θέση-χρόνο του για να καλύψουμε το παραμικρό ρίσκο δικό μας επιλέγοντας την online εξωτερικού παραγγελία. Αυτό δε μας κάνει πιο έξυπνους από εκείνον για να μη πώ ότι μας κάνει χειρότερους από εκείνον. Για εκείνον οι υψηλές τιμές μπορεί να είναι αποτέλεσμα λανθασμένης τακτικής στις παραγγελίες του (κοινώς να αγοράζει ακριβά), μεγάλα πάγια έξοδα καταστήματος ή απλά αισχροκέρδια. Στη δική μας όμως τακτική δεν υπάρχει ούτε μία περίπτωση να μας δικαιολογεί. Τουλάχιστον όταν καταφεύγουμε σε τέτοια τακτική, ας το συνδυάζουμε με κάποια πραγματικά ψώνια από το υπάρχον φυσικό κατάστημα.
Κάνω πολλές αγορές από εξωτερικό, ειδικά παπούτσια, αλλά αυτό δε το'κανα ποτέ. Φυσικά κι έχω φάει τη πατάτα να είναι μικρό ή μεγάλο κάποιο ζευγάρι, αλλά το'κανα γαργάρα.
Τη παραπάνω τακτική την έκανα μόνο μια φορά για το σύζυγο, όπου είχαμε συμφωνήσει να δοκιμάσει 2-3 μοντέλα καθότι νέος στο τρέξιμο να δει τί του κάθεται καλύτερα. Θα αγοράζαμε ούτως ή άλλως 1 καλό ζευγάρι αλλά ήταν ευκαιρία να δεί το νούμερό του σε 2 τουλάχιστον μοντέλα. Αγόρασε τότε τα adistar boost πληρώνοντάς τα 150 ευρώ οπότε θεωρώ ότι δε πιάνεται σαν αμαρτία που δοκίμασε και τα kayanο.

Καλά για το runner's corner μου φαίνεται εξωπραγματικό το σκηνικό να πηγαίνουν και για βιντεοσκόπηση και δοκιμές σε διάδρομο κλπ. και να μην ψωνίζουν.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/02/2015 :  23:34:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ένας μαγαζάτορας που πουλάει ένα ζευγάρι παπούτσια πχ 100 ευρώ, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι βγάζει 20 ευρώ παραπάνω από το eshop που πουλάει το ίδιο ζευγάρι 80. Δεν αποκλείεται να βγάζει και λιγότερα.
Γι'αυτό ας μην βιαστούμε να χαρακτηρίσουμε τους έμπορους συγκρίνοντας ανόμοια πράγματα.

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/02/2015 :  23:42:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
η απαντηση ειναι 1/3-1/4

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dim stam
Forum-Runner

Greece


90 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/02/2015 :  23:54:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πιστεύω ότι δεν είναι ανήθικο το να πας σε ενα μαγαζί να δοκιμάσεις κάτι χωρίς καν να έχεις την πρόθεση να ψωνισεις...το εμπόριο σε αυτους τους κανόνες υπακούει πρέπει να βρίσκεις τρόπους να είσαι ανταγωνιστικος...

dim stam
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skull
Advanced Forum-Runner

Greece


408 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/02/2015 :  14:34:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ευτυχώς που σταθείκατε και στο πρώτο σκέλος του post μου, δηλαδή για το συγκεκριμένο site και την μάρκα που πουλάει.
όσον αφορά το δεύτερο σκέλος: αυτό που δεν κατάλαβαν οι φίλοι που διαφωνούν είναι ότι με την τακτική αυτή της εκμετάλλευσης του μαγαζιού χωρίς πρόθεση αγοράς, έχει σαν αποτέλεσμα το κλείσιμο του μαγαζιού.
δεν αισχροκαιρδεί όμως κατά την γνώμη μου, καθώς
1) πληρώνει συνήθως ενοίκιο
2) πληρώνει υπαλλήλους
3) φόρους & ΙΚΑ κτλ.
4) έχει το ρίσκο να του μείνει στο ράφι
5) θέλει και ένα κέρδος
6) τα λεφτά που βγάζει θα τα ξαναρίξει στη αγορά μας

αν δείτε την ευρύτερη εικόνα, όλοι ζούμε από την ανακύκλωση των χρημάτων της Ελληνικής αγοράς. αλλιώς το ισοζύγιο βγαίνει αρνητικό, άρα θα δανειστούμε .... και πλέον δεν μας δανείζει κανείς

πήγε μακριά η κουβέντα αλλά θεωρώ ότι έτσι είναι.

γνώμη μου πάντα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000