Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 6
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 02/03/2015 :  21:49:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έλα Γιώργο...

"My sport is your sport's punishment"

supergomar
Senior Forum-Runner

Greece


441 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/03/2015 :  21:59:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ελπίζω να μη σε χαλάει που παρεμβαίνω .Βάρη το πρωί και 11άρι σε 1 ώρα για ξέπιασμα το απόγευμα.

'cause I know what it meens to walk along the lonely street of dreams .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

el Cid
Advanced Forum-Runner

Greece


412 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/03/2015 :  22:04:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ πολύ και παίρνω τη σκυτάλη!
Ο Φεβρουάριος τέλειωσε με 278 χλμ., πολύ καλύτερα από τον προβληματικό Γενάρη με τα 178 χλμ. και τις αναποδιές του ή τα 210 του Δεκέμβρη.
Σύνολο για Μεγαλέκο: 666!!! Φτου, πάω για τρέξιμο...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/03/2015 :  00:14:13  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτό που το πιάσιμο κορυφώνεται... 2 μέρες μετά, και όχι 1 μετά... τον αγώνα?
Και αφήστε το άλλο.
Μου αρέσει!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/03/2015 :  00:17:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
DOMS ονομάζεται...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/03/2015 :  00:23:07  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Although there is variance among exercises and individuals, the soreness usually increases in intensity in the first 24 hours after exercise. It peaks from 24 to 72 hours, then subsides and disappears up to seven days after exercise.[1]:63

Άρα καλά παθαίνω και είμαι πολύ πιο πιασμένος τώρα που κλείνω... 36 ώρες από τον αγώνα, παρά στις 24.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/03/2015 :  00:31:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλά παθαίνεις, απόλαυσέ το!

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

el Cid
Advanced Forum-Runner

Greece


412 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/03/2015 :  11:13:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μόλις μου ήρθε από τον JEFF GAUDETTE, για όποιον ενδιαφέρεται:https://runnersconnect.net/pro-signup/
Προσφέρει ($1.95/month):
Ongoing Monthly Live Coach Chats
Each month you’ll have the chance to have your specific questions answered in detail by our expert coaching staff.
Access to Monthly Live Seminars
Every month we’ll bring you the latest in running research, training theory and workout ideas. Plus, you have access to all previous seminars, which means hours of exclusive content.
Exclusive RunnersConnect Pro Content
You'll get exclusive access to our Pro-only content not published on our blog. And you'll get our latest blog posts emailed directly to you (*not available for non-members)
7 Revolutionary Calculators
Make choosing the right paces, estimating improvement, losing weight, and training easier with our proprietary, runner-tested calculators.
Discounts on Essential Running Products
We don’t just teach running, we love it! You'll get discounts on the essentials all runners need. Shoes, clothes, nutrition, and more.
Access to Free Courses
Race specific training, marathon nutrition, strength training, running form and more. RunnersConnect Pro is your ticket to amazing training courses designed to help you stay healthy and train smarter.
If you’re ready to see month-after-month improvement in your running, now’s your chance to get early-bird access to RunnersConnect PRO. You can sign up here.

The prelaunch pricing and offer is only available for the first 200 people who signup. Why? Because we have plans for extra special content the first month and we want the first seminars and coach chats to be more personal.
Pretty awesome stuff and I hope it helps you reevaluate your training approach!

Have an awesome run today!
Coach Jeff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/03/2015 :  12:48:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μετα απο ενα φριχτο 4ημερο το οποιο περιλαμβανε
αναβολες προπονησεων λογω οικογενειακων υποχρεωσεων
κλαταρισμενο λαστιχο και ελλειψη ρεζερβας (κιτ επισκευης εκτος λειτουργιας) οδικες βοηθειες και λοιπες μ@λ@κιες
αδυναμια- ατονια ολο το σαββατο με αποκορυφωση την γαστρεντεριτιδα που εκδηλωθηκε την κυριακη στη βραδινη βολτα του σκυλου... με πηγε κορδονι μεχρι τα ξημερωμα της δευτερας.
χαμενο 28αρι την κυριακη...
ΑΛΛΑ... επιτελους νιωθω καλυτερα και απο αυριο ελπιζω να επιστρεψω στο προγραμμα χωρις να καλυψω κατι χαμενο. τελικα η χαμηλη πιεση της περασμενης βδομαδας ειχε βαθυτερη αιτια απο την απλη κουραση. ειχα κολλησει απο τη γυναικα που περασε τα ιδια το προηγουμενο τριημερο και απλα το εκδηλωσα μια βδομαδα μετα.
υγ. μπραβο deorun τοσο για τον αγωνα σου οσο και για την περιγραφη σου. οσο για το πιασιμο, εχω προσεξει οτι οσο μεγαλωνω, τοσο καθυστερει να ερθει το ολοκληρωτικο πιασιμο. καποτε την επομενη μερα σερνομουν και το 2ο 24ωρο ημουν κομπλε. πλεον το πρωτο 24ωρο νιωθω κουραση η οποια κορυφωνεται με πιασιμο καθε στιγμη που καθομαι ακινητος!!! το πιασιμο ολοκληρωνεται τη 2η μερα και απο την 3η ειμαι καλυτερα

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/03/2015 :  13:11:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@kalogeridis: Παναγιώτη όπως το είπες μην προσπαθήσει να καλύψεις το χαμένο έδαφος…πάει, αυτό πέρασε! Συνέχισε το πρόγραμμα κανονικά (ή σχεδόν κανονικά) παραλείποντας τις χαμένες μέρες. Και για το προσεχές διάστημα πρόσεχε τις γλάστρες που μπορεί να πέσουν από μπαλκόνια, μην περνάς κάτω από σκάλες, απέφυγε τις μαύρες γάτες κλπ!

