Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Διατροφή
 Σουτζούκ λουκούμ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

kostao
Advanced Forum-Runner

Greece
410 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 27/02/2015 :  18:32:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μου έφεραν χθες μια ποσότητα σουτζούκ λουκούμ από την Κομοτηνή. Η πρώτη μου αντίδραση ήταν "πω αυτό είναι τίγκα στη ζάχαρη" αλλά σκέφτομαι, μήπως είναι έχει κάτι χρήσιμο; Ας πούμε μετά το τρέξιμο για ενέργεια...Έχει κανείς εμπειρία; Λογικά δε θα διαφέρει από τα απλά λουκουμάκια. Και για εκείνα δεν ξέρω.

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2015 :  18:39:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
απ' του Νεντίμ είναι;; με καρύδι, ζάχαρι, μούστο, κλπ
turbo είναι, ok τρώς λίγο
και για αποκατάσταση αλλά και για long
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/03/2015 :  20:46:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είχα δοκιμάσει πρίν κάτι χρόνια.Είναι όντως φούλ στην ενέργεια.

Το καλύτερο σου χαμόγελο να το φυλάς για κείνους που δέν το αξίζουν.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

runadrak
Forum-Runner



92 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/03/2015 :  00:39:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
τα συστατικα του ειναι:νερο, ζαχαρη, νισεστες,αρωμματικα!!
Αρα το τρως πριν το τρεξιμο..( πολυ υψηλη συγκεντρωση υδατανθρακων..)
Αλλα σαν γλυκο που ειναι το τρως γενικα...σαν γλυκο!!


__________________________
Μπαμπα....μην τρεχεις!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thesalos
Advanced Forum-Runner

220 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/03/2015 :  11:17:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
τα θυμαμαι στο 1 ζαγορι στο καταφ στην αστρακα ειχαν ενα κουτι με λουκουμια τριανταφυλο. εκανα λαθος και εφαγα 2 και μεχρι να τερματισω δεν ελεγαν να φυγουν απο το στομαχι. μπορει σε μικροτερη ποσοτητα ,μπορει με καταληλη εκπευδευση στο στομαχι ,να γινουν ανεκτα.

τα βρισκω λιγο βαρια για τρεξιμο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/03/2015 :  12:32:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στον Μαραθώνιο Μεσσήνης δίνουν λουκούμια στους σταθμούς ανεφοδιασμού, φυσικό τζελάκι!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/03/2015 :  16:26:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kostao

Μου έφεραν χθες μια ποσότητα σουτζούκ λουκούμ από την Κομοτηνή. Η πρώτη μου αντίδραση ήταν "πω αυτό είναι τίγκα στη ζάχαρη" αλλά σκέφτομαι, μήπως είναι έχει κάτι χρήσιμο; Ας πούμε μετά το τρέξιμο για ενέργεια...Έχει κανείς εμπειρία; Λογικά δε θα διαφέρει από τα απλά λουκουμάκια. Και για εκείνα δεν ξέρω.



...εξαιρετική ενεργειακή τροφή για "πριν-κατά τη διάρκεια-μετά" την προπόνηση!!! (όπως και κάθε λουκούμι).

Όπως είπε και ο Ρίγκο: φυσικό τζελάκι!!! (όπως και το μέλι βέβαια).
Μια από τις πηγές ενέργειας για το 100άρι μου (απλό λουκούμι, όχι σουτζούκι αλλά ουσιαστικά είναι το ίδιο πράγμα...μόνο το σχήμα αλλάζει). Βασική ενεργειακή πηγή στα XL-LRs που έκανα αλλά και στο βουνό. Όταν το στομάχι θέλει κάποια στιγμή και στερεά τροφή...προτιμώ το λουκούμι από κάτι άλλο!

Όσο αφορά για αυτό που είπε ο thesalos: κάθε τροφή θέλει δοκιμή πριν τον αγώνα και βέβαια ενώ κάποια πράγματα κάθονται καλά σε κάποιους, σε κάποιους άλλους φέρνουν δυσκολίες.

