Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Spetsathlon 25-26//4/2015
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

Orcatattoo
Senior Forum-Runner

587 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/04/2015 :  11:23:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ANGEL1

quote:
Originally posted by Orcatattoo

Για να δούμε.. θα κολυμπήσουμε φέτος??
Αν δεν ζεστάνει μέσα στην επόμενη εβδομάδα λίγο το νερό, ενδεχομένως να γίνει δίαθλο!

Good things come to those who wait..



Λόγω καταγωγής απ' το νησί, σε ενημερώνω ότι τα νερά αυτή την εποχή είναι κρύα. Αυτό συμβαίνει διότι, απ' τα βουνά της Πελοπονήσου λιώνουν τα χιόνια. Απ' τις Αρκαδικές ακτές πχ, έρχοναται ψυχρά ρεύμτατα απ' τη θάλασσα.

"ΣΠΕΥΔΕ ΒΡΑΔΕΩΣ"



Το γνωρίζω φίλε Angel, την ξέρω την περιοχή. Στο νησί έχω έρθει αρκετές φορές και ήμουν και πέρσι. Νομίζω οτι έχουμε συστηθεί κιόλας σε κάποιο S.M.Marathon.
Όπως λέει και ο φίλος B.A.M και πέρσι κρύο ήταν το νερό, ψιλο-στρουμφάκια βγήκαμε!

Το αρχικό μου σχόλιο είχε να κάνει με τους κανονισμούς του τριάθλου που λένε οτι αν το νερό είναι πολύ κρύο (κάτω από 11 βαθμούς), το κολύμπι ματαιώνεται.

Το ΣΚ του Πάσχα λοιπόν λόγω και του χιονιά που κρατησε μέχρι ..προχτες, η θερμοκρασία του νερού ήταν οριακά στο 11+.
Ως εκ τούτου αν ο αγώνας ήταν εκείνο το ΣΚ, το τριάθλο θα γίνοταν δίαθλο!
Ελπίζω οτι θα ζεστάνει ο καιρός και θα κολυμπήσουμε κανονικά!

Αυτά!

Αντε μια μέρα έμεινε!



Good things come to those who wait..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/04/2015 :  12:18:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ξέρει κανείς τι γίνεται στην σκυταλοδρομία όσον αφορά το chipa-άκι; Πίστευα ότι η ομάδα έχει ένα chip και το δίνει ο ένα ς στον άλλον αλλά κάποιος μου είπε ότι δίνουν από ένα στο κάθε μέλος.Αλλά δεν ήταν και πολύ σίγουρος.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Orcatattoo
Senior Forum-Runner

587 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/04/2015 :  12:47:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Ξέρει κανείς τι γίνεται στην σκυταλοδρομία όσον αφορά το chipa-άκι; Πίστευα ότι η ομάδα έχει ένα chip και το δίνει ο ένα ς στον άλλον αλλά κάποιος μου είπε ότι δίνουν από ένα στο κάθε μέλος.Αλλά δεν ήταν και πολύ σίγουρος.



Ένα τσιπάκι έχει η κάθε ομάδα και το δίνει ο ένας στον επόμενη ώστε να είναι ολοκληρωμένη η αλλαγή.
Αν θυμάμαι και καλά, ο ποδηλάτης και ο δρομέας αντίστοιχα περιμένουν στην έξοδο της ζώνης αλλαγής και πέρνει το τσιπ μπροστά στον κριτή.
Που σημαίνει οτι ο κολυμβητής και ο ποδηλάτης αντίστοιχα πρέπει να περάσουν μέσα από τη ζώνη αλλαγής όπως οι υπόλοιποι.
Το Σάββατο το απόγευμα έχει ενημέρωση για τέτοιες λεπτομέρειες κάπου εκεί στο Ποσειδώνιο.
Ρωτήστε ακριβώς στη γραμματεία πότε και που είναι!


Good things come to those who wait..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/04/2015 :  14:18:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
OK, thanks.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tazi
Senior Forum-Runner



726 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/04/2015 :  22:53:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τέλειωσε και αυτός ο αγώνας, με συμπαθητικα μαλλον για εμενα αποτελέσματα, οχι ομως στο βαθμό που θα ήθελα, το χειρότερο είναι ότι ο άτιμος ο chamav, με πέρασε και δυστυχώς τέτοια ντροπή δύσκολα ξεπερνιέται!!!!
Εχασα πολύ χρόνο απο κουταμάρα,πηγα καλα στο κολύμπι, αν και εκει παλι κθυστερησα λιγο γιατι εψαχνα τα γυαλάκια, συμπαθητικά στο ποδήλατο όπου δε πιέστηκα καθόλου και κακά στο τρέξιμο οπου δε μπορούσα καθόλου να ανεβασω ρυθμό. Σημειωτέον οτι η διαδρομή ειναι γυρω στα 4600 και όχι 5.
Διαπιστωνω ότι έχω χασει αερόβια κατάσταση και πρέεπι να τη ξαναβρώ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANGEL1
Elite Forum-Runner

Greece


1089 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/04/2015 :  08:45:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Θέλω να πιστεύω ότι περάσατε ωραία το ΣΚ, όπως επίσης ότι κάνατε έναν καλό αγώνα.
Ελπίζω του χρόνου να καταφέρω να είμαι κι εγώ.

