Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 6
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

nikosgalan
Forum-Runner

51 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/03/2015 :  14:13:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by tzatzikis90

πολύ δυνατό τεστ σήμερα, χαίρομαι που βγήκε τόσο καλά! Αποφάσισα να τρέξω την Κυριακή οπότε έβαλα το L.R. για σήμερα και ιδού τα αποτελέσματα: 20χλμ σε 1:53:57!

Λίγες λεπτομέρειες. Θέλησα να το κάνω όσο το δυνατόν καλύτερη προσομοίωση σε συνθήκες αγώνα. Έτσι χτες επιχείρησα καλή ενυδάτωση και υδατανθράκωση που θεωρώ πως κατάφερα σε μεγάλο βαθμό στα πλαίσια μιας μέρας τουλάχιστον. Λόγω διαβάσματος κατάφερα να κοιμηθώ κατά τη 01:30. Ξυπνητήρι 7.55, λίγη μπάρα στο στόμα (η μόνη εξαίρεση στην προσομοίωση, παρέλειψα το γεύμα πριν τον αγώνα), ρούχα αγώνα(τα περισσότερα που σκοπεύω να φορέσω δλδ), διατάσεις και φύγαμε. Ο καιρός καλός θα έλεγα με 2-3 βαθμούς, ήλιο και χωρίς αέρα. Είπα να κάνω τη δύσκολη διαδρομή αφού τα χιλιόμετρα δεν είναι τόσο πολλά(έχω μια εύκολη και μια δύσκολη για τα L.R.) με αρκετές ανηφόρες - μια δυο για γερά νεύρα- και κατηφόρες -πολύ πιο ομαλές-. Έφαγα την υπόλοιπη μπάρα στο 5, πήρα saltstick στα 7.5 και 12.5 και ένα μόνο gel στο 10. Όλα αυτά με νερό και σκέτο νερό στα 15 και 17.5 . Αναγνωριστικά τα πρώτα 2-3 χλμ φαινόταν από το ρυθμό και τις ανάσες, μετά ξύπνησα για τα καλά και όλα πήγαν κατ ευχήν! Ανάσες τέλειες, πόδια δυνατά (λίγο πιασμένα δε θα πω ψέματα), ηθικό ακμαιότατο!

17 και σήμερα!

Τάσος

know your limits. then destroy them.



τασο απο δω και περα αρχιζει το πιο σημαντικο μερος της προπονησης μαραθωνιου που λεγεται taper. Μειωνεις χιλιομετρα και κοιμασαι καλα. Ο μισος αγωνας ειναι να ξυπνησεις το πρωι του αγωνα και να νιωθεις τα ποδια σου καινουργια. Εγω οποτε εκανα μαραθωνιο χωρις να εχω χαλαρωσει εντελως τραβαγα τα μαλλια μου μετα το 30χλμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/03/2015 :  15:11:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΩΧ! κάτι δεν έκανα καλά μάλλον για να τα ακούω..

@echetlos μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος αν δε σε πειράζει? όχι λεπτομέρειες, απλά επιγραμματικά αν θέλεις. Πέραν του πρωινού που το είχα δοκιμάσει στα μεγάλα και δεν θεώρησα τόσο σημαντικό για σήμερα, άντε και τις σχετικά λίγες ώρες ξεκούρασης δεν καταλαβαίνω τι άλλο έκανα λάθος σήμερα :/

@nikosgalan έχει ξεκινήσει ήδη το φορμάρισμα νίκο. Τα χιλιόμετρα έχουν πέσει κατακόρυφα, ύπνο όσο φτάνουμε θα τον αυξάνω αν και ήδη κοιμάμαι σχετικά ικανοποιητικές ώρες. Σε συνδυασμό με φυσικοθεραπείες ελπίζω (το μόνο που μπορώ να κάνω!) να είμαι έτοιμος στις 5/4 και να πετύχω αυτό για το οποίο παλεύω τόσο καιρό. Σ ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/03/2015 :  15:17:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ρε Νικο ο ανθρωπος ειναι ενα σκανδαλο απο μονος του!!! αν διαβασεις τις τελευταιες σελιδες θα καταλαβεις περισσοτερα!!! ενταξει κι εγω ειμαι σε αλλη φαση αλλα ο Τασος ειναι ο ορισμος της αλχημειας!!!