Αντικειμενικά όμως αυτό που "κάθεται" στο στομάχι και καθυστερεί την πέψη είναι μόνο τα λιπαρά και οι πρωτεΐνες και όχι οι υδατάνθρακες. Και το λουκούμι έχει 0% και από τα δύο και μόνο 100% υδατάνθρακες (εκτός και αν έχει ξηροκάρπιο μέσα!)...

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostao
Advanced Forum-Runner

Greece
410 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/03/2015 :  01:01:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχει καρύδια. Έτσι φτιάχνεται. Ωραία μου τα είπατε όλοι, μου αρέσουν αυτές οι πηγές ενέργειας.
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by kostao

Μου έφεραν χθες μια ποσότητα σουτζούκ λουκούμ από την Κομοτηνή. Η πρώτη μου αντίδραση ήταν "πω αυτό είναι τίγκα στη ζάχαρη" αλλά σκέφτομαι, μήπως είναι έχει κάτι χρήσιμο; Ας πούμε μετά το τρέξιμο για ενέργεια...Έχει κανείς εμπειρία; Λογικά δε θα διαφέρει από τα απλά λουκουμάκια. Και για εκείνα δεν ξέρω.



...εξαιρετική ενεργειακή τροφή για "πριν-κατά τη διάρκεια-μετά" την προπόνηση!!! (όπως και κάθε λουκούμι).

Όπως είπε και ο Ρίγκο: φυσικό τζελάκι!!! (όπως και το μέλι βέβαια).
Μια από τις πηγές ενέργειας για το 100άρι μου (απλό λουκούμι, όχι σουτζούκι αλλά ουσιαστικά είναι το ίδιο πράγμα...μόνο το σχήμα αλλάζει). Βασική ενεργειακή πηγή στα XL-LRs που έκανα αλλά και στο βουνό. Όταν το στομάχι θέλει κάποια στιγμή και στερεά τροφή...προτιμώ το λουκούμι από κάτι άλλο!

Όσο αφορά για αυτό που είπε ο thesalos: κάθε τροφή θέλει δοκιμή πριν τον αγώνα και βέβαια ενώ κάποια πράγματα κάθονται καλά σε κάποιους, σε κάποιους άλλους φέρνουν δυσκολίες.

Αντικειμενικά όμως αυτό που "κάθεται" στο στομάχι και καθυστερεί την πέψη είναι μόνο τα λιπαρά και οι πρωτεΐνες και όχι οι υδατάνθρακες. Και το λουκούμι έχει 0% και από τα δύο και μόνο 100% υδατάνθρακες (εκτός και αν έχει ξηροκάρπιο μέσα!)...

Free your feet...free your senses!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostao
Advanced Forum-Runner

Greece
410 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/03/2015 :  01:06:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τώρα παρατήρησα την εισαγωγική μου φράση στο θέμα "μια ποσότητα σουτζούκ λουκούμ" και φαίνεται σαν να αναφέρομαι σε κάποιο ναρκωτικό.
Τόσο πολύ μας επηρεάζουν τα κλισέ των ειδήσεων.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thesalos
Advanced Forum-Runner

220 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/03/2015 :  13:49:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
τα λουκουμια ειναι προιον που παραγεται με τεραστιες ποσοτητες λευκης κρυσταλικης ζαχαρης,νερο ,γευση και χρωμα και δεν γνωριζω σε ποιο σταδιο μπαινει ο νισηστες. παντως η ζαχαρη μπαινει για να πηξει το ολο μιγμα το οποιο βραζει σε μεγαλο καζανη,και σαν συντηριτηκο.
υπαρχουν αρκετα αρθρα για την ζαχαρη και το τρεξιμο ,παντως θελει περαματισμο και παρατηρηση και ισωσ παρω και κανα λουκουμακι στο βουνο να το ξαναδοκιμασω.