@el cid: Γιώργο “we love Jeff” !!!

Στα δικά μου:
- Αρχίζω και ανακάμπτω δειλά-δειλά από την Ψάθα. Το περασμένο Σάββατο 21Κ από τα οποία τα 14Κ στο 4’15’’, άλλα 21Κ+ την Κυριακή αστικό τρέξιμο με τα πιο πολλά χιλιόμετρα όμως να βγαίνουν στο – πάντα υπέροχο – Άλσος Συγγρού. Όλα τα χιλιόμετρα με το Λαγό μου της Θεσσαλονίκης.
- Δευτέρα ένα 8αράκι σε ρυθμό ΠΑΠ (καιρό είχα να χρησιμοποιήσω συντόμευση), χωρίς να βάζω γλώσσα μέσα από την πάρλα.
- Σήμερα ένα 10αράκι που είχε μέσα και 12 Χ 500άρια εναλλασσόμενα. Τα γρήγορα στο 3’40’’ ρυθμό και τα αργά στο 4’40’’, με έλεγχο χρονικών περασμάτων ανά 100 μέτρα στο γήπεδο.

…πάντως κάποια σημεία του σώματος «ψιλογκρινιάζουν» ακόμα!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/03/2015 :  13:31:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

@kalogeridis: Παναγιώτη όπως το είπες μην προσπαθήσει να καλύψεις το χαμένο έδαφος…πάει, αυτό πέρασε! Συνέχισε το πρόγραμμα κανονικά (ή σχεδόν κανονικά) παραλείποντας τις χαμένες μέρες. Και για το προσεχές διάστημα πρόσεχε τις γλάστρες που μπορεί να πέσουν από μπαλκόνια, μην περνάς κάτω από σκάλες, απέφυγε τις μαύρες γάτες κλπ!

@el cid: Γιώργο “we love Jeff” !!!

Στα δικά μου:
- Αρχίζω και ανακάμπτω δειλά-δειλά από την Ψάθα. Το περασμένο Σάββατο 21Κ από τα οποία τα 14Κ στο 4’15’’, άλλα 21Κ+ την Κυριακή αστικό τρέξιμο με τα πιο πολλά χιλιόμετρα όμως να βγαίνουν στο – πάντα υπέροχο – Άλσος Συγγρού. Όλα τα χιλιόμετρα με το Λαγό μου της Θεσσαλονίκης.
- Δευτέρα ένα 8αράκι σε ρυθμό ΠΑΠ (καιρό είχα να χρησιμοποιήσω συντόμευση), χωρίς να βάζω γλώσσα μέσα από την πάρλα.
- Σήμερα ένα 10αράκι που είχε μέσα και 12 Χ 500άρια εναλλασσόμενα. Τα γρήγορα στο 3’40’’ ρυθμό και τα αργά στο 4’40’’, με έλεγχο χρονικών περασμάτων ανά 100 μέτρα στο γήπεδο.

…πάντως κάποια σημεία του σώματος «ψιλογκρινιάζουν» ακόμα!

Free your feet...free your senses!

εχεις δικιο , ομως μεσα σε ολα εξακολουθω να πιστευω οτι ειμαι τυχερος που συνεβη αυτην τη περιοδο... ισως ειμαι λιγο ατυχος που δε προλαβα το 28αρι. αν μου ερχοταν η στραβη χθες, πανω που εμπαινα σε βδομαδα αποφορτισης , δε θα ειχα κανεναν απολυτως προβληματισμο. παντως με προσοχη σε διατροφη - ξεκουραση ελπιζω να ολοκληρωσω την προετοιμασια χωρις αλλα απροοπτα... στατιστικα, επειδη η προετοιμασια αυτη βγηκε μεχρι στιγμης πολυ στρατηγικα πειθαρχιμενη, παρατηρησα οτι ανα 7 εβδομαδες σκληρης δουλειας, βγηκαν προβληματα.μπορει να ειναι συμπτωση ισως να ειναι και απαιτηση του σωματος σε τετοιο επιπεδο καταπονησης , να εχω το νου μου την 6 βδομαδα ωστε να προλαμβανω οτι ειναι δυνατο.
οσο για τις μικροενοχλησεις σου... μικροεντυπωσιαζομαι...