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/03/2015 :  16:06:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by tzatzikis90

ΩΧ! κάτι δεν έκανα καλά μάλλον για να τα ακούω..

@echetlos μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος αν δε σε πειράζει? όχι λεπτομέρειες, απλά επιγραμματικά αν θέλεις. Πέραν του πρωινού που το είχα δοκιμάσει στα μεγάλα και δεν θεώρησα τόσο σημαντικό για σήμερα, άντε και τις σχετικά λίγες ώρες ξεκούρασης δεν καταλαβαίνω τι άλλο έκανα λάθος σήμερα :/




Γενικότερα, έχω δει ότι ξεφεύγεις αρκετές φορές, όπως είπε κι ο Παναγιώτης.
Για παράδειγμα, τι νόημα είχε το 20άρι σε ΜΡ 17 ημέρες πριν τον αγώνα;
Κι άλλα είναι κατά καιρούς, απλά δεν τα θυμάμαι...



"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/03/2015 :  16:22:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
η ζωή θέλει τρέλα, ζήσε-αγάπα-γέλα!χαχα

έχω κάνει ωραίες μαγείες κατά καιρούς δεν το αρνούμαι. Αν το έπαιρνα εντελώς σοβαρά μαζί με τη σχολή και τα άλλα που έχω θα τα παρατούσα. Τώρα που πλησιάζουμε ωστόσο είπα να σοβαρευτώ όσο γίνεται μήπως τα καταφέρω τελικά.

Για το 20ρι πάντως που λες, είναι το προγραμματισμένο L.R. της Κυριακής(σου κάνω και πριντ σκριν αν θες!) στο πρόγραμμα που ακολουθώ και δίνει 20 σε M.P. Απλά άλλαξα τη μέρα για να τρέξω την Κυριακή ένα 10ρι. Ελπίζω να σε κάλυψα!

Τάσος

know your limits. then destroy them.

Edited by - tzatzikis90 on 19/03/2015 16:27:59
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/03/2015 :  16:31:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
δεν ειναι αν καλυπτεις εμας αλλα τον εαυτο σου... οπως σου χιλιοματαξαναειπα ... οπως νομιζετε!!! δοξα το Θεο η πλατη μου ειναι ενα ωραιο αξιοθεατο για να τη χαζευεις στον αγωνα... οσο αντεχεις βεβαια!!!

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/03/2015 :  16:35:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
για το 10αρι στο 5'10'' ουτε κουβεντα?


-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/03/2015 :  16:37:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έγινε, εσύ ξέρεις...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

VTRunner
Advanced Forum-Runner

Greece
254 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/03/2015 :  16:38:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@Echetlos στην ηλικία των 24 ο οργανισμός απλά δεν νιώθει ειδικά αν έχει την υποδομή και πιστεύω οτι μάλλον θα τον σώσει αλλά συμφωνώ οτι πιεζει πολύ...
@Tzatzikis να προσέχεις την οβιδα που ακούει στο όνομα kalogeridis

Edit:έχει κι ωραία πλάτη κατά τα λεγόμενα του
Μιχάλης-VTRunner

Edited by - VTRunner on 19/03/2015 16:40:58
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/03/2015 :  16:40:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ωστοσο αν κουραστεις , δεν ειναι κακο, σταματα δεξια, παρε μια ανασα, απολαυσε τις παροχες της διοργανωσης και την παρεα των εθελοντων/ριων και ποιος ξερει ... ισως του χρονου φανεις πιο πειθαρχημενος και ακολουθησεις ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ ΟΤΙ ΓΡΑΦΕΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ Γ@ΜΗΜΕΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΙ ΑΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙΣ... τα ειπα και ξεθυμανα!!! κατα βαθος υπαρχει μπολικη αγαπη... αν τα καταφερεις εχεις ενα κιλο ζολιτα!!!