Αναμένουμε τις εντυπώσεις σας.

"ΣΠΕΥΔΕ ΒΡΑΔΕΩΣ"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/04/2015 :  09:57:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ότι και να πούμε, λίγο είναι. Και να σκεφτεί κανείς ότι διοργανώνεται από μια γυναίκα που δεν έχει σχέση με τον αθλητισμό!
Όλα άψογα. Προσωπικά δεν βρήκα κάποια ατέλεια. Ακριβής ώρα έναρξης, εθελοντές απίθανοι, θεατές που δεν σταματούν να χειροκροτούν και........κάφροι αθλητές! Να φωνάζει η Κουταρέλη (η διοργανώτρια) "βγείτε από το νερό, για να δωθεί η εκκίνηση, βγείτε να μην καθυστερήσουμε να δώσουμε την εκκίνηση" και οι κάφροι να μένουν μέσα! Δηλαδή, δε μπορούμε να τα βρούμε στα απλά πράγματα!

Κόσμος πολύς, ωραίος καιρός, χίλια μπράβο στην διοργάνωση- στην Κουταρέλη βασικά, η οποία δίνει την ψυχή της.

Συγκινητική η στιγμή όταν έφτανε στον τερματισμό ένα παιδί με πρόσθετο μέλος. Εϊχε σηκωθεί όλη η ντάπια όρθια.

Τελικώς ενώ πολλοί είχαν γρινιάξει για το "mini" marathon, πολλοί τιμούν τους δύο αγώνες.


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

B.A.M.
Forum-Runner

Greece


189 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/04/2015 :  10:59:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πραγματικά πολύ ωραίος αγώνας , που όμως μερικές λεπτομέρειες στο θέμα των παροχών θα μπορούσαν να βελτιωθούν! Πρέπει να ανοίξει και θρεντ με τις τριαθλητικές προπονήσεις του φορουμ!

BAM
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Orcatattoo
Senior Forum-Runner

587 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/04/2015 :  11:26:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάει κι αυτό..
Ένα πολύ ωραίο ΠΣΚ σε ένα πολύ ωραίο νησί με κόσμο όσο πρέπει (από άποψη ποσότητας) και περισσότερο από όσο συνηθίζεται (από άποψη επιπέδου αθλητών).
Πράγματι είναι ο μεγαλύτερος και δυσκολότερος αγώνας τριάθλου στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή και το αξίζει καθώς είναι άριστα οργανωμένος με λιγοστές βλετιώσεις να χρειάζονται.
Αγωνιστικά πήγε όπως το είχα υπολογίσει καθώς σε σχέση με πέρσι, είχα 2 σημαντικές αλλαγές.
Α) Καλύτερο ποδήλατο (ή μάλλον φέτος είχα ΠΟΔΗΛΑΤΟ, πέρσι είχα κάτι δίτροχο)
και Β) στολή κολύμβησης.
Παρόλο που ήταν η πρώτη φορά που κολυμπούσα με στολή και ένιωσα μια πολύ μεγάλη δυσφορία στις αναπνοές, κατέβηκα 2 λεπτά σε σχέση με πέρσι, έκανα καλύτερες αλλαγές, στο ποδήλατο σχεδόν όποιον βρήκα μπροστά τον πέρασα. Στο τρέξιμο χειρότερα από πέρσι και overall 7 λεπτά κάτω (sprint distance).

Του χρόνου να μαστε καλά, να το ρίξουμε ακόμα περισσότερο!
Συγχαρητήρια σε όλους που πήραν μέρος, κυρίως στους πρωτάρηδες!

@ Alexandra: Μήπως ήσουν εσύ που ρώτησες περί σκυτάλης το Σάββατο στο briefing??



Good things come to those who wait..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/04/2015 :  11:30:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι εγώ ήμουν.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/04/2015 :  11:32:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάντως ζήλεψα ότι δεν έκανα κάτι πολύ. Μόνο 5 χλμ, τι είναι; Ούτε για breakfast δεν κάνουν τα 5 χιλιομετράκια. Θα ξεσκονίσω το ποδήλατό μου μου φαίνεται....(και πέρσυ το ίδιο έκανα, το πήγα για service και έμεινε πάλι καίνητο!).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Orcatattoo
Senior Forum-Runner

587 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/04/2015 :  11:39:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Πάντως ζήλεψα ότι δεν έκανα κάτι πολύ. Μόνο 5 χλμ, τι είναι; Ούτε για breakfast δεν κάνουν τα 5 χιλιομετράκια. Θα ξεσκονίσω το ποδήλατό μου μου φαίνεται....(και πέρσυ το ίδιο έκανα, το πήγα για service και έμεινε πάλι καίνητο!).