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NESTORAS1980
Advanced Forum-Runner

274 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/03/2015 :  14:15:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
υπάρχουν και χειρότερα: μετά από έντονες προπονήσεις (αυτές που χρεώνουν κυρίως γάμπες λόγω ταχύτητας) "τη βρίσκω" προκαλώντας ελεγχόμενες κράμπες στο γαστροκνήμιο το βράδυ στον καναπέ, στα όρια του "κλειδώματος", εκεί που νιώθεις ακούσιες συσπάσεις στο μυ. Θέλει προσοχή να μη ξεφύγει από το κρίσιμο σημείο του ηδονικού πόνου στο αφόρητο κλείδωμα :)
quote:
Originally posted by Deorum

Αυτό που το πιάσιμο κορυφώνεται... 2 μέρες μετά, και όχι 1 μετά... τον αγώνα?
Και αφήστε το άλλο.
Μου αρέσει!



SWIM BIKE RUN
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/03/2015 :  14:34:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by NESTORAS1980

υπάρχουν και χειρότερα: μετά από έντονες προπονήσεις (αυτές που χρεώνουν κυρίως γάμπες λόγω ταχύτητας) "τη βρίσκω" προκαλώντας ελεγχόμενες κράμπες στο γαστροκνήμιο το βράδυ στον καναπέ, στα όρια του "κλειδώματος", εκεί που νιώθεις ακούσιες συσπάσεις στο μυ. Θέλει προσοχή να μη ξεφύγει από το κρίσιμο σημείο του ηδονικού πόνου στο αφόρητο κλείδωμα :)
quote:
Originally posted by Deorum

Αυτό που το πιάσιμο κορυφώνεται... 2 μέρες μετά, και όχι 1 μετά... τον αγώνα?
Και αφήστε το άλλο.
Μου αρέσει!



SWIM BIKE RUN



Ο ψυχολόγος τι σου έχει πει γι' αυτό;


"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NESTORAS1980
Advanced Forum-Runner

274 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/03/2015 :  14:45:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
είναι μακρύς ο κατάλογος των παρεκκλίνουσων συμπεριφορών του δρομέα :)
quote:
Originally posted by echetlos

quote:
Originally posted by NESTORAS1980

υπάρχουν και χειρότερα: μετά από έντονες προπονήσεις (αυτές που χρεώνουν κυρίως γάμπες λόγω ταχύτητας) "τη βρίσκω" προκαλώντας ελεγχόμενες κράμπες στο γαστροκνήμιο το βράδυ στον καναπέ, στα όρια του "κλειδώματος", εκεί που νιώθεις ακούσιες συσπάσεις στο μυ. Θέλει προσοχή να μη ξεφύγει από το κρίσιμο σημείο του ηδονικού πόνου στο αφόρητο κλείδωμα :)
quote:
Originally posted by Deorum

Αυτό που το πιάσιμο κορυφώνεται... 2 μέρες μετά, και όχι 1 μετά... τον αγώνα?
Και αφήστε το άλλο.
Μου αρέσει!



SWIM BIKE RUN



Ο ψυχολόγος τι σου έχει πει γι' αυτό;


"My sport is your sport's punishment"



SWIM BIKE RUN
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

chamav
Advanced Forum-Runner

Greece


366 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/03/2015 :  15:39:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by NESTORAS1980

είναι μακρύς ο κατάλογος των παρεκκλίνουσων συμπεριφορών του δρομέα :)
quote:
Originally posted by echetlos

quote:
Originally posted by NESTORAS1980

υπάρχουν και χειρότερα: μετά από έντονες προπονήσεις (αυτές που χρεώνουν κυρίως γάμπες λόγω ταχύτητας) "τη βρίσκω" προκαλώντας ελεγχόμενες κράμπες στο γαστροκνήμιο το βράδυ στον καναπέ, στα όρια του "κλειδώματος", εκεί που νιώθεις ακούσιες συσπάσεις στο μυ. Θέλει προσοχή να μη ξεφύγει από το κρίσιμο σημείο του ηδονικού πόνου στο αφόρητο κλείδωμα :)
quote:
Originally posted by Deorum

Αυτό που το πιάσιμο κορυφώνεται... 2 μέρες μετά, και όχι 1 μετά... τον αγώνα?
Και αφήστε το άλλο.
Μου αρέσει!



SWIM BIKE RUN



Ο ψυχολόγος τι σου έχει πει γι' αυτό;


"My sport is your sport's punishment"



SWIM BIKE RUN



Κάνει και ήχους;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NESTORAS1980
Advanced Forum-Runner

274 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/03/2015 :  16:03:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ενδεχομένως σε απόλυτη ησυχία ναι.. πάντως σίγουρα είναι αντιληπτοί οι μυικοί σπασμοί και δια γυμνού οφθαλμού, καθώς παραμορφώνεται τοπικά ο γαστροκνήμιος. Πέρα από την πλάκα αποφορτίζεται έτσι κάπως η περιοχή, ίσως μία πρωτόγονη εκδοχή της ηλεκτροδιέγερσης, μέχρι να πάρω θα συνεχίσω να αυτοδιεγείρομαι :)

SWIM BIKE RUN
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000