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/03/2015 :  16:44:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by VTRunner


@Echetlos στην ηλικία των 24 ο οργανισμός απλά δεν νιώθει ειδικά αν έχει την υποδομή και πιστεύω οτι μάλλον θα τον σώσει ...




Δεν διαφωνώ, το είπα εξ αρχής άλλωστε.
Απλά, έτερον εκάτερον...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/03/2015 :  16:47:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by VTRunner

@Echetlos στην ηλικία των 24 ο οργανισμός απλά δεν νιώθει ειδικά αν έχει την υποδομή και πιστεύω οτι μάλλον θα τον σώσει αλλά συμφωνώ οτι πιεζει πολύ...
@Tzatzikis να προσέχεις την οβιδα που ακούει στο όνομα kalogeridis

Edit:έχει κι ωραία πλάτη κατά τα λεγόμενα του
Μιχάλης-VTRunner

μαζι θα το παμε... αλλα αν τον δω να ζοριζεται θα τον φτασω πυξ λαξ στον λευκο πυργο... δεν τον αφηνω... θα του βγαλω οσο μενταλ δεν εχει επιστρατεψει μεχρι τα 24... αν μου ξαναμιλησει μετα τον αγωνα θα ειναι μεγαλος ηρωας!

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostao
Advanced Forum-Runner

Greece
410 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/03/2015 :  17:12:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πρόοδος και για μένα, βέβαια δεν ακολουθώ τα σοβαρά προγράμματα, γύρω στα 11χλμ με περπάτημα τρέξιμο, και τα τελευταία 28 λεπτά συνεχόμενο τρέξιμο. Συνολικά 1:05 η προπόνηση. Λόγω των μικρών διασκελισμών(αναγκαστικά) μέτρησα και το cadence=195 το λεπτό. Θα φτιάξουμε και στιλ σιγά σιγά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/03/2015 :  18:18:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kostao

Πρόοδος και για μένα, βέβαια δεν ακολουθώ τα σοβαρά προγράμματα, γύρω στα 11χλμ με περπάτημα τρέξιμο, και τα τελευταία 28 λεπτά συνεχόμενο τρέξιμο. Συνολικά 1:05 η προπόνηση. Λόγω των μικρών διασκελισμών(αναγκαστικά) μέτρησα και το cadence=195 το λεπτό. Θα φτιάξουμε και στιλ σιγά σιγά.

πολυ καλος ο βηματισμος σου!!!

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/03/2015 :  18:25:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
πωπω με φάγατε!αν δεν τα καταφέρω, εσείς θα φταίτε :P

κι αφού βρήκα δικαιολογία ας απαντήσω.

@kalogeridis Παναγιώτη σ εσένα στο τσατ, βαριέμαι τώρα χαχα! Αλλά κατάλαβε ρε παιδί μου ότι το 5:10 στο 10ρι είναι ο προβλεπόμενος χρόνος της προπόνησης και δεν το έβγαλα από το μυαλό μου! Edit: και μόνο που έβαλες τα ζολίτα στη μέση, τρέχα να κρυφτείς!

@echetlos φίλε μου δεν ξέρω, άπειρος είμαι αλλά τώρα πια ότι ήταν να κάνω το έκανα. Προσωπικά θεωρώ πως ακολούθησα στο μεγαλύτερο βαθμό το πρόγραμμα με κάποιες εξαιρέσεις κι από εκεί και πέρα η νεκροψία θα δείξει τι θα καταφέρουμε!

@VTRunner Μιχάλη όπως λες κι εσύ μπορεί μεν η ηλικία μου να βοηθάει ως ένα βαθμό αλλά αν δεν έχω προετοιμαστεί κατάλληλα δεν θα έχω το επιθυμητό αποτέλεσμα όπως και να έχει. Όσο για την πλάτη του Παναγιώτη.. Πολλά ακούγονται, για να δούμε αξίζει ή άδικα μιλάμε!?

Θα ακούμε και πυξ λαξ τι καλααααααααα :D :D :D (το έπιασα το υπονοούμενο Καλογερίδη!) Στο μένταλ είμαι δυνατός μη σκας!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000