κατι διαβασα οτι η απλοι υδατανθ.και τρεξιμο δεν ενδεικνηωνται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/03/2015 :  14:08:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
τα λουκούμια Κομοτηνής (αυτά σαν "κρεμασμένο λουκάνικο") και ειδικά του Νεντίμ έχουν κάποια και μούστο, καρύδι
τα συγκεκριμένα είναι super για ΑΜΕΣΗ αποκατάσταση με το που τελειώνουμε την προπόνηση............καρατσεκαρισμένο αρκετές φορές
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/03/2015 :  16:18:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ακανές ΛαϊΛιά, από Ρούμπο στας Σέρρας και χαλβάς φαρσάλων από το Ενα, Μπουλογιώργος, στα Τρίκαλα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/03/2015 :  18:02:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by thesalos

τα λουκουμια ειναι προιον που παραγεται με τεραστιες ποσοτητες λευκης κρυσταλικης ζαχαρης,νερο ,γευση και χρωμα και δεν γνωριζω σε ποιο σταδιο μπαινει ο νισηστες. παντως η ζαχαρη μπαινει για να πηξει το ολο μιγμα το οποιο βραζει σε μεγαλο καζανη,και σαν συντηριτηκο.
υπαρχουν αρκετα αρθρα για την ζαχαρη και το τρεξιμο ,παντως θελει περαματισμο και παρατηρηση και ισωσ παρω και κανα λουκουμακι στο βουνο να το ξαναδοκιμασω.

κατι διαβασα οτι η απλοι υδατανθ.και τρεξιμο δεν ενδεικνηωνται.



Θα μου επιτρέψεις μια μικρή παρέμβαση στο θέμα, γιατί έχω την αίσθηση ότι δημιουργούνται διάφορες σκιές γύρω από το θέμα των υδατανθράκων (απλών ή σύνθετων) και την αθλητική προσπάθεια. Συνήθως αυτές οι «σκιές» δημιουργούνται λόγω του υψηλού γλυκαιμικού δείκτη (αλλά και του υψηλού γλυκαιμικού φορτίου που μπορεί να κουβαλούν συγκεκριμένες τροφές) που χαρακτηρίζει κατά βάση τους απλούς «σακχαρίτες» (γλυκόζη, φρουκτόζη, γαλακτόζη κλπ).

Για να γίνω πιο κατανοητός θα αναφερθώ στον εαυτό μου: ανά ώρα χαλαρού τρεξίματος (ρυθμός πολύ πιο χαλαρός από το ρυθμό Μαραθωνίου) το σώμα μου καταναλώνει ποσότητα υδατανθράκων ΠΟΛΥ μεγαλύτερη από αυτήν που μπορεί να προσλάβει μέσω της διαδικασίας της πέψης! Μιλάμε για υπερδιπλάσια κατανάλωση από αυτήν της πρόσληψης! Αυτό σημαίνει ότι:
1) θέλω τροφές με το μέγιστο γλυκαιμικό δείκτη (και εύκολης απορρόφησης) έτσι ώστε να έχω ΑΜΕΣΗ χρήση της ενέργειας αυτής.
2) Η γλυκόζη που τελικά θα βρεθεί στο αίμα λόγω της πέψης των υδατανθράκων (απλών ή σύνθετων) μεταφέρεται ΑΜΕΣΑ στους εργαζόμενους μυς και δεν αποθηκεύεται στους ιστούς, άρα δεν χρειάζεται και η έκκριση της ινσουλίνης. Για αυτό και στις οδηγίες χρήσης των τζελς αναφέρεται σαφώς η κατανάλωσή τους να γίνει λίγα λεπτά πριν την αθλητική προσπάθεια έτσι ώστε το σώμα να χρησιμοποιήσει απευθείας την παρεχόμενη ενέργεια χωρίς ουσιαστικά να χρειαστεί η έκκριση της ινσουλίνης για την αποθήκευση της ενέργειας (π.χ. σε μορφή γλυκογόνου μέσω της διαδικασίας της γλυκονοσύνθεσης) στους ιστούς του σώματος. Μάλιστα η ινσουλίνη δρα ανταγωνιστικά με την λιπόλυση οπότε η παρουσία της είναι μειονέκτημα πριν από την εκκίνηση μιας μακρόχρονης αθλητικής προσπάθειας. Και για αυτό δεν τρώμε κάποια ώρα πριν την εκκίνηση του αγώνα αλλά πολύ πριν, ή λίγα λεπτά πριν την εκκίνηση ή κατά τη διάρκεια, έτσι ώστε η προσλαμβανόμενη ενέργεια να χρησιμοποιηθεί απευθείας! Και όπως έγραψα παραπάνω, όση ενέργεια και να απορροφηθεί από το λεπτό έντερο, το σώμα θέλει παραπάνω! Την παραπάνω θα τη βρει μέσα από το αποθηκευμένο λίπος (και όχι από αυτό που λαμβάνεται εκείνη τη στιγμή από τις τροφές) αλλά και πάλι, αν το σώμα δεν είναι κατάλληλα εκπαιδευμένο (για τη χρήση των λιπαρών οξέων) ή ο ρυθμός είναι πιο γρήγορος από αυτόν που θα έπρεπε για την απόσταση που θέλουμε να τρέξουμε…τότε κτυπάμε τοίχο! Αν μάλιστα η ενέργεια που παίρναμε δια στόματος κατά τη διάρκεια της αθλητικής προσπάθειας έφτανε εξολοκλήρου για αυτ΄ν την προσπάθεια, τότε κανένας δε θα κτυπούσε ποτέ σε τοίχο!!!

