Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Ιατρικές Βεβαιώσεις
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 04/03/2015 :  16:17:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καθώς σε αρκετούς αγώνες (και καλά κάνουν) ζητούν ιατρικές βεβαιώσεις ότι κάποιος είναι ικάνος να συμμετάσχει στον αγώνα, θα ήθελά και την δική σας εμπειρία όταν προσκομίζεται μια βεβαίωση τι γράφει αυτή. Για παράδειγμα μιας και έχω δηλώσει να κατέβω στον αγώνα Λεβίδι - Αρ. Νεμέα ζητούν από γιατρό να βεβαιώσει ότι "αφού υποβλήθηκε στον απαραίτητο ιατρικό έλεγχο κρίνεται ικανός/ή να συμμετάσχει στον Αγώνα Λεβίδι - Αρχ. Νεμέα, απόστασης 62 χλμ και διάρκειας 10 ωρών" . Θεωρώ τρελό κάποιον γιατρό να υπογράψει κάτι τέτοιο. Εσείς πως το αντιμετωπίσατε σε ανάλογες καταστάσεις?

chriscross
Advanced Forum-Runner



277 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/03/2015 :  16:27:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ουτε "τρελογιατρος"δεν σου δινει χαρτι που να γραφει τα παραπανω.Μια βεβαιωση απο καρδιολογο οτι εξεταστηκες και εισαι ικανος να συμμετασχεις σε αθλοπαιδιες(οπως στα σχολεια)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/03/2015 :  16:32:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όντως όπως το αναφέρεις και καθώς μένω κοντά στο Δαφνί θα πάω για μια εξετασούλα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/03/2015 :  18:12:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οπως αναφέρουν οι διοργανωτές των αγώνων "Δικαίωμα συμμετοχής έχουν όσοσι έχουν συμπληρώσει το 18έτος της ηλικίας τους και έχουν υποβληθεί σε πρόσφατες ιατρικές εξετάσεις. Οι αθλητές τρέχουν με δική τους ευθύνη". Γιατί άραγε ζητούν ιατρικές βεβαιώσεις εφ όσων η εθύνη είναι των αθλητών και μόνο και οι διοργανωτές απαλλάσονται των ευθυνών τους..; Δεν είναι οξύμωρο..;

Υ,Γ Εδώ είναι που σίγουρα θα χρειαστεί ψυχίατρος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/03/2015 :  18:27:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μάλλον για το συγκεκριμένο θα πρέπει να ρωτήσουμε δικηγόρο. Το ζήτημα είναι ποιος έχει ευθύνη, από το νόμο για την υγεία των αθλητών. Αν απαιτείται από το νόμο ιατρική γνωμάτευση και φέρουν ευθύνη και οι διοργανωτές, καμιά υπεύθυνη δήλωση δεν το αναιρεί αυτό. Μου έχει τύχει το κωμικοτραγικό σε χώρο εργασίας (ξυλουργείο) να έχουν κάνει υπεύθυνη δήλωση οι εργαζόμενοι, επειδή δεν ήθελαν να φορούν μέσα προστασίας (γάντια, γυαλιά, κτλ) γιατί τους εμπόδιζαν να δουλεύουν όπως αυτοί ήθελαν. Αυτό σε καμιά περίπτωση δεν απάλλασσε τον εργοδότη από την ευθύνη σε περίπτωση ατυχήματος.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/03/2015 :  22:01:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by geopa

Καθώς σε αρκετούς αγώνες (και καλά κάνουν) ζητούν ιατρικές βεβαιώσεις ότι κάποιος είναι ικάνος να συμμετάσχει στον αγώνα, θα ήθελά και την δική σας εμπειρία όταν προσκομίζεται μια βεβαίωση τι γράφει αυτή. Για παράδειγμα μιας και έχω δηλώσει να κατέβω στον αγώνα Λεβίδι - Αρ. Νεμέα ζητούν από γιατρό να βεβαιώσει ότι "αφού υποβλήθηκε στον απαραίτητο ιατρικό έλεγχο κρίνεται ικανός/ή να συμμετάσχει στον Αγώνα Λεβίδι - Αρχ. Νεμέα, απόστασης 62 χλμ και διάρκειας 10 ωρών" . Θεωρώ τρελό κάποιον γιατρό να υπογράψει κάτι τέτοιο. Εσείς πως το αντιμετωπίσατε σε ανάλογες καταστάσεις?