Καλά σε κατάλαβα λοιπόν, καθόμουν 6-7 θέσεις παραδίπλα. Νομίζω κάπου έχουμε "τρακαριστεί" σε κάποια συγκέντρωση φορουμική και σε ψιλοθυμόμουν.
Anyway, πρέπει να το ξεσκονίσεις ναι, σύντομα όμως γιατί όταν γίνει μόδα θα έχουμε ΚΑΙ στο τρίαθλο φαινόμενα να τσακώνονται στην εκκίνηση για καλύτερη θέση!



Good things come to those who wait..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

chamav
Advanced Forum-Runner

Greece


366 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/04/2015 :  12:09:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τρίτη συνεχή χρονιά και για μένα στο Σπέτσαθλον, το οποίο παίρνει πολύ μεγάλες διαστάσεις σιγά σιγά. Όλα πάρα πολύ καλά και οργανωμένα. Είχαμε και τον καιρό σύμμαχο, το νερό κρύο όπως το περιμέναμε.

Δυστυχώς, ο μεγάλος αριθμός αθλητών στο τρίαθλο, δημιουργεί προβλήματα στο κολυμβητικό σκέλος. Σε βαθμό που η κολύμβηση, τουλάχιστον μέχρι την πρώτη σημαδούρα, είναι άκρως αντιαθλητική. Προσωπικά, η προσπάθεια να αποφεύγω αγκωνιές, κλωτσιές και χεριές με ογκώδη τριαθλητικά garmin, δε μου είναι ιδιαιτέρως ευχάριστη. Φοβάμαι ότι πολλοί έχουν συνδέσει το άθλημα του τριάθλου με τεράστιους μαζικούς εμπορικούς αγώνες (τύπου ironman), όπου η εικόνα μάχης και επιβίωσης μέσα στο νερό είναι αναγκαία και όχι με την εικόνα του ολυμπιακού τριάθλου, όπου υπάρχουν κανονισμοί ασφαλείας (η χρήση ρολογιών και λοιπών αξεσουάρ σε αθλήματα επαφής απαγορεύεται) και ενιαία γραμμή εκκίνησης.

Απορώ γιατί η διοργάνωση δεν έδωσε εκκίνηση μέσα από το νερό, όταν οι αθλητές του σπριντ ήταν 250. Κάτι που έγινε πέρσυ που ήταν πολύ λιγότεροι.

Αγωνιστικά, θα πω μόνο το εξής στον συναθλητή tazi: όταν εσύ πήγαινες (στο Παλιό λιμάνι), εγώ γύρναγα! Η εικόνα αυτή μου είναι αρκετή, για να κρεμάσω όλον τον τριαθλητικό μου εξοπλισμό!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANGEL1
Elite Forum-Runner

Greece


1089 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/04/2015 :  12:51:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Ότι και να πούμε, λίγο είναι. Και να σκεφτεί κανείς ότι διοργανώνεται από μια γυναίκα που δεν έχει σχέση με τον αθλητισμό!
Όλα άψογα. Προσωπικά δεν βρήκα κάποια ατέλεια. Ακριβής ώρα έναρξης, εθελοντές απίθανοι, θεατές που δεν σταματούν να χειροκροτούν και........κάφροι αθλητές! Να φωνάζει η Κουταρέλη (η διοργανώτρια) "βγείτε από το νερό, για να δωθεί η εκκίνηση, βγείτε να μην καθυστερήσουμε να δώσουμε την εκκίνηση" και οι κάφροι να μένουν μέσα! Δηλαδή, δε μπορούμε να τα βρούμε στα απλά πράγματα!

Κόσμος πολύς, ωραίος καιρός, χίλια μπράβο στην διοργάνωση- στην Κουταρέλη βασικά, η οποία δίνει την ψυχή της.

Συγκινητική η στιγμή όταν έφτανε στον τερματισμό ένα παιδί με πρόσθετο μέλος. Εϊχε σηκωθεί όλη η ντάπια όρθια.

Τελικώς ενώ πολλοί είχαν γρινιάξει για το "mini" marathon, πολλοί τιμούν τους δύο αγώνες.




Αλέξανδρα ακόμα γκρινιάζουν πίστεψε με και αντιδρούν για την ονομασία. Αν και πιστεύω πως δεν είναι μόνο αυτό, είμαι σίγουρος πως είναι και κάτι άλλο, το οποίο ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω. Τέλος πάντων δεν με αφορά, σ' όποιον αρέσει συμμετέχει, σ' όποιον δεν αρέσει ή δεν θέλει... Καλή καρδιά.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως με την γκρίνια μαζεύει τόσο κόσμο.

Απ' ότι διαβάζω περάσατε ωραία. Εύχομαι σ' όλους σας να είστε καλά και του χρόνου πάλι εκεί. Ελπίζω να τα καταφέρω κι εγώ.

"ΣΠΕΥΔΕ ΒΡΑΔΕΩΣ"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/04/2015 :  13:22:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by chamav

Αγωνιστικά, θα πω μόνο το εξής στον συναθλητή tazi: όταν εσύ πήγαινες (στο Παλιό λιμάνι), εγώ γύρναγα! Η εικόνα αυτή μου είναι αρκετή, για να κρεμάσω όλον τον τριαθλητικό μου εξοπλισμό!!!




Ωχωχωχ...





"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000