Κάτι άλλο: είτε παίρνεις μονοσακχαρίτη (π.χ. γλυκόζη ή φρουκτόζη) είτε δισακχαρίτη (π.χ. ζάχαρη που είναι 50% γλυκόζη & 50% φρουκτόζη) είτε απλούς σακχαρίτες (όπως είναι η μαλτοδεξτρίνη, κοινό συστατικό των τζελς) είτε τέλος σύνθετους σακχαρίτες (όπως το άμυλο π.χ. που αποτελείται από χιλιάδες μόρια γλυκόζης ενωμένα σε κοινή χημική αλυσίδα), στο τέλος της πέψης το σώμα σου θα τα έχει μετατρέψει όλα αυτά σε γλυκόζη! Ακόμα και η φρουκτόζη αλλά και η γαλακτόζη με το πέρας της πέψης, τελικά μετατρέπονται σε προϊόντα παρόμοια με τη γλυκόζη και διαχειρίζονται στο τέλος από το σώμα σαν να είχες πάρει εξαρχής γλυκόζη.

Τελικά: οι απλοί υδατάνθρακες είναι ότι καλύτερο κατά τη διάρκεια της αθλητικής προσπάθειας! Προσοχή…δεν αναφέρομαι στη κανονική διατροφή ενδιάμεσα στις προπονήσεις ή κατά τη διάρκεια μιας δίαιτας ή μιας κοινής δίαιτας για το μέσο – μη αθλούμενο σε αθλήματα αντοχής – άτομο. Αναφέρομαι σαφώς σε ενεργειακές τροφές κατά τη διάρκεια της αθλητικής προσπάθειας!

Υ.Γ. Θα ήταν φρόνιμο να αιτιολογούμε λίγο παραπάνω κάποιον ισχυρισμό μας που πιθανόν να δημιουργήσει «ισχυρές» εντυπώσεις στους συμφορουμίτες…

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/03/2015 :  18:03:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

Ακανές ΛαϊΛιά, από Ρούμπο στας Σέρρας και χαλβάς φαρσάλων από το Ενα, Μπουλογιώργος, στα Τρίκαλα.



...είσαι προβοκάτορας για να μου ανοίξεις την όρεξη πάλι!!!!!!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/03/2015 :  18:42:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λουκούμια Χίου με φυσική μαστίχα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2015 :  13:31:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by Rigelian

Ακανές ΛαϊΛιά, από Ρούμπο στας Σέρρας και χαλβάς φαρσάλων από το Ενα, Μπουλογιώργος, στα Τρίκαλα.



...είσαι προβοκάτορας για να μου ανοίξεις την όρεξη πάλι!!!!!!

Free your feet...free your senses!



Ρεβανί Χοχλιούρος, στη Βέροια!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000