είναι απλό, αφού το ζητάει η διοργάνωση στην προκήρυξη, θα πάς σε γιατρό-δρομέα καρδιολόγο η παθολόγο νομίζω
αλλιώς εαν δεν είναι δρομέας θα νομίζει ότι του κάνεις πλάκα η θα σε κοιτάει κάπως...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/03/2015 :  22:48:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dimitrissss

Μάλλον για το συγκεκριμένο θα πρέπει να ρωτήσουμε δικηγόρο. Το ζήτημα είναι ποιος έχει ευθύνη, από το νόμο για την υγεία των αθλητών. Αν απαιτείται από το νόμο ιατρική γνωμάτευση και φέρουν ευθύνη και οι διοργανωτές, καμιά υπεύθυνη δήλωση δεν το αναιρεί αυτό. Μου έχει τύχει το κωμικοτραγικό σε χώρο εργασίας (ξυλουργείο) να έχουν κάνει υπεύθυνη δήλωση οι εργαζόμενοι, επειδή δεν ήθελαν να φορούν μέσα προστασίας (γάντια, γυαλιά, κτλ) γιατί τους εμπόδιζαν να δουλεύουν όπως αυτοί ήθελαν. Αυτό σε καμιά περίπτωση δεν απάλλασσε τον εργοδότη από την ευθύνη σε περίπτωση ατυχήματος.



Σωστά γιατί πρόκειται για μέτρα ασφαλείας που ορίζει υποχρεωτικά ο νόμος. Στην συγκεκριμένη περίπτωση εξ όσων ξέρω δεν υπάρχει νομοθεσία για ιατρικές εξετάσεις και ιατρική βεβαίωση. Είναι απλώς ένας τρόπος για να μεταφέρουν οι διοργανωτές στους συμμετέχοντες και στους γιατρούς τους την ευθύνη, ώστε να μην τους πουν μετά ότι δεν ενημέρωσαν για την δυσκολία του αγώνα, για τους κινδύνους, ότι επέτρεψαν την συμμετοχή σε άτομα που δεν έπρεπε κ.λπ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Thanasis
Advanced Forum-Runner

297 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/03/2015 :  23:33:26  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Thanasis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Περυσι , καρδιολόγος μου υπέγραψε , μετά απο αρκετές εξετάσεις βέβαια , την υπεύθυνη δήλωση για τα 180 χλμ του Ολύμπιου. Και κάθε χρόνο μου υπογράφει ιατρική βεβαίωση για αγώνες απόστασης μεγαλύτερης απο 100 χλμ.


www.gaiorama.net
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2015 :  11:39:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το πόρισμα που υπογράφει ο γιατρός στο τέλος λέει "Αρνητικό σε ενδεχόμενο ύπαρξης βλάβης"(κάπως έτσι,δέν το θυμάμαι ακριβώς).Αυτό είναι υπεραρκετό για τους αγώνες αλλά και όχι μόνο.Αν ζητήσουν οι διοργανωτές να υπογράψει Υ.Δ και τέτοια σχετικά,μιλάμε για ηλιθιότητες.Ο γιατρός κάνει τις εξετάσεις,βλέπει πως όλα είναι ο.κ και σου το βεβαιώνει και εγγράφως κάτω απο τα αποτελέσματα των εξετάσεων.Απλά πράγματα.

Το καλύτερο σου χαμόγελο να το φυλάς για κείνους που δέν το αξίζουν.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2015 :  14:45:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ιατρική βεβαίωση καταλληλότης στον ΣΕΓΑΣ γίνεται από ένα παθολόγο ή από καρδιολόγο ο οποίος κατόπιν ακροαστικής εξέτασής καρδιάς και αναπνευστικού συστήματος και εξέταση πίεσης που αν αυτά βρεθούν μέσα σε φυσιολογικά πλαίσια υπογράφει την καταλληλότητα. Αν ο γιατρός έχει κάποια αμφιβολία ως προς τα ευρήματα της απλή εξέτασης ζητάει επιπλέον εργαστηριακές εξετάσεις για να κρίνει αν είναι ικανός ο αθλητής ή όχι.
Βέβαια η ιατρική βεβαίωση είναι όπως τα κτεο, βεβαιώνει ότι την παρούσα στιγμή είναι υγιής ο αθλητής χωρίς να φέρει ευθύνη για κάτι που μπορεί να παρουσιαστή στο μέλλον αφού δεν υπάρχουν ιατρικά ευρήματα.
Τι ίδιο γίνεται πολύ πιθανόν και στους υπόλοιπους αγώνες που δεν ανήκουν στη δικαιοδοσία του ΣΕΓΑΣ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2015 :  17:50:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
1. Με ένα φίλο δρομέα που μίληγα εχτές μου έλεγε ότι πάει σε καρδιολόγο του κάνει triplex καρδιάς και του δίνει γενική βεβαίωση ότι είναι οκ και επίσης για τα επόμενα δυο χρόνια χωρίς κανένα κόστος συνεχίζει και του δίνει βεβαιώσεις όποτε τις χρειάζεται.
2. Πέρυσι που είχα κάνει ένα γενικό chec up και συζήταγα με τον καρδιολόγο μου έλεγε "λέω ότι είσαι τώρα που σε εξετάζω εντάξει μετά από ένα λεπτό μπορεί και να μην είσαι".
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000